Προς το περιεχόμενο

αγορά mirrorless,dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παίδες. Λοιπόν εδώ και 1 χρόνο κοιτάζω και θέλω να πάρω μια φωτογραφική μηχανή. όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως αρχάριος αλλά έχω δει και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα. Θέλω να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ (σαν χόμπι) με την φωτογραφία που μου άρεζε από πάντα και ειδικά landscape photos. σκεφτόμουν για αρχή να ξεκινήσω με την xt-20 που έχω ακούσει και έχω δει τα καλύτερα οπότε όπως καταλαβαίνετε εκεί γύρω είναι το budget μου (+-100ε δε θα με πείραζε) το μόνο που με χάλασε είναι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι φακοί της fuji είναι λίγο πιο ακριβοί από τις γνωστές nikon,canon. θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψή σας και να μου προτείνετε κάποιες άλλες προτάσεις ίσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SoniC_R είπε

καλησπέρα παίδες. Λοιπόν εδώ και 1 χρόνο κοιτάζω και θέλω να πάρω μια φωτογραφική μηχανή. όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως αρχάριος αλλά έχω δει και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα. Θέλω να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ (σαν χόμπι) με την φωτογραφία που μου άρεζε από πάντα και ειδικά landscape photos. σκεφτόμουν για αρχή να ξεκινήσω με την xt-20 που έχω ακούσει και έχω δει τα καλύτερα οπότε όπως καταλαβαίνετε εκεί γύρω είναι το budget μου (+-100ε δε θα με πείραζε) το μόνο που με χάλασε είναι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι φακοί της fuji είναι λίγο πιο ακριβοί από τις γνωστές nikon,canon. θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψή σας και να μου προτείνετε κάποιες άλλες προτάσεις ίσως. 

      Καλημέρα σας , ακόμη και με Nikon D5 να ξεκινουσατε δεν θεωρείται κακό , πέρα από τα ζητήματα όγκου , φορητότητας κλπ . 

      Μαθαίνοντας σταδιακά , ένα τέτοιο σώμα θα είχε ήδη όλα όσα χρειάζεστε η πρόκειται να χρειαστείτε κάποια στιγμή κι' αυτό με την σειρά του θα σας έβγαζε από την διαδικασία να το αντικαταστήσετε σε βάθος χρόνου με κάτι άλλο . 

    Φυσικά το παράδειγμα είναι ακραίο και στημένο ανάποδα ώστε να καταλάβετε πως , αυτό που θα κάνει την διαφορά είναι η διάθεση σας να πάτε στα επόμενα βήματα και να μάθετε περισσότερα και όχι ο εξοπλισμός αυτός καθεαυτος .

   Οπότε πρέπει αρχικά να διαχωρίσετε το αν σας ενδιαφέρει η φωτογραφία περισσότερο και στην συνέχεια να δείτε ποιός εξοπλισμός είναι κατάλληλος για ένα ξεκίνημα . Σίγουρα μπορείτε να ξεκινήσετε και με την μηχανή που είδατε . Προσωπικά θα σας έλεγα να ξεκινήσετε με φίλμ , αλλά θα με πάρουν με τις πέτρες , οπότε το αφήνω στην άκρη . 

   Κρατάω τη δήλωση σας πως πρόκειται για χόμπι , ώστε να το δείτε κι' εσείς σαν πρώτο χαρακτηριστικό , όπως επίσης πως θέλετε να μάθετε περισσότερα γύρω από την φωτογραφία . Ένα ορθολογιστικό ξεκίνημα είναι η αγορά ενός μεταχειρισμένου και όχι καινούργιου συστήματος DSLR , κάτι που θα κοστίσει σαφώς λίγα χρήματα , από την άλλη είναι απολύτως ικανό να με μάθει τι ακριβώς περισσότερο χρειάζομαι , πάντα με την προϋπόθεση πως ασχολούμαι σοβαρά και όχι επιδερμικά δλδ την Κυριακή το πρωί θυμάμαι πως κάπου έχω και μια φωτογραφική μηχανή και σκέφτομαι για μισή ώρα αν πρέπει να την πάρω μαζί μου στην βόλτα η όχι .

