Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις Ασφάλισης για Εργασία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Σύντομα ξεκινάω δουλειά σε εστιατόριο επισήμως (με ένσημα). Ο εργοδότης ζητάει ταυτότητα, ΑΜΚΑ και επιμένει πως θέλει και βιβλιάριο υγείας για να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ. Όμως εγώ ξέρω ότι τα βιβλιάρια έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό. Μου είπε αν δεν έχω να πάω σε έναν παθολόγο να μου βγάλει, αλλά κανείς δεν βγάζει. Όλοι μου λένε τα ίδια, ότι δεν υπάρχει και ότι θέλω "πιστοποιητικό υγείας" (το οποίο δεν είναι και δωρεάν) για την δουλειά. Δεν έχω δουλέψει ξανά με ένσημα (και είμαι ανασφάλιστος), αυτή είναι η πρώτη φορά και ανησυχώ μήπως αυτός κοιτάει να εκμεταλλευτεί την άγνοιά μου, διότι πήγα κυριολεκτικά παντού και δεν έβγαλα άκρη με αυτό το "βιβλιάριο" υγείας. Ακόμα και το ΙΚΑ μου είπε να του πάω απλά ταυτότητα, ΑΜΚΑ και ΑΦΜ και τα υπόλοιπα είναι θέμα του λογιστή του εργοδότη.

Φαντάζομαι εδώ υπάρχουν αρκετοί εργαζόμενοι. Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε τι χρειάζεται για να ασφαλιστεί ο υπάλληλος στο ΙΚΑ;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από SpaceGift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλεψεις στην εστιαση θελεις οντως βεβαιωση υγειας και μπορεις να το κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο, δωρεαν. Θα δωσεις εξεταση κοπρανων και θα κανεις ακτινογραφια θωρακος. Η εξεταση αιματος για ηπατιτιδα Β δεν ειναι πλεον απαραιτητη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για γίνει η πρόσληψη χρειάζεται το ΑΜΑ σου, αυτό γραφόταν πάνω στο βιβλιάριο του ΙΚΑ (για αυτό παλιά ζητούσαν φωτοτυπία του βιβλιαρίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsioulak είπε

Επίσης για γίνει η πρόσληψη χρειάζεται το ΑΜΑ σου, αυτό γραφόταν πάνω στο βιβλιάριο του ΙΚΑ (για αυτό παλιά ζητούσαν φωτοτυπία του βιβλιαρίου).

Αυτό μπορεί να το πάρει από το ΙΚΑ ως βεβαίωση απογραφής. Το 2004 που πρωτοεργαστηκα στην εστίαση με ενσημα ως υπεύθυνη σε καφέ δεν μου είχαν ζητήσει το βιβλιάριο υγείας (τωρα σωστα όπως λες καταργήθηκε και βγάζουν μόνο σε ορισμένες περιπτωσεις ασθενων), μονο να πάω να βγάλω αριθμό μητρώου στο ΙΚΑ και στη συνέχεια μετά την πρόσληψη  έβγαλα  δελτιο υγείας εργαζομένου από το υγειονομικό (ήθελαν ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων από το νοσοκομείο) και άδεια εργασίας από την αστυνομία (εκει ήθελαν ταυτοτητα και 1 φωτογραφία, δεν ξέρω αν τη ζητάνε ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...