Προς το περιεχόμενο

ΤΕΦΑΑ-ΙΔΙΩΤΙΚΗΗ ΣΧΟΛΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι 25 χρ, επαγγελματίας αθλήτρια μπάσκετ. Σπούδαζα πολιτικός μηχανικός στο ΤΕΙ Αθήνας αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι δε Μου ταιριάζει καθολου (δε χρωστούσα πολλά μαθήματα). Μου άρεσε πάντα ο χώρος του fitness. Αποφάσισα να πάω σε μια ιδιωτική σχολη για personal trainer. Μου αρέσει παρα πολύ. Θέλω πολύ να ανοίξω τον δικό μου χώρο και να εξελιχθώ πάνω σε αυτό.. Από τα μέσα της καραντίνας σκέφτομαι να δώσω του χρόνου πανελλήνιες για να περάσω τεφαα Αλλά φοβάμαι μήπως δε τα καταφέρω.. τι μου προτείνετε; Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, -Dimitris- said:

Τι να σου απαντησουμε; Αν θα τα καταφερεις;

Λιγο morale boost χρειαζεται η κοπέλα. :P

13 hours ago, Anastasia8395 said:

Καλησπέρα, είμαι 25 χρ, επαγγελματίας αθλήτρια μπάσκετ. Σπούδαζα πολιτικός μηχανικός στο ΤΕΙ Αθήνας αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι δε Μου ταιριάζει καθολου (δε χρωστούσα πολλά μαθήματα). Μου άρεσε πάντα ο χώρος του fitness. Αποφάσισα να πάω σε μια ιδιωτική σχολη για personal trainer. Μου αρέσει παρα πολύ. Θέλω πολύ να ανοίξω τον δικό μου χώρο και να εξελιχθώ πάνω σε αυτό.. Από τα μέσα της καραντίνας σκέφτομαι να δώσω του χρόνου πανελλήνιες για να περάσω τεφαα Αλλά φοβάμαι μήπως δε τα καταφέρω.. τι μου προτείνετε; Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

και εγω εδωσα πανελληνιες στα 25.5 και τωρα ειμαι 29.5 και ειμαι πολυ κοντα στο να παρω πτυχιο. Αφου ξερεις τι θελεις, τοτε βάλε τα δυνατα σου και διαβασε για να μπεις ΤΕΕΦΑ. Θα τα καταφερεις! Πως σκεφτεσαι να διαβασεις; Φανταζομαι θες να δωσεις του χρονου ετσι; γιατι φετος δεν νομιζω να προλαβαινεις αν δεν εχεις διαβασει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα πανελλήνιες καθως οι υπόλοιπες σχολές δεν προσφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΦΑΑ. Επίσης αν ως αθλήτρια έχεις κάποια διάκριση ψάξε μήπως μπορείς με αυτή να μπεις ΤΕΦΑΑ χωρίς πανελληνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

θα σου πρότεινα πανελλήνιες καθως οι υπόλοιπες σχολές δεν προσφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΦΑΑ. Επίσης αν ως αθλήτρια έχεις κάποια διάκριση ψάξε μήπως μπορείς με αυτή να μπεις ΤΕΦΑΑ χωρίς πανελληνιες

Τα προνομια αφορουν διακρισεις σε παν/κο ή παγκοσμιο επιπεδο. Υποθετω η κοπελα αν τις ειχε, θα το ηξερε και θα ειχε κανει ηδη χρηση του προνομιου.

Θα σου πω τη γνωμη μου, μιας και ειναι ΤΕΦΑΑτζης. Αν θες, καντο. Το οτι εισαι ενεργη αθλητρια θα σε βοηθησει πχ σε τρεξιμο και ριψεις (που και εκει θες ισως λιγο προπονηση) αλλα μαλλον οχι στην κολυμβηση (και οχι, δεν μπορεις να κολυμπησεις 32'' με 1-2μηνες προπονηση). Η ηλικια μην σε απασχολει, αν τα καταφερεις, δεν θα εισαι η μονη μεγαλυτερη σε ηλικια στο τμημα σου- αρκετοι αθλητες εν ενεργεια δεν παρακολουθουν τη σχολη λογω προπονησεων και την ξαναπιανουν μετα.

Τελειωσα Αθηνα πριν αρκετα χρονια, προερχομενος απο πρωταθλητισμο, και σε καποια πρακτικα μαθηματα μεσα στη σχολη δυσκολευτηκα λιγο, καθως δεν τα ειχα ξανακανει ποτε (και εν μερει διοτι ημουν ακομα ενεργος και φυλαγομουνα για τραυματισμου κλπ). Στα θεωρητικα, μερικα ειναι πολυ ενδιαφεροντα, σε μερικα δεν θα μαθεις τιποτα που δεν ηξερες ηδη. Απο τα πιο δυσκολα, τα ιατρικα/ανατομια/φυσιολογια κλπ, αλλα σε μερικους αρεσουν ουτως η αλλως και δεν εχουν προβλημα. Ομως, αυτα ειναι που θα σου δωσουν και βασεις και γνωσεις τι, πως και ποτε πρεπει να το κανεις και τι οχι.

ΜΑΚΡΙΑ απο ιδιωτικες σχολες, fitness instructors κλπ. Ο,τι πιο προχειρο και επικινδυνο, τοσο για εσενα οσο για για τους ασκουμενους . Τυπου σεμιναρια σαββατοκυριακου και μετα παιρνεις πιστοποιηση, πραγματικα θα επρεπε να διωκονται ποινικα, καθως μπορεις να προκαλεσεις μονιμη ζημια σε αθλουμενους.

Η σχολη σαν σχολη εχει τα καλα και τα κακα της, υποφερει απο τις παθογενειες που εχουν ολο στο ελληνικο συστημα ΑΕΙ, αλλα εφοσον ξερεις γιατι πας και γιατι το κανεις, αυτο δεν πρεπει να σε σταματησει.

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχουμε ξαναγραψει: μονο οποιος εχει πτυχιο ΤΕΦΑΑ εχει το κεφαλι του ήσυχο. Ειτε ως περσοναλ ειτε ως προπονητης γυμναστης κτλ...

Πλεον υπαρχουν και (μεγαλες ποινες) εκτος απο το προβλημα της ευθύνης.

Για τη καριερα: η σχολη οπως γραφτηκε δε θα πρεπει να σε τρομαζει. Περισσοτερο θεμα θα εχεις να περασεις παρα εντος της σχολης. Ειναι ενδιαφερουσα σχολη.

 

Εναλλακτικα αν σου αρεσει ο χωρος γενικοτερα μπορεις να ανοιξεις ενα στουντιο και να προσλαβεις γυμναστες που και επιχειρηματιας θα εισαι και σε ενα χωρο που σου αρεσει θα εισαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...