Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα proficiency στην ιδιωτική αγορά εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Δεν αμφιβάλλω για τις εμπειρίες σας. Σας το λέω ως recruiter εταιρείας (όχι μόνιμος) που κοιτάξαμε πάνω από 1000 βιογραφικά μέσα σε έξι μήνες.

Κάντε ό,τι θέλετε, εννοείται.

7 ώρες πριν, kiko33gr είπε

Να σου κάνω μία ερώτηση - μπορείς να μου πεις σε ποιό κεφάλαιο στο Proficiency θα μου μάθουν αυτόν τον όρο;

Δουλεύω σε μεγάλη πολυεθνική εδώ και 10 περίπου χρόνια, κυρίως με συναδέλφους από το εξωτερικό, που φυσικά μιλάμε αγγλικά. Δεν έχω κανένα πτυχίο, ούτε καν lower. Και το δικό μου βιογραφικό θα το πετάγατε στα σκουπίδια;

Εμένα προσωπικά δε μου έχει τύχει να μου ζητάνε πτυχίο - η συνέντευξη στα Αγγλικά ήταν αρκετή συνήθως.

Δεν το βρίσκεις σε βιβλίο, προφανώς.

Με το prof αποδεικνύεις την άψογη γνώση αγγλικών.

Και πριν πεις οτιδήποτε: Υπήρχαν βιογραφικά που δεν ήξερε ο τυπάς γρι αγγλικά, όμως είχε τα χαρτιά (2 πτυχία, 1 μεταπτυχιακό και υποψήφιος διδάκτορας) που τον πήραμε για πλάκα χωρίς συνέντευξη. Όλους τους άλλους τους φιλτράραμε με βάση αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Ακριβώς. Και από την δίκη μου εμπειρία σε πολυεθνικές επιχειρήσεις κάνουν την συνέντευξη αποκλειστικά στα αγγλικά και δεν θέλουν καμία φωτοτυπία κανενός πιστοποιητικού απλά αναφορά του επιπέδου γλώσσας που μιλάς. Τουλάχιστον για τα γαλλικά διότι στα αγγλικά δεν μου ζήτησε κανένας τίποτα από την στιγμή που σπούδασα στο ΗΒ.  Το θεωρω το λιγότερο γελοίο να ακούω ότι αν το HR δεν δει πιστοποίηση γλώσσας πετάει το βιογραφικό στα σκουπίδια. Για να είμαι ειλικρινής μου βγάζει κάτι αστείο αυτό σαν πρακτική..δηλαδή ο ισχυρισμός είναι ότι στέλνω βιογραφικό στην εταιρία έχοντας τελειώσει 2 από τα κορυφαία πανεπιστήμια στην Αγγλία και στον κόσμο χωρίς να επισυνάψω proficiency (η έστω το IELTS που μου έχει λήξει προ πολλού) και δεν το εξετάζουν καν και προτιμούν τον απόφοιτο του universityTisPlakasmeECPE γιατί έφερε μια πιστοποίηση γνώσης της γλώσσας; Φαντάζομαι φαίνεται σαν λογική ότι αυτό δε στέκει μιας και οποίος πραγματικά έζησε στο εξωτερικό, ξέρει ότι το proficiency είναι φάση «να είχαμε να λέγαμε»  στην πραγματική τριβή της γλώσσας 

αν βέβαια κάποιος θέλει ΑΣΕΠ κλπ τότε ναι, το χρειάζεται για προφανείς λογους 

H φράση κλειδί είναι ότι έχεις σπουδάσει Αγγλία.Ακόμα και για citizenship αν δεν έχεις σπουδάσει Αγγλία δίνεις εξετάσεις για το πόσο καλά ξέρεις Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα γραφετε στη θεωρια και ισως καλα κανουν τη δουλεια τους οι ρικρουιτερς. Στη πραξη (μιας και ετυχε να μιλαω καποιες ξενες γλωσσες) οταν τυχει και γινει συζητηση σε ξενη γλωσσα επειδη υπαρχουν ξενοι, αν συναδελφος φανερα δειξει οτι δε το εχει τοτε παει στο....τακο*.

