Προς το περιεχόμενο

κατατακτηριες σε μαθηματικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

 

έχω πρόβλημα και θα εκτιμούσα μία βοήθεια...

είμαι από σπίτι που δεν..."προωθείται η γνώση"....για να το πω ευγενικά. όταν εδωσα πανελλήνιες είχα περάσει πολυτεχνείο, σχολή που την έβαλα για το κύρος..(μαθηματικό ήθελα από την α λυκειου αλλά δεν περνούσα στην πόλη μου)..εν τέλει αποφάσισα να ξαναδώσω αυτη τη φορά με πιο πολύ βοήθεια από ιδιαίτερα για ιατρική. πέρασα βιολογικό απθ και τώρα τελειώνω αλλά το έχω μισήσει αν και ακούγεται καλή σχολή..
θέλω να δώσω κατατακτήριες στο μαθηματικό...μπορεί κάποιος να μου πει για τις σχολές και αν έχει σημασία η πόλη? έχω ελπίδες να ακολουθήσω ακαδημαική καριέρα ή από το ιστορικό μου θα με περάσουν για ατομο που δεν ξέρει τι θελει και κανεις δεν θα ασχοληθεί μαζί μου? =(((

ευχαριστώ

Επεξ/σία από aliceral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν περάσεις κανένας δεν θα νοιαστεί από που έρχεσαι. Θα θεωρείσαι φοιτητής όπως όλοι οι άλλοι.

Καμία σημασία δεν έχει η πόλη στο πτυχίο σου, μόνο "εσωτερικά" και άτυπα. Πάντα λέγαμε ότι το Ιωαννίνων είναι το δυσκολότερο μαθηματικό και τείνω να συμφωνήσω κρίνοντας από τα άτομα που έχω δει και μιλήσει με αυτούς.

Για ακαδημαϊκή καριέρα μετράνε πολύ τυπικά προσόντα: βαθμός πτυχίου και μεταπτυχιακού. Τίποτα άλλο. Ούτε από που έρχεσαι ούτε που πας. Είχα καθηγητή (μαθηματικός είμαι) που μπήκε μαθηματικό 30 χρονών αφού έβγαλε Παιδαγωγική ακαδημία και εντέλει έγινε Πρόεδρος τμήματος. Όμως αυτό το μονοπάτι δεν θα στο πρότεινα, ειλικρινά. Είναι πάρα πολύ δουλειά, πάρα πολύ γλείψιμο, πάρα πολύς κόπος να εντυπωσιάσεις και να αποσπάσεις μισό εύσημο από ανώτερούς σου που δεν το αξίζει πραγματικά. Πάνε μαθηματικό επειδή έχεις αγάπη για το αντικείμενο. Μόλις όμως δεις τι σημαίνει "μαθηματικά" (όχι Παραγώγους Γ' Λυκείου) θα αναθεωρήσεις αν μπορείς.

Άλλωστε, οι μαθηματικοί έχουν απο τις καλύτερες απορροφητικότητες σε μεταπτυχιακά παντώς τύπου και δουλειές οπότε σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου και μεταπτυχιακό στη βιοπληροφορική. θα φας μαθηματικά με το κουτάλι. 

οσον αφορά τις κατατακτήριες αν γουσταρεις το αντικείμενο δώσε. Δε γνωριζω σε άλλες σχολές τι γινεται, στα Γιάννενα οι φοιτητέςκαι οι απόφοιτοι  λένε οτι είναι πολύ δύσκολη όχι μόνο για το προπτυχιακό αλλά και στα μεταπτυχιακά. 

