Προς το περιεχόμενο

Το Snapdragon 690 SoC της Qualcomm φέρνει το 5G στα οικονομικότερα κινητά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Εδώ δε μπορώ να βρω τόσα χρόνια το σημείο G της γυναίκας μου και εσείς μου θέλετε κινητό με 5G.

Σκέψου ότι αν είχε 5G η γυναίκα σου , θα είχες βρει τουλάχιστον ένα από τα 5. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, hoannis είπε

Σκέψου ότι αν είχε 5G η γυναίκα σου , θα είχες βρει τουλάχιστον ένα από τα 5. 😉

ναι αλλα αν δεν εβρισκε δε θα χε δικαιολογια μετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Έκτος αν είσαι στα τρικαλα  για τρικαλινό χρειαζομασται και  κεραίες και ανάλογα data για να δουλέψει :P

 

Τρικαλινό εγώ ξέρω μόνο το κασέρι!  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Έκτος αν είσαι στα τρικαλα  για τρικαλινό χρειαζομασται και  κεραίες και ανάλογα data για να δουλέψει :P

Ευτυχώς για την Qualcomm δεν τα βγάζει για Ελλάδα τα chips. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι τα 5g modems ειναι ακομα ακριβα, με αποτελεσμα και το τσιπσετ να τσιμπαει στην τιμη.
Οταν αφορα ναυαρχιδες δεν τιθεται θεμα, στα low-mid range κινητα ομως τα 50ε εξτρα ειναι μεγαλο ποσο.
Και μαλιστα αχρειαστο, απο τη στιγμη που η εξαπλωση του 5g ειναι πολυ περιορισμενη.

Καλυτερα να βγαζανε 2 εκδοσεις, πχ sd690 4g και sd695 με 5G να ειμασταν ολοι ευχαριστημενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιλάτε για τεχνοφοβία, η αλήθεια είναι στην μέση ακτινοβολία και καλή υγεία δεν πάνε μαζί, σίγουρα είναι πολύ παράμετροι που παίζουν ρόλο φυσικά το 5G δεν είναι ακτίνες Γ ούτε Χ. Όμως δεν είναι ακίνδυνο όσο θέλετε να λέτε, η συχνότητα το μήκος και η ενέργεια του δεν είναι τόσο αθώες. Σίγουρα είναι μεγαλύτερη η έκθεση για τον άνθρωπο σε σχέση με τα παλαιότερα πρότυπα και φυσικά δεν ξέρουμε τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου. Τώρα για εσας που δεν σας ενδιαφέρει πάρτε και το wifi αγκαλιά όταν είστε στο κρεβάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, drakoulis είπε

 Όμως δεν είναι ακίνδυνο όσο θέλετε να λέτε, η συχνότητα το μήκος και η ενέργεια του δεν είναι τόσο αθώες.

Γιατί δεν μιλάμε με νούμερα; Το 5G θα χωρίζεται σε 3 ζώνες συχνοτήτων για ευρύτερη κάλυψη. Η υψηλότερη απο αυτές θα βρίσκεται στα 39GHz. Η μικρότερη συχνότητα στην οποία ξεκινά το ΟΡΑΤΟ ΦΩΣ στο ηλεκτρομαγνητικό φάσμα είναι κοντά στα 300THz. Αρα αμα το 5G δεν είναι αθώο, σκέψου πόσο επικίνδυνο είναι το ορατό φως που αντιλαμβάνονται τα μάτια μας.

Απο τη στιγμή που δεν ανήκει στις ιονίζουσες ακτινοβολίες, εξ ορισμού το κύμα με συχνότητα φέροντος 39GHz δεν μπορεί να διαλύσει τα κύτταρα. Θα μου πείς, δεν υπάρχει μόνο ο καρκίνος σαν αρρώστια, μπορεί να κάνει λιγότερο κακό. Συμφωνώ. Το ίδιο και χειρότερο κακό θα κάνει το ορατό φώς όμως.

Πίστεψε με, οι παρενέργειες των ραδιο/μικροκυμάτων είναι παιχνίδι μπροστά σε αυτές απο τα φυτοφάρμακα που ρίχνουν στους κάμπους.

Όσο για αυτούς που λένε ότι είναι μια χαρά και με το 4G... Το 5G δεν έρχεται για να μπαίνουμε πιο γρήγορα στο instagram, αυτό θα είναι ενα παράπλευρο όφελος για εμας τους απλούς χρήστες. Ο σκοπός είναι να χρησιμοποιηθεί στη βιομηχανία, στην ιατρική, στην αυτόνομη οδήγηση και σε αλλα. Ο στόχος των ηλεκτρικών αυτόνομων αυτοκινήτων είναι να φτάσουν σε σημείο να επικοινωνούν μεταξύ τους για να ξέρουν πως να συνεχίσουν την κίνηση τους.

Θα αναφέρω και ενα ρητό που μου αρέσει πάρα πολύ όσον αφορά θέματα τεχνολογίας, νομίζω το είχε πεί ο ιδρυτής της Ford. "Αν ρωτούσα τον κόσμο για το τι χρειάζεται, θα μου έλεγε πιο γρήγορα άλογα".

