Προς το περιεχόμενο

αγορά mirrorless,dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, prophil1 είπε

Αρχικά να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ  για τον χρόνο που μου αφιέρωσες και μου έγραψες όλα αυτά τα εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα για μένα ο οποίος τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα στην φωτογραφία.

Σήμερα λοιπόν το απόγευμα, λίγο πριν την δύση του ήλιου,  πήγα στο ΟΑΚΑ και έκανα την πρώτη μου επίσημη απόπειρα για φωτογράφιση.

Πειραματίστηκα με διάφορες ρυθμίσεις. Καθώς έπεφτε ο ήλιος , βγάζοντας φωτογραφίες στο Α, παρατήρησα ότι η μηχανή μου ανέβαζε ISO όσο περνούσε η ώρα. Τότε ξύπνησε μέσα μου το ¨τέρας" του φωτογράφου :):):) και αποφασίζω να ρίξω το ISO στο 100. Η μηχανή δεν μου χάλασε το χατήρι, μου κατέβασε όντως το ISO στα 100, όμως μου έκανε ξανά ντρίπλα και μου έριξε και το shutter speed πολύ χαμηλά  στο 1/20 , 1/10. 1/8 κτλ.Λογικό θα πει κάποιος αλλά... με τέτοιες ταχύτητες κλείστρου παρατήρησα ότι είναι απίθανο να βγάλεις φωτογραφία στο χέρι χωρίς τρίποδο.

Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω , μέχρι ποια ταχύτητα shutter speed μπορεί να βγάλει κανείς φωτογραφία στο χέρι, χωρίς τρίποδο;

Τελικά αποφάσισα να ανεβάσω το ISO μιας και η μηχανή είναι νέας τεχνολογίας (ΝΙΚΟΝ Ζ50 mirroless).  Eτσι αποφάσισα να ανεβάσω ISO μέχρι και 6400. O ήλιος είχε πλέον πέσει αλλά ο ουρανός ακόμη ήταν μπλε. Τράβηξα κάποια κλικ και γύρισα σπίτι.

Περνώντας τις φωτογραφίες που τράβηξα στον υπολογιστή παρατήρησα τελικά ότι στην Ζ50 μπορείς άνετα να τραβήξεις φωτογραφία με ISO μέχρι και 6400 με ελάχιστο θόρυβο ο οποίος είναι αμελητέος μπορώ να πω και καθόλου ενοχλητικός και είμαι αρκετά χαρούμενος τελικά για την επιλογή μου όσον αφορά την φωτογραφική μου μηχανή.

Επόμενο βήμα μου είναι να μπορέσω να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες που έβγαλα και να τις ανεβάσω να μου πείτε την γνώμη σας. Τελικά εξοικειώθηκα  αρκετά με το photo editor της NIKON (Capture NX-D) οπότε θα παίξω με αυτό. Στο Lighroom δυστυχώς χρειάζομαι ακόμη εξάσκηση για να καταλάβω πως τελικά δουλεύει.

Εσείς ποιο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας χρησιμοποιείτε; 

Ευχαριστώ και πάλι

Φίλιππος

Θα πρέπει να του δώσω λίγο ακόμη χρόνο εξοικείωσης, να κατανοήσω την λογική του και σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σου.

    Σας το δίνω σε αντιγραφή από απάντηση σε κάποιον φίλο εδώ μέσα , θα το συνεχίσω λίγο ακόμη ώστε να είναι πλήρης η απάντηση . Επίσης προτείνω να ξεκινήσετε να παρακολουθείτε το θέμα που άνοιξε ο stratigos24 , κάτι που θα σας φανεί πιστεύω χρήσιμο .

  

Θέλω να μείνω λίγο στο ζήτημα του κατευθείαν στο M ( manual ) . Είναι μια προσέγγιση όχι κακή αρχικά ικανή όμως να μπερδέψει κάποιον στα πρώτα του βήματα , να τον κάνει να νομίζει πως ανακάλυψε το Άγιο Δισκοπότηρο ( προτείνω να ξεκινήσεις να παρακολουθείς το θέμα που άνοιξε ο Στρατηγός προχθές ) .

    Ας ξεκινήσουμε από το τρίπτυχο Διάφραγμα , Ταχύτητα , Ευαισθησία τα οποία είναι οι τρεις παράμετροι που ελέγχουν αυτό που κάνει το σώμα σε συνεργασία με έναν φακό . 

   Το σώμα δεν είναι παρά ένας κουβάς ο οποίος έχει έναν σωλήνα ( φακός ) και μέσα από τον σωλήνα πρέπει να γεμίσει με φως . 