όσο για ακαδημαική καριέρα πλέον είναι δυσκολο ακόμα και να παρεις μαθήματα σαν πανεπιστημιακός υπότροφος ή ωρομίσθιος, πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό διδακτορικό μεταδιδακτορικές ερευνες και ίσως καποια στιγμη αφού θα εχεις φτασει να κοιμασαι στο εργαστηριο ή να μην βλέπεις καθόλου τους φίλους και την οικογενεια σου για να προλάβεις να βγάλεις τις δημοσιεύσεις ίσως γινεις λέκτορας στα 50 σου.  Μην ξεχνάμε ότι ειδικά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια οι μισοι απόφοιτοι τριτοβαθμιας κανουν τουλάχιστον ενα μεταπτυχιακό και παρα πολλοί συνεχίζουν για διδακτορικό οπότε υπάρχει μεγάλη προσφορά σε επιστήμονες για ακαδημαικές θέσεις και παίζουν μεγάλο ρόλο τα "κονε" και οι σχέσεις σου με πρυτανει, υπουργους, βουλευτές κλπ. Μάλιστα η "σφαγή" ξεκινάει απο τα πρώτα εξάμηνα.

Αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι για ακαδημαική σταδιοδρομία, όπως είσαι μολις παρεις το πτυχίο σου φύγε για εξωτερικό και προσπαθησε να βρεις μια οδο μεσω της βιολογιας να μπεις στα μαθηματικά (πχ βιοπληροφορικη ή βιοστατιστική για μεταπτυχιακό και μετά συνεχιζεις διδακτορικό προς πιο μαθηματική κατευθυνση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

σκέψου και μεταπτυχιακό στη βιοπληροφορική. θα φας μαθηματικά με το κουτάλι. 

οσον αφορά τις κατατακτήριες αν γουσταρεις το αντικείμενο δώσε. Δε γνωριζω σε άλλες σχολές τι γινεται, στα Γιάννενα οι φοιτητέςκαι οι απόφοιτοι  λένε οτι είναι πολύ δύσκολη όχι μόνο για το προπτυχιακό αλλά και στα μεταπτυχιακά. 

όσο για ακαδημαική καριέρα πλέον είναι δυσκολο ακόμα και να παρεις μαθήματα σαν πανεπιστημιακός υπότροφος ή ωρομίσθιος, πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό διδακτορικό μεταδιδακτορικές ερευνες και ίσως καποια στιγμη αφού θα εχεις φτασει να κοιμασαι στο εργαστηριο ή να μην βλέπεις καθόλου τους φίλους και την οικογενεια σου για να προλάβεις να βγάλεις τις δημοσιεύσεις ίσως γινεις λέκτορας στα 50 σου.  Μην ξεχνάμε ότι ειδικά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια οι μισοι απόφοιτοι τριτοβαθμιας κανουν τουλάχιστον ενα μεταπτυχιακό και παρα πολλοί συνεχίζουν για διδακτορικό οπότε υπάρχει μεγάλη προσφορά σε επιστήμονες για ακαδημαικές θέσεις και παίζουν μεγάλο ρόλο τα "κονε" και οι σχέσεις σου με πρυτανει, υπουργους, βουλευτές κλπ. Μάλιστα η "σφαγή" ξεκινάει απο τα πρώτα εξάμηνα.

Αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι για ακαδημαική σταδιοδρομία, όπως είσαι μολις παρεις το πτυχίο σου φύγε για εξωτερικό και προσπαθησε να βρεις μια οδο μεσω της βιολογιας να μπεις στα μαθηματικά (πχ βιοπληροφορικη ή βιοστατιστική για μεταπτυχιακό και μετά συνεχιζεις διδακτορικό προς πιο μαθηματική κατευθυνση )

Αυτό ακριβώς.

Το ακαδημαϊλίκι έχασε την αίγλη που έχεις εσύ στο νου σου. Μετά το 1950 και μετά οι περισσότεροι καθηγητές στην Ελλάδα γραφειάδες είναι. Άλλωστε, και η έρευνα που θα κάνεις θα δεις ότι επηρεάζει μόνο εσένα και έναν κλειστό κύκλο ατόμων που καταλαβαίνουν τα λεγόμενα σου.

Κοινώς, θα ζεις σε ένα παραμυθάκι. Δεν ξέρω τώρα τι έχεις στο νου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Αυτό ακριβώς.

Το ακαδημαϊλίκι έχασε την αίγλη που έχεις εσύ στο νου σου. Μετά το 1950 και μετά οι περισσότεροι καθηγητές στην Ελλάδα γραφειάδες είναι. Άλλωστε, και η έρευνα που θα κάνεις θα δεις ότι επηρεάζει μόνο εσένα και έναν κλειστό κύκλο ατόμων που καταλαβαίνουν τα λεγόμενα σου.

