Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για φακο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχω την Nikon D3500 με τον στανταρ φακό της.

Γενικά ειμαι ικανοποιημένος και κάνω την δουλειά μου με αυτόν το φακό, την χρισιμοποιώ για φωτογραφίες φαγητου που της ανεβάζω σε σελίδα ινσταγκραμ κτλ.

Θέλω να πάρω ακόμα εναν φακό να εστιάζει καλύτερα, να εχω ποιο καθαρές εικόνες στο ζούμ και περισότερη θολούρα μπορείτε να μου προτείνετε ενα φακό?

Ισος καταλήξω σε μεταχειρισμένο, σε αυτην τη περίπτωση υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν τον πάρω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα εχω την Nikon D3500 με τον στανταρ φακό της.

Γενικά ειμαι ικανοποιημένος και κάνω την δουλειά μου με αυτόν το φακό, την χρισιμοποιώ για φωτογραφίες φαγητου που της ανεβάζω σε σελίδα ινσταγκραμ κτλ.

Θέλω να πάρω ακόμα εναν φακό να εστιάζει καλύτερα, να εχω ποιο καθαρές εικόνες στο ζούμ και περισότερη θολούρα μπορείτε να μου προτείνετε ενα φακό?

Ισος καταλήξω σε μεταχειρισμένο, σε αυτην τη περίπτωση υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν τον πάρω?

    Καλησπέρα σας , όταν λέτε να εστιάζει καλύτερα , ίσως είναι κάτι άλλο που θέλετε να τονισετε ? Να έχετε πιο καθαρές εικόνες στο ζουμ ? Περισσότερη θολούρα ?

    Να προτείνω να ανεβάσετε μια εικόνα σας , με τον 18 - 55 και να δώσετε κάποιες λεπτομέρειες με βάση την εικόνα που ανεβάσατε , τι είναι αυτό που δεν πήγε καλά ας πούμε και στην συνέχεια τι είναι αυτό που επιθυμείτε η που σκέφτεστε ότι θέλετε να πετύχετε σαν αποτέλεσμα . 

    Αν θέλετε να δώσετε ένα λινκ των εικόνων που έχετε ανεβάσει στο Instagram .

    

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα εχω την Nikon D3500 με τον στανταρ φακό της.

Γενικά ειμαι ικανοποιημένος και κάνω την δουλειά μου με αυτόν το φακό, την χρισιμοποιώ για φωτογραφίες φαγητου που της ανεβάζω σε σελίδα ινσταγκραμ κτλ.

Θέλω να πάρω ακόμα εναν φακό να εστιάζει καλύτερα, να εχω ποιο καθαρές εικόνες στο ζούμ και περισότερη θολούρα μπορείτε να μου προτείνετε ενα φακό?

Ισος καταλήξω σε μεταχειρισμένο, σε αυτην τη περίπτωση υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν τον πάρω?

51825825-ice-cream-cone-held-up-on-night

 

Εννοεις κατι τετοιο ως θολουρα? (FIY λεγεται bokeh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω,

Θέλω να μην ειναι τόσο κοντινές οι φωτογραφίες αλλά να εστιάζουν και να εχει θολουρα πίσο.

 

84067456_102849854616513_280304164330799104_o.jpg

84640446_113368506897981_1151519236439408640_o.jpg

85151340_113367613564737_5511867681420083200_o.jpg

1 λεπτό πριν, crimsonwall είπε

51825825-ice-cream-cone-held-up-on-night

Εννοεις κατι τετοιο ως θολουρα? (FIY λεγεται bokeh)

Ναι και αυτο κατι τετοιο σκεφτόμουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω,

Θέλω να μην ειναι τόσο κοντινές οι φωτογραφίες αλλά να εστιάζουν και να εχει θολουρα πίσο.

84067456_102849854616513_280304164330799104_o.jpg

84640446_113368506897981_1151519236439408640_o.jpg

85151340_113367613564737_5511867681420083200_o.jpg

Ναι και αυτο κατι τετοιο σκεφτόμουν!

      Αυτό που ζητάτε έχει να κάνει με συγκεκριμένη τεχνική , κάτι που δεν απαιτεί άλλο εξοπλισμό . 

      Αν όμως απαιτείται επαγγελματική παρουσίαση ενός πιάτου , τότε η εικόνα πρέπει να είναι σωστά εστιασμένη σε όλη το καρέ χωρίς αισθητικές επεμβάσεις με θολό background κλπ . Άλλωστε μια τέτοια δουλειά , χρειάζεται φωτογράφιση σε κλειστό χώρο με συγκεκριμένο φωτισμό .

      Εξηγηστε αν θέλετε αν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις επαγγελματικής παρουσίασης η όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω γενικά να βγάζω φωτογραφίες και να ανεβάζω στη σελίδα.

