Προς το περιεχόμενο

ΙΔΙΩΤΙΚΟ Η ΔΗΜΟΣΙΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ !! ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΩ ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ (ΘΑ ΠΑΕΙ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Η ΔΗΜΟΣΙΟ!! ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΖΟΚΕΡ.. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει παει ακομα κανένα δικο μου δημοτικο .

Νηπιαγωγείο και παιδικός σε δημόσια απλα ΑΨΟΓΑ !!!

Δε γράφω κάτι παραπάνω , πιστεύω η λέξη αυτη απαντάει σε πολλα ερωτήματα .

Φυσικά θα συνεχίσουν δημόσιο.

Δε μπορώ κιολας να τα παω σε ιδιωτικά , οποτε το δίλημμα δεν υφίσταται.

 

Υ.γ συγνώμη τώρα είδα οτι ρωτάς γνωμη για ιδιωτικά , οποτε ειμαι άκυρως , συγνώμη.

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν μπορούσα θα το πήγαινα σε ιδιωτικό αφού το είχα ελένξει πολύ καλά πρώτα. Σε δημόσιο δε ξέρεις ποτέ που θα πέσεις από όλες τις απόψεις οπότε παίρνεις ρίσκο. Επίσης το δημόσιο μπορεί να είναι πολύ κουραστικό για το παιδί αν πρέπει να περπατάει πολύ, ίσως και επικύνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικά μου πανε ακομα δημοτικό, σε δημόσιο και σε γενικές γραμμές δεν εχουμε ατιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και  εχουν καλούς εκπαιδευτικούς. για γυμνάσιο λύκειο όμως αν είχα διαθέσιμη την επιλογη και τα χρηματα για ένα καλό ιδιωτικό θα τα έστελνα. ειδικά στα λύκεια εχω δει πολλά κουλά, σπάνια να πετύχεις καθηγητές να νοιαζονται για τα παιδιά κι όχι για το ότε θα τελειώσει το μάθημα ή πως θα βγαλουν εξτρα χρηματα απο τους μαθητές τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το πιο σημαντικό που πρέπει να προσέξουν οι γονείς στην επιλογή ενός ιδιωτικού σχολείου στην Ελλάδα, είναι να αποφύγουν τις παγίδες του μάρκετινγκ που έχουν χτίσει αρκετά τέτοια σχολεία γύρω από το όνομά τους, χωρίς να υπάρχει η ανάλογη ποιότητα.

Αυτό για να το κάνει κάποιος γονέας, πρέπει να είναι διαβασμένος, πράγμα που δεν είναι πάντα εύκολο.

Υπάρχουν στις συνεντεύξεις παρουσιάσεις του εκάστοτε σχολείου, αρκετές φορές, ψυχολόγοι που εκτοξεύουν αμύθητες ιστορίες για αγρίους περί επιστήμης στους ενδιαφερόμενους γονείς, που αν είναι κάποιος λίγο εύστροφος, μπορεί να τούς κολλήσει στον τοίχο και να τούς κάνει να τρέχουν να κρυφτούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2020 στις 6:00 ΜΜ, nikoslion είπε

γιατι ρε παιδια τι εχουνε τα δημοσια σχολεια;

Την προκρούστεια κλίνη!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για το δημοτικό το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των ιδιωτικών είναι οι μετακινήσεις καθώς και οι εξωσχολικές δραστηριότητες μετά το μάθημα, στα δημόσια δημοτικά σχολεία δεν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα (κατά κανόνα).

Στην δευτεροβάθμια (γυμνάσιο και λύκειο) από την άλλη αλλάζει το πράγμα, είναι τελείως joker σε τι δημόσιο σχολείο θα πέσεις, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορούν να πάνε στραβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...