Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, korakios είπε

σε αυτό θα σε βοηθήσουν τα άλλα παιδιά ,καταργώντας την αντίσταση (που κανονικά είναι για έκτακτες ανάγκες)

Η αντίσταση από τα ζεστά νερά είναι; γιατί για έκτακτες ανάγκες αυτό το μοντέλο δεν έχει από ότι μας είχανε πει στο κατάστημα που την  αγοράσαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

Η αντίσταση από τα ζεστά νερά είναι; γιατί για έκτακτες ανάγκες αυτό το μοντέλο δεν έχει από ότι μας είχανε πει στο κατάστημα που την  αγοράσαμε. 

αν δεν έχει αντίσταση τότε κάτι άλλο παίζει στη ρύθμιση

έκτακτη ανάγκη = αν δεν έχει ο ηλιακός και έχει χαλάσει η αντλία άρα θερμαίνεις με αντίσταση όπως έναν θερμοσίφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν δεν έχει αντίσταση τότε κάτι άλλο παίζει στη ρύθμιση

έκτακτη ανάγκη = αν δεν έχει ο ηλιακός και έχει χαλάσει η αντλία άρα θερμαίνεις με αντίσταση όπως έναν θερμοσίφωνα

Ναι αυτό το κατάλαβα αλλά εκεί είναι το πρόβλημα. Δεν έχει αντίσταση έκτακτης ανάγκης, αλλά έχει αντίσταση ( σερπαντίνα )για το ζεστό νερό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει θέμα γιατί δεν γίνεται να καίει σε 10-12 ώρες 30 κιλοβατώρες. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία της inventor μπας και βγάλω καμία άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

λλά έχει αντίσταση ( σερπαντίνα )για το ζεστό νερό

αντίσταση = θερμοσίφωνο , δεν κατάλαβα γιατί κόλλησες στον όρο "  έκτακτη ανάγκη "

τα νερά του ηλιακού (αν δεν επαρκεί ο ήλιος) πρέπει να ζεσταίνονται απο την αντλία και όχι απο αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

αντίσταση = θερμοσίφωνο , δεν κατάλαβα γιατί κόλλησες στον όρο "  έκτακτη ανάγκη "

τα νερά του ηλιακού (αν δεν επαρκεί ο ήλιος) πρέπει να ζεσταίνονται απο την αντλία και όχι απο αντίσταση

Γιατί κάποια άλλα μοντέλα τις inventor  έχουν αντίσταση έκτακτης ανάγκης και ανάβει σε περίπτωση παγετού για να διευκολύνει την καλή λειτουργία της αντλίας, γι'αυτό κόλλησα στον ορό αυτόν! 

Συγνώμη

Γι'αυτό ρωτάω μπας και βγάλω άκρη. 

το δοχείο για ΖΝΧ υποτίθεται ανάβει 10-20 λεπτά και μετά σταματάει, δεν γίνεται να δουλεύει όλη νύχτα για να ανεβάσει 10 βαθμούς θερμοκρασία από τους 35 σε 47.  Θα ανάψει θα το ζεστάνει και μετά θα πρέπει να κλείσει. Έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ. 

Συγνώμη αν σε ζαλισα 🙂. Αλλά ψάχνω να βρω μια άκρη γιατί δώσαμε κάποια χρήματα υποτίθεται για οικονομία και δεν δουλεύει τίποτα από όλο αυτό. 

Επεξ/σία από zazasnet1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, zazasnet1 said:

Συγνώμη αν σε ζαλισα 🙂. Αλλά ψάχνω να βρω μια άκρη γιατί δώσαμε κάποια χρήματα υποτίθεται για οικονομία και δεν δουλεύει τίποτα από όλο αυτό

Περασανε οι γιορτες για λιγο ,μεχρι κ τη πρωτοχρονιά τουλάχιστον οποτε θα μου επιτρεψετε να σας σπασω τα νευρα λιγουλάκι σε όσους παρακολουθειτε 

Βρε καλε μου φιλε σου εδωσα ενα μανουαλ. Σου ειπα κατσε διαβασε το 2 κ 3ς φορές. 

Να γινω αγιοβασιλης; κ θα αποσυρθώ εως το νεο ετος μην ενοχλώ απο δω θα παω απο τις ψησταριές 

Στο Ελληνικό μενου σελιδα 44.