Έχω πάρει ένα στουντιακι αυτά τα μικρά που έχουν λεντ και προς το παρόν τα βγάζω εκεί απλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά βάζω το πιάτο μέσα και τραβάω καμία 20αρια φωτογραφίες και μία πχ θα βγει καλή.

Επαγγελματική φωτογράφιση δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση αλλά δεν θέλω να βγάζω απλές φωτογραφίες πχ από κινητό θέλω ναι να φαίνονται επαγγελματικές αλλά δεν θέλω να πληρώνω κάθε ευδομαδα- μήνα φωτογράφο άσε που μου αρέσει κιόλας η φάση γιαυτο πήρα και αυτήν τη κάμερα.

Εξάλλου δεν γίνεται να φέρνω φωτογράφο για κάθε πιάτο ούτε να τον φέρω και να φτιάξω πολλά πιάτα για φωτογραφίες θέλω γενικά να μπορώ να βγάζω όποτε θέλω 

ίσος τελικά το θέμα είναι να μάθω να δουλεύω γενικά με την φωτογραφική και όχι ότι φταει ο φακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Θέλω γενικά να βγάζω φωτογραφίες και να ανεβάζω στη σελίδα.

Έχω πάρει ένα στουντιακι αυτά τα μικρά που έχουν λεντ και προς το παρόν τα βγάζω εκεί απλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά βάζω το πιάτο μέσα και τραβάω καμία 20αρια φωτογραφίες και μία πχ θα βγει καλή.

Επαγγελματική φωτογράφιση δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση αλλά δεν θέλω να βγάζω απλές φωτογραφίες πχ από κινητό θέλω ναι να φαίνονται επαγγελματικές αλλά δεν θέλω να πληρώνω κάθε ευδομαδα- μήνα φωτογράφο άσε που μου αρέσει κιόλας η φάση γιαυτο πήρα και αυτήν τη κάμερα.

Εξάλλου δεν γίνεται να φέρνω φωτογράφο για κάθε πιάτο ούτε να τον φέρω και να φτιάξω πολλά πιάτα για φωτογραφίες θέλω γενικά να μπορώ να βγάζω όποτε θέλω 

ίσος τελικά το θέμα είναι να μάθω να δουλεύω γενικά με την φωτογραφική και όχι ότι φταει ο φακός.

      Κι' εγώ το ίδιο πιστεύω , μην νομίζετε , ακόμη διαβάζω για ζητήματα εστίασης γενικότερα και νομίζω πως αν εμβαθύνετε περισσότερο στο συγκεκριμένο θέμα στην μηχανή που έχετε ήδη θα πάρετε καλύτερα αποτελέσματα . Όπως επίσης αν δείτε λίγο το θέμα του φωτισμού .

   Τον συγκεκριμένο αξίζει να τον παρακολουθείτε , ξέρει τι κάνει .

19 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Θέλω γενικά να βγάζω φωτογραφίες και να ανεβάζω στη σελίδα.

Έχω πάρει ένα στουντιακι αυτά τα μικρά που έχουν λεντ και προς το παρόν τα βγάζω εκεί απλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά βάζω το πιάτο μέσα και τραβάω καμία 20αρια φωτογραφίες και μία πχ θα βγει καλή.

Επαγγελματική φωτογράφιση δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση αλλά δεν θέλω να βγάζω απλές φωτογραφίες πχ από κινητό θέλω ναι να φαίνονται επαγγελματικές αλλά δεν θέλω να πληρώνω κάθε ευδομαδα- μήνα φωτογράφο άσε που μου αρέσει κιόλας η φάση γιαυτο πήρα και αυτήν τη κάμερα.

Εξάλλου δεν γίνεται να φέρνω φωτογράφο για κάθε πιάτο ούτε να τον φέρω και να φτιάξω πολλά πιάτα για φωτογραφίες θέλω γενικά να μπορώ να βγάζω όποτε θέλω 

ίσος τελικά το θέμα είναι να μάθω να δουλεύω γενικά με την φωτογραφική και όχι ότι φταει ο φακός.

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2020 στις 8:42 ΜΜ, mastoras007 είπε

Θέλω να πάρω ακόμα εναν φακό να εστιάζει καλύτερα, να εχω ποιο καθαρές εικόνες στο ζούμ και περισότερη θολούρα μπορείτε να μου προτείνετε ενα φακό?

Για θολούρα πίσω θα πρέπει να δεις κάποιον φακό με μεγάλο διάφραγμα, οικονομικός και καλός gia canon είναι o EF 50mm f/1.8 STM.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ο αντίστοιχος σε Nikon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Για θολούρα πίσω θα πρέπει να δεις κάποιον φακό με μεγάλο διάφραγμα, οικονομικός και καλός gia canon είναι o EF 50mm f/1.8 STM.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ο αντίστοιχος σε Nikon 

    Ο 50 σε ομοίως f 1.8 σειράς D !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2020 στις 9:24 ΜΜ, mastoras007 είπε

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω,

Θέλω να μην ειναι τόσο κοντινές οι φωτογραφίες αλλά να εστιάζουν και να εχει θολουρα πίσο.