Εμενα προσωπικα δε με νοιαζει ας εχει λοουερ προφισιενσι ή και ας μην εχει τιποτα σε χαρτι. Αυτο που με νοιαζει ειναι ο υπαλληλος που εχει δηλωσει οτι το εχει με μια ξενη γλωσσα οταν του αναθετει να την εξασκισει (γραπτως/προφορικως) να μην εκθεσει εμενα ή εταιρια

 

συνηθως μαζι παει και ο ρικρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το σκέφτηκα λίγο και ίσως κοιτάξω να το δώσω στη μεθεπόμενη εξεταστική (Μαιος) μετά από διάβασμα μόνος μου. Επειδή είμαι στο τελευταίο έτος, αν το περάσω μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί για TOEFL/IELTS για μεταπτυχιακά; Αναρωτιέμαι επειδή μάλλον τα αποτελέσματα αργούν (Αυγουστο) μήπως χρειαστώ το χαρτί νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, xthetrfd said:

Το σκέφτηκα λίγο και ίσως κοιτάξω να το δώσω στη μεθεπόμενη εξεταστική (Μαιος) μετά από διάβασμα μόνος μου. Επειδή είμαι στο τελευταίο έτος, αν το περάσω μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί για TOEFL/IELTS για μεταπτυχιακά; Αναρωτιέμαι επειδή μάλλον τα αποτελέσματα αργούν (Αυγουστο) μήπως χρειαστώ το χαρτί νωρίτερα.

μπα μην πολύ βασιστείς σε αυτό. Για ποιά χώρα σκέφτεσαι; Τυπικά κάποια πανεπιστήμια το ζητάνε αλλά πρακτικά καλύτερα να πάρεις το ielts αφού εχεις σκοπό να πας για μαστερ εξω.

παράδειγμα πχ το cambridge ενώ τυπικά λέει οτι σε κάποια προγράμματα το αποδέχεται, σε κάποια άλλα σου λέει:

We accept IELTS and TOEFL. Some courses also accept CAE (C1 Advanced), and CPE (C2 Proficiency) and you can check this on the individual course pages. Tests are only accepted if they have been taken in the two years before the start of your proposed course of study. For more information on the tests we accept see the What Tests Are Accepted? page.

376182896_Screenshot2020-06-17at09_44_43.png.8eed5e523fae0d4cf031df6cb64d5788.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 το δέχονται αρκετά πανεπιστήμια, αλλά το ζήτημα είναι οτι πρώτον γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία και να σου πάρει τόσο χρόνο αφού γυρίζοντας με αγγλόφωνο πτυχίο έτσι και αλλιώς αποδεικνύεις άριστη γνώση της γλώσσας διδασκαλίας και αφετέρου γιατι να δουλέψει κάποιος για μια πιστοποίηση που δεν είναι καν η πρώτη επιλογή τους και απλά την έχουν στην φάση "ναι οκ μου κάνει και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις"

επίσης υπάρχει το ζήτημα οτι ενδέχεται να θέλει visa του χρόνου για ΗΒ. οπότε σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστεί ένα τεστ που να είναι ΟΚ και για τα προαπαιτούμενα μετανάστευσης. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/885893/Approved_Secure_English_Language_Tests_21.5.2020.pdf

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για μεταπτυχιακά δεν έχω ψάξει και πολύ χώρες, απαιτούμενες πιστοποιήσεις κλπ. Αλλά σκέφτηκα να βάλω στόχο να δώσω το ecpe το οποίο κάνει για Ελλάδα "για πάντα" και το πολύ πολύ αν χρειαστεί να δώσω (και) κάποιο ielts. Η προετοιμασία για το proficiency δεν θα βοηθήσει και γιαυτό;

Πάντως δεν δίνω 1500+ για φροντιστήρια, θα προσπαθήσω να προετοιμαστώ μόνος μου (βιβλία έχω κάποια και στην ανάγκη βρίσκω και από πιο "οικονομικες" πηγές online). Είναι εφικτό αυτό (αν και το ξέρω ότι αυτή η ερώτηση μάλλον αξίζει άλλο thread);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για proficiency δεν ξερβ αν αρκει. φανταζομαι θα θες καποιος να διορθωνει τις εκθεσεις και να κανετε το προφορικο. για ielts, γινεται να προετοιμασεις και παλι reading listening ασε που ειναι και ευκολο γενικα. για εκθέσεις και παλι δεν ειναι δυσκολο αλλα και παλι θες καποιον για προφορικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Klio87 είπε

Καλησπέρα για την πιστοποίηση αγγλικων language cert ξέρετε τίποτα??

