Προς το περιεχόμενο

Αστυνομική σχολή: Επάλ η Γενικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Είμαι Μαθητής Γενικού και σε λίγο καιρό θα φοιτήσω στην 2α Λυκείου.Έχω θέσει ως στόχο την εισαγωγή μου σε σχολή αστυφυλάκων και θα κάνω ότι πρέπει όσο αναφορά το διάβασμα.Πολλοί μου λένε να πάω Επαλ, λέγοντας μου ότι περνάω πιο <<εύκολα>>.Σκέφτομαι λοιπόν να πάω για την 2α και την 3η Λυκείου,αφού στο γενικό στην 2α θα κάνουμε ένα σωρό μαθήματα θετικής ενώ εγώ θα πάω οικονομικά και πραγματικά είναι πάρα πολλές οι ώρες με χημεία και φυσική που δεν μου χρειάζονται.Στο επαλ επιλέγεις τομέα από την 2α και δεν κάνεις όλα αυτά τα μαθήματα για τόσες ώρες.Όμως άλλοι μου λένε ότι από επαλ δεν τους δέχονται όλους στην σχολή ,δηλαδή και να γράψω στις πανελλήνιες τα απαιτούμενα μόρια,μπορεί να μην με πάρουν.

1:Ισχύει κάτι τέτοιο;

2:συμφέρει να αλλάζω για τα επόμενα 2 χρόνια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ετοιμάζεται νομοσχέδιο για τα ΕΠΑΛ το οποίο θα σκάσει μέσα στο καλοκαίρι, αν μπορείς περίμενε να βγεί και να δεις τι αλλαγές γίνουν, που ξέρεις; μπορεί να κόψουν την τριτοβάθμια από τα ΕΠΑΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 4:13 ΜΜ, nikos05 είπε

και θα κάνω ότι πρέπει όσο αναφορά το διάβασμα

Ξεκίνα από τώρα. Καλή επιτυχία

 

Στις 15/7/2020 στις 4:13 ΜΜ, nikos05 είπε

Όμως άλλοι μου λένε ότι από επαλ δεν τους δέχονται όλους στην σχολή ,δηλαδή και να γράψω στις πανελλήνιες τα απαιτούμενα μόρια,μπορεί να μην με πάρουν.

5% νομίζω παίρνουν από ΕΠΑΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η βάση πέρυσι ήταν σχεδόν η ίδια (μιλάμε για την γενική σειρά Αστυφυλάκων) ΓΕΛ 16550 μόρια ΕΠΑΛ 16575 μόρια... ΌΜΩΣ από τις 730 θέσεις, από ΕΠΑΛ "μπήκαν" 36... Όσο περνάει ο καιρός η λογική του "από ΕΠΑΛ μπαίνω ευκολότερα" γίνεται μόδα, οπότε δεν θα μου φανεί περίεργο τα επόμενα χρόνια να δούμε αρκετά υψηλότερες βάσεις από ΕΠΑΛ σε "περιζήτητες" σχολές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...