Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα proficiency στην ιδιωτική αγορά εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/06/2020 at 19:28, JohnGTA said:

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

Meanwhile, σε χώρες του εξωτερικού σε κάποια επαγγέλματα υπάρχει τόση μεγάλη ζήτηση για άτομα που σε προσλαμβάνουν χωρίς να ξέρεις καν την γλώσσα τους. Πχ φίλος πληροφορικός στην Γερμανία έστειλε διαφορά βιογραφικά για θέσεις εργασίας, ακόμα και εκεί που ζητούσαν αυστηρά κάποιον που να ξέρεις άπταιστα γερμανικά. Τελικά, τον κάλεσαν από μια τετοια εταιρία και έπιασε δουλειά εκεί ενώ δεσμεύτηκαν να του μάθουν και την γλώσσα. 

Εγώ προσωπικά έχω το lower, και όταν χρειάστηκε να πάω να σπουδάσω έξω, με ρώτησαν πριν πόσο καιρό το πήρα και έφαγε άκυρο επειδή το είχα πάρει πάνω από 4 έτη πριν. Οπότε και εδωσα και εγώ IELTS. 

Σίγουρα καλό είναι να το έχεις το Prof, δεν λέω. Αλλά αρχικά είναι πολύ ακριβό να πληρώσεις φροντιστήρια και την εξέταση και πολύ χρονοβόρο και στο τέλος δεν ξέρεις καν αν θα σου φανεί χρήσιμο. Ουσιαστικά μια τεράστια μπιζνα είναι η όλη φάση, πχ όπως είπα πριν άτυπα έχει διάρκεια ισχύος αφού σε περισσότερα πανεπιστήμια θέλουν να το έχεις πάρει μέσα στα τελευταία 4 χρόνια, ή πχ το Michigan δεν το δέχονται σε αγγλικά πανεπιστήμια και άλλα τέτοια. 

Όσο έχει να κάνει με τον τομέα εργασίας πιστεύω αν θέλουν να ξέρεις αγγλικά θα κάνουν συνέντευξη στα αγγλικά. Με μένα αυτό είχε γίνει δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Meanwhile, σε χώρες του εξωτερικού σε κάποια επαγγέλματα υπάρχει τόση μεγάλη ζήτηση για άτομα που σε προσλαμβάνουν χωρίς να ξέρεις καν την γλώσσα τους. Πχ φίλος πληροφορικός στην Γερμανία έστειλε διαφορά βιογραφικά για θέσεις εργασίας, ακόμα και εκεί που ζητούσαν αυστηρά κάποιον που να ξέρεις άπταιστα γερμανικά. Τελικά, τον κάλεσαν από μια τετοια εταιρία και έπιασε δουλειά εκεί ενώ δεσμεύτηκαν να του μάθουν και την γλώσσα. 

Εγώ προσωπικά έχω το lower, και όταν χρειάστηκε να πάω να σπουδάσω έξω, με ρώτησαν πριν πόσο καιρό το πήρα και έφαγε άκυρο επειδή το είχα πάρει πάνω από 4 έτη πριν. Οπότε και εδωσα και εγώ IELTS. 

Σίγουρα καλό είναι να το έχεις το Prof, δεν λέω. Αλλά αρχικά είναι πολύ ακριβό να πληρώσεις φροντιστήρια και την εξέταση και πολύ χρονοβόρο και στο τέλος δεν ξέρεις καν αν θα σου φανεί χρήσιμο. Ουσιαστικά μια τεράστια μπιζνα είναι η όλη φάση, πχ όπως είπα πριν άτυπα έχει διάρκεια ισχύος αφού σε περισσότερα πανεπιστήμια θέλουν να το έχεις πάρει μέσα στα τελευταία 4 χρόνια, ή πχ το Michigan δεν το δέχονται σε αγγλικά πανεπιστήμια και άλλα τέτοια. 

Όσο έχει να κάνει με τον τομέα εργασίας πιστεύω αν θέλουν να ξέρεις αγγλικά θα κάνουν συνέντευξη στα αγγλικά. Με μένα αυτό είχε γίνει δηλαδή. 

Στο είναι τεράστια μπίζνα και ότι λέγονται πάρα πολλά αμφίβολης αλήθειας πράγματα προκειμένου να σε βάλουν στο τρυπάκι συμφωνώ και επαυξάνω. Όμως όπως και να το κάνεις, ένα προφισινεσυ δείχνει το ανώτερο επίπεδο θεωρητικών γνωσεων που κατέχεις.

