Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους..

Προσφατα περασα απο VDSL100 σε FIBER200. Αφου περασα 3 μηνες αναμονη επιτελους πριν 2 μερες απεκτησα την καινουργια μου γραμμη, η οποια φυσικα παει σφαιρα. Το προβλημα μου.. τωρα:

Στο σπιτι ειχα ηδη εγκατεστημενο ΔΙΚΤΥΟ με ETHERNET για καθε δωματιο. Τα 4 αυτα ETHERNET κατέληγαν σε μια κεντρικη κολωνα οπου ειχα το ρουτερ και την κεντρικη γραμμη τηλεφωνου. Τα κουμπωνα στις 4 θυρες του Router και ειχα σε καθε δωματιο δικτυο χωρις την αναγκη του WIFI.

Με την αλλαγη σε ΟΠΤΙΚΗ το νεο ρουτερ τοποθετηθηκε στη πιο κοντινη πριζα απο την εισοδο του σπιτιου οπου για καλη μου τυχη κατεληγε η μια γραμμη Εthernet απο τις 4. Ετσι κουμπωνοντας την LAN 1 του ρουτερ της οπτικης εκει θεωρητικα φτανω το σημα παλι στο παλιο σημειο που ειναι οι υπολοιπες καταληξεις των δωματιων με ETHERNET. 

Το ερωτημα ειναι εαν μπορω να χρησιμοποιησω το παλιο ρουτερ σαν SWITCH ωστε να μοιρασω το σημα και στα υπολοιπα δωματια. Το παλιο ρουτερ ειναι το H288A. 

Για την ωρα δεν μπορω ουτε απευθειας να παρω σημα.... κουμπωνοντας πχ το λαπτοπ μου στη θυρα που καταληγει ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Kopsi74 είπε

Καλησπερα σε ολους..

Προσφατα περασα απο VDSL100 σε FIBER200. Αφου περασα 3 μηνες αναμονη επιτελους πριν 2 μερες απεκτησα την καινουργια μου γραμμη, η οποια φυσικα παει σφαιρα. Το προβλημα μου.. τωρα:

Στο σπιτι ειχα ηδη εγκατεστημενο ΔΙΚΤΥΟ με ETHERNET για καθε δωματιο. Τα 4 αυτα ETHERNET κατέληγαν σε μια κεντρικη κολωνα οπου ειχα το ρουτερ και την κεντρικη γραμμη τηλεφωνου. Τα κουμπωνα στις 4 θυρες του Router και ειχα σε καθε δωματιο δικτυο χωρις την αναγκη του WIFI.

Με την αλλαγη σε ΟΠΤΙΚΗ το νεο ρουτερ τοποθετηθηκε στη πιο κοντινη πριζα απο την εισοδο του σπιτιου οπου για καλη μου τυχη κατεληγε η μια γραμμη Εthernet απο τις 4. Ετσι κουμπωνοντας την LAN 1 του ρουτερ της οπτικης εκει θεωρητικα φτανω το σημα παλι στο παλιο σημειο που ειναι οι υπολοιπες καταληξεις των δωματιων με ETHERNET. 

Το ερωτημα ειναι εαν μπορω να χρησιμοποιησω το παλιο ρουτερ σαν SWITCH ωστε να μοιρασω το σημα και στα υπολοιπα δωματια. Το παλιο ρουτερ ειναι το H288A. 

Για την ωρα δεν μπορω ουτε απευθειας να παρω σημα.... κουμπωνοντας πχ το λαπτοπ μου στη θυρα που καταληγει ...

 

και γιατι δεν αγοραζεις ενα switch να κανεις την δουλεια σου. απο 15€ ξεκινανε οι τιμες με 1000Mbps θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pkout είπε

και γιατι δεν αγοραζεις ενα switch να κανεις την δουλεια σου. απο 15€ ξεκινανε οι τιμες με 1000Mbps θυρες.

