Προς το περιεχόμενο

Θεωρητική κατεύθυνση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Giorgos9004 είπε

Car designer λέγεται και όσο και αν ψάξω δεν βρίσκω τίποτα. Καμία ιδέα;

τι κομμάτι ακριβώς σ ενδιαφέρει? αν δε θες μηχανολογικό αλλά θες περισσότερο οσον αφορά το design, κοιταξε και το τμήμα βιομηχνικού σχεδιασμου

 

 

7 ώρες πριν, DanaiLykou είπε

Γεια σας φίλοι μου! Ελπίζω όλοι να είστε καλα!

Του χρόνου θα βρίσκομαι στην Β΄ λυκειου , τάξη που όπως ξέρεται διαλέγουμε κατευθύνσεις και εγώ θα επιλέξω μετά χαρας την θεωρητική..

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για την έκθεση της β λυκείου στο οποίο θα περιλαμβάνεται θεωρία και ασκήσεις καθώς και να μου πείτε ότι άλλο πιστέυεται ότι θα μου φανεί χρήσιμο για την κατεύθυνση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

για το κομματι καθαρά της παραγωγής λόγου αυτό που θα σε βοηθήσει πραγματικά είναι το διάβασμα ωστε να σου τυπωθεί η σωστή χρήση της γλώσσας και να εχεις ευχέρεια στη γραπτή εκφραση. Διαβασε λοιπον όχι μονο τα σχολικά βιβλία αλλά οποιοδήποτε κείμενο βρισκεις να ειναι κοντά σ αυτα που πιθανόν ζητηθούν. αρθρα απο εφημερίδες και σοβαρά περιοδικά (και διαδικτυακά φυσικά), δελτία τυπου, επιστολές, δοκίμια κλπ. Για τις ασκήσεις πέρα απο την υλη του βιβλιου  αν δεν σας  δωσουν απο το σχολείο βιβλία γραμματικής και συντακτικού φρόντισε να τα προμηθευτεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

τι κομμάτι ακριβώς σ ενδιαφέρει? αν δε θες μηχανολογικό αλλά θες περισσότερο οσον αφορά το design, κοιταξε και το τμήμα βιομηχνικού σχεδιασμου

  7 ώρες 

Όλα αλλά κυρίως το design 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διορθωτές της έκθεσης είναι αψυχολόγητα πλάσματα οπότε όση «θεωρία» και να μάθεις στην τύχη εναπόκεινται όλα. Καλύτερα μάθε να κάνεις σωστή περίληψη διότι η αφαιρετική κρίση που απαιτείται για αυτό είναι χρήσιμη γενικώς. Τώρα για λυσάρια και βοηθήματα δεν θυμάμαι, ειδικά στην έκθεση το είχα αφήσει λίγο στην τύχη του το θέμα.

Πού θες να πας αλήθεια, Φιλοσοφική; Άκου εμένα που έχω τελειώσει Αγγλική στο ΕΚΠΑ, χώρια τα μεταπτυχιακά. Άγνωστοι είμαστε, δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα.

Αν δεν είσαι εντελώς άσχετη με Φυσική και Μαθηματικά, κάνε μια τεράστια χάρη στον εαυτό σου και πήγαινε Θετική ή Τεχνολογική. Αν πας Νομική και γίνεις δικηγόρος θα είσαι απλώς άλλο ένα παράσιτο που θα θρέφεται από το σάπιο σύστημα. Ξέρω προσωπικά ανθρώπους που δεν έχουν φτάσει ακόμα τα τριάντα και είναι ήδη χώμα από αυτή την δουλειά.

Σίγουρα μη γίνεις φιλόλογος, δεν υπάρχει τίποτα πιο μίζερο από αυτό. Βολεμένη δουλίτσα sure αλλά θα καταλήξεις στα σαράντα σου (λίγο αφότου διοριστείς δηλαδή, χα χα) να αμφισβητείς όλο σου το είναι. Το είδα από κοντά αυτό όταν έκανα την πρακτική μου, είναι θλιβερό θέαμα.

Διατηρώ μια επιφύλαξη για την ψυχολογία διότι βλέπω πως οι πάσης φύσεως «ψυχοθεραπευτές» βρίσκουν κορόιδα να αρμέγουν. Ακόμα και έτσι όμως, θες να είσαι μια glorified εξομολογήτρια της κακιάς ώρας; 

Ωραίο όνομα παρεπιπτόντως, τώρα το πρόσεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Εντάξει φίλε.Είσαι εκτός πραγματικότητας.