Κοινώς, θα ζεις σε ένα παραμυθάκι. Δεν ξέρω τώρα τι έχεις στο νου σου.

Το πιστεύω αυτό για το ακαδημαϊκιλικι...απλά δεν είμαι ικανοποιημένη από την σχολή μου για προπτυχιακο.. εδώ πέρα μόνο μαθαίνεις απ' έξω..καμία κριτική ικανότητα.. και πάλι αν δεν ξέρει τι όνομα σου μπορεί να σου βάλει ένα πέντε έτσι γιατί μπορει.

διπλωματική αν και μόνο σε ξέρει ο καθηγητης και έχεις γνωριμίες και ένα όνομα στη σχολή..

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το ακολουθήσω από την στιγμή που απλά μου φαίνεται μόνο ενδιαφέρον 

Πιστεύω ότι όπως και να έχει καριέρα μπορείς να κάνεις σε αυτό που είναι η φύση σου και όχι σε αυτό που σου φαίνεται απλά ενδιαφέρον

Πάντα τα γουσταρα τα μαθηματικά και ήταν το μόνο μάθημα που ήθελα να διαβάζω και δεν διάβαζα με το ζόρι 

Πιστεύω ότι θα είναι απλά σπάσιμο νεύρων με το βγάλω όλο αυτό μέσω βιολογικου ενώ έχω τη λύση των κατατακτηρίων...αλλά θα το ψαξω..

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, aliceral είπε

Το πιστεύω αυτό για το ακαδημαϊκιλικι...απλά δεν είμαι ικανοποιημένη από την σχολή μου για προπτυχιακο.. εδώ πέρα μόνο μαθαίνεις απ' έξω..καμία κριτική ικανότητα.. και πάλι αν δεν ξέρει τι όνομα σου μπορεί να σου βάλει ένα πέντε έτσι γιατί μπορει.

διπλωματική αν και μόνο σε ξέρει ο καθηγητης και έχεις γνωριμίες και ένα όνομα στη σχολή..

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το ακολουθήσω από την στιγμή που απλά μου φαίνεται μόνο ενδιαφέρον 

Πιστεύω ότι όπως και να έχει καριέρα μπορείς να κάνεις σε αυτό που είναι η φύση σου και όχι σε αυτό που σου φαίνεται απλά ενδιαφέρον

Πάντα τα γουσταρα τα μαθηματικά και ήταν το μόνο μάθημα που ήθελα να διαβάζω και δεν διάβαζα με το ζόρι 

Πιστεύω ότι θα είναι απλά σπάσιμο νεύρων με το βγάλω όλο αυτό μέσω βιολογικου ενώ έχω τη λύση των κατατακτηρίων...αλλά θα το ψαξω..

Ευχαριστώ πολύ

Δεν κατάλαβες αυτά που είπα.
Αν σου αρέσει κυνήγα το. Κανένας μαθηματικός δεν μένει άνεργος, ακόμη και στην Ελλάδα. Είναι η πιο άρτια βάση για μια καριέρα. Αυτά που είπα τα έλεγα για το σημείο που λες θα ασχοληθείς με ακαδημαϊκά μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο το είπα γιατί θέλω να τα διδασκω και να μπω σε εφαρμογές τους..ακόμη και σε οικονομικά να στραφω  που δεν είναι ο τομεας που με ενδιαφέρει δεν θέλω να δουλέυω απλά σε μια τράπεζα ή να κάνω μια απλή δουλεια...

Απλά θα ήθελα να μάθω όπως είπα στην αρχή για τα τμήματα 

Θέλω να κάνω δουλειά πάνω στα μαθηματικά και όχι να περάσω έτσι για την εμπειρία και να φάω πόρτα μετα...

Αν είναι έτσι να πάω να δουλέψω σερβιτορα...αλλά αν υπάρχει ανταπόκριση όταν πραγματικά διαβάζεις και χτίζεις και θες να ασχοληθείς με εφαρμογές και έρευνα τότε ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...