   Οι φακοί για ένα τέτοιο σύστημα , ασχέτως μάρκας είναι σίγουρα πιο προσιτοί και σε αρκετά μεγάλη γκάμα εστιακων αποστάσεων που θα καλύψουν όλες μου τις ανάγκες , αν τελικά αγοράσω φακούς , αφού όλοι επιθυμούν αλλά τελικά λίγοι προχωράνε πιο πέρα .

  Μετά από ένα με δύο χρόνια δημιουργικής συμβίωσης με ένα τέτοιο φωτογραφικό σύνολο , κάποιος θα μπορεί να διακρίνει πιο εύκολα αν χρειάζεται κάτι άλλο και πιο μπορεί να είναι αυτό . 

  Προτείνω να κάνετε ένα τέτοιο ξεκίνημα , μην πέσετε στην παγίδα του συσχετισμού της φωτογραφίας με την χρήση συγκεκριμένου εξοπλισμού , η δουλειά σας μπορεί να γίνει εξίσου καλά και με ταπεινά σύνολα .

  Νομίζω πως μια Nikon D3300 η το αντίστοιχο της σε Canon δλδ μια EOS 1300D ακόμη και μια 2000D είναι αυτό που χρειάζεστε . Φυσικά εσείς είστε αρμόδιος να επιλέξετε ακόμη και μια xt  τάδε .

   Καλή επιτυχία , καλές λήψεις .

   

   

   

_DSC3922.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SoniC_R είπε

καλησπέρα παίδες. Λοιπόν εδώ και 1 χρόνο κοιτάζω και θέλω να πάρω μια φωτογραφική μηχανή. όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως αρχάριος αλλά έχω δει και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα. Θέλω να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ (σαν χόμπι) με την φωτογραφία που μου άρεζε από πάντα και ειδικά landscape photos. σκεφτόμουν για αρχή να ξεκινήσω με την xt-20 που έχω ακούσει και έχω δει τα καλύτερα οπότε όπως καταλαβαίνετε εκεί γύρω είναι το budget μου (+-100ε δε θα με πείραζε) το μόνο που με χάλασε είναι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι φακοί της fuji είναι λίγο πιο ακριβοί από τις γνωστές nikon,canon. θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψή σας και να μου προτείνετε κάποιες άλλες προτάσεις ίσως. 

Ξεκινάς ανάποδα.

Φωτογραφία τοπίου = ευρυγώνιος φακός + τρίποδο.

Αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι σοβαρά για τοπία, ψάχνεις πρωτίστως τον φακό (είτε σταθερής εστιακής απόστασης είτε ζουμ) με την καλύτερη συμπεριφορά στο wide άκρο όσον αφορά την ευκρίνεια στις γωνίες του καρέ και με χαμηλές παραμορφώσεις.

Κατά δεύτερο λόγο πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά την αγορά ενός στιβαρού τρίποδου εξαρχής.

Χωρίς αυτά τα δύο (και με την κατάλληλη τεχνική φυσικά) δεν πρόκειται να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα που βλέπεις (και θαυμάζεις) στα διαφορά φωτογραφικά fora.

Άρα πρώτα επιλέγεις την εταιρία που διαθέτει τον φακό με τις προδιαγραφές που αναζητάς για το συγκεκριμένο τύπο φωτογραφίας (δηλαδή ευρυγώνιο με low distortion, υψηλό corner sharpness, low chromatic aberrations), έπειτα επιλεγεις σώμα (στη φωτογραφία τοπίου μεγαλυτερη αξία έχουν το μέγεθος του αισθητήρα και τα megapixels και μικρότερη η ταχύτητα της αυτόματης εστίασης πχ) και τέλος αποφασίζεις πιο ποιοτικό τρίποδο θα σε συντροφεύει στις εξορμήσεις σου. 

