Προς το περιεχόμενο

Δραματικές σχολές (2020)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα πάω Τρίτη λυκείου του χρόνου και θέλω να σπουδάσω σε κάποια δραματική σχολή .
Έχω ψάξει για ιδιωτικές σχολές (που να δίνουν πιστοποιήσει BA) στην Ελλάδα άλλες 
δεν έχω ακούσει τα καλύτερα εκτός το ΙΕΚ ΑΚΜΗ και σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια 
για το εθνικό άλλα δεν ξέρω καν τι θέλει χρειάζεται για να περάσεις πως κάνεις αίτηση
άμα χρειάζεται auditions κ.τ.λ. Η άλλη μου επιλογή είναι να πάω Σκωτία που διάβασα ότι 
είναι δωρεάν οι σπουδές και θα ήθελα αν γνωρίζεται να προτείνεται μια καλή και να 
μου πείτε επίσης τι άλλο χρειάζεται για να με πάρουν.


****Μην απαντήσετε αν έχετε σκοπό να γίνεται τοξική και να μου πείτε πράγματα τύπου δεν έχεις ελπίδες
και πάλι αν μπείτε στο κόπο να το κάνετε να ξέρετε δεν μου κόβεται να φτερά.

***(Διόρθωση) Επίσης σε παλιότερα θέματα έχω λέγανε για κάτι σχόλες κρατικές και του υπουργείου, τι εννοείτε ?

Επεξ/σία από likaki234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω πανελληνίων μπορείς να μπεις σε κάποιες σχολές πχ κινηματογραφου ΑΠΘ (για να έχεις και καποιες επιπλέον επαγγελματικές διεξόδους) και παράλληλα να μπεις σε μια θεατρική ομάδα για εξάσκηση ως ηθοποιός

Όσο για τις κρατικές σχολέςτου εθνικού θεατρου και αν θυμαμαι καλά και του ΚΘΒΕ παλιοτερα είχε οντισιον  και είχαν όριο ηλικιας και φημολογείται οτι χρειάζεται και μέσον -δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει. Είχε δώσει μια φίλη μου για εθνικό, εκανε μηνες προετοιμασία και κόπηκε, μετά πηγε σε μια ιδιωτική αλλά μεχρι τώρα μόνο ως κομπάρσος έχει παίξει σε κάποιες σειρές της τηλεόρασης  και έχει μικρούς ρόλους σε παραστασεις στο θέατρο με ερασιτεχνική ομάδα. Ότι δεν έχεις ελπίδες δε θα σου πω, έχεις ελπίδες αν έχεις ταλέντο και κατάλληλες γνωριμιες, σιγουρα όμως τα πρωτα χρόνια μέχρι να μπορέσεις να μπεις στο χωρο δε θα μπορέσεις να βιοποριστείς απο αυτό οπότε πρέπει να έχεις και εναλλακτικη για να βγάζεις τα προς το ζην. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θα πρέπει να προσέχεις τα πισωπλατα μαχαιρώματα. Εξωτερικό δεν ξέρω τι συμβαίνει, αν πιστευεις οτι είναι καλύτερα πήγαινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

Μεσω πανελληνίων μπορείς να μπεις σε κάποιες σχολές πχ κινηματογραφου ΑΠΘ (για να έχεις και καποιες επιπλέον επαγγελματικές διεξόδους) και παράλληλα να μπεις σε μια θεατρική ομάδα για εξάσκηση ως ηθοποιός

Όσο για τις κρατικές σχολέςτου εθνικού θεατρου και αν θυμαμαι καλά και του ΚΘΒΕ παλιοτερα είχε οντισιον  και είχαν όριο ηλικιας και φημολογείται οτι χρειάζεται και μέσον -δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει. Είχε δώσει μια φίλη μου για εθνικό, εκανε μηνες προετοιμασία και κόπηκε, μετά πηγε σε μια ιδιωτική αλλά μεχρι τώρα μόνο ως κομπάρσος έχει παίξει σε κάποιες σειρές της τηλεόρασης  και έχει μικρούς ρόλους σε παραστασεις στο θέατρο με ερασιτεχνική ομάδα. Ότι δεν έχεις ελπίδες δε θα σου πω, έχεις ελπίδες αν έχεις ταλέντο και κατάλληλες γνωριμιες, σιγουρα όμως τα πρωτα χρόνια μέχρι να μπορέσεις να μπεις στο χωρο δε θα μπορέσεις να βιοποριστείς απο αυτό οπότε πρέπει να έχεις και εναλλακτικη για να βγάζεις τα προς το ζην. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θα πρέπει να προσέχεις τα πισωπλατα μαχαιρώματα. Εξωτερικό δεν ξέρω τι συμβαίνει, αν πιστευεις οτι είναι καλύτερα πήγαινε

Έχω σκοπό να δουλέψω εξωτερικο εγώ.