 

  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Γιατί δεν μιλάμε με νούμερα; Το 5G θα χωρίζεται σε 3 ζώνες συχνοτήτων για ευρύτερη κάλυψη. Η υψηλότερη απο αυτές θα βρίσκεται στα 39GHz. Η μικρότερη συχνότητα στην οποία ξεκινά το ΟΡΑΤΟ ΦΩΣ στο ηλεκτρομαγνητικό φάσμα είναι κοντά στα 300THz. Αρα αμα το 5G δεν είναι αθώο, σκέψου πόσο επικίνδυνο είναι το ορατό φως που αντιλαμβάνονται τα μάτια μας.

Απο τη στιγμή που δεν ανήκει στις ιονίζουσες ακτινοβολίες, εξ ορισμού το κύμα με συχνότητα φέροντος 39GHz δεν μπορεί να διαλύσει τα κύτταρα. Θα μου πείς, δεν υπάρχει μόνο ο καρκίνος σαν αρρώστια, μπορεί να κάνει λιγότερο κακό. Συμφωνώ. Το ίδιο και χειρότερο κακό θα κάνει το ορατό φώς όμως.

Πίστεψε με, οι παρενέργειες των ραδιο/μικροκυμάτων είναι παιχνίδι μπροστά σε αυτές απο τα φυτοφάρμακα που ρίχνουν στους κάμπους.

Όσο για αυτούς που λένε ότι είναι μια χαρά και με το 4G... Το 5G δεν έρχεται για να μπαίνουμε πιο γρήγορα στο instagram, αυτό θα είναι ενα παράπλευρο όφελος για εμας τους απλούς χρήστες. Ο σκοπός είναι να χρησιμοποιηθεί στη βιομηχανία, στην ιατρική, στην αυτόνομη οδήγηση και σε αλλα. Ο στόχος των ηλεκτρικών αυτόνομων αυτοκινήτων είναι να φτάσουν σε σημείο να επικοινωνούν μεταξύ τους για να ξέρουν πως να συνεχίσουν την κίνηση τους.

Θα αναφέρω και ενα ρητό που μου αρέσει πάρα πολύ όσον αφορά θέματα τεχνολογίας, νομίζω το είχε πεί ο ιδρυτής της Ford. "Αν ρωτούσα τον κόσμο για το τι χρειάζεται, θα μου έλεγε πιο γρήγορα άλογα".

Μια χαρά μιλάς με νούμερα όμως δεν κράτησες ολόκληρο το ποστ μου έπιασες μια φράση και έκανες την ανάλυση σού θεωρητικά πάντα και όχι στην πράξη, έτσι όπως το θέτεις όχι μόνο το φως αλλά και η κοσμική ακτινοβολία που φτάνει κάνει μεγαλύτερη ζημιά όπως και η μόλυνση τα φυτοφάρμακα κτλ ωραία τότε θα απαντήσω και εγώ αλλά πρακτικά και όχι στην θεωρία από κάτι που είχα διαβάσει πάνω στην ανάπτυξη των 5g και αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι η επίδραση στην καθημερινότητα για τον μέσο άνθρωπο είναι σαν να βρίσκεται συνέχεια σε μια απόσταση 50m χωρίς εμπόδια από μια κεραία 4g αυτό ακόμα και όταν είναι πίσω από τοίχους εμπόδια κτλ. Ίσως να ακούγεται μπακάλικο ίσως να μην ισχύει γιατί δεν βρίσκω την πηγή. Αλλά ξέρω από τις κάποτε σπουδές μου ότι η ακτινοβολία στον άνθρωπο επιδρά αθροιστικά και δεν έχει να κάνει με την στιγμή μόνο και φυσικά και με την ικανότητα κάθε ανθρώπου - οργανισμού να απορροφάει και να καταστέλλει την ακτινοβολία. Οπότε από την στιγμή που θα έχουμε μια ακόμα πηγή ακτινοβολίας ισχυρότερη από την τωρινή που φυσικά αν είσαι δίπλα σε κεραία 4g δεν είναι τόσο αθώα αποδεδειγμένα δεν χρειάζεται να βάλω κάποιο link. Nαι μεν "αθώα" στα νούμερα που ανέφερες αλλά όχι τόσο αθώα πρακτικά και σε βάθος χρόνου. Καλές είναι οι εφαρμογές που ανέφερες αλλά ίσως πρέπει να βρούνε άλλο τρόπο στο μέλλον για internet με μικρό latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο πιό σημαντικό είναι να επικεντρωθούμε στο ότι υποστηρίζει WiFi 6 το οποίο θα απογειώσει την ταχύτητα ασύρματης  σύνδεσης  κινητού με το router (κόστος 50 ευρώ) και ας αφήσουμε στην άκρη το ''κακό'' 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, pavlos xiaomi said:

Tο πιό σημαντικό είναι να επικεντρωθούμε στο ότι υποστηρίζει WiFi 6 το οποίο θα απογειώσει την ταχύτητα ασύρματης  σύνδεσης  κινητού με το router (κόστος 50 ευρώ) και ας αφήσουμε στην άκρη το ''κακό'' 5G

Αρκεί να έχουμε WiFi 6 Router/access point. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, pavlos xiaomi said:

Φυσικά γι'αυτό έγραψα και το κόστος των 50€ :)

Έχουμε στην ελληνική αγορά WiFi 6 Router ή Access Point στα 50 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Έχουμε στην ελληνική αγορά WiFi 6 Router ή Access Point στα 50 ευρώ?