Όλα αυτά, εφόσον έχεις αποφασίσει ότι ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς κυρίως με το κομμάτι της φωτογραφίας τοπίου, θα "απογειώσουν" το αποτέλεσμα που θα λαμβάνεις και θα κάνουν τη ζωή σου πολύ πιο εύκολη. Εάν πάλι ψάχνεις ένα συνδυασμό σώμα + φακό για πιο γενική, all around χρήση τα κριτήρια που σου ανέφερα παραπάνω θα έχουν μικρότερη βαρύτητα στην τελική σου επιλογή.

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Καλή έρευνα αγοράς. 

 

 

27265124860_1a75aecb67_k.jpg

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SoniC_R είπε

καλησπέρα παίδες. Λοιπόν εδώ και 1 χρόνο κοιτάζω και θέλω να πάρω μια φωτογραφική μηχανή. όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως αρχάριος αλλά έχω δει και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα. Θέλω να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ (σαν χόμπι) με την φωτογραφία που μου άρεζε από πάντα και ειδικά landscape photos. σκεφτόμουν για αρχή να ξεκινήσω με την xt-20 που έχω ακούσει και έχω δει τα καλύτερα οπότε όπως καταλαβαίνετε εκεί γύρω είναι το budget μου (+-100ε δε θα με πείραζε) το μόνο που με χάλασε είναι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι οι φακοί της fuji είναι λίγο πιο ακριβοί από τις γνωστές nikon,canon. θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψή σας και να μου προτείνετε κάποιες άλλες προτάσεις ίσως. 

     Συμπληρωματικά να πω για τα μιρορλες συστήματα , τα οποία παίζουν δυνατά σε όλα τα κανάλια ενημέρωσης , για λόγους πωλήσεων σαφέστατα , όπως επίσης θα δείτε στα ίδια κανάλια ενημέρωσης κόσμο και κοσμακη να απαριθμεί τους λόγους για τους οποίους " μεταπήδησε " από το τάδε σύστημα στο τάδε και τούμπαλιν . Σε απλά Ελληνικά μην παρασυρθείτε και τα εκλαβετε σαν το " Άγιο δισκοπότηρο " της φωτογραφίας . Δεν είναι ! 

   Φωτογραφίες έβγαιναν από ....... και θα συνεχίσουν να βγαίνουν . Θα σας παραθέσω ένα βίντεο κάποιου " επώνυμου " όπου παρουσιάζει μια εικόνα του , εξαιρετική εικόνα , τραβηγμένη με φιλματη Canon . Αξίζει να ακούσετε τι λέει σε ότι αφορά το κομμάτι του εξοπλισμού . 

   

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Ξεκινάς ανάποδα.

Φωτογραφία τοπίου = ευρυγώνιος φακός + τρίποδο.

Αν λοιπόν ενδιαφέρεσαι σοβαρά για τοπία, ψάχνεις πρωτίστως τον φακό (είτε σταθερής εστιακής απόστασης είτε ζουμ) με την καλύτερη συμπεριφορά στο wide άκρο όσον αφορά την ευκρίνεια στις γωνίες του καρέ και με χαμηλές παραμορφώσεις.

Κατά δεύτερο λόγο πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά την αγορά ενός στιβαρού τρίποδου εξαρχής.

Οπότε για fuji , θα πρέπει να κοιτάξει κάτι σαν αυτόν ;

Φυσικά βλέπω έχει αξιολογότατα δείγματα φωτογραφιών !

Απλά σε σχέση με crop dslr συστήματα , είτε nikon είτε canon    παίζει σε διπλά λεφτά ο φακός . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οπότε για fuji , θα πρέπει να κοιτάξει κάτι σαν αυτόν ;

Φυσικά βλέπω έχει αξιολογότατα δείγματα φωτογραφιών !

