Προς το περιεχόμενο

Κατακτηριες ιατρικής από νοσηλευτική ΕΚΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Σπουδάζω νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ και είμαι δεύτερο έτος. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν πάρω πτυχίο να δώσω κατακτηριες για ιατρική. Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει και έχει την όρεξη να μου πει σε ποιο εξάμηνο θα εισαχθω αν περάσω και αν θα μου αναγνωριστούν μαθήματα γιατί η σχολή μου έχει πολλα κοινά με την ιατρική...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό πρέπει να το δεις στον σχετικό οδηγό.

Πάρα πολλοί πρώην νοσηλευτές μπαίνουν για γιατροί. Ούτε πρώτη ούτε τελευταία θα είσα. Πάρε τηλ γραμματεία σχολής ή δες οδηγό σπουδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα το πρόγραμμα της κάθε σχολής. Δλδ μπορει να σου αναγνωρίσουν 8 μαθήματα στην Ιατρική Αλεξανδρούπολης ενώ αν πας Ιατρική Αθήνας να σου αναγνωρίσουν παραπάνω ή παρακάτω. Μικροδιαφορές βέβαια καθώς αρκετά είναι παντού (ανατομίες 1-2 -φυσιολογίες 1-2 κτλπ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://www.grammateia.med.uoa.gr/download/file.php?id=244

 

Εξάμηνο κατάταξης Το εξάμηνο κατάταξης των πτυχιούχων στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ορίσθηκε από τη Συνέλευση της Σχολής στις 12.04.2019 ως εξής:

Οι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. των Σχολών/Τμημάτων: Νοσηλευτικής, Κτηνιατρικής, Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, Φαρμακευτικής, Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας, θα εγγράφονται στο 3ο εξάμηνο σπουδών.(Σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα τηρείται η ανωτέρω σειρά η οποία καθορίστηκε κατόπιν εξετάσεως της συνάφειας, ως προς τα μαθήματα που διδάχθηκαν για τη λήψη πτυχίου και βάσει αυτών καθορίστηκε η ανωτέρω σειρά).

Οι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. όλων των υπολοίπων Σχολών/Τμημάτων, Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. της Ελλάδος ή του εξωτερικού θα εγγράφονται στο 1ο εξάμηνο σπουδών.

Οι πτυχιούχοι των Τμημάτων Οδοντιατρικής θα εγγράφονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών. Σε ότι αφορά το εξάμηνο κατάταξης αποφοίτων ΤΕΙ - μετά την έκδοση νόμων περί συγχωνεύσεων αυτών σε Πανεπιστήμια - θα ισχύσουν οι ήδη ειλημμένες αποφάσεις από τη Συνέλευση της 12.4.2019.

Η Σχολή θα εξετάσει το θέμα της ένταξής τους σε ανώτερο του πρώτου εξαμήνου μετά την επεξεργασία αντιστοιχίας των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών των συγχωνευμένων ΤΕΙ, με το πρόγραμμα σπουδών της Ιατρικής Σχολής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

https://www.grammateia.med.uoa.gr/download/file.php?id=244

Εξάμηνο κατάταξης Το εξάμηνο κατάταξης των πτυχιούχων στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ορίσθηκε από τη Συνέλευση της Σχολής στις 12.04.2019 ως εξής:

Οι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. των Σχολών/Τμημάτων: Νοσηλευτικής, Κτηνιατρικής, Βιολογίας, Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, Φαρμακευτικής, Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας, θα εγγράφονται στο 3ο εξάμηνο σπουδών.(Σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα τηρείται η ανωτέρω σειρά η οποία καθορίστηκε κατόπιν εξετάσεως της συνάφειας, ως προς τα μαθήματα που διδάχθηκαν για τη λήψη πτυχίου και βάσει αυτών καθορίστηκε η ανωτέρω σειρά).

Οι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. όλων των υπολοίπων Σχολών/Τμημάτων, Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. της Ελλάδος ή του εξωτερικού θα εγγράφονται στο 1ο εξάμηνο σπουδών.