Πάντως είναι σχετικά εύκολο πτυχίο αν έχεις -όπως οι περισσότεροι που λένε εδώ- καλή επαφή με τα αγγλικά και χωρίς φροντιστήριο. Εγώ για αγγλικά έχω προφισιενσυ από αρκετά μικρός και δεν πήγα ποτέ φροντ απλά μου άρεσε η γλώσσα, διάβαζα και έπαιζα συνέχεια με εγγλέζικα (doom, quake :P) και τα έμαθα χωρίς δυσκολία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, JohnGTA said:

Στο είναι τεράστια μπίζνα και ότι λέγονται πάρα πολλά αμφίβολης αλήθειας πράγματα προκειμένου να σε βάλουν στο τρυπάκι συμφωνώ και επαυξάνω. Όμως όπως και να το κάνεις, ένα προφισινεσυ δείχνει το ανώτερο επίπεδο θεωρητικών γνωσεων που κατέχεις.

Πάντως είναι σχετικά εύκολο πτυχίο αν έχεις -όπως οι περισσότεροι που λένε εδώ- καλή επαφή με τα αγγλικά και χωρίς φροντιστήριο. Εγώ για αγγλικά έχω προφισιενσυ από αρκετά μικρός και δεν πήγα ποτέ φροντ απλά μου άρεσε η γλώσσα, διάβαζα και έπαιζα συνέχεια με εγγλέζικα (doom, quake :P) και τα έμαθα χωρίς δυσκολία.

Δεν ξερω αν ειναι δυσκολο ή ευκολο, αλλα βλεπω γνωστους μου να λιωνουν απειρες ωρες καθημερινα σε φροντ για να το παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δουλεία σε αμερικανική εταιρεία IT, δεν τους ενδιέφερε πότε πήρα το proficiency, απλα εκριναν απο το προφορικό μου λόγο κατα τη διάρκεια της συνεντευξης οτι το επιπεδο μου τους κανει. Ούτε οταν έκανα apply για μαστερ σε σουηδικό πανεπιστήμιο ειχαν θεμα με το γεγονος οτι το πηρα πριν απο 12 χρονια, σε αυτή τη φάση των admissions τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλοι/ες όλα αυτά που λέτε είναι πολύ ενδιαφέροντα αλλά σχεδόν κανένας δεν απάντησε στην ερώτηση μου σαφώς. Η ανησυχία η δικιά μου έχει να κάνει με δουλειές στην **Ελλάδα**. Για Αμερική προφανώς δε φτάνει το proficiency και για σπουδές, ναι το πιασα θέλεις ielts 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xthetrfd είπε

Φίλοι/ες όλα αυτά που λέτε είναι πολύ ενδιαφέροντα αλλά σχεδόν κανένας δεν απάντησε στην ερώτηση μου σαφώς. Η ανησυχία η δικιά μου έχει να κάνει με δουλειές στην **Ελλάδα**. Για Αμερική προφανώς δε φτάνει το proficiency και για σπουδές, ναι το πιασα θέλεις ielts 😛

Ε τότε για να είσαι καλυμμένος, δώσε την ευκολότερη/φθηνότερη C2 πιστοποίηση για να έχεις καβάτζα για το βιογραφικό σου.

Εάν πάλι νομίζεις ότι θα σε κρίνουν αρνητικά επειδή δεν πήρες το cambridge CPE, τότε απλά μην συγκεκριμενοποιήσεις τι C2 πήρες. Μόνο ότι το έχεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει Ελλάδα ποτέ αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο τη στιγμή που αυτό δεν ισχύει πουθενά αλλού.

Προσωπικά έχω cpe (και του Μίσιγκαν) αλλά δεν το γράφω στο βιογραφικό μου, πιο πολύ θα μπέρδευε εδώ που βρίσκομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2020 στις 10:04 ΠΜ, Aggeluska είπε

Meanwhile, σε χώρες του εξωτερικού σε κάποια επαγγέλματα υπάρχει τόση μεγάλη ζήτηση για άτομα που σε προσλαμβάνουν χωρίς να ξέρεις καν την γλώσσα τους. Πχ φίλος πληροφορικός στην Γερμανία έστειλε διαφορά βιογραφικά για θέσεις εργασίας, ακόμα και εκεί που ζητούσαν αυστηρά κάποιον που να ξέρεις άπταιστα γερμανικά. Τελικά, τον κάλεσαν από μια τετοια εταιρία και έπιασε δουλειά εκεί ενώ δεσμεύτηκαν να του μάθουν και την γλώσσα. 