Απλά σε σχέση με crop dslr συστήματα , είτε nikon είτε canon    παίζει σε διπλά λεφτά ο φακός . 

Εξαιρετική επιλογή αν και ακριβή. 
Απο την άλλη, αν ασχοληθεί μόνο με landscape photography είναι ο μοναδικός φακός που θα χρειαστεί ποτέ. 
Η φωτογραφία τοπίου είναι φτηνή και απλή σε σχέση με άλλους τομείς φωτογραφίας. 
Εναν  καλό ευρυγωνιο και ένα τρίποδο χρειάζεσαι. 

Παρεμπιπτοντως είναι από τους λίγους τομείς που οι mirrorless ίσως βολεύουν περισσότερο (γλιτώνεις το mirror lock-up και ανεπιθύμητους κραδασμούς που ρίχνουν την επιθυμητή ευκρίνεια που προσπαθείς να επιτύχεις με χρήση τρίποδου). 
ISO 100, κλειστά διαφραγματα (f/11 και αγιος ο Θεός...) λήψη με χρονοκαθυστέρηση και τα υπόλοιπα είναι καλή ματιά και τεχνική. 

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα λεφτά... και τα κινητά είναι ήδη πολύ καλά. Ήδη έχουν φτάσει σε φωτεινότητα (σε όρους ισοδυναμίας) αυτόν τον φακό και ήδη δίνουν περισσότερη λεπτομέρεια από τα σώματα των 24-26 ΜΡ. 
Πιστευω οι νέοι αισθητήρες της 1 ίντσας με σταθεροποίηση, γρήγορους φακούς και ~150MP θα τα ξεπεράσουν. 
Προσωπικα θα έλεγα να περιμένει κανεις και να δει μήπως απλά τον καλύπτει ένα νέο κινητό που θα τον συντροφεύει κάθε στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, babisskg είπε

 Σε απλά Ελληνικά μην παρασυρθείτε και τα εκλαβετε σαν το " Άγιο δισκοπότηρο " της φωτογραφίας . Δεν είναι ! 

   Φωτογραφίες έβγαιναν από ....... και θα συνεχίσουν να βγαίνουν . Θα σας παραθέσω ένα βίντεο κάποιου " επώνυμου " όπου παρουσιάζει μια εικόνα του , εξαιρετική εικόνα , τραβηγμένη με φιλματη Canon . 

Το δισκοπότηρο για landscape ... ξέρουμε  ποιό είναι . 

Δεν το λέμε γιατί είναι μόνο για ... ενηλίκους και ακατάλληλο για παιδιά με κινητά !

https://www.flickr.com/groups/4x5landscape/pool/page1

 

Autumnal woods

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το δισκοπότηρο για landscape ... ξέρουμε  ποιό είναι . 

Δεν το λέμε γιατί είναι μόνο για ... ενηλίκους και ακατάλληλο για παιδιά με κινητά !

https://www.flickr.com/groups/4x5landscape/pool/page1

Autumnal woods

     Τι να πω ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 να επαναδιατυπώσω λοιπόν γιατί καταλαβαίνω ότι δεν ήμουν αρκετά σαφής. Αρχικά @MAFAKA έχεις δίκιο σε αυτά που μου λες για τον τρίποδα κλπ κλπ και σε ευχαριστώ πολύ. Θέλω να ξεκινήσω με μία αρκετά καλή φωτογραφική μηχανή για all around χρήση με καλό φακό και αφού διαβάσω τη μάθω και αποκτήσω γνώσεις γιατί πραγματικά το θέλω και μου αρέσει,  να κάνω το επόμενο βήμα πάνω στο landscape όπου θα χρησιμοποιήσω όλα αυτά που είπατε και σας ευχαριστώ πολύ. με συγχωρείτε για το ασαφές πρώτο μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SoniC_R είπε