84067456_102849854616513_280304164330799104_o.jpg

84640446_113368506897981_1151519236439408640_o.jpg

85151340_113367613564737_5511867681420083200_o.jpg

Ναι και αυτο κατι τετοιο σκεφτόμουν!

Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση, οι φωτογραφίες αυτές είναι χάλια. Στο φαγητό πρέπει όλο το πιάτο να είναι εστιασμένο και η θολούρα που λες να αρχίζει εκεί περίπου που τελειώνει το πιάτο. Επίσης και ο φωτισμός θέλει συνολική αναδιάρθρωση. Γυαλάδες πάνω στο φαγητό είναι απαράδεκτο.

Την τεχνική σου πρέπει να βελτιώσεις πρώτα και μετά να πάρεις νέο φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει όλα εστιασμένα βάζει διαφράγματα από f/5.6 και κλειστότερα , που είναι εφικτά σε όλους τους φακούς.

Οπότε δεν χρειάζεται τίποτε από εξοπλισμό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 9:04 ΜΜ, RTW4ever είπε

Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση, οι φωτογραφίες αυτές είναι χάλια. Στο φαγητό πρέπει όλο το πιάτο να είναι εστιασμένο και η θολούρα που λες να αρχίζει εκεί περίπου που τελειώνει το πιάτο. Επίσης και ο φωτισμός θέλει συνολική αναδιάρθρωση. Γυαλάδες πάνω στο φαγητό είναι απαράδεκτο.

Την τεχνική σου πρέπει να βελτιώσεις πρώτα και μετά να πάρεις νέο φακό.

Καμία παρεξήγηση ασχετος ειμαι, πηρα μια φωτογραφική και απλά εβγαλα φωτογραφίες. ολα αυτα που λές ουτε κάν τα ειχα προσέξει.

Στις 19/7/2020 στις 9:38 ΜΜ, Dr_73 είπε

Αν θέλει όλα εστιασμένα βάζει διαφράγματα από f/5.6 και κλειστότερα , που είναι εφικτά σε όλους τους φακούς.

Οπότε δεν χρειάζεται τίποτε από εξοπλισμό . 

δεν καταλαβα τι εννοέις.

με τον φακό που εχω γίνετε αυτο?

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα πώς να κάνω την θολούρα βλέπω φωτογραφίες με μεγάλο πλάνο και θολούρα εγω τώρα για να πετύχω θολουρα κάνω τέρμα ζουμ και πάω και κοντα στο πιάτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/07/2020 at 11:38, mastoras007 said:

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα πώς να κάνω την θολούρα βλέπω φωτογραφίες με μεγάλο πλάνο και θολούρα εγω τώρα για να πετύχω θολουρα κάνω τέρμα ζουμ και πάω και κοντα στο πιάτο!

δοκιμασε να βαλεις το όποιο "background" θες να θολώσεις, σε μακρινή απόσταση απο το πιατο, μην είναι κολλητά πίσω δηλαδή και τραβά φωτο με f/5.6 η f/8 όσο χρειάζεται για να ειναι εστιασμένο όλο το πιάτο. Νομίζω ετσι θα βοηθήσει αν και δεν μπορείς να το κάνεις αυτο στον φωτογραφικό θαλαμο που πηρες μαλλον. 

Μην κολλάς τοσο με το θόλωμα, ειδικά για το θεμα που θες, οκ ίσως ειναι ωραίο, ισως ειναι της μόδας το bokeh και το τρελο θόλωμα  αλλα το θεωρό πλεον λιγο κιτσ... όλοι τραβανε τερμα ανοιχτο διάφραγμα και δεν κοιτάνε καν να ειναι εστιασμενοι σωστα στο θεμα τους...

βλεπεις τραβανε 2 πρόσωπα με f/1.4 και μονο η μύτη τους ειναι εστιασμενη... και αν. 

η πολλοί youtubers, σε ωραίες απιστευτες τοποθεσίες και απο την τοσο θολούρα βλεπεις μονο την ασχημη φατσα τους... 

Επεξ/σία από alx301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τρίποδο,χωρίς απευθείας φως από λάμπα - led ,f8,ισορροπία λευκού ανάλογα με τη πηγή φωτός για να μη μοιάζουν με πιάτα νοσοκομείου, όσο χρόνο έκθεσης χρειάζεται για να βγει λαμπερή η φωτογραφία,χρονοδιακόπτη 2'' και όχι απευθείας λήψη .

Σε δεύτερη φάση ,καλύτερο στήσιμο στο κάδρο και στα πιάτα που θες να διαφημίσεις πχ στη πρώτη φωτογραφία πρωταγωνιστούν τα μπισκότα παπαδοπούλου ,η φουσκάλα πάνω στη μπάλα παγωτού σοκολάτας,το χαρτί κουζίνας κάτω από το πιάτο και η γραμμή στη γωνία του studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...