Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2023 στις 7:38 ΜΜ, stamka είπε

σημερα μου εστειλαν το V1.1.0_WND1T7_B

δουλεύουν σε αυτο το firmware τα νεα user pass με αναβαθμισμενη προσβαση?

Επεξ/σία από stamka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2023 στις 4:34 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Τι εννοείς ακριβώς "socmaster" ότι μπορούμε να συνδέσουμε ένα δίσκο και να είναι κοινόχρηστος μέσω του ρουτερ?

Μπορούμε να βάλουμε vpn στο ρουτερ?

Και αν ναι πως ακριβώς?

 

ναι δουλευει με ftp .. πρεπει να κανεις set to DMS οπως στην εικονα επανω , να κανεις on το FTP στον router, μετα εχεις access απο client PC με add network location   βαζονας ftp://192.168.1.1  .. VPN  δεν εχει, δεν ξερω με DD-WRT αν υπαρχει.

Επεξ/σία από socmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα εχει γραφτει καπου αλλα τωρα δεν,εβαλα 100αρα στο πατρικο μου κ μου στειλανε το εν λογω ρουτερ.Εδω και κανα 2 βδομαδες(δεν ειμαι εκει συνεχεια) δεν λεει να συγχρονισει με τιποτα και στο log βγαζει error resolving dns. Εχει κανενας ιδεα προς τα που να κοιταξω ή να παρω να τους το δωσω βλαβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα να παρεις την εξυπηρετη πελατων

μπορεις να ζητησεις να αφαιρεθούν και τα χρηματα για το χρονικο διαστημσ που δεν εχεις την υπηρεσια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δώρον αδωρον από τη στιγμη που δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για άλλες συσκευές και από κινητά 

απο android με file manager+ / remote /ftp    192.168.1.1  port 21 εχεις access, se smart tv το βλεπει σαν dlna, σε androit tv  με kodi .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δώρον αδωρον είναι γιατί το θέμα είναι να έχεις πρόσβαση μέσω του ρουτερ σε όλο το δίσκο και όχι σε μερικούς φακέλους του που εσύ έχεις δηλώσει στο ρουτερ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Σιγουρα θα εχει γραφτει καπου αλλα τωρα δεν,εβαλα 100αρα στο πατρικο μου κ μου στειλανε το εν λογω ρουτερ.Εδω και κανα 2 βδομαδες(δεν ειμαι εκει συνεχεια) δεν λεει να συγχρονισει με τιποτα και στο log βγαζει error resolving dns. Εχει κανενας ιδεα προς τα που να κοιταξω ή να παρω να τους το δωσω βλαβη?

Το έχεις με το splitter που είχε μέσα στο κουτί ή χωρίς ή με πιο παλιό splitter;
Και σε μένα δεν έλεγε να κάνει sync χωρίς να του βάλω το splitter του, όταν το έβαλα στο splitter όλα καλά.
Το λέω γιατί φυσικά και να το δώσεις βλάβη, αλλά αν έρθει τεχνικός και είναι υπαιτιότητα πελάτη, δεν θα πάρεις καμία επιστροφή χρημάτων και ίσως σε χρεώσουν επίσκεψη τεχνικού για άσκοπη μετάβαση. (Οφείλουν να στο πουν στο Τ/Κ)

Οπότε κάνε για αρχή ένα μικρό troubleshooting μόνος σου και αν δεν, τότε ναι δώσε το βλάβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, stamka είπε

splitter ??? για adsl μιλας?

Ξέρεις από xDSL για αρχή έστω τα βασικά; Αν όχι, να σε βοηθήσω γιατί φαίνεσαι μπερδεμένος

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι ευχαριστω να εισαι καλα

πουθενα δεν εχω splitter χρονια τωρα (ουτε σε cosmote ουτε Νοβα διαφορετικα ρουτερ) και ποτε δεν ειχα προβλημα συγχρονισμού ουτε errors

σε Nοβα δεν ειχα ποτε προβλημα με ZTE H288A και Huawei χωρις splitter και σε νεα συνδεση ουτε ο τεχνικος Νοβα ειχε βαλει εκτος και αν ουτε αυτος ξερει τα βασικα και ειναι μπερδεμενος

Εσυ φυσικα να βαλεις

Επεξ/σία από stamka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τηλεφωνικη γραμμη πια βγαινει απ το ρουτερ απευθειας απο την θυρα phone voip