   Πιο πέρα , το φως θα περάσει από τον σωλήνα φακό μέχρι να συναντήσει τον αισθητήρα ( το ψηφιακό μέσο που αντικατέστησε το φιλμ ) και η διαδικασία θα ελεγχθεί με σειρά προτεραιότητας από τον φακό ( διάφραγμα ) , τον φωτοφραχτη ( ταχύτητα ) και τελικά τον αισθητήρα ( ευαισθησία ) . 

   Και οι τρείς παράμετροι ελέγχουν τον τρόπο με τον οποίο θα γεμίσει ο κουβάς με νερό κι' εδώ αντικαθιστούμε πλέον το νερό με φως .

  Το διάφραγμα ( φακός ) , η ταχύτητα ( φωτοφραχτης / κλείστρο ) και η ευαισθησία ( αισθητήρας ) κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα δλδ ελέγχουν πόσο φως θα μπεί μέσα στο σώμα ΣΥΝ ένα επιπλέον στοιχείο χωριστό για το καθένα . Η λειτουργία του καθενός , αναφέρεται στο κουμπί που βρίσκεται πάνω ψηλά στο σώμα ( mode dial ) αυτό που συνήθως βλέπουμε με τα αρχικά P A S M . 

   P ( program ) A ( aperture priority / προτεραιότητα διαφράγματος / φακός ) S ( shutter priority / προτεραιότητα ταχύτητας / κλείστρο / φωτοφραχτης ) M ( χειροκίνητα ) 

  Βρίσκονται εκεί για τον λόγο ότι ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΣΥΝΘΗΚΩΝ , διότι υπάρχουν σαφώς διαφορετικές συνθήκες , μπορεί κάποιος να λειτουργήσει ΑΝΑΛΟΓΑ . Είναι αδύνατον σε μια σκηνή που εξελίσσεται γρήγορα και ένας ακόμη και έμπειρος χρήστης , ενώ έχει κρίνει πως χρειάζεται να αλλάξει διάφραγμα από 11 σε 4.5 όντας σε manual να προλάβει να το κάνει πριν χαθεί η σκηνή . Έχοντας μια μηχανή στο M ( manual ) οι επιμέρους ρυθμίσεις γίνονται όλες χερατα , όμως για κάτι τέτοιο απαιτείται χρόνος . Σε μια στατική σκηνή , ένα ηλιοβασίλεμα ας πούμε , υπάρχουν έως και 20 λεπτά τα οποία είναι υπεραρκετά για να κεντησουμε το πράγμα και να αλλάξουμε διάφορα με την ησυχία μας . Όταν όμως πρέπει να φωτογραφίσουμε ένα παιδί που τρέχει και αλλάζει κατεύθυνση σε κλάσματα δευτερολέπτου τα πράγματα αλλάζουν άρδην .

   Παρένθεση ώστε αφού έγινε κατανοητή η ανάγκη αλλαγής κάποιων παραμέτρων , παράμετροι οι οποίοι ελέγχονται με διάφορα κουμπιά , που στρίβουν , που πιέζονται κλπ ποια θα είναι η μηχανιστική διαδικασία για τέτοιο χειρισμό . Τα κουμπιά βρίσκονται σε διάφορα σημεία πάνω σε ένα σώμα η και φακό , η θέση τους διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο ακόμη και του ίδιου κατασκευαστή , πόσο μάλλον σε διαφορετικό κατασκευαστή .

   Εδώ έρχεται η ανάγκη του user manual , το οποίο για μένα είναι εκ των ουκ άνευ , όπως επίσης και η ανάγκη εξοικείωσης με τον χειρισμό ενός συγκεκριμένου συνδυασμού σώματος , φακού , κάτι το οποίο πολύς κόσμος παραλείπει να ασχοληθεί πιστεύοντας πως είναι απόλυτα ικανός για να το παρακάμψει  η πως η διαδικασία είναι περιττή . Για μένα αν δεν εξαντλήσει κάποιος το user manual και δεν αφιερώσει χρόνο εξοικείωσης με τον χειρισμό του συνόλου που έχει στα χέρια του ότι και να λέμε θα πάει στο βροντο .