Προσωπικά πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο.

Λογικό βέβαια γιατί την τελευταία εικοσαετία βγαίνουν σαν τα μανιτάρια, κάθε πικραμένος έβγαλε πιστοποίηση γνώσης αγγλικών.

|

Γιατί το θέλεις; 

Εάν είναι για δημόσιο, πρέπει να δεις εάν το αναγνωρίζουν. 

Εάν είναι για άλλη δουλειά (π.χ. σπουδές) τότε δύσκολα τα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είναι πιστοποιητικό αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ από b1 εωςc2 μου είπαν πτυχίο από τοηδεν σε δύο μήνες είναι 18 μαθήματα μέσω υπολογιστή και στο τέλος έχει έξι έκθεσης και ύλη από έξι προηγούμενες εξεταστικές για να προετιμαστεις πριν αρχίσεις έχει 100 ερωτήσεις της απαντάς και βλέπεις σε πιο επίπεδο είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klio87 είπε

Καλημέρα είναι πιστοποιητικό αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ από b1 εωςc2 μου είπαν πτυχίο από τοηδεν σε δύο μήνες είναι 18 μαθήματα μέσω υπολογιστή και στο τέλος έχει έξι έκθεσης και ύλη από έξι προηγούμενες εξεταστικές για να προετιμαστεις πριν αρχίσεις έχει 100 ερωτήσεις της απαντάς και βλέπεις σε πιο επίπεδο είσαι

OK, προσωπικά δεν το ήξερα. 

Γιατί το επέλεξες (π.χ το CERT είναι πολύ φτηνό) και γιατί σκοπό το έχεις (π.χ. θέλεις να κάνεις αίτηση στο Δημόσιο ή να πας εξωτερικό για πτυχίο) ;

Εάν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ θα δεις ότι γενικά διαφορετικές πιστοποιήσεις είναι κατάλληλες για διαφορετικούς σκοπούς.

Καλό είναι να δεις τι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση σου και να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LongTom είπε

OK, προσωπικά δεν το ήξερα. 

Γιατί το επέλεξες (π.χ το CERT είναι πολύ φτηνό) και γιατί σκοπό το έχεις (π.χ. θέλεις να κάνεις αίτηση στο Δημόσιο ή να πας εξωτερικό για πτυχίο) ;

Εάν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ θα δεις ότι γενικά διαφορετικές πιστοποιήσεις είναι κατάλληλες για διαφορετικούς σκοπούς.

Καλό είναι να δεις τι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση σου και να επιλέξεις.

Έκανα βλακεία βιαστικά ένα χαρτί θέλω απλά να μετράει για το ΑΣΕΠ μου κάνει εντυπώσεις γιατί μόνη θα κάνω και καλά το μάθημα θα δω αυτά τα 18 βίντεο στο τέλος έχει 6 μαθήματα με ερωτήσεις listening reading writing και το speaking από προηγούμενες εξετάσεις για να εξασκηθεί κάποιος πριν δώσει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Klio87 είπε

Έκανα βλακεία βιαστικά ένα χαρτί θέλω απλά να μετράει για το ΑΣΕΠ μου κάνει εντυπώσεις γιατί μόνη θα κάνω και καλά το μάθημα θα δω αυτά τα 18 βίντεο στο τέλος έχει 6 μαθήματα με ερωτήσεις listening reading writing και το speaking από προηγούμενες εξετάσεις για να εξασκηθεί κάποιος πριν δώσει 

Δεν ξέρω, αλλά ποιος θα σε διορθώνει εάν τα κάνεις όλα μόνη;

Ιδίως στο speaking, θα ξέρεις ότι η προφορά σου είναι κατανοητή και ότι χρησιμοποιείς σωστές λέξεις/εκφράσεις;

|
Εν πάση περίπτωσή, εάν μπορείς δες ποιο προσφέρει πιστοποίηση ευκολότερα ώστε να κάνεις την δουλειά σου.

Εάν απλά θέλεις ένα χαρτί για το ΑΣΕΠ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...