Προς το περιεχόμενο

Χωράφι με ελιές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο χωριό μου ένα χωράφι με περίπου 2000 ελιές και δεν το χρησιμοποιουμε πιστεύετε αξίζει να το χρησιμοποιήσω γιατι είμαι άνεργος και αν τα βγάζεις πέρα μόνο με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις δικο σου εξοπλισμό, τρακτερ, απαραίτητα μηχανηματα κλπ σημαινει οτι πρέπει να πληρωνεις αλλους που τα έχουν για να σου κανουν κάποιεε βασικές δουλειές. Δεν νμζ να βγαζεις μηνιάτικο με ενα τετοιο χωραφι, αλλα δεν ειμαι και ειδικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 2000 ειναι τεραστια ποσοτητα μονο με μηχανηματα θα μπορεσεις να το διαχειριστεις. Γενικα οι ελιες τρεφουν χιλιαδες οικογενειες σε ολη την Ελλαδα. Αλλα αν δεν τις περιποιηθεις  - κλαδεματα, ψεκασμοι για δακο πυρηνοτρητη - δεν θα βγαλεις λαδι καλης ποιοτητας και δεν θα εχει και καλη εμπορικη αξια ωστε να σε συντηρησει η να βρεις αγοραστες. Οτι και αν γινει τουλαχιστον δεν θα πεινασεις.

Ειναι εποχικη δουλεια οποτε αν εισια ανεργος κοιταξε να αξιοποιησεις οτι μεσα εχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

9 ώρες πριν, Andreasbmyolo είπε

Έχω στο χωριό μου ένα χωράφι με περίπου 2000 ελιές και δεν το χρησιμοποιουμε πιστεύετε αξίζει να το χρησιμοποιήσω γιατι είμαι άνεργος και αν τα βγάζεις πέρα μόνο με αυτό;

2000 ελιες;;;

Αν ασχοληθείς σοβαρά,ναι θα βγάλεις ένα καλό ποσό.

Όπως είπαν θελεις τρακτέρ για ραντισμα,άτομα για κλάδεμα,μάζεμα,κουβαλημα.

Ανάλογα και σε τι κατάσταση είναι οι ελιές.

Χονδρικά,αν μια ελιά σου δίνει μέσο ορο 2 κλούβες καρπό,κάπου 50 κιλα,υπολόγισε κάπου 7-10 κιλά λάδι,δηλαδή μέχρι και 20 τόνους λάδι,και παραπάνω αν τις φροντίζεις.

Αξίζει να το δοκιμάσεις,αλλά όπως ειπώθηκε θα χρειαστείς ένα αρχικό κεφάλαιο για να ξεκινήσεις,κάνα δυο χρόνια να μάθεις,και μετά με τόσα δέντρα μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει φιλε, αν τα κανεις μονος σου θα βγαλεις ένα ΚΑΛΟ μεροκαμματο..πλούσιος δεν θα γινεις αλλα καλυτερα από 500 ευρω στα ζαρα και στα τζαμπο ας πουμε….

με θεληση γινεται, θα χρειαστείς ραβδιστικα δικα σου τα οποια κανουν 1000-1500 για αρχη...τρακτέρ μην παρεις καλυτερα να δινεις να στο κανουν οι αλλοι (ζημιες κλπ) 

εγω εχω 250 ριζες και βγαζω κάθε χρονο κατι ψηλα (μερικες χιλιαδες ευρω μ.ο. / περιπου 1.500-2.500) 

ότι θες με ρωτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2000 ελιές είναι μια χαρά, μπορείς να τις αξιοποιήσεις. τρακτέρ χρειάζεσαι κυρίως για κοψιμο χόρτων και ραντισμα, δε χρειάζονται κάτι άλλο, κατα την ανθιση και το καλοκαίρι αν δε βρέχει χρειάζονται ποτίσματα αλλιως πέφτει ο καρπός, ράντισμα για δάκο πυρηνοτρυτη κλπ, ράντισμα με χαλκό ή βορδιγάλειο μετα τη συγκομιδη, καλό κλάδεμα κατα τη συγκομιδή και ενα πιο ελαφρύ την ανοιξη (λαίμαργοι βλαστοί, αραίωση) και χέρια για το μάζεμα. γενικά η πολλή δουλειά είναι στο μάζεμα, τον υπόλοιπο καιρό έχει τη δυνατότητα να εργάζεσαι κι αλλού. εγω έχω γυρω στις 200 που μπήκαν σε παραγωγή, κι αλλες 300 που θα μπουν σε 2 χρόνια και βγάζω ένα μικρό εισόδημα, με 2000 θα βγάλεις πολύ περισσότερα απ΄οτι σε μια δουλειά ανειδίκευτου με 400 το μηνα

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Beefeater είπε

αξιζει φιλε, αν τα κανεις μονος σου θα βγαλεις ένα ΚΑΛΟ μεροκαμματο..πλούσιος δεν θα γινεις αλλα καλυτερα από 500 ευρω στα ζαρα και στα τζαμπο ας πουμε….