παλιαααα που ειχα adsl και δεν υπηρχε voip η γραμμη επρεπε να βγει απ το splitter φιλτρο

ουτε ο τεχνικος Νοβα εβαλε

Οποιος θελει ας βαλει τι να πω Εγω δεν εχω πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stamka είπε

οχι ευχαριστω να εισαι καλα

πουθενα δεν εχω splitter χρονια τωρα (ουτε σε cosmote ουτε Νοβα διαφορετικα ρουτερ) και ποτε δεν ειχα προβλημα συγχρονισμού ουτε errors

σε Nοβα δεν ειχα ποτε προβλημα με ZTE H288A και Huawei χωρις splitter και σε νεα συνδεση ουτε ο τεχνικος Νοβα ειχε βαλει εκτος και αν ουτε αυτος ξερει τα βασικα και ειναι μπερδεμενος

Εσυ φυσικα να βαλεις

Δεν σε καταλαβαίνω με το εσύ φυσικά να βάλεις, φυσικά και έβαλα. Όταν μετά από βλάβη που είχα επί 1,5 μήνα με συνδυαστικό ραντεβού ΟΤΕ/wind και αντικατάσταση εξοπλισμού, το συγκεκριμένο router ΔΕΝ έκανε ποτέ lock ο συγχρονισμός τους (μόνιμο blinking στο DSL). Είπα για το γαμώτο να βάλω το splitter και τσουπ! Συγχρόνισε στο τέρμα.
Αν δεις έχω γράψει ένα αναλυτικό άρθρο για βλαβοδιαχείριση του Internet.
Αλλά για να ξεδιαλύνουμε και λίγο, έχεις voip τηλεφωνία (όπως και εγώ), voip όμως μπορείς να έχεις και σε ADSL και σε VDSL. Αναφέρομαι στο:

1 ώρα πριν, stamka είπε

splitter ??? για adsl μιλας?

Οπότε ΟΧΙ δεν αναφέρομαι σε ADSL καθώς είναι άσχετο εντελώς το τι τεχνολογία είναι τηλεφωνία με το τι είναι ο όλος ο βρόχος.
Μετά, ακόμα και VOIP να έχεις είτε σε ADSL είτε σε VDSL με ένα splitter μπορείς να κάνεις επιστροφή της τηλεφωνίας από την voip θύρα (όπως σωστά είπες) και να δώσεις την τηλεφωνία σε άλλη συσκευή σε άλλη πρίζα (ή πρίζες) μέσα στο σπίτι.
Προσοχή, κάθε τηλεφωνική συσκευή όμως θέλει και από 1 φίλτρο αντίστοιχης τεχνολογίας με την γραμμή.

Τώρα τι ήξερε και έκανε ο κάθε τεχνικός του κάθε παρόχου με ενδιαφέρει απειροελάχιστα ως καθόλου καθώς ήμουν επί χρόνια αυτός που διαχειριζόταν τις βλάβες και ότι δεν έκανε σωστά ο κάθε τεχνικός πεδίου για να δώσω λύση στον πελάτη. Αν δεις αναφορές τεχνικών (πχ ΛΑΘΟΙ αντί ΛΑΘΗ) ή ακόμα και διαχειρίσεις που έχουν κάνει, θα κλάψεις αλλά δεν είναι και του παρόντος.
Το σωστό είναι μια γραμμή να είναι όπως η δικιά σου, απευθείας από την πρίζα στο router και τέλος, αλλά να που σκάει καμιά φορά και βλάβη και δεν παίζουν τα πράγματα όπως θα έπρεπε...πχ σε μένα. Και εγώ την έμπνευση για το splitter την πήρα από πελάτη που διαχειριζόμουν την βλάβη του και επέμενα να το έχει χωρίς splitter και δεν έπαιζε, το έβαζε με splitter και μπαμ! έπαιζε! Αλλά ναι, ιδανικά είναι να παίξει χωρίς splitter. 
Απλά η nova όσο ήμουν στο τεχνικό της (μέχρι τον Οκτώβρη) χρέωνε τον πελάτη για άσκοπη μετάβαση αν πχ είναι κάτι τόσο απλό και όχι βλάβη δικτύου. Οπότε καλό θα ήταν ο φίλος που έχει το πρόβλημα, να δει και αυτή την λεπτομέρεια και αν συνεχίσει να έχει θέμα, φυσικά να καλέσει για βλάβη και να πάει τεχνικός να το δει από κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...