Ειπα μπας και το γλιτωσω.. αλλα μαλλον ειναι μονοδρομος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H288A(Nova).... Κουμπώνω στικάκι, το διαβάζει -βλέπει φακέλους κανονικά-, ενεργοποιώ FTP..... Μπαίνω στην IP αλλά πάπαλα.... Τι φάση;;

Επεξ/σία από spysoumi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panosmp3 είπε

Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει στο θεμα αυτο ..Πως μπορω να μην εχω σταθερη ip σε  Router ZTE H288A ??

Εξωτερικη η εσωτερικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Panoutsakos είπε

Εξωτερικη η εσωτερικη?

δεν ξερω τι εννοεις εχω προβλημα με το wifi στη tv ...ελαβα αυτο το μυνημα

Παιδιά το θέμα είναι το ip σάς... Του παρόχου σάς η αλλάζετε ρούτερ η τους λέτε να μην έχετε σταθερό ip οστε να διορθωθεί με μια επανακινιση του ρούτερ σάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panosmp3 είπε

δεν ξερω τι εννοεις εχω προβλημα με το wifi στη tv ...ελαβα αυτο το μυνημα

Παιδιά το θέμα είναι το ip σάς... Του παρόχου σάς η αλλάζετε ρούτερ η τους λέτε να μην έχετε σταθερό ip οστε να διορθωθεί με μια επανακινιση του ρούτερ σάς...

Εαν εχεις οικιακο πακετο στο ιντερνετ εχει δυναμικη εξωτερικη ip (η ip που συνδεεται το ρουτερ σου με το ιντερνετ) που με καθε επανεκκίνηση του ρουτερ αλλαζει. Η εσωτερικη ip ειναι αυτη που συνδεετε καθε συσκευη του σπιτιου σου στο ρουτερ και ειναι διαφορετικη για καθε συσκευη και μερικες φορες και αυτη μπορει να αλλαζει. Αν θελεις στατικη ip στο εσωτερικο δικτυο, μπορείς να το ρυθμίσεις απο της ρυθμισεις του ρουτερ σου (googlαρε το και θα βρεις απειρα αρθρα και video σχετικα με το πως το κανεις). ΑΝ θελεις στατικη ip του ρουτερ προς το internet το δηλώνεις στον παροχο σου και σου δινει, αλλα με χρεωση επιπλεον. Οσο αφορα το θεμα με το wifi της tv δεν μου λες και πολλα για να εχω μια εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μόλις έβαλα στο σπίτι FTTH FIBER 200 από wind. H συνδεσμολογία είναι ένα ΟΝΤ που συνδέεται με την οπτική ινα και μετά με UTP στο ΖΤΕ Η288Α. Όλα είναι υπέροχα 200 mbps και τα πάντα γίνονται αστραπιαία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εχω remote access στον NAS μου (ASUSTOR). To μήνυμα είναι "Multiple routers detected. The router's external IP is different than the NAS's external IP. Please check your network environment first" όταν πάω να το κάνω μέσα από την λειτουργία του NAS και ούτε το port forwarding μου δουλεύει μεσα από το router. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω γνώσεις πάνω στο θέμα και προσπαθώ με trial και error και με πολύ ψαξιμο αλλά δεν βρίσκω καμία λύση. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια. Κάποια θέματα που προκύπτουν στο ψαξιμο είναι double nat αλλά δεν έχω router πάνω στο modem (δεν ξέρω αν το ONT με το modem δημιουργεί κάτι τέτοιο) και cGNAT - που δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι :-) Ευχαριστώ!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GeoYoung είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Μόλις έβαλα στο σπίτι FTTH FIBER 200 από wind. H συνδεσμολογία είναι ένα ΟΝΤ που συνδέεται με την οπτική ινα και μετά με UTP στο ΖΤΕ Η288Α. Όλα είναι υπέροχα 200 mbps και τα πάντα γίνονται αστραπιαία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εχω remote access στον NAS μου (ASUSTOR). To μήνυμα είναι "Multiple routers detected. The router's external IP is different than the NAS's external IP. Please check your network environment first" όταν πάω να το κάνω μέσα από την λειτουργία του NAS και ούτε το port forwarding μου δουλεύει μεσα από το router. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω γνώσεις πάνω στο θέμα και προσπαθώ με trial και error και με πολύ ψαξιμο αλλά δεν βρίσκω καμία λύση. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια. Κάποια θέματα που προκύπτουν στο ψαξιμο είναι double nat αλλά δεν έχω router πάνω στο modem (δεν ξέρω αν το ONT με το modem δημιουργεί κάτι τέτοιο) και cGNAT - που δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι :-) Ευχαριστώ!   

