Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, eaglos είπε

Πως θα δουλεύει πλέον η καταχώρηση με τη μηνιαία καταμέτρηση; Κάτι είχα διαβάσει ότι αν ο τεχνικός δεν καταφέρει να μετρήσει, θα έχεις 4 μέρες να τα καταχωρήσεις εσύ. Όμως, 4 μέρες από πότε και πως θα ενημερώνεσαι για αυτό;

Στο τελευταίο εκκαθαριστικό λεει απλά "είσαι στη μηνιαία καταχώηρηση" χωρίς να αναφαίρει το πότε θα ειναι η επόμενη καταμέτρηση ή το παραθυρο καταχώρησης.

Μέχρι ΤΩΡΑ σου αφήνε χαρτάκι και είχες περιθώριο 24 ώρες να τους πάρεις τηλέφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μέχρι ΤΩΡΑ σου αφήνε χαρτάκι και είχες περιθώριο 24 ώρες να τους πάρεις τηλέφωνο 

Και τωρα αφηνουν χαρτακι... Και μαλιστα τραβανε  και φωτογραφια οτι ειναι κλειστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση,στον προγηουμενο λογαριασμό της ελιν που με ηρθε(εκκαθαριστικος για 1 μηνα με δικη μου ενδειξη ηταν),ελεγε επομενη μετρηση 31 Μαιου.Να υποθεσω οτι αυτη ηταν η ταετραμηνιαια που θα γινοταν με τα παλια δεδομενα του ΔΕΔΔΗΕ;

😀😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

ερώτηση,στον προγηουμενο λογαριασμό της ελιν που με ηρθε(εκκαθαριστικος για 1 μηνα με δικη μου ενδειξη ηταν),ελεγε επομενη μετρηση 31 Μαιου.Να υποθεσω οτι αυτη ηταν η ταετραμηνιαια που θα γινοταν με τα παλια δεδομενα του ΔΕΔΔΗΕ;

😀😀😀😀

πολυ πιθανόν.. Ανάλογα.. Θα πρέπει να το ρωτήσεις.. Σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μέχρι ΤΩΡΑ σου αφήνε χαρτάκι και είχες περιθώριο 24 ώρες να τους πάρεις τηλέφωνο 

επειδη μας ετυχε γιατι ενας βλακας στην οικοδομη μας χαλασε τον συρτη για εκδικηση και ο υπαλληλος ηρθε και δεν πηρε μετρηση,οντως αφησε χαρτακι και ηρθε και μυνημα σταδιακα σε ολους τους ιδοκτητες οτι αν δεν δωσουν την ενδειξη μονοι τους τοτε θα μπει μετρηση απο τον δεδηε στην 1η του μηνα.το περιθωριο ηταν μεγαλυτερο δλδ. εμας ηρθε για μετρηση στις 25 και μας ειπαν μεχρι 29-30.

να προσθεσω οτι απο τον δεδηε μου ειπανε οτι κανονικα υπαρχει ενα περιθωριο ανοιχτο απο τον νομο να στελνουν/καταχωρουν οι υπαλληλοι την μετρηση εντος 3,5 ημερων απο την προγραμματισμενη ημερομηνια της . ομως οταν μιλησα με τον υπαλληλο μου λενε οτι αυτοι την στελνουν αμεσως μολις την μετρησουν γιατι αν δεν το κανουν τους ειδοποιουν αμεσως.ο υπαλληλος εχει gps στο κινητο του συνδεμενο με την υπηρεσια και γνωριζουν που ακριβως ειναι και πρεπει να δινουν αναφορα για ολα.αν τελικα μπει διαφορετικη ημερομηνια,μεταγενεστερη τοτε ειναι θεμα του παροχου,μου ειπε.

