Προς το περιεχόμενο

Θεωρητική κατεύθυνση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φίλοι μου! Ελπίζω όλοι να είστε καλα!

Του χρόνου θα βρίσκομαι στην Β΄ λυκειου , τάξη που όπως ξέρεται διαλέγουμε κατευθύνσεις και εγώ θα επιλέξω μετά χαρας την θεωρητική..

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για την έκθεση της β λυκείου στο οποίο θα περιλαμβάνεται θεωρία και ασκήσεις καθώς και να μου πείτε ότι άλλο πιστέυεται ότι θα μου φανεί χρήσιμο για την κατεύθυνση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από DanaiLykou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, DanaiLykou είπε

Γεια σας φίλοι μου! Ελπίζω όλοι να είστε καλα!

Του χρόνου θα βρίσκομαι στην Β΄ λυκειου , τάξη που όπως ξέρεται διαλέγουμε κατευθύνσεις και εγώ θα επιλέξω μετά χαρας την θεωριτική..

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για την έκθεση της β λυκείου στο οποίο θα περιλαμβάνεται θεωρία και ασκήσεις καθώς και να μου πείτε ότι άλλο πιστέυεται ότι θα μου φανεί χρήσιμο για την κατεύθυνση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλύτερα να επιλέξεις άλλη κατεύθυνση.Η θεωρΗτική δεν είναι γι' σένα.

4 λεπτά πριν, DanaiLykou είπε

Γεια σας φίλοι μου! Ελπίζω όλοι να είστε καλα!

Του χρόνου θα βρίσκομαι στην Β΄ λυκειου , τάξη που όπως ξέρετε διαλέγουμε κατευθύνσεις και εγώ θα επιλέξω μετά χαρας την θεωρητική..

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για την έκθεση της β λυκείου στο οποίο θα περιλαμβάνεται θεωρία και ασκήσεις καθώς και να μου πείτε ότι άλλο πιστέυετε ότι θα μου φανεί χρήσιμο για την κατεύθυνση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Καλύτερα να επιλέξεις άλλη κατεύθυνση.Η θεωρΗτική δεν είναι γι' σένα.

...

Για σένα* 

Ειναι δυνατον να ρωταει ενας ανθρωπος κατι εδω μεσα και εσυ να καθεσαι να ξεψαχνιζεις το κειμενο του για να το παιξεις εξυπνος;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AllNatural είπε

 

Ειναι δυνατον να ρωταει ενας ανθρωπος κατι εδω μεσα και εσυ να καθεσαι να ξεψαχνιζεις το κειμενο του για να το παιξεις εξυπνος;

Δεν μπαίνουμε στο μπλα μπλα συχνά ε;

Για να γυρίσουμε στο θέμα, για έκθεση ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι τρία τεύχη, τα είχα βρει και διαβάσει πριν λίγο καιρό και μου φάνηκαν πολύ καλά.

https://www.public.gr/product/books/sxolika-voithimata/a-lykeioy/peistikos-logos-stin-ekfrasi-ekthesi-lykeioy/prod341238/

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AllNatural είπε

Για σένα* 

Ειναι δυνατον να ρωταει ενας ανθρωπος κατι εδω μεσα και εσυ να καθεσαι να ξεψαχνιζεις το κειμενο του για να το παιξεις εξυπνος;

Καθόλου έξυπνος δεν το παίζω.Απλά λέω τα πράγματα με τ' 'ονομα τους.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Καθόλου έξυπνος δεν το παίζω.Απλά λέω τα πράγματα με τ' 'ονομα τους.

Όχι, και σε γενικές γραμμές οι grammar Nazis (ειδικά στα social media) είναι από τις κατηγορίες χρηστών που δεν ξέρουν καν...να πουν το όνομά τους. Δεν το γράφω για σένα προσωπικά, απλά αυτό βγάζεις προς τα έξω (σε όλους) όταν απαντάς έτσι σε δεκαεξάχρονη που ζητάει βοήθεια για το σχολείο (και δεν ρωτάει εσένα).

Βγαίνουμε off-topic όμως.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Όχι, και σε γενικές γραμμές οι grammar Nazis (ειδικά στα social media) είναι από τις κατηγορίες χρηστών που δεν ξέρουν καν...να πουν το όνομά τους. Δεν το γράφω για σένα προσωπικά, απλά αυτό βγάζεις προς τα έξω (σε όλους) όταν απαντάς έτσι σε δεκαεξάχρονη που ζητάει βοήθεια για το σχολείο (και δεν ρωτάει εσένα).

Βγαίνουμε off-topic όμως.

Φίλε κι εγώ στην ηλικία της είμαι και μάλιστα της "θεωρητικής"Όταν κάποιος/α δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε απλά πραγματάκια πως θα είναι αύριο σε θέση να κατανοήσει τα σύνθετα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα των Αρχαίων λ.χ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Φίλε κι εγώ στην ηλικία της είμαι και μάλιστα της "θεωρητικής"Όταν κάποιος/α δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε απλά πραγματάκια πως θα είναι αύριο σε θέση να κατανοήσει τα σύνθετα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα των Αρχαίων λ.χ; 

Ναι ρε γαμώτο, πως είναι δυνατόν; Καλύτερα να τα παρατήσει από τώρα, έχεις δίκιο. Είναι πρακτικά αδύνατον μια μαθήτρια να...μάθει. Εξάλλου το ποστ της στο insomnia το απέδειξε περίτρανα.