 να επαναδιατυπώσω λοιπόν γιατί καταλαβαίνω ότι δεν ήμουν αρκετά σαφής. Αρχικά @MAFAKA έχεις δίκιο σε αυτά που μου λες για τον τρίποδα κλπ κλπ και σε ευχαριστώ πολύ. Θέλω να ξεκινήσω με μία αρκετά καλή φωτογραφική μηχανή για all around χρήση με καλό φακό και αφού διαβάσω τη μάθω και αποκτήσω γνώσεις γιατί πραγματικά το θέλω και μου αρέσει,  να κάνω το επόμενο βήμα πάνω στο landscape όπου θα χρησιμοποιήσω όλα αυτά που είπατε και σας ευχαριστώ πολύ. με συγχωρείτε για το ασαφές πρώτο μήνυμα. 

Εγώ λοιπόν με 1 χιλιάρικο που διαθέτεις χοντρικά για σώμα + φακό θα έκανα άλλη επιλογή :

 https://www.e-infin.com/ww/item/2525/sony_alpha_a7ii_digital_camera_with_fe_28-70mm_f/3.5-5.6_oss_lens

Full frame σώμα προηγουμενης γενιάς (είτε αυτή είτε κάποια αντίστοιχη). 

Στα ίδια με τη Fuji στην ταχυτητα εστίασης, αλλά άλλο επίπεδο σε δυναμικό εύρος-χρώμα-απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού-ποιότητα τελικού αρχείου.

Ειδικά αν δεν σε πολυενδιαφέρει το βίντεο 4Κ ή η φωτογραφία δράσης/χρήση πολύ μεγάλων τηλεφακών, μια Full Frame σαν αυτή θα σε καλύψει πρακτικά για κάθε σου ανάγκη για μια δεκαετία.

Ότι και να λένε οι διάφοροι YouTubers, θέλουν πολλά ψωμιά οι crop αισθητήρες για να πιάσουν τις μηχανές Full Frame.

Δες εδώ φωτογραφία τραβηγμένη αρκετά χρόνια πίσω (2016) με Α7R και παρατήρησε τη μικροσκοπική λεπτομέρεια που παραθέτω απο τη δεξιά κάτω γωνία. Δεν υπάρχει crop μηχανή στο εμπόριο ακόμα και σήμερα να μπορεί να αποτυπώσει τόσο καθαρά το κείμενο στις στήλες στο άκρο του καρέ σε τόσο ακραίες συνθήκες φωτισμού (και φαντάσου οτι οι φωτογραφίες έχουν...καρασυμπιεστεί κατά το upload εδώ) :

 

panathen-1.jpg

panathen-crop.jpg

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία φώτο αλλά η Α7R έχει σημαντικά περισσότερα πίξελ από την Α7 ΙΙ.

Με τί φακό είναι ...και σε τι f/ είναι ο φακός?

Πάντως το Pixel 3 στα άκρα δεν έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά με την Α7 ΙΙ σε ευκρίνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές προτάσεις για αγορά mirrorless φωτογραφικής μηχανής για εντελώς αρχάριο, μέχρι τώρα φωτογραφίες μόνο με κινητό. Το βίντεο δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου. Ιδανικό budget το πολύ 600€, ξέρω ότι είναι λίγα αλλά δε ζητώ επαγγελματικό επιπέδου φωτογραφίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 4:24 ΜΜ, mannikos είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές προτάσεις για αγορά mirrorless φωτογραφικής μηχανής για εντελώς αρχάριο, μέχρι τώρα φωτογραφίες μόνο με κινητό. Το βίντεο δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου. Ιδανικό budget το πολύ 600€, ξέρω ότι είναι λίγα αλλά δε ζητώ επαγγελματικό επιπέδου φωτογραφίες 

Πάρε μια Canon, όποια αντέχει η τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...