Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, toni31 είπε

Είμαι και εγώ προβληματισμένος με την βλακεία της ΔΕΗ. Χάθηκε η επιλογή καταχώρησης μέσα από το mydei (σε κλειστό σπίτι με γενικό κατεβασμένο) και μου 60Kwh με εκτίμηση ΔΕΔΔΗΕ  σε μηδενική κατανάλωση σε σχέση με τον προηγούμενο λογαριασμό. Τι μπορώ να κάνω ?

Μια λυση να εισαι στον χωρο οταν θα ειναι η καταμετρηση.. Μια αλλη λυση να αφησεις την φωτογραφια με την ενδειξη της παροχης με  την ημερομηνια  .. Αλλα δεν μπορει να γινεται ολες τις φορες..  Να δωσεις καποιο κλειδι σε διπλανο σπιτι  να ανοιγουν για την καταμετρηση.. Θα πρεπει και ο καταμετρητης να βλεπει την παροχη.. Υπαρχουν λυσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, takoulou είπε

Μια λυση να εισαι στον χωρο οταν θα ειναι η καταμετρηση.. Μια αλλη λυση να αφησεις την φωτογραφια με την ενδειξη της παροχης με  την ημερομηνια  .. Αλλα δεν μπορει να γινεται ολες τις φορες..  Να δωσεις καποιο κλειδι σε διπλανο σπιτι  να ανοιγουν για την καταμετρηση.. Θα πρεπει και ο καταμετρητης να βλεπει την παροχη.. Υπαρχουν λυσεις..

Πρόσβαση στο μετρητή έχουν 24/7, αυτοί δεν περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, toni31 είπε

Πρόσβαση στο μετρητή έχουν 24/7, αυτοί δεν περνάνε.

Καλημέρα...Μήπως είσαι σε κάποια περιοχή δύσκολη...Κάνε μια καταγγελία .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύξησαν και το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ για να έχουν προσωπικό για τις μηνιαίες καταμετρήσεις και τελικά δεν περνάνε, τρομάρα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αύξησαν και το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ για να έχουν προσωπικό για τις μηνιαίες καταμετρήσεις και τελικά δεν περνάνε, τρομάρα τους. 

Δεν το αύξησαν γι'αυτό..Που το ξέρεις ότι δεν περνάνε.. Άτομα πήρανε και πολλά..Θα ολοκληρωθεί μέσα η τέλος Ιουλίου..Τώρα σε κάποια  βουνά, η Δυσπρόσιτες περιοχές εκεί  είναι  λίγο δύσκολα..Ο  καθένας λέει εδώ  ότι νομίζει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, takoulou said:

Δεν το αύξησαν γι'αυτό..Που το ξέρεις ότι δεν περνάνε.. Άτομα πήρανε και πολλά..Θα ολοκληρωθεί μέσα η τέλος Ιουλίου..Τώρα σε κάποια  βουνά, η Δυσπρόσιτες περιοχές εκεί  είναι  λίγο δύσκολα..Ο  καθένας λέει εδώ  ότι νομίζει.. 

Δεν είμαι στη μηνιαία καταμέτρηση ακόμα για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά αρκετοί εδώ μέσα λένε πως δεν περνάνε. 

Αν δεν θέλει να πηγαίνει στα βουνά και στις δυσπρόσιτες περιοχές, να βάλει δωρεάν ηλεκτρονικούς μετρητές. Σε κάποιες απομονωμένες περιοχές εδώ έχουν αλλάξει τους μετρητές με ηλεκτρονικούς και modem. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα...Μήπως είσαι σε κάποια περιοχή δύσκολη...Κάνε μια καταγγελία .. 

Θεσσαλονίκη κεντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν είμαι στη μηνιαία καταμέτρηση ακόμα για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά αρκετοί εδώ μέσα λένε πως δεν περνάνε. 

Αν δεν θέλει να πηγαίνει στα βουνά και στις δυσπρόσιτες περιοχές, να βάλει δωρεάν ηλεκτρονικούς μετρητές. Σε κάποιες απομονωμένες περιοχές εδώ έχουν αλλάξει τους μετρητές με ηλεκτρονικούς και modem. 

Τοποθετουν σιγα σιγα νεους μετρητες.. Δεν ειναι και ευκολο να γινει αυτο.. Δωρεαν μπαινουν..

 

 

https://www.naftemporiki.gr/business/1670087/deddie-oloklironetai-to-programma-miniaias-katametrisis-posa-noikokyria-echoyn-entachthei-se-ayto/

10 λεπτά πριν, toni31 είπε

Θεσσαλονίκη κεντρικά.

Ρωτησες αν εχεις ενταχθει..Γιατι η Θεσσαλονικη εχει μπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, takoulou said:

Τοποθετουν σιγα σιγα νεους μετρητες.. Δεν ειναι και ευκολο να γινει αυτο.. Δωρεαν μπαινουν..

Δηλαδή έβρεξε ο ουρανός 57 εκατομύρια και μπαίνουν δωρεάν;

Spoiler

1.jpg.d2e7f146d49a932e277313b73f7e9655.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή έβρεξε ο ουρανός 57 εκατομύρια και μπαίνουν δωρεάν;

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.d2e7f146d49a932e277313b73f7e9655.jpg

 

Γκουχ-γκουχ, δυναμική τιμολόγηση on the way? (και καλά).

There's no such thing as a free lunch όπως είχε πει και ο Milton Friedman ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Ρωτησες αν εχεις ενταχθει..Γιατι η Θεσσαλονικη εχει μπει..