Όχι νομίζω δεν κυκλοφόρησαν ακόμα Ελλάδα, απο Κίνα και το Huawei και το Xiaomi είναι στα 50 και 60 ευρώ αντίστοιχα +4 μεταφορικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, drakoulis είπε

Μια χαρά μιλάς με νούμερα όμως δεν κράτησες ολόκληρο το ποστ μου έπιασες μια φράση και έκανες την ανάλυση σού θεωρητικά πάντα και όχι στην πράξη, έτσι όπως το θέτεις όχι μόνο το φως αλλά και η κοσμική ακτινοβολία που φτάνει κάνει μεγαλύτερη ζημιά όπως και η μόλυνση τα φυτοφάρμακα κτλ ωραία τότε θα απαντήσω και εγώ αλλά πρακτικά και όχι στην θεωρία από κάτι που είχα διαβάσει πάνω στην ανάπτυξη των 5g και αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι η επίδραση στην καθημερινότητα για τον μέσο άνθρωπο είναι σαν να βρίσκεται συνέχεια σε μια απόσταση 50m χωρίς εμπόδια από μια κεραία 4g αυτό ακόμα και όταν είναι πίσω από τοίχους εμπόδια κτλ. Ίσως να ακούγεται μπακάλικο ίσως να μην ισχύει γιατί δεν βρίσκω την πηγή. Αλλά ξέρω από τις κάποτε σπουδές μου ότι η ακτινοβολία στον άνθρωπο επιδρά αθροιστικά και δεν έχει να κάνει με την στιγμή μόνο και φυσικά και με την ικανότητα κάθε ανθρώπου - οργανισμού να απορροφάει και να καταστέλλει την ακτινοβολία. Οπότε από την στιγμή που θα έχουμε μια ακόμα πηγή ακτινοβολίας ισχυρότερη από την τωρινή που φυσικά αν είσαι δίπλα σε κεραία 4g δεν είναι τόσο αθώα αποδεδειγμένα δεν χρειάζεται να βάλω κάποιο link. Nαι μεν "αθώα" στα νούμερα που ανέφερες αλλά όχι τόσο αθώα πρακτικά και σε βάθος χρόνου. Καλές είναι οι εφαρμογές που ανέφερες αλλά ίσως πρέπει να βρούνε άλλο τρόπο στο μέλλον για internet με μικρό latency. 

Καταλαβαίνω τι λές. Η αναλογία του 4G με το 5G δεν ξέρω αν ισχύει όντως με αυτά τα νούμερα. Το ίδιο όμως μπορεί να πεί κάποιος για το 4G και το 3G. 

Δεν υπάρχει κάτι τέλειο. Κάθε τεχνολογικό επίτευγμα έχει θετικά και αρνητικά. Ζυγιζουμε και τα δύο και βλέπουμε αν τελικά έχουμε όφελος ή οχι. Οι ρύποι του αυτοκινήτου αποδεδειγμένα προκαλούν προβλήματα είτε άμεσα σε εμας είτε έμμεσα μέσω της οικολογικής καταστροφής. Από πόσα προβλήματα όμως μας σώζει ενα όχημα; Αν κάποιος σου έλεγε πριν 100 χρόνια (χωρίς να έχεις δεί τα αποτελέσματα ενος αυτοκινήτου στη ζωή σου), "θές ενα όχημα που θα κάνει τη δουλειά σου ευκολότερη αλλα θα αυξήσει τη πιθανότητα να αρρωστήσεις ή να συνεχίσεις με το τίμιο άλογο σου", θα επέλεγες το αυτοκίνητο; Χλωμό.

Καλά κάνεις και έχεις αμφιβολίες γιατί το να τα δέχεσαι όλα αμάσιτα είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να τα αρνείσαι όλα. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει κόσμος που θεωρεί το 5G σατανικό και δεν ξέρω εγώ τι αλλο. Αυτό είναι το τρομακτικό. Η ακτινοβολία είναι δυστυχώς ταμπού έννοια συνδεδεμένη με το Τσερνομπιλ. Όταν καπνίζεις, πίνεις μεγάλες ποσότητες αλκοόλ και βγαίνεις στον ήλιο χωρίς προστασία έχεις πολύ πιο σοβαρά προβλήματα απο το 5G και το κάθε 5G. Και τα συγκεκριμένα τα αναφέρω γιατι είναι αποδειδεγμένο με στατιστικές έρευνες πως προκαλούν σοβαρές παθήσεις.

https://www.cdc.gov/cancer/lung/basic_info/risk_factors.htm

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/sun-uv-and-cancer/how-does-the-sun-and-uv-cause-cancer

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...