Στην κινηματογραφική ΑΠΘ τι ακριβώς κάνεις και υπάρχει τρόπος να μπω από ΕΠΑΛ;;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό ρωτάω

Επεξ/σία από Giatakas2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

Μεσω πανελληνίων μπορείς να μπεις σε κάποιες σχολές πχ κινηματογραφου ΑΠΘ (για να έχεις και καποιες επιπλέον επαγγελματικές διεξόδους) και παράλληλα να μπεις σε μια θεατρική ομάδα για εξάσκηση ως ηθοποιός

Όσο για τις κρατικές σχολέςτου εθνικού θεατρου και αν θυμαμαι καλά και του ΚΘΒΕ παλιοτερα είχε οντισιον  και είχαν όριο ηλικιας και φημολογείται οτι χρειάζεται και μέσον -δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει. Είχε δώσει μια φίλη μου για εθνικό, εκανε μηνες προετοιμασία και κόπηκε, μετά πηγε σε μια ιδιωτική αλλά μεχρι τώρα μόνο ως κομπάρσος έχει παίξει σε κάποιες σειρές της τηλεόρασης  και έχει μικρούς ρόλους σε παραστασεις στο θέατρο με ερασιτεχνική ομάδα. Ότι δεν έχεις ελπίδες δε θα σου πω, έχεις ελπίδες αν έχεις ταλέντο και κατάλληλες γνωριμιες, σιγουρα όμως τα πρωτα χρόνια μέχρι να μπορέσεις να μπεις στο χωρο δε θα μπορέσεις να βιοποριστείς απο αυτό οπότε πρέπει να έχεις και εναλλακτικη για να βγάζεις τα προς το ζην. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θα πρέπει να προσέχεις τα πισωπλατα μαχαιρώματα. Εξωτερικό δεν ξέρω τι συμβαίνει, αν πιστευεις οτι είναι καλύτερα πήγαινε

Δεν μου αρέσει η Θεσσ και προτιμώ να πάω σε αποκλειστική δραματική σχολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giatakas2003 είπε

Έχω σκοπό να δουλέψω εξωτερικο εγώ.

Στην κινηματογραφική ΑΠΘ τι ακριβώς κάνεις και υπάρχει τρόπος να μπω από ΕΠΑΛ;;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό ρωτάω

https://www.auth.gr/film  Τμήμα κινηματογράφου

https://www.thea.auth.gr/ θεάτρου

 

Ανάλογα την ειδικότητα που είσαι στο επαλ αν σου δίνει τη δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

https://www.auth.gr/film  Τμήμα κινηματογράφου

https://www.thea.auth.gr/ θεάτρου

Ανάλογα την ειδικότητα που είσαι στο επαλ αν σου δίνει τη δυνατότητα

Σε ενα αλλο θεμα άκουσα οτι η θεατρου στο καποδιστριακο ειναι ποιο πολυ να γινεις δασκαλος θεατρου οχι ηθοποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, likaki234 είπε

Σε ενα αλλο θεμα άκουσα οτι η θεατρου στο καποδιστριακο ειναι ποιο πολυ να γινεις δασκαλος θεατρου οχι ηθοποιος.

Καθαρά δραματικές είαι οι κρατικές σχολές και πολλές ιδιωτικές δυστυχως εκτός απο αυτά που ειπα πιο πανω δε γνωρίζω τιποτα περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Καθαρά δραματικές είαι οι κρατικές σχολές και πολλές ιδιωτικές δυστυχως εκτός απο αυτά που ειπα πιο πανω δε γνωρίζω τιποτα περισσότερο

Θα περιμένω να απαντήσουν στα υπόλοιπα και θα δω τι θα κάνω.

Επεξ/σία από Giatakas2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω και εγω  τη γνωμη σας ενδιαφερομαι για δραματικη σχολη τελειωνω τη σχολη μου γτ ειχα περασει σε πανεπιστημιο δυστυχως εχω περασει το οριο ηλικιας των 25 ετων και δεν μπορω να δωσω για εθνικο ετσι σκεφτομαι για καποια ιδιωτικη σχολη ειχα στο μυαλο μου καποιες η αληθεια ειναι σκεφτομουν αυτες που δεν εχουν εξετασεις για να μπεις πχ (ΙΑΣΜΟΣ) καθως νιωθω οτι ειμαι λιγακι ασχετη παρολο που ειμαι παρα πολυ θεατροφιλη ετσι ηθελα τη γνωμη σας ειδα σε προηγουμενες αναρτησεις οτι πολλα ατομα ηταν αρνητικα για αυτη τη σχολη οτι δεν ειναι καλη και παρατηρω οτι οι πιο γνωστοι ηθοποιοι εχουν τελειωσει εκει οπως και οι οι πιο γνωστοι ηθοποιοι διδασκουν τα διδακτρα σαφως δεν ειναι φθηνα αλλα εγω ετεινα για εκει και αποθαρυνθηκα....επομενως θα ηθελα τη γνωμη οσων γνωριζετε οντως δεν ειναι καλη σχολη και ειναι υπερεκτιμημενη να την αποκλεισω και να ψαξω αλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...