Γιατι ειναι εκτος? Εσυ τι καλες δουλειες γνωριζεις που χουν ζητηση στους θεωρητικους? Οσους ξερω ή βασανιζονται τζαμπα με ιδιαίτερα και προκυρηξεις στα νησια ΜΗΠΩΣ και μαζεψουν ποτε αρκετα μορια (ποτε ομως), ή δουλευουν κανα supermarket κλπ και προσπαθουν να βγαλουν κανα αλλο χαρτι μπας και ξεκολησουν απ τον κατωτατο μισθο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Γιατι ειναι εκτος? Εσυ τι δουλειες γνωριζεις που χουν ζητησει στους θεωρητικους? Οσους ξερω ή βασανιζονται τζαμπα με ιδιαίτερα και προκυρηξεις στα νησια, ή δουλευουν κανα supermarket κλο και προσπαθουν να βγαλουν κανα αλλο χαρτι μπας και ξεκολησουν απ τον κατωτατο μισθο.

Ντάξει ενώ όλοι της θετικής είναι βολεμένοι έτσι; Δεν το συνεχίζω,ο καθένας ας πιστεύει ΄ο,τι γουστάρει.

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Iliaskrs είπε

Ντάξει ενώ όλοι της θετικής είναι βολεμένοι έτσι; Δεν το συνεχίζω,ο καθένας ας πιστεύει ΄ο,τι γουστάρει.

Καλό βράδυ.

Αντι να παραθεσεις καποιο επιχειρημα, πετας μια ανακρίβεια και μουτρωνεις σα παιδακι..

Βολεμενοι δεν ειναι ολοι διοτι οι περισσοτεροι δε ξερουν ουτε τα βασικα. Περναγαν τα μαθηματα μεσω των κομματων και δεν εχουν ιδεα απ το αντικειμενο. Καμια σοβαρη εταιρεια δε θα συνεργαστει μαζί τους.

Αυτοι που αξιζουν ομως μια χαρα ειναι, δε σου λεω δεν εχουν τρεξιμο ή αμοιβονται τρελα, διοτι αυτο παει με την ειδικοτητα, το ατομο και την εταιρεια. Το μονο σιγουρο ειναι πως αν το κατεχεις ειναι πολυ καλυτερα απ τους θεωρητικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, devanir είπε

Οι διορθωτές της έκθεσης είναι αψυχολόγητα πλάσματα οπότε όση «θεωρία» και να μάθεις στην τύχη εναπόκεινται όλα. Καλύτερα μάθε να κάνεις σωστή περίληψη διότι η αφαιρετική κρίση που απαιτείται για αυτό είναι χρήσιμη γενικώς. Τώρα για λυσάρια και βοηθήματα δεν θυμάμαι, ειδικά στην έκθεση το είχα αφήσει λίγο στην τύχη του το θέμα.

 

Διατηρώ μια επιφύλαξη για την ψυχολογία διότι βλέπω πως οι πάσης φύσεως «ψυχοθεραπευτές» βρίσκουν κορόιδα να αρμέγουν. Ακόμα και έτσι όμως, θες να είσαι μια glorified εξομολογήτρια της κακιάς ώρας; 

 

θα συμφωνήσω αρκετά, στην εκθεση εμένα ο ενας βαθμολογητης μου ειχε βαλει 20, ο αλλος 12 κι ο τριτος και τελικός 18.

Όσο για τους ψυχολόγους 40-50 ευρω την ώρα εξομολόγησης δεν τα λες και λίγα, για να πετύχεις όμως στο χώρο εκτος απο σπουδες μεταπτυχιακο διδακτορικό πρεπει να έχεις και εμφυτα καποια προσοντα, όπως ενσυναίσθηση και ικανότητα στηριξης και συμπαράστασης στο θεραπευόμενο/πελάτη, κι όχι απλά να του προτείνεις πρακτικούς τρόπους να ξεπεράσει τις δυσκολίες του. να μπορείς να ερθεις κοντά του και να δεις μεσα του. αν δηλαδή δεν το χεις με αυτό δεν εχεις προοπτικές εξέλιξης και θα περιμένεις μήπως σε διορισουν πουθενά στο δημόσιο,  πχ σε δημους, πανεπιστήμια, δομες απεξάρτησης κλπ

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Ντάξει ενώ όλοι της θετικής είναι βολεμένοι έτσι; Δεν το συνεχίζω,ο καθένας ας πιστεύει ΄ο,τι γουστάρει.

Καλό βράδυ.

η μόνη διαφορά είναι οτι στις περισσότερες σχολές θετικών επιστημών έχεις περισσότερες επιλογες για εργασία και στον ιδιωτικό τομέα. δεν περιμένεις δηλαδή μονο ποτε θα διοριστείς στο δημόσιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...