Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε μπορεις να παρεις τους κωδικους voip

μονο ο cosmote τους δινει

σε vodafone καποια στιγμη με συγκεκριμένο ρουτερ firmware και τροπο γινοταν

Επεξ/σία από stamka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Στις 24/1/2023 στις 1:46 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Το δοκίμασα και ούτε μέσω ftp από το pc βλέπει τοn ntfs δίσκο αλλά ούτε μέσω dlna από την Samsung τηλεόραση μου.

Φώτο1, φώτο2

 

περιεργο που δεν το βλεπες, δεν ειμαι σιγουρος για το /mnt/usb1_1  (ετσι βγαζει στο δικο μου καλυτερα κανε browse να δεις τι βγαζει και καντο apply, ισως σκετο /mnt). Για το ftp μην ξεχασεις στην επιλογη  ftp (πανω απο το  DMS) να κανεις τον server on.  
Στην samsung στην πηγη (source) πρεπι να βγαλει ενα Η288a:media server  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Samsung τηλεόραση μου μέσω dlna το βλέπει το δίσκο αλλά σε οποιοδήποτε φάκελο και να πάω δείχνει ότι είναι άδειος ενώ δεν είναι.

 

Μέσω ftp πάντως δεν τον βλέπει καν.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Πήγα να βάλω εξτρα συσκευές στο DHCP binding (είχα γύρω στις 7), αλλά δε με αφήνει πάνω από 10.

Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψω αυτό κάπως γιατί θέλω να σετάρω γύρω στις 25 συσκευές;

firmware: H288A V1.1.0_WND1T16

Αν υπάρχουν admin κωδικοί για τη WIND και μου τους έστελνε κάποιος, θα του ήμουν υπόχρεος. (Μήπως και ξεκλειδώνει από εκεί)

Είμαι με FTTH 200άρα και άρα με VoIP

Κι εμένα το ίδιο παιδιά με το dhcp binding. Αν υπάρχουν κωδικοί ας τους στείλει κάποιος με πμ. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Πριν απο καιρο να ειχα περισσοτερα απο ενα SSID, με τις αναβαθμισεις που εκαναν, πλεον δεν γινεται.

Αν υπαρχει κωδικος Admin ισως γινεται. 

Θα ημουν υποχρεος αν μου τον εστελεν καποιος. Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε 3 πραγματα: 1. αν εχεις βαλει το ftp on στον router. 2. Το ftp://192.168.1.1 νο το βαλεις απο στο This PC/add network location,  οχι σε browser (εκει δεν τον βλεπει). 3. στο διπλα στο media server1 πατα το browse και δες τι σου βγαζει .. νομιζω δεν χρειαζεται το usb1_1 παντα (μονο αν εχει ο δισκος partitions). Στην τηλεοραση  το βλεπει σαν dlna, δηλαδη δειχνει μονο τα media files (movies @ audio) οχι ολο τον δισκο. 

PS. Βαλε ενα δισκο usb ntfs (oxi usb stikaki, νομιζω εκει εχει προβλημα, δεν εινια ολα compatible, ενα που δοκιμασα εβγαλε κενα περιεχομενα

Στις 24/1/2023 στις 1:33 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Πως τον βλέπει?

Ο δίσκος που του έχεις συνδέσει μήπως είναι σε fat32 και όχι σε ntfs?

Επίσης απλά έβαλες αυτό.

Δεν ξέρω τι να πω έχω κάνει ότι είπατε αλλά εμένα τον δίσκο ntfs δεν τον βλέπει ούτε μέσω ftp, και τα περιεχόμενα του ούτε μέσω dlna.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Εννοείτε ότι έχω βάλει on το ftp από το ρουτερ.

2. Από το file explorer το βλέπω. 

3. Στη τηλεόραση βλέπει μόνο κάτι φακέλους και όλοι είναι αδειοι ενώ δεν είναι στο usb ntfs δίσκο που έχω σύνδεσει. 

Πότε δεν είχα συνδέσει usb flash disk 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

1. Εννεοιτε ότι έχω βάλει on το ftp από το ρουτερ.

2. Απο το file explorer το βλέπω. 