εμενα βεβαια στην τελευταια μετρηση που εγινε στις 25/4 και ημουν παρων γιατι ηθελα να μιλησω με τον υπαλληλο ,μου καταχωρησαν 24/4 ημερομηνια μετρησης στον λογαρισμο.μιλησα με την δεη και δεν ηξεραν γιατι .μου ειπαν οτι αυτοι απλως βαζουν την ημερομηνια που τους εδωσαν μετρηση.οταν τους ειπα οτι ημουν παρων και εγω και ηταν 25/4 και ειχα 20' συνομιλια με τον υπαλληλο ,με παρεμπεψαν στον δεδηε.με δεδηε δεν μιλησα για να καταλαβω γιατι εγινε καθως δεν με ενδιεφερε.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

επειδη μας ετυχε γιατι ενας βλακας στην οικοδομη μας χαλασε τον συρτη για εκδικηση και ο υπαλληλος ηρθε και δεν πηρε μετρηση,οντως αφησε χαρτακι και ηρθε και μυνημα σταδιακα σε ολους τους ιδοκτητες οτι αν δεν δωσουν την ενδειξη μονοι τους τοτε θα μπει μετρηση απο τον δεδηε στην 1η του μηνα.το περιθωριο ηταν μεγαλυτερο δλδ. εμας ηρθε για μετρηση στις 25 και μας ειπαν μεχρι 29-30.

να προσθεσω οτι απο τον δεδηε μου ειπανε οτι κανονικα υπαρχει ενα περιθωριο ανοιχτο απο τον νομο να στελνουν/καταχωρουν οι υπαλληλοι την μετρηση εντος 3,5 ημερων απο την προγραμματισμενη ημερομηνια της . ομως οταν μιλησα με τον υπαλληλο μου λενε οτι αυτοι την στελνουν αμεσως μολις την μετρησουν γιατι αν δεν το κανουν τους ειδοποιουν αμεσως.ο υπαλληλος εχει gps στο κινητο του συνδεμενο με την υπηρεσια και γνωριζουν που ακριβως ειναι και πρεπει να δινουν αναφορα για ολα.αν τελικα μπει διαφορετικη ημερομηνια,μεταγενεστερη τοτε ειναι θεμα του παροχου,μου ειπε.

εμενα βεβαια στην τελευταια μετρηση που εγινε στις 25/4 και ημουν παρων γιατι ηθελα να μιλησω με τον υπαλληλο ,μου καταχωρησαν 24/4 ημερομηνια μετρησης στον λογαρισμο.μιλησα με την δεη και δεν ηξεραν γιατι .μου ειπαν οτι αυτοι απλως βαζουν την ημερομηνια που τους εδωσαν μετρηση.οταν τους ειπα οτι ημουν παρων και εγω και ηταν 25/4 και ειχα 20' συνομιλια με τον υπαλληλο ,με παρεμπεψαν στον δεδηε.με δεδηε δεν μιλησα για να καταλαβω γιατι εγινε καθως δεν με ενδιεφερε.

Καλημερα.. Δεν μπορει ο καταμετρητης να στειλει την μετρηση αλλη μερα..Μονο την συγκεκριμενη μερα, και φευγουν απευθειας οι ενδειξεις οταν τις παιρνουν....Δεν γινεται αλλιως...Μαλιστα το ταμπλετ η το κινητο εχει επανω την τοποθεσια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, takoulou είπε

πολυ πιθανόν.. Ανάλογα.. Θα πρέπει να το ρωτήσεις.. Σε ποια περιοχή είσαι;

οντως και στον τελευταιο εκκαθαριστικο του ηρωνα, τωρα που κοιταξα οταν ημουνα ,ελεγε για 31 Μαιου,οποτε ειναι προγραμματισμενο ετσι και αλλιως να γινει.Πάντως θα αργησουν να ξεκιηνησουν,δηλωνουν αδυναμια προς το παρον γι ολη ην Ελλαδα.Σε εποικοινωνια με τον τωρινο παροχο(ελιν) με ειπαν εσυ δωσε κανονικα την ενδειξη σε εμας απο 25 εως 28 καθε μηνα.

😀😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Δεν μπορει ο καταμετρητης να στειλει την μετρηση αλλη μερα..Μονο την συγκεκριμενη μερα, και φευγουν απευθειας οι ενδειξεις οταν τις παιρνουν....Δεν γινεται αλλιως...Μαλιστα το ταμπλετ η το κινητο εχει επανω την τοποθεσια..

