Προς το περιεχόμενο

αποστολή βιογραφικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να στείλω βιογραφικά σε εργοστάσια μπας και με πάρουν εαν χρειάζονται ή χρειαστούν σύντομα εργάτες. Επειδή όμως η εξειδίκευση κι η προϋπηρεσία που αναγράφονται στο βιογραφικό μου είναι εντελώς άλλου αντικειμένου, θα πρέπει να συνοδεύσω το βιογραφικό και με κάποιο σημείωμα που να εξηγώ τι ζητώ, αλλά δεν ξέρω τι να γράψω και πώς. Σίγουρα όχι ένα ξερό "γεια σας, ενδιαφέρομαι για εργασία, παρακαλώ έχετέ με υπόψη σας όποτε χρειαστείτε εργάτες παραγωγής". Έχετε κάποια ιδέα ώστε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεγόμενο cover letter, έχει μία σύντομη επισκόπηση της καριέρας σου και του χαρακτήρα σου. Αναφέρεις εν συντομία την εμπειρία σου, όποια και όπου είναι αυτή και αναφέρεις τα κεντρικά σημεία του χαρακτήρα σου. Π.χ. οτι δίνεις έμφαση στη λεπτομέρεια, ή είσαι εξαιρετικά συνεπής στα χρονοδιαγράμματα κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cover letter.

Εξηγείς σε μια το πολύ 2 παραγράφους τα skills σου, γιατί θες να δουλέψεις στην τάδε εταιρεία, τι "κέρδισες" από τις προηγούμενες δουλειές.

Συνεπώς, "πουλάς" τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Αντικοινωνική είπε

Σκέφτομαι να στείλω βιογραφικά σε εργοστάσια μπας και με πάρουν εαν χρειάζονται ή χρειαστούν σύντομα εργάτες. Επειδή όμως η εξειδίκευση κι η προϋπηρεσία που αναγράφονται στο βιογραφικό μου είναι εντελώς άλλου αντικειμένου, θα πρέπει να συνοδεύσω το βιογραφικό και με κάποιο σημείωμα που να εξηγώ τι ζητώ, αλλά δεν ξέρω τι να γράψω και πώς. Σίγουρα όχι ένα ξερό "γεια σας, ενδιαφέρομαι για εργασία, παρακαλώ έχετέ με υπόψη σας όποτε χρειαστείτε εργάτες παραγωγής". Έχετε κάποια ιδέα ώστε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βρες κάποιον κειμενογράφο να στο φτιάξει ή απλά κάνε C/P κάποιο στο διαδίκτυο βάζοντας τα δικά σου πράγματα μέσα. Δεν αυτοσχεδιάζεις στην επικοινωνία, τουλάχιστον όχι στο 100% αυτής αλλά σε ένα μικρό ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αντικοινωνική είπε

Σκέφτομαι να στείλω βιογραφικά σε εργοστάσια μπας και με πάρουν εαν χρειάζονται ή χρειαστούν σύντομα εργάτες. Επειδή όμως η εξειδίκευση κι η προϋπηρεσία που αναγράφονται στο βιογραφικό μου είναι εντελώς άλλου αντικειμένου, θα πρέπει να συνοδεύσω το βιογραφικό και με κάποιο σημείωμα που να εξηγώ τι ζητώ, αλλά δεν ξέρω τι να γράψω και πώς. Σίγουρα όχι ένα ξερό "γεια σας, ενδιαφέρομαι για εργασία, παρακαλώ έχετέ με υπόψη σας όποτε χρειαστείτε εργάτες παραγωγής". Έχετε κάποια ιδέα ώστε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε τέτοιες δουλειές δεν πας με βιογραφικά σπουδών.Αντε το πολύ κάτι τυπικό που θα έχει τα στοιχεία επικοινωνίας σου. Καλή τύχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα που είχα απευθυνθεί σε εργοστάσιο και σε φυτώριο για εργάτες το μονο που μου ειπαν αν κανω είναι να περάσω απο κει, πήγα μου εδωσαν ενα χαρτι να συμπληρωσω ονοματεπώνυμο και στοιχεία επικοινωνίας και μετα μου ειπαν να το αφήσω σε ενα τραπέζι όπου υπήρχαν μερικές εκατοντάδες τετοια - ας τα πούμε- βιογραφικά (σε επαρχιακή πολη και οι δυο επιχειρήσεις). απο τη μια επιχείρηση δε με κάλεσαν ποτέ, απο την άλλη με πήραν τηλέφωνο  2 χρόνια μετά που δε μπορουσα να πάω

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 15/6/2020 στις 7:42 ΜΜ, Iris_89 είπε

Cover letter.