/s  Αν μπορώ να δώσω μια γνώμη, μην είσαι τόσο απόλυτος φίλε μου. Το κλείνω από μέρους μου, καλό απόγευμα. 😅

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξανασκέψου αν θες να ακολουθήσεις αυτήν την κατεύθυνση. 

2. Τα βοηθήματα κατά την άποψή μου είναι πεταμένα λεφτά. Λειτουργούν όπως τα placebo στον άνθρωπο, τον κάνουν να νομίζει πως ειναι κερδισμενος και έχει πλεονέκτημα σε κάτι. Καλύτερα να παρακολουθείς συγκεντρωμενη τον καθηγητή του σχολείου η ιδιαίτερο/φροντιστήριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεν μπαίνουμε στο μπλα μπλα συχνά ε;

Για να γυρίσουμε στο θέμα, για έκθεση ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι τρία τεύχη, τα είχα βρει και διαβάσει πριν λίγο καιρό και μου φάνηκαν πολύ καλά.

https://www.public.gr/product/books/sxolika-voithimata/a-lykeioy/peistikos-logos-stin-ekfrasi-ekthesi-lykeioy/prod341238/

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, DanaiLykou είπε

Γεια σας φίλοι μου! Ελπίζω όλοι να είστε καλα!

Του χρόνου θα βρίσκομαι στην Β΄ λυκειου , τάξη που όπως ξέρεται διαλέγουμε κατευθύνσεις και εγώ θα επιλέξω μετά χαρας την θεωριτική..

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για την έκθεση της β λυκείου στο οποίο θα περιλαμβάνεται θεωρία και ασκήσεις καθώς και να μου πείτε ότι άλλο πιστέυεται ότι θα μου φανεί χρήσιμο για την κατεύθυνση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για να επιλέξεις θεωρητική πρέπει να είσαι καλή στα αρχαία!!! Εγώ αντιθέτως έχω επιλέξει επάγγελμα αλλά δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είναι. Έχω ρωτήσει όλους τους καθηγητές αλλά δεν πήρα απάντηση. Από τους 16 μόνο 2 ήξεραν το συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά δεν ήταν σίγουροι για την κατεύθυνση την οποία πρέπει να επιλέξω και έχω λιγότερο από μια εβδομάδα για να μάθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Για να επιλέξεις θεωρητική πρέπει να είσαι καλή στα αρχαία!!! Εγώ αντιθέτως έχω επιλέξει επάγγελμα αλλά δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είναι. Έχω ρωτήσει όλους τους καθηγητές αλλά δεν πήρα απάντηση. Από τους 16 μόνο 2 ήξεραν το συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά δεν ήταν σίγουροι για την κατεύθυνση την οποία πρέπει να επιλέξω και έχω λιγότερο από μια εβδομάδα για να μάθω...

και γιατί δεν το γράφεις ώστε να σε βοηθήσε κάποιος αν ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Για να επιλέξεις θεωρητική πρέπει να είσαι καλή στα αρχαία!!! Εγώ αντιθέτως έχω επιλέξει επάγγελμα αλλά δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είναι. Έχω ρωτήσει όλους τους καθηγητές αλλά δεν πήρα απάντηση. Από τους 16 μόνο 2 ήξεραν το συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά δεν ήταν σίγουροι για την κατεύθυνση την οποία πρέπει να επιλέξω και έχω λιγότερο από μια εβδομάδα για να μάθω...

Αν εψαξες και στο διαδίκτυο και ούτε εκεί βρήκες άκρη τότε τι να πω... Πως λεγεται? 

Επίσης πράγματι ήταν μεγάλο μου λάθος η 'θεωριτικη' (το Εγραψα και στο τίτλο και στο κείμενο) και ύστερα από όλοοο αυτό το είδα ότι όντως έτσι ήταν και το διόρθωσα.. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω ένα πράγμα :) γιατί τόσος καημός βρε παιδιά μου:) εγώ είμαι αυτή που θα έπρεπε να ανησυχώ και όχι εσείς.. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DanaiLykou είπε
23 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Για να επιλέξεις θεωρητική πρέπει να είσαι καλή στα αρχαία!!! Εγώ αντιθέτως έχω επιλέξει επάγγελμα αλλά δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είναι. Έχω ρωτήσει όλους τους καθηγητές αλλά δεν πήρα απάντηση. Από τους 16 μόνο 2 ήξεραν το συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά δεν ήταν σίγουροι για την κατεύθυνση την οποία πρέπει να επιλέξω και έχω λιγότερο από μια εβδομάδα για να μάθω...

Αν εψαξες και στο διαδίκτυο και ούτε εκεί βρήκες άκρη τότε τι να πω... Πως λεγεται? 

Car designer λέγεται και όσο και αν ψάξω δεν βρίσκω τίποτα. Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...