  Θα χρειαστώ λίγο ακόμη για να δώσω κάποιες λεπτομέρειες γύρω από τον τρόπο επιλογής aperture priority ας πούμε , πείτε μου αν τα παραπάνω έγιναν κατανοητά και συνεχίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και πάλι,

Η μηχανή μου  (NIKON Z50) έχει 2 επιπλέον λειτουργίες:

1. Bluetooth

2. Wifi

To Bluetooth καταλαβαίνω ότι μπορεί να συνδεθεί με το κινητό μου. Το wifi, ποια είναι η χρησιμότητά του;

Επίσης ένας γνωστός μου είπε: Να ξεκινήσω να βγάζω φωτογραφίες στο (Α mode) με καρφωμένο iso χαμηλά πχ 100 (με τρίποδα για βράδυ εννοείται) και σε περίπτωση που φαίνονται σκοτεινές οι φωτογραφίες, μου πρότεινε να πειράζω το Exposure Compensation της μηχανής . Είναι σωστό αυτό?

exposure.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Καλησπέρα και πάλι,

Η μηχανή μου  (NIKON Z50) έχει 2 επιπλέον λειτουργίες:

1. Bluetooth

2. Wifi

To Bluetooth καταλαβαίνω ότι μπορεί να συνδεθεί με το κινητό μου. Το wifi, ποια είναι η χρησιμότητά του;

Επίσης ένας γνωστός μου είπε: Να ξεκινήσω να βγάζω φωτογραφίες στο (Α mode) με καρφωμένο iso χαμηλά πχ 100 (με τρίποδα για βράδυ εννοείται) και σε περίπτωση που φαίνονται σκοτεινές οι φωτογραφίες, μου πρότεινε να πειράζω το Exposure Compensation της μηχανής . Είναι σωστό αυτό?

exposure.JPG

Και το wifi σε βοηθάει να συνδεσείς την μηχανή με κινητό η υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το παρακάτω το οποίο το χρησιμοποιούν για macro φωτογραφίες?

https://www.amazon.com/Meike-MK-Z-AF1-Extension-Adapter-Cameras/dp/B07VTPBQGT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το παρακάτω το οποίο το χρησιμοποιούν για macro φωτογραφίες?

https://www.amazon.com/Meike-MK-Z-AF1-Extension-Adapter-Cameras/dp/B07VTPBQGT


Δεν έχεις φακό μακρο, σου κάνει τον δικό σου κάπως μακρο...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να μην έχεις το ISO στο 100 αλλά στο 200. Θα σου δώσει μεγαλύτερο εύρος χειρισμών. (εξαίρεση το να έχεις τρίποδο και μακρά έκθεση)

Όπως ανακάλυψες μόνος σου, δεν πρέπει να έχεις ενδοιασμό να το ανεβάσεις αν χρειάζεται. 
 

Ενα κλασσικο λάθος νέου είναι η ψύχωση με το base ISO. Προσωπικά το έκανα και για καιρό..

 

Δοκιμασε να δεις και στο χέρι με τη σταθεροποίηση μέχρι τι χρόνο έκθεσης δεν έχεις κουνημένη φωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, prophil1 είπε

Καλησπέρα και πάλι,

Η μηχανή μου  (NIKON Z50) έχει 2 επιπλέον λειτουργίες:

1. Bluetooth

2. Wifi

To Bluetooth καταλαβαίνω ότι μπορεί να συνδεθεί με το κινητό μου. Το wifi, ποια είναι η χρησιμότητά του;

Επίσης ένας γνωστός μου είπε: Να ξεκινήσω να βγάζω φωτογραφίες στο (Α mode) με καρφωμένο iso χαμηλά πχ 100 (με τρίποδα για βράδυ εννοείται) και σε περίπτωση που φαίνονται σκοτεινές οι φωτογραφίες, μου πρότεινε να πειράζω το Exposure Compensation της μηχανής . Είναι σωστό αυτό?

exposure.JPG

    Και τα δύο ( Bluetooth και WiFi ) έχουν να κάνουν με την συνδεσιμότητα της μηχανής με διάφορα περιφερειακά όπως ένας υπολογιστής , για ας πούμε μεταφορά των εικόνων από προς , αλλά και την απευθείας μετάδοση εικόνων πάλι στο διαδίκτυο για πολλούς λόγους . Είναι χρήσιμη η ύπαρξη τους , αν αφού τα δοκιμάσετε δείτε ότι σας εξυπηρετούν . Κάποιες φορές η σύνδεση έχει τα κουσουρια της , αναλόγως ποιότητας οικιακού δικτύου . Φυσικά είναι ευνόητο πως η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι σχετική με το μέγεθος τους ( βλέπε αρχεία raw ) .