Εξηγείς σε μια το πολύ 2 παραγράφους τα skills σου, γιατί θες να δουλέψεις στην τάδε εταιρεία, τι "κέρδισες" από τις προηγούμενες δουλειές.

Συνεπώς, "πουλάς" τον εαυτό σου.

 

Στις 15/6/2020 στις 6:15 ΜΜ, zx1234r είπε

Το λεγόμενο cover letter, έχει μία σύντομη επισκόπηση της καριέρας σου και του χαρακτήρα σου. Αναφέρεις εν συντομία την εμπειρία σου, όποια και όπου είναι αυτή και αναφέρεις τα κεντρικά σημεία του χαρακτήρα σου. Π.χ. οτι δίνεις έμφαση στη λεπτομέρεια, ή είσαι εξαιρετικά συνεπής στα χρονοδιαγράμματα κτλ κτλ

Ρε παιδιά να καθίσει να γράψει cover letter για ανειδίκευτος εργάτης; 
Δεν είναι τελείως ανούσιο; 

|

|

Όταν ήμουν φοιτητής (τα μακρινά αρχικά '00s) απλά πέρασα από τα γραφεία του εργοστασίου και έδωσα ένα πολύ σύντομο βιογραφικό με τα στοιχεία επικοινωνίας. Με πήραν την high season μετά από κάποιες εβδομάδες. 

Όσοι ήταν εκεί ως εποχιακοί, έτσι βρήκαν δουλειά. Οι λοιποί που ήταν μόνιμοι μπήκαν με γνωστό ή μπάρμπα (επαρχία γαρ).

Τώρα πιστεύω ότι μπορεί να το στείλει με email ή να τηλεφωνήσει απευθείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LongTom είπε

Ρε παιδιά να καθίσει να γράψει cover letter για ανειδίκευτος εργάτης; 
Δεν είναι τελείως ανούσιο; 

|

|

Όταν ήμουν φοιτητής (τα μακρινά αρχικά '00s) απλά πέρασα από τα γραφεία του εργοστασίου και έδωσα ένα πολύ σύντομο βιογραφικό με τα στοιχεία επικοινωνίας. Με πήραν την high season μετά από κάποιες εβδομάδες. 

Όσοι ήταν εκεί ως εποχιακοί, έτσι βρήκαν δουλειά. Οι λοιποί που ήταν μόνιμοι μπήκαν με γνωστό ή μπάρμπα (επαρχία γαρ).

Τώρα πιστεύω ότι μπορεί να το στείλει με email ή να τηλεφωνήσει απευθείας.

Όταν στέλνεις βιογραφικό δεν το κάνεις μόνο για να πείσεις την εταιρία να σε προσλάβει. Προσπαθείς ταυτόχρονα να υπερπηδήσεις τον ανταγωνισμό. Και το να συμπεριλάβεις ένα cover letter βελτιώνει ελαφρώς την εικόνα σου και σου εξασφαλίζει μια θέση στο επόμενο στάδιο. Το πρώτο στάδιο είναι το πρώτο σκούπισμα όπου φεύγουν όλα τα ανορθόγραφα και πρόχειρα βιογραφικά. Συνήθως το 40-50%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Όταν στέλνεις βιογραφικό δεν το κάνεις μόνο για να πείσεις την εταιρία να σε προσλάβει. Προσπαθείς ταυτόχρονα να υπερπηδήσεις τον ανταγωνισμό. Και το να συμπεριλάβεις ένα cover letter βελτιώνει ελαφρώς την εικόνα σου και σου εξασφαλίζει μια θέση στο επόμενο στάδιο. Το πρώτο στάδιο είναι το πρώτο σκούπισμα όπου φεύγουν όλα τα ανορθόγραφα και πρόχειρα βιογραφικά. Συνήθως το 40-50%

Οταν πας για εργατης δεν τους νοιάζει τι έχεις τελειώσει.Αλλά αν έχεις την δύναμη και την αντοχή να δουλέψεις.

Ισα ίσα που αν αρχίσεις να γράφεις σχολές κλπ μάλλον δεν θα σε πάρουν γιατί θα θεωρήσουν ότι είσαι overqualified .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οταν πας για εργατης δεν τους νοιάζει τι έχεις τελειώσει.Αλλά αν έχεις την δύναμη και την αντοχή να δουλέψεις.

Ισα ίσα που αν αρχίσεις να γράφεις σχολές κλπ μάλλον δεν θα σε πάρουν γιατί θα θεωρήσουν ότι είσαι overqualified .

