Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα... η επομενη καταμετρηση  ειναι προγραμματισμενη στις 10.09 συμφωνα με το app της ΔΕΔΔΗΕ. Ποτε θεωρειται καλη ημερομηνια ωστε να κατοχυρωθει manually απο μενα στο app?! Ή δεν εχει νοημα πλεον?! 

Επισης, εχω κανει αιτηση για νυχτερινο. Συνεπως θα αλλαχτει και ο μετρητης και απ οτι καταλαβαινω  θα παει σε ψηφιακο. Τουλαχιστον απ οσο γνωριζω απο Γερμανια, εχουν υποδοχη για plug n play εξαρτηματα οπου μπορεις να προσθεσεις ενα περιφερειακο και να εχεις την ενδειξη μετρησεων μεσω wifi ( ενδεικτικα αναφερω τα εξαρτηματα poweropti, IOmeter ). Γνωριζουμε αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη στους εγχωριους ψηφιακους μετρητρες?! 

Επεξ/σία από mdkamael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mdkamael είπε

Καλησπερα... η επομενη καταμετρηση  ειναι προγραμματισμενη στις 10.09 συμφωνα με το app της ΔΕΔΔΗΕ. Ποτε θεωρειται καλη ημερομηνια ωστε να κατοχυρωθει manually απο μενα στο app?! Ή δεν εχει νοημα πλεον?! 

Επισης, εχω κανει αιτηση για νυχτερινο. Συνεπως θα αλλαχτει και ο μετρητης και απ οτι καταλαβαινω  θα παει σε ψηφιακο. Τουλαχιστον απ οσο γνωριζω απο Γερμανια, εχουν υποδοχη για plug n play εξαρτηματα οπου μπορεις να προσθεσεις ενα περιφερειακο και να εχεις την ενδειξη μετρησεων μεσω wifi ( ενδεικτικα αναφερω τα εξαρτηματα poweropti, IOmeter ). Γνωριζουμε αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη στους εγχωριους ψηφιακους μετρητρες?! 

Εχω ψηφιακο μετρητη αλλα για την ωρα οχι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα

Καλυτερα να καταχωρεις την ενδιξη στο mydei αν εχει παροχο ΔΕΗ

Ετσι εκανα μεχρι να αλλαχτει ο μετρητης που πια δεν χρειαζεται να το κανω και ουτε υπαρχει αυτη η δυνατοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mdkamael είπε

Καλησπερα... η επομενη καταμετρηση  ειναι προγραμματισμενη στις 10.09 συμφωνα με το app της ΔΕΔΔΗΕ. Ποτε θεωρειται καλη ημερομηνια ωστε να κατοχυρωθει manually απο μενα στο app?! Ή δεν εχει νοημα πλεον?! 

Επισης, εχω κανει αιτηση για νυχτερινο. Συνεπως θα αλλαχτει και ο μετρητης και απ οτι καταλαβαινω  θα παει σε ψηφιακο. Τουλαχιστον απ οσο γνωριζω απο Γερμανια, εχουν υποδοχη για plug n play εξαρτηματα οπου μπορεις να προσθεσεις ενα περιφερειακο και να εχεις την ενδειξη μετρησεων μεσω wifi ( ενδεικτικα αναφερω τα εξαρτηματα poweropti, IOmeter ). Γνωριζουμε αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη στους εγχωριους ψηφιακους μετρητρες?! 

Πλεον περναει καθε μηνα ο Δεδδηε... Μονο σε περιπτωση που δεν εχει περασει εχεις την δυνατητα να την δωσεις εσυ μετα απο 2-3 μερες.. Απλα θα πρεπει να το διαπιστωσεις οτι δεν περασαν.. Ποτε εκανες το αιτημα για το νυχτερινο; Σε ποια περιοχη... Οι μετρητες δεν εχουν υποδοχη μονο  για sim καρτα και συνδεση  για το τεχνικο προσωπικο... Απλα σιγα σιγα  θα υπαρχει καποια στιγμη και  η τηλεμετρηση στο μελλον..

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, takoulou said:

Πλεον περναει καθε μηνα ο Δεδδηε... Μονο σε περιπτωση που δεν εχει περασει εχεις την δυνατητα να την δωσεις εσυ μετα απο 2-3 μερες.. Απλα θα πρεπει να το διαπιστωσεις οτι δεν περασαν..