Μέχρι στιγμής έβαζα εγώ τις ενδείξεις στο mydei κάθε μήνα ανελλιπώς. Ακόμη και τους μήνες που λειτουργεί το ρολόι, ο γείτονας μου έστελνε φωτογραφία και έβαζα την μέτρηση. Πλέον δεν μου δίνει την δυνατότητα καταχώρησης, οπότε θεωρώ ότι εντάχθηκε στη μηνιαία. Εμένα με ενοχλεί το γεγονός ότι, εφόσον εντάχθηκε πέρνα και κάνε αυτό που πρέπει. Θεωρώ ότι έχει κόσμο να το κάνει, ειδάλλως άστο ως έχει μέχρι να τα καταφέρεις. Εγώ είμαι μαζί σου στο να περνάς κάθε μήνα και να "πατάξεις" την ρευματοκλοπή αλλά τώρα κλέβεις εμένα.  Πάντως θα ρωτήσω αν εντάχθηκε και δεν είναι bug του mydei.  Υπάρχει δυνατότητα άραγε για τηλεμέτρηση κατόπιν αίτησης μου, έχει κάνει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή έβρεξε ο ουρανός 57 εκατομύρια και μπαίνουν δωρεάν;

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.d2e7f146d49a932e277313b73f7e9655.jpg

 

Δεν υπάρχει ακόμα το κέντρο της τηλεμετρησης.. Υπάρχουν στα κατά τόπους Δεδδηε.. Αλλά θα πρέπει να φτιάξουν ένα δυο κέντρα κτίρια .. Γιατί τώρα είναι ελάχιστοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές.. Όταν θα ξεπεράσουν σε λίγα χρόνια τα εκατομμύρια  οι νέοι μετρητές  θα χρειάζονται  τα  συστήματα όλα αυτά.. Να παίρνουν τις μετρήσεις , που υπάρχει βλάβη , να κόβονται από το κέντρο κτλπ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toni31 είπε

Υπάρχει δυνατότητα άραγε για τηλεμέτρηση κατόπιν αίτησης μου, έχει κάνει κάποιος?

Αν οι μετρητές δεν είναι σε κανένα υπόγειο που δεν πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας, μπορείς να αιτηθείς τη χορήγηση νυκτερινού τιμολογίου στον ΔΕΔΔΗΕ (με κόστος 42.16€), αν έχεις παλιό αναλογικό μετρητή, όπου θα έρθουν να τον αντικαταστήσουν με νέο "έξυνπο", που περιλαμβάνει modem και κάρτα sim, ώστε να τηλεμετράται (και τηλεδιαχειρίζεται στο μέλλον). Τι είδους μετρητή έχεις ψηφιακό ή αναλογικό;

Αλλιώς μπορείς να ζητήσεις αλλαγή μετρητή για οποιοδήποτε άλλο λόγο μπορείς να σκεφτείς, αλλά πιθανότατα αν δεν είναι εύλογος θα τον απορρίψουν.

Τέλος αν έχεις κάνα κονέ στον ΔΕΔΔΗΕ, να έρθουν να στον αλλάξουν για "οποιοδήποτε λόγο μπορούν να σκαρφιστούν αυτοί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, toni31 είπε

Μέχρι στιγμής έβαζα εγώ τις ενδείξεις στο mydei κάθε μήνα ανελλιπώς. Ακόμη και τους μήνες που λειτουργεί το ρολόι, ο γείτονας μου έστελνε φωτογραφία και έβαζα την μέτρηση. Πλέον δεν μου δίνει την δυνατότητα καταχώρησης, οπότε θεωρώ ότι εντάχθηκε στη μηνιαία. Εμένα με ενοχλεί το γεγονός ότι, εφόσον εντάχθηκε πέρνα και κάνε αυτό που πρέπει. Θεωρώ ότι έχει κόσμο να το κάνει, ειδάλλως άστο ως έχει μέχρι να τα καταφέρεις. Εγώ είμαι μαζί σου στο να περνάς κάθε μήνα και να "πατάξεις" την ρευματοκλοπή αλλά τώρα κλέβεις εμένα.  Πάντως θα ρωτήσω αν εντάχθηκε και δεν είναι bug του mydei.  Υπάρχει δυνατότητα άραγε για τηλεμέτρηση κατόπιν αίτησης μου, έχει κάνει κάποιος?

Πως σε κλέβει εσένα; Δηλαδή;

Άρα αφού δεν σε αφήνει έχεις ενταχθεί.. 

Οχι.. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή.. Μόνο αν αιτήθεις για νυχτερινό και εφόσον δεν έχεις τέτοιον μετρητή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, takoulou said:

Δεν υπάρχει ακόμα το κέντρο της τηλεμετρησης.. Υπάρχουν στα κατά τόπους Δεδδηε.. Αλλά θα πρέπει να φτιάξουν ένα δυο κέντρα κτίρια .. Γιατί τώρα είναι ελάχιστοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές.. Όταν θα ξεπεράσουν σε λίγα χρόνια τα εκατομμύρια  οι νέοι μετρητές  θα χρειάζονται  τα  συστήματα όλα αυτά.. Να παίρνουν τις μετρήσεις , που υπάρχει βλάβη , να κόβονται από το κέντρο κτλπ.... 

Βρε δε διαφωνώ, αλλά 57 εκατομμύρια ευρώ  για 170.000 μετρητές κι άλλα 500 εκατομμύρια που πρέπει να δαπανηθούν για να καλυφθούν 2 εκατομμύρια παροχές, δεν είναι τζάμπα.

Εμείς θα τα πληρώσουμε εμμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...