Προς το περιεχόμενο

Χρησιμότητα proficiency στην ιδιωτική αγορά εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Είμαι φοιτητής πληροφορικής και έχω το lower αλλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δώσω για proficiency. Ωστόσο υπάρχει το οικονομικό θέμα και ο χρόνος που απαιτείται για την προετοιμασία.


Θεωρώ ότι ξέρω πολύ καλά αγγλικά και είναι υπεραρκετά για τον τομέα μου. Δυστυχώς όμως φοβάμαι μήπως κάποιος με proficiency έχει περισσότερες ευκαιρίες να περαστεί από συνέντευξη. Προφανώς λοιπόν σκέφτομαι ότι ίσως ωφελήσει το πιστοποιητικό, άσχετα με την ουσιαστική γνώση της γλώσσας.

 

Καμία γνώμη; Είναι κανείς που δεν έχει πάρει το proficiency ή μόνο εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνειδητά έκανα την επιλογή να μην το δώσω ποτέ. Όταν ήρθε η ώρα να πάω για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, έδωσα IELTS και τελείωσε το θέμα. Νομίζω μόνο στην Ελλάδα υπάρχει εμμονή με τέτοιες πιστοποιήσεις. Σε ότι δουλειά και να κανείς αίτηση δεν σου ζητάει κανείς φωτοτυπία του πιστοποιητικού. Σε ρωτάνε ποσό καλά μιλάς και αν πραγματικά τους νοιάζει θα κάνουν την συνέντευξη απευθείας στα αγγλικά. 
περαν αυτού, εφόσον όπως λες έχεις άριστη γνώση της γλώσσας και ντε και καλά θες μια πιστοποίηση υπάρχουν διάφορες με σαφώς χαμηλότερο κόστος από του Cambridge η του Michigan 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Συνειδητά έκανα την επιλογή να μην το δώσω ποτέ. Όταν ήρθε η ώρα να πάω για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, έδωσα IELTS και τελείωσε το θέμα. Νομίζω μόνο στην Ελλάδα υπάρχει εμμονή με τέτοιες πιστοποιήσεις. Σε ότι δουλειά και να κανείς αίτηση δεν σου ζητάει κανείς φωτοτυπία του πιστοποιητικού. Σε ρωτάνε ποσό καλά μιλάς και αν πραγματικά τους νοιάζει θα κάνουν την συνέντευξη απευθείας στα αγγλικά. 
περαν αυτού, εφόσον όπως λες έχεις άριστη γνώση της γλώσσας και ντε και καλά θες μια πιστοποίηση υπάρχουν διάφορες με σαφώς χαμηλότερο κόστος από του Cambridge η του Michigan 

Συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Καλά τη γνώση των αγγλικών μου δεν τη λες και άριστη αλλά αρκετά καλή, ναι

 

Ωστόσο το θέμα μου είναι μήπως χρειάζεται για βιογραφικά (για δουλειές εντός Ελλάδας πάντα). Το IELTS σε βοηθάει για εύρεση εργασίας; Μεταπτυχιακό δεν ξέρω αν θα κάνω, δεν το σκέφτομαι προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ielts έχει ημερομηνία λήξης όποτε δεν ξέρω κατά πόσον σου χρειάζεσαι. Μπορείς όμως πάντα να επιλέξεις ενα οικονομικότερο πιστοποιητικό απλά για να αποδείξεις το τυπικό προσόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στον ιδιωτικό τομέα εξαρτάται τι απαιτήσεις εχουν. αν θελουν απταιστα αγγλικά το λένε στην αγγελία και  συνήθως κάνουν και τη συνεντευξη στα αγγλικά.  γενικά όμως αν ξέρεις τους νοιαζει στο επίπεδο που ζητάνε κι ας μην εχεις παρει ουτε lower. προς το παρον φρόντισε να εξασκεις τη γλώσσα όσο μπορείς. 

 

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο-άχρηστο πιστεύω.

Έχω δύο (cambridge και michigan) και τελικά αποδείχτηκαν πεταμένα λεφτά όταν με ζήτησαν IELTS στο πρώτο μεταπτυχιακό. 

- Εάν πας για ακαδημαϊκή, δίνεις το IELTS (ή ανάλογο).

- Εάν πας για καθαρή γνώση, δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Προσωπική προσπάθεια χρειάζεται ουσιαστικά, δίχως κάποιον να σε δώσει χαρτί.