Εγώ προσωπικά έχω το lower, και όταν χρειάστηκε να πάω να σπουδάσω έξω, με ρώτησαν πριν πόσο καιρό το πήρα και έφαγε άκυρο επειδή το είχα πάρει πάνω από 4 έτη πριν. Οπότε και εδωσα και εγώ IELTS. 

Σίγουρα καλό είναι να το έχεις το Prof, δεν λέω. Αλλά αρχικά είναι πολύ ακριβό να πληρώσεις φροντιστήρια και την εξέταση και πολύ χρονοβόρο και στο τέλος δεν ξέρεις καν αν θα σου φανεί χρήσιμο. Ουσιαστικά μια τεράστια μπιζνα είναι η όλη φάση, πχ όπως είπα πριν άτυπα έχει διάρκεια ισχύος αφού σε περισσότερα πανεπιστήμια θέλουν να το έχεις πάρει μέσα στα τελευταία 4 χρόνια, ή πχ το Michigan δεν το δέχονται σε αγγλικά πανεπιστήμια και άλλα τέτοια. 

Όσο έχει να κάνει με τον τομέα εργασίας πιστεύω αν θέλουν να ξέρεις αγγλικά θα κάνουν συνέντευξη στα αγγλικά. Με μένα αυτό είχε γίνει δηλαδή. 

μαλλον δε στα ειπε με ακριβεια ο φιλος/η σου:

Στο εξωτερικο ενδεχεται να προσλαβουν χωρις να ξερεις ντοπια γλωσσα. Ωστοσο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ΠΡΕΠΕΙ να κανεις μαθηματα τοπικης γλωσσας. Παλια αυτο δεν ηταν στα συμβολαιο πλεον αρχιζουν και τα βαζουν. Και οι εταιριες απο τη μερια τους ακολουθουν τις ντιρεκτιδες τοπικης κυβερνησης για γλωσσομαθεια και εισαγωγη στη τοπικη κοινωνια.

Απο τη μια ο εργαζομενος πηγαινει να μαθει ξενη γλωσσα συνηθως δωρεαν ή μικρο κοστος αλλα δεν εχει απουσιες (συνηθως 1-2 το πολυ) και να επιλεξει μια λιστα απο σχολες που παρεχει κρατος/εταιρια (οχι δε παιζει απο ιδιαιτερα ή απο Ελληνα). Σημαντικο να αναφερω οτι ο εργαζομενος μπορει να εχει επιπλεον 1-3 ημερες αδειας ανα εξαμηνο ή χρονο για να μελετησει/δωσει εξετασεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι μονο η ομιλια ολοι μιλανε στραβα κουτσα αγγλικα , απο γραφη αναγνωση τι γινεται αν στο ζητησουν ???? αν τα εχεις τα χαρτια περισσευουν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, vamvakoolas said:

μαλλον δε στα ειπε με ακριβεια ο φιλος/η σου:

Στο εξωτερικο ενδεχεται να προσλαβουν χωρις να ξερεις ντοπια γλωσσα. Ωστοσο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ΠΡΕΠΕΙ να κανεις μαθηματα τοπικης γλωσσας. Παλια αυτο δεν ηταν στα συμβολαιο πλεον αρχιζουν και τα βαζουν. Και οι εταιριες απο τη μερια τους ακολουθουν τις ντιρεκτιδες τοπικης κυβερνησης για γλωσσομαθεια και εισαγωγη στη τοπικη κοινωνια.

Απο τη μια ο εργαζομενος πηγαινει να μαθει ξενη γλωσσα συνηθως δωρεαν ή μικρο κοστος αλλα δεν εχει απουσιες (συνηθως 1-2 το πολυ) και να επιλεξει μια λιστα απο σχολες που παρεχει κρατος/εταιρια (οχι δε παιζει απο ιδιαιτερα ή απο Ελληνα). Σημαντικο να αναφερω οτι ο εργαζομενος μπορει να εχει επιπλεον 1-3 ημερες αδειας ανα εξαμηνο ή χρονο για να μελετησει/δωσει εξετασεις

Και στην προηγουμενη δουλεια του (παλι γερμανια) και στην τωρινη, κάνουν μαθηματα γερμανικων για τους ξενους υπάλληλους αλλα το κανουν πιο πολυ για integration αυτων στην χωρα και οχι γιατι θα πρεπει να μαθουν την γλωσσα αμεσα για την δουλεια. εγω τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει για τον συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasbm said:

αν ειναι μονο η ομιλια ολοι μιλανε στραβα κουτσα αγγλικα , απο γραφη αναγνωση τι γινεται αν στο ζητησουν ???? αν τα εχεις τα χαρτια περισσευουν....