με θεληση γινεται, θα χρειαστείς ραβδιστικα δικα σου τα οποια κανουν 1000-1500 για αρχη...τρακτέρ μην παρεις καλυτερα να δινεις να στο κανουν οι αλλοι (ζημιες κλπ) 

εγω εχω 250 ριζες και βγαζω κάθε χρονο κατι ψηλα (μερικες χιλιαδες ευρω μ.ο. / περιπου 1.500-2.500) 

ότι θες με ρωτας

Διαβαζω σε κάτι άρθρα ότι για 2500 μπορούν να βγάλουν 40 τόνους λάδι ισχύει ; Με 2000 ελιές περίπου ποσο λάδι βγαζω

54 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

2000 ελιές είναι μια χαρά, μπορείς να τις αξιοποιήσεις. τρακτέρ χρειάζεσαι κυρίως για κοψιμο χόρτων και ραντισμα, δε χρειάζονται κάτι άλλο, κατα την ανθιση και το καλοκαίρι αν δε βρέχει χρειάζονται ποτίσματα αλλιως πέφτει ο καρπός, ράντισμα για δάκο πυρηνοτρυτη κλπ, ράντισμα με χαλκό ή βορδιγάλειο μετα τη συγκομιδη, καλό κλάδεμα κατα τη συγκομιδή και ενα πιο ελαφρύ την ανοιξη (λαίμαργοι βλαστοί, αραίωση) και χέρια για το μάζεμα. γενικά η πολλή δουλειά είναι στο μάζεμα, τον υπόλοιπο καιρό έχει τη δυνατότητα να εργάζεσαι κι αλλού. εγω έχω γυρω στις 200 που μπήκαν σε παραγωγή, κι αλλες 300 που θα μπουν σε 2 χρόνια και βγάζω ένα μικρό εισόδημα, με 2000 θα βγάλεις πολύ περισσότερα απ΄οτι σε μια δουλειά ανειδίκευτου με 400 το μηνα

Δηλαδή φίλε με αυτες συνολικα θα μπορείς να ζήσεις πιστευεις; Δεν ξέρω τι γίνεται και με την τυποποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Andreasbmyolo είπε

Διαβαζω σε κάτι άρθρα ότι για 2500 μπορούν να βγάλουν 40 τόνους λάδι ισχύει ; Με 2000 ελιές περίπου ποσο λάδι βγαζω

Δηλαδή φίλε με αυτες συνολικα θα μπορείς να ζήσεις πιστευεις; Δεν ξέρω τι γίνεται και με την τυποποίηση;

όλα είναι παρα πολύ σχετικα, καθως παιζει ρολο η τυχη-/χρονια, η δικη σου περιποιηση κλπ

με 2000 ριζες στην ξεφτιλα θα βγαζεις 10 τονους λαδι , μετα είναι στο χερι σου

πιστευω πως ναι μπορεις να ζησεις, και να εισαι και πιο "αρχοντας" από το να εισαι υπάλληλος καπου αρκει να δουλεψεις με προσωπικη εργασια

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Φιλος με την γη κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

ενώ με τις άλλες δουλειες μπορεις… μην τα ισωπεδωνουμε, λεω πως αξιζει να ασχοληθεί κανεις από το να δουλευει 4 ωρος στον σκλαβενιτη για 4 κατοστάρικα....

είναι σκληρη δουλεια ομως

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Andreasbmyolo είπε

Με 2000 ελιές περίπου ποσο λάδι βγαζω

Αν τα δέντρα είναι αναπτυγμένα,τα κλαδευεις σωστα,τα ποτιζεις όσο πρέπει,τα ραντιζεις στην ώρα τους,

τότε ένα δέντρο μπορεί να σου φέρει τουλάχιστον 100 κιλά καρπό,εγώ έχω πάρει και 300 κιλά από μερικά δεντρα.