Δεν είπαμε να γράψεις την ιστορία της ζωής σου. Αλλά 5 πράγματα για τον χαρακτήρα και τις ικανότητες σου βοηθούν να σχηματιστεί μια εικόνα. Δεν θα τους βάλουν όλους σε τεστ κοπώσεως για να δουν ικανότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Δεν είπαμε να γράψεις την ιστορία της ζωής σου. Αλλά 5 πράγματα για τον χαρακτήρα και τις ικανότητες σου βοηθούν να σχηματιστεί μια εικόνα. Δεν θα τους βάλουν όλους σε τεστ κοπώσεως για να δουν ικανότητες.

Τι ικανότητες;Να μαζέυεις τα φρούτα ή τα λαχανικά;Ή να κουβαλάς κλούβες;Αναλώσιμοι είναι όλοι ,κρέας.Αν δεν κάνω εγώ άλλοι 10 περιμένουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Δεν είπαμε να γράψεις την ιστορία της ζωής σου. Αλλά 5 πράγματα για τον χαρακτήρα και τις ικανότητες σου βοηθούν να σχηματιστεί μια εικόνα. Δεν θα τους βάλουν όλους σε τεστ κοπώσεως για να δουν ικανότητες.

Θα ήταν σημαντικό να γράψεις για το τι είσαι, εάν ήταν θέση που χρειαζόντουσαν κάτι παραπάνω από warm body (που λεν και οι αγγλοσάξωνες).

Άντε εάν είχε η OP κάποια σχετική εμπειρία σε ήθελε να πάει για κάποια ειδικευμένη εργάτρια με απαιτήσεις/ευθύνες. 

Τώρα τι να γράψει: "Πάρτε με. Είμαι γερό σκαρί και αντέχω το 10ωρο πήξιμο" ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι ικανότητες;Να μαζέυεις τα φρούτα ή τα λαχανικά;Ή να κουβαλάς κλούβες;Αναλώσιμοι είναι όλοι ,κρέας.Αν δεν κάνω εγώ άλλοι 10 περιμένουν .

Οκ άποψη σου. Εγώ απάντησα στην απορία της ts για το τι να γράψει συνοδευτικά. Εσύ της είπες ότι έχει αξία κρέατος και είναι αναλώσιμη. Way to go man.....έδωσες κουράγιο σε κάποιον που ζητάει απεγνωσμένα δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Οκ άποψη σου. Εγώ απάντησα στην απορία της ts για το τι να γράψει συνοδευτικά. Εσύ της είπες ότι έχει αξία κρέατος και είναι αναλώσιμη. Way to go man.....έδωσες κουράγιο σε κάποιον που ζητάει απεγνωσμένα δουλειά.

Αμ δεν το ήξερε που παει καλό την έκανα και όχι κακό.Αν και είμαι σίγουρος ότι το ήξερε.Τουλάχιστον εγώ όταν πήγα το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η επιλογή στα εργοστάσια για ανειδείκετους πάει ως εξης, πρώτα καλούν τον βουλευτή/ δημαρχο  που τους είχε βοηθησει με κάτι και του λένε να στειλει αυτους που τους είχε ταξει δουλειά για να τον ψηφίσουν,  μετά αν δε βρει απο κει αυτούς που έχουν προτείνει ηδη εργαζόμενοι, και τέλος  απο τα βιογραφικά στην τύχη μέχρι να συμπληρωσουν τον αριθμο που θελουν, η δουλεια κλεινεται απο το τηλ, δινω τοσα την ωρα/το μηνα, θα κανεις αυτο κι αυτο, ταδε ωρες ή κυκλικο. Επίσης σε περιοδους που ζητανε εργαζομένους καλύτερα να πας απευθείας απο εκει τοτε παιζουν πιο πολλές πιθανότητες να σε πάρουν ειδικά αν ψιλοκλαφτεις λίγο οτι έχεις αμεση αναγκη για δουλειά. ούτε συνεντευξη ουτε μπλα μπλα. για ειδικευμενο προσωπικό ναι εκει χρειάζεται και βιογραφικό, και συνοδευτική και πολλά αλλα. 

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αμ δεν το ήξερε που παει καλό την έκανα και όχι κακό.Αν και είμαι σίγουρος ότι το ήξερε.Τουλάχιστον εγώ όταν πήγα το ήξερα.

μα έτσι είναι. κανένας τουλαχιστον απο τους νεους σε ηλικία δεν παει με σκοπό να μείνει εργάτης για παντα. αλλοι πανε με στοχο οταν ανοιξει θεση σχετική με το πτυχίο τους να μετατεθούν εκεί κι αλλοι προσωρινά μέχρι να βρουν κατι άλλο. γι αυτό και παίρνουν συνέχεια κόσμο. επίσης παρα πολλοί φεύγουν γιατι δεν αντέχουν τη σωματική καταπόνηση ή εμφανίζουν προβλήματα υγείας λόγω της δουλειάς πχ με τη μεση, τα χερια, αναπνευστικό

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...