Προς το περιεχόμενο

Επισκευη Sony a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

Δυστυχως η φωτογραφικη μου μηχανη (sony a6000) μετα απο αρκετες χιλιαδες φωτο μου εμφανισε προβλημα στο shutter (δεν μπορω πλεον να βφαλω καμια φωτογραφια) και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος η καποιο μαγαζι στην Ελλαδα που μπορει να το διορθωσει και τι κοστος θα πρεπει να περιμενω...

(Φυσικα ειναι εκτος εγγυησης)

Πιστευετε αξιζει τον κοπο να ασχοληθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, karetsos είπε

Γεια σε ολους,

Δυστυχως η φωτογραφικη μου μηχανη (sony a6000) μετα απο αρκετες χιλιαδες φωτο μου εμφανισε προβλημα στο shutter (δεν μπορω πλεον να βφαλω καμια φωτογραφια) και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος η καποιο μαγαζι στην Ελλαδα που μπορει να το διορθωσει και τι κοστος θα πρεπει να περιμενω...

(Φυσικα ειναι εκτος εγγυησης)

Πιστευετε αξιζει τον κοπο να ασχοληθω;

    Δεν κάνει καν θόρυβο , ότι προσπαθεί να ανοίξει το shutter ?

   Επισκευαστες υπάρχουν , όσο για το αν αξίζει αυτό είναι κάτι που είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να το αξιολογήσει . Για παράδειγμα αν η αντικατάσταση του shutter κοστίσει χοντρικά 200 ευρώ , είναι σε σάς πλέον να αξιολογήσετε αν πρέπει να προχωρήσετε σε επισκευή η να αγοράσετε καινούργια . Ένας καλός λόγος για κάτι τέτοιο , θα ήταν το γεγονός ότι έχετε επενδύσει σε σειρά φακών .

   Σίγουρα μπορείτε να πάτε σε αγορά όμοιας μεταχειρισμένης , που είναι και το πιο light σενάριο , φυσικά έχοντας στην πίσω πλευρά του μυαλού πως μπορεί και εκείνη σύντομα να καταρρεύσει . 

   Το μόνο βέβαιο είναι πως πρέπει πρώτα να δείτε την τσέπη σας . Αν δεν έχετε επενδύσει σε περισσότερα και είστε με τον κιτ φακό , θα έλεγα να αξιολογήσετε την αγορά καινούργιου συνόλου , με την δέουσα υπομονή , αφού λόγω γενικότερης οικονομικής δυστοκίας οι προσφορές δεν θα λείψουν , όπως πρόσφατα αυτή της a7 με φακό στα 799 . Σύντομα επίσης θα έρθουν και οι εκπτώσεις . 

   Στο σενάριο της αγοράς καινούργιας από την ίδια φίρμα και έχοντας προσωπική κάκιστη εμπειρία , προτείνω να αγοράσετε οποιοδήποτε επιπλέον πρόσθετο πακέτο εγγύησης , γύρω στα 4 χρόνια συνήθως , για την κακιά την ώρα , που να καλύπτει σώμα και φακό . 

   Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε .

   

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karetsos είπε

Γεια σε ολους,

Δυστυχως η φωτογραφικη μου μηχανη (sony a6000) μετα απο αρκετες χιλιαδες φωτο μου εμφανισε προβλημα στο shutter (δεν μπορω πλεον να βφαλω καμια φωτογραφια) και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος η καποιο μαγαζι στην Ελλαδα που μπορει να το διορθωσει και τι κοστος θα πρεπει να περιμενω...

(Φυσικα ειναι εκτος εγγυησης)

Πιστευετε αξιζει τον κοπο να ασχοληθω;

To shutter παραμενει κλειστο ή ανοιχτο κανονικα? Μπορεις δηλαδη να δεις τον αισθητηρα οταν βγαζεις τον φακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

To shutter παραμενει κλειστο ή ανοιχτο κανονικα? Μπορεις δηλαδη να δεις τον αισθητηρα οταν βγαζεις τον φακο?

Το shutter  παραμενει ανοικτο. Σημερα το πρωι δουλεψε παλι, αλλα τα ιδια μου εκανε και χθες, δηλαδη δουλεψε για λιγα κλικς και μετα κολλησε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

To shutter παραμενει κλειστο ή ανοιχτο κανονικα? Μπορεις δηλαδη να δεις τον αισθητηρα οταν βγαζεις τον φακο?

Μου έκανε εντύπωση ότι σε αυτό το άρθρο:

https://www.kenrockwell.com/tech/comparisons/nikon-vs-canon-vs-sony-full-frame.htm

...αναφέρεται πως η Sony και η Nikon - αντίθετα με την Canon - έχουν το κλείστρο ανοιχτό όταν κλείνει η μηχανή, κάτι που δεν είναι καλό, γιατί όπως γράφει "Expect visible dust at smaller apertures after about a week of daily use." Εκεί αναφέρεται σε συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά μήπως αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα της Sony και συνεπώς και της a6000; 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μου έκανε εντύπωση ότι σε αυτό το άρθρο:

https://www.kenrockwell.com/tech/comparisons/nikon-vs-canon-vs-sony-full-frame.htm

...αναφέρεται πως η Sony και η Nikon - αντίθετα με την Canon - έχουν το κλείστρο ανοιχτό όταν κλείνει η μηχανή, κάτι που δεν είναι καλό, γιατί όπως γράφει "Expect visible dust at smaller apertures after about a week of daily use." Εκεί αναφέρεται σε συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά μήπως αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα της Sony και συνεπώς και της a6000; 

Ανοιχτο μενει νομιζω σε ολες τις mirrorless. Σιγουρα μενει ανοιχτο στην Α6000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, karetsos είπε

Το shutter  παραμενει ανοικτο. Σημερα το πρωι δουλεψε παλι, αλλα τα ιδια μου εκανε και χθες, δηλαδη δουλεψε για λιγα κλικς και μετα κολλησε παλι.