Αναφορά σε κείμενο

 οταν μιλησα με τον υπαλληλο μου λενε οτι αυτοι την στελνουν αμεσως μολις την μετρησουν γιατι αν δεν το κανουν τους ειδοποιουν αμεσως.ο υπαλληλος εχει gps στο κινητο του συνδεμενο με την υπηρεσια και γνωριζουν που ακριβως ειναι και πρεπει να δινουν αναφορα για ολα.αν τελικα μπει διαφορετικη ημερομηνια,μεταγενεστερη τοτε ειναι θεμα του παροχου,μου ειπε.

γιατι επαναλαμβανεις οτι λεω? αφου το ειπα και εγω.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

οντως και στον τελευταιο εκκαθαριστικο του ηρωνα, τωρα που κοιταξα οταν ημουνα ,ελεγε για 31 Μαιου,οποτε ειναι προγραμματισμενο ετσι και αλλιως να γινει.Πάντως θα αργησουν να ξεκιηνησουν,δηλωνουν αδυναμια προς το παρον γι ολη ην Ελλαδα.Σε εποικοινωνια με τον τωρινο παροχο(ελιν) με ειπαν εσυ δωσε κανονικα την ενδειξη σε εμας απο 25 εως 28 καθε μηνα.

😀😀😀😀

Ειναι αναλογως την περιοχη.. Εχουν ξεκινησει την καταμετρηση σε μεγαλο μερος της Ελλαδος.. Και πιστευω να καλυψουν μεχρι τελος Ιουλιου το 90%...Τωρα και κατι μικρα χωρια η πολυ μικρα νησια  εκει μπορει να καθυστερησουν λιγο..

Θα δεις αν περασαν 31 Μαιου...

35 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

γιατι επαναλαμβανεις οτι λεω? αφου το ειπα και εγω.

Απλα τα ανεφερα...

Πως τους ηρθε μηνυμα; Σε κινητο σε email:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαφανίστηκε και σε εμένα η καρτέλα «Καταμέτρηση».

Να καταχωρήσω μετρήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ ή να μην ασχοληθώ;

Βλέπω στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ είναι περασμένες μέχρι τις μετρήσεις του τελευταίου εκκαθαριστικού (3 μήνες πριν).)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, takoulou είπε

Οριστικό τέλος στους έναντι λογαριασμούς λέει ο τίτλος. 

Και πιο κάτω

Στην περίπτωση που τα συνεργεία του ΔΕΔΔΗΕ δεν μπορέσουν να αποκτήσουν πρόσβαση στο ρολόι και σταθεί αδύνατο να μετρήσουν την κατανάλωση, τότε ο λογαριασμός ρεύματος θα είναι έναντι.

Και αμέσως μετά

Με άλλα λόγια, θα γίνει μία εκτίμηση για τις κιλοβατώρες που καταναλώθηκαν, με βάση την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας της προηγούμενης χρονιάς.

Υπάρχει, πάντως, η δυνατότητα εντός 4 ημερών από την ημέρα της ανεπιτυχούς επίσκεψης του ΔΕΔΔΗΕ, να δηλώσει ο ίδιος ο πολίτης την κατανάλωση.

Άρα τι ακριβώς αλλάζει σε σχέση με τα τωρινά δεδομένα?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Εξαφανίστηκε και σε εμένα η καρτέλα «Καταμέτρηση».

Να καταχωρήσω μετρήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ ή να μην ασχοληθώ;

Βλέπω στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ είναι περασμένες μέχρι τις μετρήσεις του τελευταίου εκκαθαριστικού (3 μήνες πριν).)

Αν θες για δοκιμή καταχώρησε στον ΔΕΔΔΗΕ και δες στον λογαριασμό αν έχουν τις δικές σου ή αν όντως πέρασαν για καταμέτρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Άρα τι ακριβώς αλλάζει σε σχέση με τα τωρινά δεδομένα?

Επιτόπια όποτε είναι δυνατή και τηλεμετρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...