Δεν ισχύει αυτό... μπορεί να δώσει ένδειξη ο καταναλωτής στον ΔΕΔΔΗΕ ακόμα και την ίδια μέρα που αναγράφει ο λογαραριασμός ότι θα γίνει καταμέτρηση. Αν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ εντός της περιόδου καταμέτρησης, τότε η ένδειξη του καταναλωτή δε λαμβάνεται υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ισχύει αυτό... μπορεί να δώσει ένδειξη ο καταναλωτής στον ΔΕΔΔΗΕ ακόμα και την ίδια μέρα που αναγράφει ο λογαραριασμός ότι θα γίνει καταμέτρηση. Αν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ εντός της περιόδου καταμέτρησης, τότε η ένδειξη του καταναλωτή δε λαμβάνεται υπόψιν.

Δηλαδή τι είπα εγώ.. Ο Δεδδηε περνάει μια συγκεκριμένη  ημέρα.. Αν δεν έχει περάσει  ο Δεδδηε μπορεί ο καταναλωτής να την δώσει... Όπως και την ίδια ημέρα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, takoulou said:

Δηλαδή τι είπα εγώ..

Εσύ είπες κάτι που δεν ισχύει. ⬇️

2 hours ago, takoulou said:

Μονο σε περιπτωση που δεν εχει περασει εχεις την δυνατητα να την δωσεις εσυ μετα απο 2-3 μερες.. Απλα θα πρεπει να το διαπιστωσεις οτι δεν περασαν..

1) Δεν είναι ανάγκη για τον καταναλωτή να διαπιστώσει αν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ ή όχι ώστε να δώσει ένδειξη.

2) Ο καταναλωτής μπορεί να δώσει ένδειξη είτε την ίδια ημερομηνία... είτε 1-2 μέρες αργότερα.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ δε περάσει... τότε η ένδειξη του καταναλωτή καταχωρείται οριστικά στο σύστημα.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ περάσει, τότε η ένδειξη του καταναλωτή αγνοείται.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εσύ είπες κάτι που δεν ισχύει. ⬇️

1) Δεν είναι ανάγκη για τον καταναλωτή να διαπιστώσει αν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ ή όχι ώστε να δώσει ένδειξη.

2) Ο καταναλωτής μπορεί να δώσει ένδειξη είτε την ίδια ημερομηνία... είτε 1-2 μέρες αργότερα.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ δε περάσει... τότε η ένδειξη του καταναλωτή καταχωρείται οριστικά στο σύστημα.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ περάσει, τότε η ένδειξη του καταναλωτή αγνοείται.

Οποτε κλειδωνω αυτο σαν απαντηση στην απορια μου. Ωραια. Αντε να μαθουμε και τα εγχωρια διαδικαστικα λιγο καλυτερα τωρα σιγα σιγα... θενξ big guy! 

Επεξ/σία από mdkamael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νέα παροχή η οποία ενεργοποιήθηκε 6/9/24, ο πάροχος με τον οποίο έχω συνάψει σύμβαση, μου δίνει μέχρι σήμερα περιθώριο για καταχώρηση ενδείξεων. Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικός και φαντάζομαι τηλεμετρούμενος. Να καταχωρήσω ένδειξη στην εφαρμογή του παρόχου ή να αφήσω τον ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την δουλειά του;

Επεξ/σία από flampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, flampouras είπε

Σε νέα παροχή η οποία ενεργοποιήθηκε 6/9/24, ο πάροχος με τον οποίο έχω συνάψει σύμβαση, μου δίνει μέχρι σήμερα περιθώριο για καταχώρηση ενδείξεων. Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικός και φαντάζομαι τηλεμετρούμενος. Να καταχωρήσω ένδειξη στην εφαρμογή του παρόχου ή να αφήσω τον ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την δουλειά του;

Αν ειναι τηλεμετρουμενος δεν εχει εννοια να δωσεις ενδειξη.Αφου ειναι νεα τηλεμετρουμενος θα ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν ειναι τηλεμετρουμενος δεν εχει εννοια να δωσεις ενδειξη.Αφου ειναι νεα τηλεμετρουμενος θα ειναι .

και κάθε πότε τραβάει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις για να τις δώσει στον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, flampouras είπε

και κάθε πότε τραβάει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις για να τις δώσει στον πάροχο;

Καθε μηνα Υπαρχει κει εφαρμογη αλαλ ειναι λιγο της κακιας ωρας για κινητα My DEDIE aps

https://deddie.gr/el/my-deddie-app/ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...