Υπολόγισε ότι για ένα κιλό λάδι θέλεις από 4 έως και 8-9 κιλά καρπό,εκεί παίζουν πολλά ρόλο.

Οπότε από 2000 δέντρα μπορείς να πάρεις και 50-60 τόνους λάδι.Επειτα δεν έχεις κάθε χρόνο την ίδια σοδειά.

Πάντως 2000 ελιές θα έλεγα είναι μια πάρα πολύ καλή βάση για να ασχοληθείς επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jmmys είπε

Αν τα δέντρα είναι αναπτυγμένα,τα κλαδευεις σωστα,τα ποτιζεις όσο πρέπει,τα ραντιζεις στην ώρα τους,

τότε ένα δέντρο μπορεί να σου φέρει τουλάχιστον 100 κιλά καρπό,εγώ έχω πάρει και 300 κιλά από μερικά δεντρα.

Υπολόγισε ότι για ένα κιλό λάδι θέλεις από 4 έως και 8-9 κιλά καρπό,εκεί παίζουν πολλά ρόλο.

Οπότε από 2000 δέντρα μπορείς να πάρεις και 50-60 τόνους λάδι.Επειτα δεν έχεις κάθε χρόνο την ίδια σοδειά.

Πάντως 2000 ελιές θα έλεγα είναι μια πάρα πολύ καλή βάση για να ασχοληθείς επαγγελματικά.

Και κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι το κτήμα είναι βιολογικής καλλιέργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Andreasbmyolo είπε

Επειδή είναι βιολογικης καλλιέργειας θα πέσει πολύ η παραγωγή σε λάδι ή θα μείνει ίδια ;

Αμα σου πιάσει δάκο ή άλλη ασθένεια θα πέσει και η παραγωγη και η ποιότητα (ποιοτικό λάδι χαμηλής οξυτητας = καλύτερη τιμη), αλλά αν ασχοληθείς ως επαγγελματίας θα παίρνεις καλά λεφτά σε επιδότηση βιολογικών (εφόσον το έχεις πιστοποιημένο). Θα βρεις ενα γεωπόνο στη περιοχή να δει το κτήμα και τα δεντρα, θα κάνεις μια ανάλυση εδάφους και θα σου συστήσει βιολογικά λιπάσματα αν χρειάζεται και μεθόδους καταπολέμσης εχθρων κι ασθενειων.  Αυτό που δυστυχως δεν είναι στο χέρι σου είναι να γλιτώσεις από ζημιες απο καιρικά φαινόμενα πχ χαλάζι, χιόνι  ή παγετό και οι αποζημειώσεις που δίνει ο ΕΛΓΑ  αν δώσει  δεν αντιστοιχουν σε καμια περίπτωση στην πραγματική ζημιά.

όσον αφορά τη διάθεση, αφου μαζέψεις τον καρπό πας σε ελαιοτριβείο και βγάζεις το λάδι, το κόστος είναι 10-15%, δηλαδή στα 100 κιλά λάδι σου κραταει τα 15 ή πληρώνεις το αντίστοιχο ποσό. μετά επιλέγεις αν θα πουλήσεις χοντρική (πέρυσι οι τιμές ήταν πολύ κατω, 2,10-2,80) ή θα πουλάς χύμα μόνος σου ή θα συσκευάζεις και θα πουλάς σε καταστήματα, εγω πουλάω μόνη μου με το δοχείο των 5 ή 17 λίτρων. Πριν επενδύσεις σε τυποποίηση δες πρωτα πως θα πας από παραγωγή κι αν έχεις καλή απόδοση αξίζει να τυποποιήσεις με δική σου ετικέτα

Στις 18/7/2020 στις 1:57 ΠΜ, Beefeater είπε

μην τα ισωπεδωνουμε, λεω πως αξιζει να ασχοληθεί κανεις από το να δουλευει 4 ωρος στον σκλαβενιτη για 4 κατοστάρικα....

είναι σκληρη δουλεια ομως

Επειδή είναι δουλειά που δε σε θέλει κάθε μέρα όλη μέρα μπορεί παράλληλα να δουλευει και στο σκλαβενίτη ή όπου αλλού βρίσκει μια part time εργασία για το σίγουρο μεροκάματο. Τ α χωράφια δεν είναι όπως τα ζώα που σε θέλουν 24/7 απίκο. Το μόνο που δεν μπορεί αν περάσουν στο ονομα του και δηλώνει αγρότης είναι να δουλεύει σε δήμους με προγράμματα για ανεργους

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...