     Υπάρχει ένα βίντεο , μιας a6300 όπου βέβαια δεν συνιστώ να την ανοίξετε εσείς , όμως δείχνει πως υπεύθυνος για το πρόβλημα είναι ο μοχλισμος του shutter ( επιπλέον αυτός που ανέβασε το βίντεο βρήκε μέσα και ένα μικρό μεταλλικό κομμάτι αγνώστου ταυτότητας ) όμως αυτό δείχνει πως δεν χρειάζεται αλλαγή του κλείστρου , αλλά επισκευή . 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

     Υπάρχει ένα βίντεο , μιας a6300 όπου βέβαια δεν συνιστώ να την ανοίξετε εσείς , όμως δείχνει πως υπεύθυνος για το πρόβλημα είναι ο μοχλισμος του shutter ( επιπλέον αυτός που ανέβασε το βίντεο βρήκε μέσα και ένα μικρό μεταλλικό κομμάτι αγνώστου ταυτότητας ) όμως αυτό δείχνει πως δεν χρειάζεται αλλαγή του κλείστρου , αλλά επισκευή . 

Αυτό ρωτάω κι εγω, που μπορω να ρωτησω για πιθανη επισκευη. Δυστυχως μενω επαρχια.

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε πόσα κλικ έσκασε ;

Στα 68.000 περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, karetsos είπε

Αυτό ρωτάω κι εγω, που μπορω να ρωτησω για πιθανη επισκευη. Δυστυχως μενω επαρχια.

 

Φερνει καποιος εκει τις Sony? Μπορει να ειναι καταστημα, μπορει και φωτογραφείο.

Βασικα μιας και εισαι εκτος εγγυησης, ρωτα καποιον παλιο επαγγελματια φωτογραφο να σου υποδείξει καποιον που στελνει αυτος τον εξοπλισμο του για service.

Αλλιως στελνεις Αθηνα/Θεσσαλονικη + το πιθανο κοστος ανταλλακτικου ~200 ευρω σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι αξιζει 200 ευρω για επισκευη.

Ετσι κι αλλιως σκεφτομουν να μεταβω στη νεα σειρα της sony και βρισκω την 6100 στα 540 ευρω περιπου.

Μπορει να πουλησω την α6000 ως μεταχειρισμενη για ενα μικρο ποσο για καποιον που μπορει μονος του να την επισκευασει ο ιδιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 3:58 ΜΜ, karetsos είπε

σκεφτομουν να μεταβω στη νεα σειρα της sony και βρισκω την 6100 στα 540 ευρω περιπου.

Την Sony a6400 πάρε καλύτερα αν δεν έχει σημαντική διαφορά. Όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα μοντέλα η μεταξύ τους διαφορά τιμής ήταν πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Την Sony a6400 πάρε καλύτερα αν δεν έχει σημαντική διαφορά. Όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα μοντέλα η μεταξύ τους διαφορά τιμής ήταν πολύ μικρή.

Η 6400 βγαινει 250 με 300 ευρω παραπανω. Δεν υπαρχουν αυτα τα λεφτα. Θα αρκεστω σε χειροτερο οφθαλμοσκοπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι, καθως η μηχανη δειχνει να εχει ξεπερασει το προβλημα. Τις δυο τελευταιες μερες δουλευει κανονικα (προς το παρον).

 

Υποπτευομαι οτι η συχνη αλλαγη φακου ενω η μηχανη χρησιμοποιουνταν σε παραλιες μαλλον ειχε ως συνεπεια καποιο κομματακι αμμου η κατι αλλο να περασε στην περιοχη του κλειστρου και να το εμποδιζε να δουλεψει σωστα.

 

Ο χρονος θα δειξει. Τουλαχιστον γλιτωσα την βεβιασμενη αγορα νεου σωματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/6/2020 στις 11:03 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Ανοιχτο μενει νομιζω σε ολες τις mirrorless. Σιγουρα μενει ανοιχτο στην Α6000.

Τυχαία, ανακάλυψα χτες, αλλάζοντας ένα φακό στην Panasonic GM1, ότι το κλείστρο ήταν κλειστό. Μου έκανε εντύπωση, αλλά βάσει του άρθρου του Ken Rockwell που παρέθεσα αυτό θα πρέπει να θεωρείται θετικό σα μέσο προστασίας από σκόνη. Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο και για Olympus, γιατί απέκτησα έναν manual φακό με mount μ43 και θα ήθελα να τον αξιοποιήσω κάποια στιγμή σε ένα καλύτερο compact σώμα (κάτι σαν Panasonic GX9 / Olympus OM-D M10 mark3 ή την επερχόμενη mark4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...