Προς το περιεχόμενο

Κομήτης Νeowise


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Για μερικές μέρες ακόμα ο κομήτης Νeowise θα είναι ορατός από τη χώρα μας τα βράδια, και ήθελα να ρωτήσω αν έχουμε τύχη εμείς στην Αθήνα να βγάλουμε καμία φωτογραφία με τον ταπεινό εξοπλισμό μας.

(Εγώ έχω μια canon 250d με τον  24mm f/2,8 και τον 50mm f1,8 αλλά βλέπω κάποιοι λένε ότι κατάφεραν και τον έβγαλαν με το κινητό)

Καλό θα ήταν να παραθέσουν οι πιο έμπειροι τα tips και δείγματα από τις φωτογραφίες που κατάφεραν να βγάλουν.

https://www.in.gr/2020/07/13/tech/entyposiako-o-komitis-neowise-pano-apo-ta-meteora/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πετυχα το περασμενο σαββατο ξημερωματα με αζημουθιο 38 μοιρες ΒΑ. Τωρα δεν ξερω σε ποιο σημειο βρισκεται αλλα κ με την καμερα που εχεις  θα τον πιασεις. Η φωτογραφια τραβηχτηκε στο Πανειο Ορος στην ανατολικη αττικη

_DSC6904.jpg

Επεξ/σία από sakis_colt
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Τον πετυχα το περασμενο σαββατο ξημερωματα με αζημουθιο 38 μοιρες ΒΑ. Τωρα δεν ξερω σε ποιο σημειο βρισκεται αλλα κ με την καμερα που εχεις  θα τον πιασεις. Η φωτογραφια τραβηχτηκε στο Πανειο Ορος στην ανατολικη αττικη

_DSC6904.jpg

Πολύ καλή, μπράβο! Με τι εξοπλισμό βγήκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Ενδιαφερον!

Απο Θεσσαλονικη πως τον βρισκουμε? Τι ωρες και προς τα που κοιταμε?

Μπες εδώ και εκεί που λέει Greenwich, United Kingdom κάνε κλικ και στο Method 1 γράψε Thessaloníki διάλεξέ την και μετά πάτα submit.

Γενικά το βραδάκι (κατά τις 10) είναι ΒΔ και τα ξημερώματα ΒΑ. 

Επεξ/σία από coffeex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, coffeex είπε

Μπες εδώ και εκεί που λέει Greenwich, United Kingdom κάνε κλικ και στο Method 1 γράψε Thessaloníki διάλεξέ την και μετά πάτα submit.

Γενικά το βραδάκι (κατά τις 10) είναι ΒΔ και τα ξημερώματα ΒΑ. 

Σ ευχαριστω. Στο λινκ αυτο για σημερα το βραδυ δειχνει οτι θα ειναι κατω απο τον οριζοντα. Ανεβαινει παλι μετα τις 4 τα χαραματα. Κανω κατι λαθος?

Και μου το δειχνει κ νοτιο ανατολικα.

https://theskylive.com/planetarium?objects=sun-moon-c2016u1-mercury-venus-mars-jupiter-saturn-uranus-neptune-pluto&obj=c2016u1&h=02&m=45&date=2020-07-18#ra|2.9799409596983253|dec|-12.66406919767399|fov|80

Επεξ/σία από jimskeet2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Σ ευχαριστω. Στο λινκ αυτο για σημερα το βραδυ δειχνει οτι θα ειναι κατω απο τον οριζοντα. Ανεβαινει παλι μετα τις 4 τα χαραματα. Κανω κατι λαθος?

Και μου το δειχνει κ νοτιο ανατολικα.

https://theskylive.com/planetarium?objects=sun-moon-c2016u1-mercury-venus-mars-jupiter-saturn-uranus-neptune-pluto&obj=c2016u1&h=02&m=45&date=2020-07-18#ra|2.9799409596983253|dec|-12.66406919767399|fov|80

Κάτι δεν πάει καλά....

download.php?id=73690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimskeet2002 είπε

Ειναι κατι απ το σαιτ λες καποιο bug? Οποτε θα κοιταξω σημερα το βραδυ μετα τις 10 μπας και τον βρω!

Ναι κάτι παίζει μιας και το Stellarium μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα.

Αν δεν έχεις φωτορύπανση και έχει καθαρό ουρανό πιστεύω ότι θα τον δεις.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...