- Εάν θέλουν καλή/πολύ καλή αγγλική γνώση για κάποια θέση, στις συνεντεύξεις θα σε κάνουν τεστ (προφορικά, γραπτά). Τουλάχιστον οι σοβαρές εταιρείες. 

|

 Ίσως εάν πας για διαγωνισμό δημοσίου; 

Δεν ξέρω, προσωπικά δεν είδα ποτέ κάποιον να το χρησιμοποιεί. 

16 ώρες πριν, marmagia είπε

Το Ielts έχει ημερομηνία λήξης όποτε δεν ξέρω κατά πόσον σου χρειάζεσαι. Μπορείς όμως πάντα να επιλέξεις ενα οικονομικότερο πιστοποιητικό απλά για να αποδείξεις το τυπικό προσόν

Όλα έχουν ημερομηνία λήξης - τουλάχιστον για ακαδημαϊκή ή διεθνή χρήση, άλλο το τι μάρκετινγκ κάνουν τα ινστιτούτα.

Το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αν θα το χρειαστείς ή όχι μελλοντικά. Είναι ένα χαρτί που το παίρνεις ως ένα επιπλέον εφόδιο για αγορά εργασίας, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα. Μπορεί να σου είναι τελείως άχρηστο μελλοντικά, μπορεί όμως να σου φτιάξει τη ζωή. 

Ακριβώς στο ίδιο διλλημα ήμουν και εγώ πριν αρκετά χρόνια. Αν βγαίνεις οικονομικά, προσπάθησε να το πάρεις τώρα που είναι νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

Σε χώρα του εξωτερικού και ανάλογα τον κλάδο ναι, καπως πρέπει να πιστοοιήσεις οτι ξέρεις τη γλώσσα. Στην Ελλάδα στις περισσότερες θέσεις που ζητανε καλά αγγλικά και δεν έχουν σχεση με επικοινωνία με αγγλοφωνους ο πιο συνηθισμένος λόγος που θα σου χρειαστούν είναι να διαβασεις ενα manual. 

Eπίσης πόσοι έχουν όντως το προφ και δε μπορουν να σταυρώσουν κουβέντα? 

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Σε χώρα του εξωτερικού και ανάλογα τον κλάδο ναι, καπως πρέπει να πιστοοιήσεις οτι ξέρεις τη γλώσσα. Στην Ελλάδα στις περισσότερες θέσεις που ζητανε καλά αγγλικά και δεν έχουν σχεση με επικοινωνία με αγγλοφωνους ο πιο συνηθισμένος λόγος που θα σου χρειαστούν είναι να διαβασεις ενα manual. 

Για αυτό είπα σε μεγάλη εταιρεία. Ο κάθε τυχάρπαστος μπορεί να ζητάει ό,τι του κατέβει, ιδίως στην Ελλάδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

Να σου κάνω μία ερώτηση - μπορείς να μου πεις σε ποιό κεφάλαιο στο Proficiency θα μου μάθουν αυτόν τον όρο;

Δουλεύω σε μεγάλη πολυεθνική εδώ και 10 περίπου χρόνια, κυρίως με συναδέλφους από το εξωτερικό, που φυσικά μιλάμε αγγλικά. Δεν έχω κανένα πτυχίο, ούτε καν lower. Και το δικό μου βιογραφικό θα το πετάγατε στα σκουπίδια;

Εμένα προσωπικά δε μου έχει τύχει να μου ζητάνε πτυχίο - η συνέντευξη στα Αγγλικά ήταν αρκετή συνήθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, JohnGTA said:

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

Φαντάζομαι η μεγάλη εταιρία του εξωτερικού δεν έχει αποφοίτους αγγλόφωνων πανεπιστημίων; Διότι σε αυτή την περίπτωση γελάνε και οι πέτρες να «πετάτε το βιογραφικό» επειδή δεν έχει επισυνάψει proficiency. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Το κλασικό ινσομνια για άλλη μια φορά που θεωρεί ότι το χαρτί είναι άχρηστο και ότι αυτό που μετράει είναι "η καθαρή γνώση".

Φίλε είμαι σε μεγάλη εταιρεία εξωτερικού, και όπως όλο το staff, έκανα για έξι μήνες χρέη recruiter. Το Proficiency (άσχετα πανεπιστημίου που το εκδίδει βέβαια, να τα λέμε όλα) αν δεν ζεις στην χώρα 5 χρόνια ώστε να θεωρηθεί ότι κατέχεις την γλώσσα εξασκούμενος τη, είναι αυτονόητο. Όποιος δεν έχει πετάμε το βιογραφικό του στα σκουπίδια γιατί απλούστατα ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξει καμία συνεννόηση για τις πολύ προχω ορολογίες (αγγλικά δεν είναι μόνο να ξέρω τον καιρό, να ξέρω πώς να ζητήσω κάτι ή να συζητήσω, είναι επίσης να ξέρω να μεταφράσω την έκφραση "λογιστικό πλεόνασμα σε μακροπρόθεσμη χαμηλότοκη επένδυση 5% κατ'έτος" στην τεχνική γλώσσα που απαιτείται).