Οι πτυχιούχοι των Τμημάτων Οδοντιατρικής θα εγγράφονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών. Σε ότι αφορά το εξάμηνο κατάταξης αποφοίτων ΤΕΙ - μετά την έκδοση νόμων περί συγχωνεύσεων αυτών σε Πανεπιστήμια - θα ισχύσουν οι ήδη ειλημμένες αποφάσεις από τη Συνέλευση της 12.4.2019.

Η Σχολή θα εξετάσει το θέμα της ένταξής τους σε ανώτερο του πρώτου εξαμήνου μετά την επεξεργασία αντιστοιχίας των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών των συγχωνευμένων ΤΕΙ, με το πρόγραμμα σπουδών της Ιατρικής Σχολής.

Ευχαριστώ πολύ! Για αναγνώριση μαθημάτων θα επικοινωνήσω με τη γραμματεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 7:15 ΜΜ, GAnurse είπε

Καλησπέρα σας,

Σπουδάζω νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ και είμαι δεύτερο έτος. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν πάρω πτυχίο να δώσω κατακτηριες για ιατρική. Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει και έχει την όρεξη να μου πει σε ποιο εξάμηνο θα εισαχθω αν περάσω και αν θα μου αναγνωριστούν μαθήματα γιατί η σχολή μου έχει πολλα κοινά με την ιατρική...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εξαρταται απο το πανεπιστημιο.

Για παράδειγμα στην Πατρα οι πρωην συμφοιτητες σου εισέρχονται στο Δ εξάμηνο με παραπάνω απο 10 μαθηματα αναγνωρισμενα (μαζι με αυτα που περνας με τις κατατακτηριες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είτε τρίτο είτε τέταρτο γράφει η προκύρηξη ένα και το αυτό. 

Με εξετάσεις στις 20 Δεκεμβρίου όταν βγουν τα αποτελέσματα είσαι στο τέταρτο ανοιξιάτικο εξάμηνο.

Από τις 4 σχολές που πέρασα με κατατακτήριες μόνο μία ( το Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου ) έβγαλε προς τιμή του αποτελέσματα στις 27 Δεκεμβρίου και με εισήγαγε στο τρίτο εξάμηνο. Οι τρεις άλλες φτάσαν στον Μάρτιο ή Απρίλιο για να βγάλουν αποτελέσματα.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Είτε τρίτο είτε τέταρτο γράφει η προκύρηξη ένα και το αυτό. 

Με εξετάσεις στις 20 Δεκεμβρίου όταν βγουν τα αποτελέσματα είσαι στο τέταρτο ανοιξιάτικο εξάμηνο.

Από τις 4 σχολές που πέρασα με κατατακτήριες μόνο μία ( το Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου ) έβγαλε προς τιμή του αποτελέσματα στις 27 Δεκεμβρίου και με εισήγαγε στο τρίτο εξάμηνο. Οι τρεις άλλες φτάσαν στον Μάρτιο ή Απρίλιο για να βγάλουν αποτελέσματα.

Δεν ξερω τι γινεται στη σχολη που αναφερεις, και να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει να μαθω κιολας.

Στη σχολη που ενδιαφερει ομως τον topic starter, και πιο συγκεκριμενα στην Πατρα (καθώς και στην Ιατρικη του ΕΚΠΑ που ειχε περασει κολλητος μου), ολες οι εγγραφες απο κατατακτηριες γινονται μετα τα Χριστουγεννα, με την προοπτικη να ξεκινησει οποιος περασε εαρινο εξαμηνο.

Ετσι και αλλιως δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να γινουν οι εγγραφες στο χειμερινο εξαμηνο γιατι στα πρωτα ετη υπαρχουν πολλαπλα εργαστηρια που εχουν ηδη γινει και τα μαθηματα δεν μπορεις να τα δωσεις.

Επεξ/σία από -Dimitris-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...