Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση νέας γλώσσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Apoll είπε

Όχι σε ολόκληρες τις χώρες. Στα κομμάτια που συνορεύουν με Γαλλία. Αν πας να μιλήσεις Γαλλικά στο ανατολικό Βέλγιο θα σε πάρουν με τα αγγούρια. Ενώ Ελβετία μιλάνε 3 γλώσσες με βάση τα σύνορα.

Στις βόρειες περιοχές του Βελγίου φιλαράκι, όχι ανατολικές. Και Βρυξέλλες πιο πολύ ακούγονται τα Γαλλικά παρά τα Ολλανδικά.

Και δεν είπες κανείς πως μιλιούνται μόνο τα Γαλλικά στις συγκεκριμένες χώρες. Και δεν παύει να είναι όπλο ισχυρό στις συγκεκριμένες χώρες να μιλάς Γαλλικά.

Γενεύη πχ Γαλλικά μιλάνε, όχι Γερμανικά...

Και με τα αγγούρια δε σε παίρνει κανείς. Μια χαρά σου μιλάνε και στα Γαλλικά αν πας στις βόρειες περιοχές του Βελγίου.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει πάντως που η συζήτηση περιορίζεται στη δυνατότητα χρήσης της γλωσσας με πληθυσμούς που την έχουν ως μητρική και μόνο.
Λες και ο Έλληνας θα μιλήσει μόνο τα ελληνικά αν χρειαστεί με ένα ξένο.

Όποιος θέλει , ας μη στέκεται στις μητρικές ή και στους δίγλωσσους πληθυσμούς ακόμα
ας αναζητήσει και τις γλώσσες που ομιλούνται ως ξένες γλώσσες δεύτερες, τρίτες κοκ πλην των αγγλικών.

Καλώς ή κακώς τα γαλλικά έχουν μια διάδοση όχι επειδή το ένα ή το άλλο
αλλά  γιατί ιστορικά έχουν υπάρξει τα αγγλικά πριν από τα αγγλικά.
Δεν είναι τυχαία η έκφραση lingua franca.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Καναδα επίσης μέχρι το 60 70 80 που σπούδασε και μετά ταξίδευε ο πατέρας μου για να βλέπει εναν φίλο του, ήξεραν σχεδόν όλοι αγγλικά και γαλλικά το ίδιο καλά. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό αλλά λογικά ναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, djcat said:

Kαι σε διάφορες χώρες της Αφρικής το να ξέρεις Γαλλικά είναι δύναμη.

έχουν τα γαλλικά ως μητρική λόγω της αποικιοκρατίας

αλλά και γενικότερα τα γαλλικά έχουν εδραιωθεί σε διάφορους χώρους πχ στη διπλωματία, γιατί ιστορικά έχουν υπάρξει παγκόσμια γλώσσα όπως σήμερα είναι τα αγγλικά 

και ο θυρεός που έχει στο εξώφυλλο το αγγλικό διαβατήριο, φράσεις στα γαλλικά έχει 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fdaser είπε

Να μάθετε Αλβανικά.Τσίφσα.

Αν πρόκειται μόνο για εύρεση εργασίας που να αξίζει κιόλας η εμπειρία στην συγκεκριμένη χώρα, βεβαίως, διαφορετικά είναι τζάμπα κόπος. Η γλώσσα είναι δύσκολη με πολλά ιδιωματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν χρειάζεσαι μία γλώσσα για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.

Ξεκίνα από εδώ και δοκίμασε όσες γλώσσες θέλεις , μέχρι να βρεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duolingo&hl=el

Για αρχάριους είναι πολύ καλή λύση .

*Σε αντίθεση με τον τίτλο δεν είναι μόνο για εκμάθηση αγγλικής γλώσσας.

** Το μόνο θέμα που έχει είναι ότι τα μαθήματα γίνονται από την γλώσσα που θέλεις στα αγγλικά, αφού όμως γνωρίζεις αγγλικά,

 και νέα γλώσσα μαθαίνεις και "ξεσκονίζεις "  τα αγγλικά σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα γαλλικά πριν 2-3 χρόνια κυρίως γιατί μου άρεσαν (για χόμπι). Γνώριζα ήδη Αγγλικά και Γερμανικά. Μου φάνηκαν αρκετά ευκολότερα από τα Γερμανικά και έχουν αρκέτες κοινές λέξεις με τα Αγγλικά. Γαλλικά μιλάνε σε πολλές χώρες οπότε σίγουρα θα σου ανοίξει κάποιες πόρτες αν σου χρειαστεί. Go for it!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...