αυτο ακριβώς είναι το πρόβλημα. το κουτσά στραβά. 

οταν μια διεθνής εταιρία ζητάει αγγλικά, δεν τους αρκεί το κουτσά στραβά. Κάποιος που μιλάει καλά μια γλώσσα καταλαβαίνει το τι γνωρίζει κάποιος απο την συντεντευξη στην πραγματικότητα. Το γραπτό και η κατανόηση τεκμαίρονται  σχετικά εύκολα απο το πως μιλάει ο άλλος. Να είναι καλός στην κατανόηση και να μην τα πάει καλα΄πχ στο προφορικό γίνεται, το ανάποδο, δύσκολα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

αν ειναι μονο η ομιλια ολοι μιλανε στραβα κουτσα αγγλικα , απο γραφη αναγνωση τι γινεται αν στο ζητησουν ???? αν τα εχεις τα χαρτια περισσευουν....

Α) Καταλαβαίνουν εάν κατέχεις στα γραπτά από το βιογραφικό και συνοδευτική επιστολή. Επίσης πως επικοινωνείς στα email και πως εκφράζεσαι όταν σε απευθύνουν τον λόγο. 

Β) Εάν "ξέρεις" κουτσά-στραβά τότε ουσιαστικά δεν ξέρεις. Μιλάμε για εταιρείες που πρέπει να δουλέψεις στην γλώσσα σε όλες τις εκφάνσεις (γραπτή και προφορική επικοινωνία, σωστή και ακριβή ανάγνωση κειμένων και πληροφοριών και φυσικά γνώση της εκάστοτε ορολογίας κ.ο.κ.). Δεν αναφερόμαστε σε παραλιακή ταβέρνα ή room-to-let για να την παλέψεις με "κουτσά-στραβά" και στο "έλα μωρέ τώρα, λίγο αγγλικό, λίγο ελληνικό θα τα καταφέρεις".

Όπως έγραψα και πιο πριν, όλες οι πιστοποιήσεις κάνουν μόνο για κωλόχαρτα εάν δεν κατέχεις ουσιαστικά την γλώσσα.

Σε όλα πλην του Δημοσίου και των σχετικών με αυτό δραστηριοτήτων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Α) Καταλαβαίνουν εάν κατέχεις στα γραπτά από το βιογραφικό και συνοδευτική επιστολή. Επίσης πως επικοινωνείς στα email και πως εκφράζεσαι όταν σε απευθύνουν τον λόγο. 

Β) Εάν "ξέρεις" κουτσά-στραβά τότε ουσιαστικά δεν ξέρεις. Μιλάμε για εταιρείες που πρέπει να δουλέψεις στην γλώσσα σε όλες τις εκφάνσεις (γραπτή και προφορική επικοινωνία, σωστή και ακριβή ανάγνωση κειμένων και πληροφοριών και φυσικά γνώση της εκάστοτε ορολογίας κ.ο.κ.). Δεν αναφερόμαστε σε παραλιακή ταβέρνα ή room-to-let για να την παλέψεις με "κουτσά-στραβά" και στο "έλα μωρέ τώρα, λίγο αγγλικό, λίγο ελληνικό θα τα καταφέρεις".

Όπως έγραψα και πιο πριν, όλες οι πιστοποιήσεις κάνουν μόνο για κωλόχαρτα εάν δεν κατέχεις ουσιαστικά την γλώσσα.

Σε όλα πλην του Δημοσίου και των σχετικών με αυτό δραστηριοτήτων. 

από το βιογρφικο που μπορεί να είναι και αντιγραφή τι να καταλαβουν ?? μόνο από τη προφορική συνέντευξη μπορεί κάποιος να καταλάβει αν ο άλλος τα έχει η δεν τα έχει.....

εννοείται ότι το κουτσά στραβά το έγραψα γιατί είναι μόνο για να συννενοηθεις για βασικά πράγματα  αλλά για μερικούς είναι παρά πολλά.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου άτομα που έχουν το lower, στην πλειοψηφία τους ίσως, έχουν χαμηλό επίπεδο γνώσης αγγλικών.

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις που βρίσκονται σε επίπεδο proficiency και το μόνο που τους λείπει είναι η πιστοποίηση αλλά οι περισσότεροι χρειάζονται αρκετούς μήνες προετοιμασία σε φροντιστήριο για να την πάρουν.

Σε θέση HR που ήμουν εθελοντικά κάναμε τις συνεντεύξεις στα αγγλικά οπότε δεν υπήρχε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...