Προς το περιεχόμενο

Καμία καθυστέρηση στο λανσάρισμα των desktop επεξεργαστών AMD Ryzen 4000


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
29 minutes ago, vortex365 said:

Θα ταιριάζει στο υπάρχον socket ?

Ναι ΑΜ4 είναι, θα μπάινει σε μητρικές με X470/B450/X570/B550 chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, oKoBoko είπε

φέτος παίζει επιτέλους αναβάθμιση 5ετίας με ένα 4950 καλώς να μας έρθει... αντίο 6700k 

Στην πενταετία στρώνει το σασί στα pc πια, τι αναβάθμιση.......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Mikesyper είπε

Γιατι ολοι τοσο hate για την intel?

Γιατί μας άρμεξε περισσότερο κι από αγελάδα σε φάρμα παραγωγής. Και μερικούς (δεν μπορώ να μιλήσω για όλους) μας ενοχλούν οι αντικαταναλωτικές τακτικές στις οποίες έχει υποπέσει τόσα χρόνια, όπως π.χ να δωροδοκεί retailers για να μη βάζουν AMD στα προϊόντα τους (έχει φάει πόσα πρόστιμα) κλπ. Όλα αυτά είχαν επίπτωση στην τσέπη μας μέσω της μείωσης του ανταγωνισμού. Οπότε μόλις η AMD μας έδειξε ότι υπάρχει κι άλλος δρόμος, έγινε εμφανής η κοροϊδία. Δεν είναι καμιά αγία η AMD, τη συμφέρει να είναι κοντά στον καταναλωτή, αλλά προς το παρόν σε κλίμακα.... "αγιοσύνης" είναι σκάλες πάνω από την Intel.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mikesyper είπε

Γιατι ολοι τοσο hate για την intel?

Δεν είναι θέμα hate, η εταιρία είχε επαναπαυθει στο succes story της χωρίς ανταγωνισμό και τώρα τρώει την κοροϊδία με τις απεγνωσμένες τακτικές της να ξανά πάρει τα μεγάλα μερίδια της αγορά. Το βασικό θέμα που είναι το ¨νέα γενια επεξεργαστων¨ αρα νέο σοκετ της έχει στοιχίσει ακόμα περισσότερο ειδικά στον επαγγελματικο κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

εγω βλεπω πως το χει εξαντλησει το ζητημα η ιντελ. μεχρι και σωστο "καπακι" επεξεργαστη εφτιαξε. πανε οι ενδοξες εποχες που σου εβαζε με οδοντοπαστα.

και εχω την αισθηση οτι για 3 χρονια τουλαχιστο δε θα κανει το αλμα, οποτε μαλλον ηρθε η ωρα της αμδ να μας αρμεξει χωρις ανταγωνισμο

Ετσι. Για τα επόμενα 2 με  3 χρόνια η Intel απλά θα είναι μια απ τα ίδια. Για την ώρα η amd θεωρώ πως παίζει τίμια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, bazzil είπε

Ετσι. Για τα επόμενα 2 με  3 χρόνια η Intel απλά θα είναι μια απ τα ίδια. Για την ώρα η amd θεωρώ πως παίζει τίμια 

Επειδη ακομα κραταει το gaming, αν με τους ζεν3 χασει κ σ αυτο τότε μετα μονο αρμεγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tapitas είπε

Φιλε το build δεν ειναι σωστα φτιαγμενο για vfm εκτος και αν γινει αναβαθμιση το cpu

Δεν θα παίζει παιχνίδια, ο χρήστης είναι ιατρός, θα συνδέσει απεικονιστικό μηχάνημα (ίσως), το έφτιαξα έτσι ώστε να είναι future proof και να μπορεί να του κάνει αναβάθμιση εαν αποφασίσει να το χρησιμοποιήσει για κάτι αλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι ΑΜ4 είναι, θα μπάινει σε μητρικές με X470/B450/X570/B550 chipset.

 

είναι οριστικό για Β450; Είχαν κάποιους ενδοιασμούς απ' ότι είχα διαβάσει πριν λίγες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Vice said:

είναι οριστικό για Β450; Είχαν κάποιους ενδοιασμούς απ' ότι είχα διαβάσει πριν λίγες μέρες

Ναι είναι, πάνε πακέτο με Χ470.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω μπερδευτεί λίγο μιας και έχω μείνει στο 2017 όπου η Λίζα είχε πει πως το σοκετ αμ4 θα ισχύει ως και φέτος. Έχω Asus prime x370 pro και τον r5 1600. Θα μπορώ να βάλω στην μητρική αυτή zen 3, δηλ ryzen 4xxx; 

Νομίζω όχι;; νομίζω μέχρι ryzen 3xxx μπορώ να βάλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Παίδες έχω μπερδευτεί λίγο μιας και έχω μείνει στο 2017 όπου η Λίζα είχε πει πως το σοκετ αμ4 θα ισχύει ως και φέτος. Έχω Asus prime x370 pro και τον r5 1600. Θα μπορώ να βάλω στην μητρική αυτή zen 3, δηλ ryzen 4xxx; 

Νομίζω όχι;; νομίζω μέχρι ryzen 3xxx μπορώ να βάλω; 

Ryzen 4xxx σίγουρα όχι. Αρχίζουν και δε μιλάνε σωστά εκεί στην amd. H γενιά 4xxx θα μπαίνει μόνο σε b450/x470 και b550/x570 και  φημολογείται πως μετά πάλι αλλαγή. Παραήταν καλό για να είναι αληθινό το life span των socker και μητρικών.

Και πάλι εγώ σκέφτομαι το χειμώνα αναβάθμιση από 8700Κ σε 4xxx αν είναι κάτι τρομερό. Αν όχι για gaming και γενικές εργασίες πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να βάλω το χέρι στην τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...