  Πέρα από τα παραπάνω , αν σας φανούν χρήσιμα έχετε ένα επιπλέον χαρακτηριστικό , ότι δεν βάζετε βγάζετε την κάρτα μνήμης από το σώμα , προκειμένου να μεταφέρετε εικόνες , ελαχιστοποιώντας τον κίνδυνο να πάθει το κλικ που την ασφαλίζει στο σώμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 2:41 ΜΜ, nickolas είπε

Εγώ θα σου έλεγα να μην έχεις το ISO στο 100 αλλά στο 200. Θα σου δώσει μεγαλύτερο εύρος χειρισμών. (εξαίρεση το να έχεις τρίποδο και μακρά έκθεση)

Όπως ανακάλυψες μόνος σου, δεν πρέπει να έχεις ενδοιασμό να το ανεβάσεις αν χρειάζεται.
 

Ενα κλασσικο λάθος νέου είναι η ψύχωση με το base ISO. Προσωπικά το έκανα και για καιρό..

Δοκιμασε να δεις και στο χέρι με τη σταθεροποίηση μέχρι τι χρόνο έκθεσης δεν έχεις κουνημένη φωτο.

Καλησπέρα

Θα συμφωνήσω μαζί σου ήδη αρχίζω να το διαπιστώνω και ειδικά στις νέες μηχανές νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις εξαιρετικές φωτογραφίες με υψηλότερες τιμές ISO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ βολική λειτουργία που έχουν κάποιες μηχανές είναι η δυνατότητα να ορίσεις ένα μέγιστο ISO και ένα ελάχιστο χρόνο λήψης. Εσύ ρυθμίζεις απλώς το διάφραγμα και η μηχανή υπολογίζει τα άλλα δύο. Για γενικές λήψεις είναι μια χαρά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Axelfc είπε

Μια πολύ βολική λειτουργία που έχουν κάποιες μηχανές είναι η δυνατότητα να ορίσεις ένα μέγιστο ISO και ένα ελάχιστο χρόνο λήψης. Εσύ ρυθμίζεις απλώς το διάφραγμα και η μηχανή υπολογίζει τα άλλα δύο. Για γενικές λήψεις είναι μια χαρά.

πολύ έξυπνο.... θα το κοιτάξω να δω αν το έχει και η δικιά μου

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας στο εξής:

Ετοιμάζομαι να πάω διακοπές και έχω κατά νου να έχω την μηχανή στον ώμο το βράδυ στη παραλία και να βγάζω διάφορες φωτογραφίες, είτε αυτό λέγεται ηλιοβασίλεμα, είτε λέγεται να φωτογραφίζω τον κόσμο που κάνει περατζάδα ,είτε έναν φωτιζόμενο  βράχο στην θάλασσα, είτε ένα ιδιαίτερο κτήριο κτλ (κλασικός τουρίστας ένα πράγμα,,,)

Ποιον από τους δυο φακούς (16-50 ή 50-250) θα μου συστήνατε να έχω κουμπωμένο πάνω στην μηχανή για την γενική χρήση που σας ανέφερα?

Επίσης σκέφτομαι να πάω αυτές τις ημέρες στον Φλοίσβο για να βγάλω καμιά φωτογραφία στην δύση του ηλίου. Εκεί πάλι ποιον φακό θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω, θεωρώντας οι οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε και το μέρος άρα και τις προ υποθέσεις για μια καλή φωτογραφία.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα είχα τον 16-50 αν έπρεπε να διαλέξω μονού έναν. Το μέρος δεν το ξέρω βέβαια. Για γενική χρήση οι φακοί με αρκετό ζουμ δε βολεύουν συνήθως. Είναι για πιο ειδικές περιπτώσεις που θες να βγάλεις λεπτομέρειες ή μακρινά θέματα. Επίσης για βράδυ θες όσο πιο φωτεινό φακό έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Εγώ θα είχα τον 16-50 αν έπρεπε να διαλέξω μονού έναν. Το μέρος δεν το ξέρω βέβαια. Για γενική χρήση οι φακοί με αρκετό ζουμ δε βολεύουν συνήθως. Είναι για πιο ειδικές περιπτώσεις που θες να βγάλεις λεπτομέρειες ή μακρινά θέματα. Επίσης για βράδυ θες όσο πιο φωτεινό φακό έχεις.

Συγκλίνω με την άποψή σου αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παρατηρώ ανθρώπους με μηχανές στο χέρι σε χαλαρές στιγμές,  η πλειοψηφία των οποίων έχει κουμπωμένο τηλεφακό στη μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις και τα δύο και βλέπεις τι ταιριάζει περισσότερο σε σένα. Τι φωτογραφίες σου αρέσει να βγάζεις.

Επίσης υπάρχουν και οι all around travel lenses 18-135 σε crop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...