3. Στη τηλεόραση βλέπει μόνο κάτι φακέλους και όλοι είναι αδειοι ενώ δεν είναι στο usb ntfs δίσκο που έχω σύνδεσει. 

Πότε δεν είχα συνδέσει usb flash disk 

ok βαλε μεσα στον δισκο μια ταινια ( .mp4  .mkv ) kai kapoia audio  (.mp3 )  αυτα τα media  μονο βλεπει η samrt TV  ..   βγαζει φακελους AUDIO VIDEO FOLDERS klp. (default dlna files)

Επεξ/σία από socmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείτε ότι στο δίσκο έχω αρχεία mkv & mp4, εικόνες και mp3 αρχεία ήχου.

Δεν βλέπει τίποτα ενώ με άλλο ρουτερ που είχα μια χαρά τα έβλεπε όλα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 4:03 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Η Samsung τηλεόραση μου μέσω dlna το βλέπει το δίσκο αλλά σε οποιοδήποτε φάκελο και να πάω δείχνει ότι είναι άδειος ενώ δεν είναι.

 

 

Αν εννοείς τον ενσωματωμένο dlna server της τηλεόρασης, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με LG τηλεόραση (C2 σειρά).

Με εξωτερική εφαρμογή στον υπολογιστή (serviio), βλέπει κανονικά τους φακέλους κλπ που έχω ορίσει (αλλά έχω πάρα πολύ αργό browsing στο εσωτερικό δίκτυο, ενώ με την προηγούμενη τηλεόραση -samsung- ήταν ταχύτατο).

Κάτι/κάπου κάθεται περίεργα/λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά τον ενσωματωμένο dlna player της τηλεόρασης Samsung που έχω εννοώ.

Πάντως αυτός ο dlna player μια χαρά δουλεύει για το pc αν βάλω ένα πρόγραμμα όπως το samsung all share και είναι στο ίδιο δίκτυο τηλεόραση και pc/desktop.

Και μια χαρά ταχύτατο είναι το browsing και η θέαση ταινιών ακόμα και 4k.

Και με 100lan ports όχι 1000lan ports.

Αλλά μέσω του δίσκου που έχω συνδέσει στο ρουτερ όχι δεν βλέπει κανένα απολύτως αρχείο.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Φυσικά τον ενσωματωμένο dlna player της τηλεόρασης Samsung που έχω εννοώ.

Πάντως αυτός ο dlna player μια χαρά δουλεύει για το pc αν βάλω ένα πρόγραμμα όπως το samsung all share και είναι στο ίδιο δίκτυο τηλεόραση και pc/desktop.

Και μια χαρά ταχύτατο είναι το browsing και η θέαση ταινιών ακόμα και 4k.

Και με 100lan ports όχι 1000lan ports.

Αλλά μέσω του δίσκου που έχω συνδέσει στο ρουτερ όχι δεν βλέπει κανένα απολύτως αρχείο.

Οντως το dlna εχει καποιο προβλημα.. Απο τα 30 περιπου mkv που εχει επανω ο δισκος δειχνει τα 10, ισως με καποιες προδιαγραφες, αυτο θελει ψαξιμο, τα audio m3 τα δειχνει. Απο το dlna stream των windows του pc η samsung τα δειχνει ολα οποτε μαλον κατι παιζει με το dlna του router. 
To ftp ειναι ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προσωπικά δεν δουλεύει κανένα από τα δυο.

Όπως προείπα στα προηγούμενα ποστ μου στην τηλεόραση απλά βλέπει τους φακέλους αλλά κανένα μα κανένα αρχείο απλά άδειοι φάκελοι και όσο αφορά το ftp δεν τον βλέπει καν τον δίσκο από το desktop μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Έχω 100αρα γραμμή Νόβα (από τις παλιές) την τηλεφωνική συσκευή την έχω απλά με spliter όπως φαίνεται στην φωτό και όχι πάνω στον μόντεμ στην θύρα voip.

Εγώ υποθέτω δεν έχω voip. Voip κάνεις αίτηση για να γίνει? αξίζει η αλλαγή?

Screenshot_20230130-225430_QuickPic.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...