Τελικά μετά και από άλλο ψάξιμο την βρήκα την άκρη και την γράφω για κάποιον φίλο που μπορεί να του συμβεί κάτι αντίστοιχο. Ηταν όντως το λεγόμενο cGNAT, έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι σαν να υπάρχει κάποιο router του παρόχου (στην προκειμένη wind) που να προηγείται του modem / router του σπιτιού και να δημιουργεί double nat πρόβλημα και να μην μπορείς να έχεις σε κάποια πράγματα remote access και port forwarding. Δύο τρόποι για να το καταλάβεις, τo wan ip του modem/router να αρχίζει από 100 και/ή να ειναι διαφορετικό από το ip που δείχνει το https://whatismyipaddress.com/. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παρεις τηλέφωνο τον πάροχο και να ζητησεις να σε βγάλει απο το cGNAT και να σου δώσει public IP. Σε αυτό το σημείο επίσης θα ήθελα να πω πόσο απίστευτα ικανοποιημένος είμαι από την εξυπηρέτηση της wind τον τελευταίο χρόνο, είναι πραγματικά παρα παρα πολύ καλή. Μερικές φορές καλό είναι να λέμε και τα καλά, γιατι τις πιο πολλές φορές εστιάζουμε μόνο στα αρνητικά. Αυτά.

Επεξ/σία από GeoYoung
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω αυτό το Ρουτερ εδώ και 3 μέρες και θέλω σε κάποιες συσκευές που έχω (πχ 3d prider ) να βάλω στατική Ip γιατί κάθε φορά που σβήνω την συσκευή μετρά παίρνει στο ρουτερ άλλη Ip. Ξέρετέ πως γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2022 στις 9:03 ΜΜ, TRIKALOS_1977 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω αυτό το Ρουτερ εδώ και 3 μέρες και θέλω σε κάποιες συσκευές που έχω (πχ 3d prider ) να βάλω στατική Ip γιατί κάθε φορά που σβήνω την συσκευή μετρά παίρνει στο ρουτερ άλλη Ip. Ξέρετέ πως γίνεται αυτό?

Καλήσπερα φίλε μου. Πηγαίνεις στο Local Network > LAN > (scroll down) DHCP Binding και από την επιλογή "select from associated devices" βρισκείς την mac address του 3d printer επιλέγεις ποια ip θέλεις, την ονοματίζεις και apply!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

προσπαθώ να συνδέσω ενα mag 420 μέσω ethernet , καρφί από το router , και ενώ παίρνει ip έχει internet κανονικά δεν συνδέεται στην σελιδα του provider . Το δοκιμασα σε σπιτι φιλου και μπηκε καρφι . 

Μπηκα να δω τις ρυθμισεις του router με κωδικους forthnet και τικαρισα το  iptv  οπου ηταν ξετικαρισμενο. ενεργοποιήσα και την  IGMP γιατί διάβασα ότι παίζει ρόλο στο να παίξει η iptv αλλά τιπότα 

εχει κανεις καποια λυση να προτεινει

σας παραθέτω και μερικά screenshot

 

 

 

Screenshot_3.png

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...