Και διαβασε το το ρημάδι..

Εαν κατσεις να το διαβασεις θα ανακαλυψεις οτι ορίζεις εστω θερμοκρασια 50 βαθμοι τα νερα. Αυτο θα ζεστάνει (οχι με την αντίσταση) μεχρι να πιασει 50  κ θα ξαναγυρίσει μετα ξανα  στη θέρμανση. Απο τις οδηγίες που είναι αναλυτικότατες οριζεις σε ποσους βαθμους θα ξαναζεστανει. Εστω 8 βαθμοι διαφορα. Μολις ξαναδει 42 ξανα ζεσταινει η αντλία (οχι η αντίσταση) 

Η αντίσταση ειναι βοηθητικη εαν θες γρηγορότερα ζεστο νερό. Και υπάρχει. Εκτος αν εχεις βγαλει οφφ το μποιλερ αλλα οπως είπες τα νερα του ηλιακού πεφτουν εκεί.

Με τις ρυθμίσεις σου δουλευεις το ζεστο νερο χρησης σαν θερμοσυφωνα στο πατάρι 

Α,Και αλλη η αντισταση για το παγετο..

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

Γιατί κάποια άλλα μοντέλα τις inventor  έχουν αντίσταση έκτακτης ανάγκης και ανάβει σε περίπτωση παγετού για να διευκολύνει την καλή λειτουργία της αντλίας, γι'αυτό κόλλησα στον ορό αυτόν! 

έχεις παγετό ?

5 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

το δοχείο για ΖΝΧ υποτίθεται ανάβει 10-20 λεπτά και μετά σταματάει, δεν γίνεται να δουλεύει όλη νύχτα για να ανεβάσει 10 βαθμούς θερμοκρασία από τους 35 σε 47.  Θα ανάψει θα το ζεστάνει και μετά θα πρέπει να κλείσει. Έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ. 

αν ανάβει αντίσταση 4kw για μικρά διαστήματα όλη την ημέρα ,λογικό είναι συνολικά να βγαίνουν τεράστιες οι καταναλώσεις το 24ωρο

απενεργοποιείς την αντίσταση αρχικά για το ζεστό νερό . Δεν ξέρω γιατί ήταν ενεργοποιημένη , μόνο απο τα ζεστά νερά της αντλίας θα πρέπει να θερμαίνεται το boiler του ηλιακού και όχι απο αντίσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις παγετό ?

αν ανάβει αντίσταση 4kw για μικρά διαστήματα όλη την ημέρα ,λογικό είναι συνολικά να βγαίνουν τεράστιες οι καταναλώσεις το 24ωρο

απενεργοποιείς την αντίσταση αρχικά για το ζεστό νερό . Δεν ξέρω γιατί ήταν ενεργοποιημένη , μόνο απο τα ζεστά νερά της αντλίας θα πρέπει να θερμαίνεται το boiler του ηλιακού και όχι απο αντίσταση 

Όχι δεν έχω παγετό. Ο ηλιακός δεν ανάβει, απλώς τα νερά του ηλιακού τα έχουμε βάλει να πέφτουν στο boiler τις αντλίας για να μην πάει χαμένο το ζεστό νερό του ηλιακού και για να δουλεύει ο ηλιακός συνεχώς. Οπότε δεν ανάβει καποια αντίσταση στον ηλιακό. Εκτός και ανάβει η σερπαντίνα του boiler. Άλλη αντίσταση δεν έχει το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zazasnet1 είπε

Εκτός και ανάβει η σερπαντίνα του boiler.

αυτό δες

1 λεπτό πριν, zazasnet1 είπε

τα νερά του ηλιακού τα έχουμε βάλει να πέφτουν στο boiler τις αντλίας

τώρα κατάλαβα , νόμιζα οτι ο ηλιακός είχε και επιλογή σύνδεσης (και οτι ήταν συνδεδεμένος) με την αντλία ,δλδ οτι αυτό εννοούσες boiler .

πάντως το boiler της αντλίας θα έπρεπε να μη ζεσταίνεται απο αντίσταση , δε νομίζω πάντως να μη μπορεί να ζεσταθεί απο τα νερά του κυκλώματος θέρμανσης .