Να το κυνηγήσεις οπωσδήποτε αν θες σοβαρό βιογραφικό.

LOL, δηλαδή ερχόταν κάποιος με αγγλόφωνο πτυχίο/μεταπτυχιακό/διδακτορικό και λέγατε: " Στα σκουπίδια ο/η άχρηστος, τόλμησε και έκανε αίτηση δίχως προφίσενσι" :lol:

Να μην αναφέρω ότι proficiency =/= IELTS/TOEFL, με τα δεύτερα να είναι αρκετά έως πολύ δυσκολότερα...

Τεσπα, ιδιωτική εταιρεία, προσλάμβανε με ότι τυχάρπαστο κριτήριο ήθελε.

Προσωπικά ποτέ και πουθενά δεν είδα ζήτηση πιστοποιητικού γνώσης αγγλικών, μόνο δήλωση επιπέδου γνώσης.

Έτσι και αλλιώς οιαδήποτε χαρτί είναι κάτι λιγότερο από σκουπίδι εάν δεν μπορείς να αρθρώσεις λέξη στην συνέντευξη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στο δημόσιο για μόρια θα σου χρειαστεί, στο λέει κάποιος με 25ετη εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα και σε "μεγάλα μαγαζιά" του ιδιωτικού τομεα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, LongTom said:

LOL, δηλαδή ερχόταν κάποιος με αγγλόφωνο πτυχίο/μεταπτυχιακό/διδακτορικό και λέγατε: " Στα σκουπίδια ο/η άχρηστος, τόλμησε και έκανε αίτηση δίχως προφίσενσι" :lol:

Να μην αναφέρω ότι proficiency =/= IELTS/TOEFL, με τα δεύτερα να είναι αρκετά έως πολύ δυσκολότερα...

Τεσπα, ιδιωτική εταιρεία, προσλάμβανε με ότι τυχάρπαστο κριτήριο ήθελε.

Προσωπικά ποτέ και πουθενά δεν είδα ζήτηση πιστοποιητικού γνώσης αγγλικών, μόνο δήλωση επιπέδου γνώσης.

Έτσι και αλλιώς οιαδήποτε χαρτί είναι κάτι λιγότερο από σκουπίδι εάν δεν μπορείς να αρθρώσεις λέξη στην συνέντευξη.

Ακριβώς. Και από την δίκη μου εμπειρία σε πολυεθνικές επιχειρήσεις κάνουν την συνέντευξη αποκλειστικά στα αγγλικά και δεν θέλουν καμία φωτοτυπία κανενός πιστοποιητικού απλά αναφορά του επιπέδου γλώσσας που μιλάς. Τουλάχιστον για τα γαλλικά διότι στα αγγλικά δεν μου ζήτησε κανένας τίποτα από την στιγμή που σπούδασα στο ΗΒ.  Το θεωρω το λιγότερο γελοίο να ακούω ότι αν το HR δεν δει πιστοποίηση γλώσσας πετάει το βιογραφικό στα σκουπίδια. Για να είμαι ειλικρινής μου βγάζει κάτι αστείο αυτό σαν πρακτική..δηλαδή ο ισχυρισμός είναι ότι στέλνω βιογραφικό στην εταιρία έχοντας τελειώσει 2 από τα κορυφαία πανεπιστήμια στην Αγγλία και στον κόσμο χωρίς να επισυνάψω proficiency (η έστω το IELTS που μου έχει λήξει προ πολλού) και δεν το εξετάζουν καν και προτιμούν τον απόφοιτο του universityTisPlakasmeECPE γιατί έφερε μια πιστοποίηση γνώσης της γλώσσας; Φαντάζομαι φαίνεται σαν λογική ότι αυτό δε στέκει μιας και οποίος πραγματικά έζησε στο εξωτερικό, ξέρει ότι το proficiency είναι φάση «να είχαμε να λέγαμε»  στην πραγματική τριβή της γλώσσας 

αν βέβαια κάποιος θέλει ΑΣΕΠ κλπ τότε ναι, το χρειάζεται για προφανείς λογους 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...