Επειδή δεν το κατέχω πλήρως , αφήνω τους υπόλοιπους να σου δώσουν οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό δες

τώρα κατάλαβα , νόμιζα οτι ο ηλιακός είχε και επιλογή σύνδεσης (και οτι ήταν συνδεδεμένος) με την αντλία ,δλδ οτι αυτό εννοούσες boiler .

πάντως το boiler της αντλίας θα έπρεπε να μη ζεσταίνεται απο αντίσταση , δε νομίζω πάντως να μη μπορεί να ζεσταθεί απο τα νερά του κυκλώματος θέρμανσης .

Επειδή δεν το κατέχω πλήρως , αφήνω τους υπόλοιπους να σου δώσουν οδηγίες

Γι'αυτό λέω ότι κάτι άλλο γίνεται με τις αντιστάσεις 🙂.  Αλλά αυτό το εικονίδιο που είπες πιο πάνω, ναι είναι συνεχώς αναμενο όταν ξεκινήσει να δουλεύει η αντλία για να ζεστάνει το σπίτι. Οπότε μήπως εκεί γίνεται αυτό το μπέρδεμα; 

Επεξ/σία από zazasnet1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

απλώς τα νερά του ηλιακού τα έχουμε βάλει να πέφτουν στο boiler τις αντλίας

Αυτό το απλώς που λες, δεν είναι καθόλου απλώς. Πώς τα έχετε βάλει να πέφτουν στο μπόιλερ της αντλίας; Μπορεί η αντλία να δουλεύει για να ζεστάνει 300 λίτρα νερό μαζί με του ηλιακού οπότε να ζητάει 10kwh την ημέρα για ζεστά νερά χρήσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, lamprosts said:

Μπες στο ZNX (DHW) και βάλε το ΤΑΝΚ ΗΕΑΤΕR στο OFF

Είναι απλό.

 

image.png.9b67a91af852eee9a6670ed8c58eeb09.png

ωραια.. κ το έβγαλε κ ερχετε αυριο κ σου λεει δεν εχω ζεστό νερο γτ δεν διάβασε κ τα υπόλοιπα να τη σεταρει να καταλαβει τη λογικη της κ να ζεσταίνει τουλάχιστον συγκεκριμένες ώρες κ στιγμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό το απλώς που λες, δεν είναι καθόλου απλώς. Πώς τα έχετε βάλει να πέφτουν στο μπόιλερ της αντλίας; Μπορεί η αντλία να δουλεύει για να ζεστάνει 300 λίτρα νερό μαζί με του ηλιακού οπότε να ζητάει 10kwh την ημέρα για ζεστά νερά χρήσης. 

Τα νερά του ηλιακού τα ' τραβάει σαν ' κρύο ' αλλά στην ουσία είναι είναι ζεστά όταν έχει ήλιο. Όταν δεν έχει ήλιο δεν είναι ζεστά, έτσι και αλλιώς πρέπει να γεμίσει το μποιλερ τις αντλίας με νερό εφόσων τραβήξουμε στο σπίτι νερό και είπαμε να ' ρίχνει το νερό του ηλιακού εκεί μέσα ώστε να διευκολύνεται η αντλία να μην ανάβει συνεχώς όταν θα έχει καυτό νερό από τον ηλιακό. Ο ηλιακός είμαι πάνω στην σκεπή και το μποιλερ είναι μέσα στο λεβητοστάσιο.  

26 λεπτά πριν, sndev είπε

ωραια.. κ το έβγαλε κ ερχετε αυριο κ σου λεει δεν εχω ζεστό νερο γτ δεν διάβασε κ τα υπόλοιπα να τη σεταρει να καταλαβει τη λογικη της κ να ζεσταίνει τουλάχιστον συγκεκριμένες ώρες κ στιγμές

Spoiler

Λογικά και από εδώ πέρα πρέπει να κλείνει έτσι δεν είναι γιατί μόλις το πάτησα άλλαξε και χρώμα. 

 

Screenshot_2023-12-27-00-31-36-666_com.cacapp.comforthome-edit.jpg

Screenshot_2023-12-27-00-35-17-082_com.cacapp.comforthome.jpg

Επεξ/σία από zazasnet1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται και ηλιακός και δεύτερο μπόιλερ για ζεστό νερό... δεν αρκεί ένας ηλιακός τριπλής ενέργειας για αντλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...