Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση νέας γλώσσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα με ενδιέφερε να μάθω μία δεύτερη ξένη γλώσσα. Η μόνη που ξέρω είναι τα αγγλικά.

Έλεγα για Ισπανικά ή Γαλλικά που μου αρέσουν μιας και τα Γερμανικά και οι όμοιές τους με χαλάνε πάρα πολύ :P

Φαντάζομαι σαν δύναμη αν και τα Ισπανικά έχουν πολύ περισσότερους ομιλητές μιας και ομιλούνται και στην Λατινική Αμερική εκτός στην Ισπανία, τα Γαλλικά είναι ισχυρότερα αν πρόκειται πχ ο ομιλητής να βρει δουλειά κάπου στην Ευρώπη. Σε επίπεδο ευκολίας ποια είναι καλύτερη και δεν χρειάζεται βάσεις άλλης γλώσσας για την εκμάθηση; Τουλάχιστον για βασική χρήση, συνεννόηση κλπ. και για πόσα χρόνια μαθήματα μιλάμε; Κάτι σε ιδιαίτερο σκεφτόμουν στο σπίτι.

Σαν τρίτη επιλογή έχω τα Ιταλικά αλλά δεν τρελαίνομαι ούτε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να μάθεις γλώσσα για κάποιο σκοπό και όχι απλά για να λες ότι ξέρεις μία παραπάνω γλώσσα. Όσο δεν χρησιμοποιείς κάποια γλώσσα θα αρχίσεις να την ξεχνάς σιγά σιγά και θα αναρωτιέσαι γιατί την έμαθες.

Τώρα το πόσο καιρό θα σου πάρει εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες όπως το πόσες ώρες την ημέρα, ποιος σου τα μαθαίνει και πως, πόσο εύκολα τα μαθαίνεις, ώρες διαβάσματος κτλπ κτλπ. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι Ισπανικά ίσως να είναι λίγο πιο εύκολα.

Αυτό που έχω να προτείνω είναι κάποια βιβλία/μέθοδος που  σε 'μαθαίνει'  την γλώσσα με ολόκληρες προτάσεις αντί για να κάνεις την κλασσική εκμάθηση όπου ξεκινάς βήμα βήμα όπως μάθαμε κάθε γλώσσα. Επίσης αυτό είναι αυτομάθηση. Τα βιβλία λέγονται Assimil και εγώ για ιταλικά πχ βρήκα την αγγλοιταλική έκδοση πειρατικά. 

https://www.amazon.com/Spanish-Ease-Language-Learning-Programs/dp/2700510704

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και το βιβλίο και τα audio και είμαι βέβαιος οτι τα ισπανικά και τα γαλλικά θα μπορείς να τα βρείς πειρατικά αλλά με βάση τα αγγλικά, όχι τα ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KrTikker είπε

Καλησπέρα! Θα με ενδιέφερε να μάθω μία δεύτερη ξένη γλώσσα. Η μόνη που ξέρω είναι τα αγγλικά.

Έλεγα για Ισπανικά ή Γαλλικά που μου αρέσουν μιας και τα Γερμανικά και οι όμοιές τους με χαλάνε πάρα πολύ :P

Φαντάζομαι σαν δύναμη αν και τα Ισπανικά έχουν πολύ περισσότερους ομιλητές μιας και ομιλούνται και στην Λατινική Αμερική εκτός στην Ισπανία, τα Γαλλικά είναι ισχυρότερα αν πρόκειται πχ ο ομιλητής να βρει δουλειά κάπου στην Ευρώπη. Σε επίπεδο ευκολίας ποια είναι καλύτερη και δεν χρειάζεται βάσεις άλλης γλώσσας για την εκμάθηση; Τουλάχιστον για βασική χρήση, συνεννόηση κλπ. και για πόσα χρόνια μαθήματα μιλάμε; Κάτι σε ιδιαίτερο σκεφτόμουν στο σπίτι.

Σαν τρίτη επιλογή έχω τα Ιταλικά αλλά δεν τρελαίνομαι ούτε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

Εσείς τι λέτε;

Μόνο στην Γαλλία τα μιλάνε :P 

Και με Αγγλικά μόνο είσαι ΟΚ στις περισσότερες χώρες εκτός Γαλλίας & Ιταλίας επίσης. Μία σημείωση.

Πριν ξεκινήσεις άλλη γλώσσα το "Ελληνικό ξέρω αγγλικά" με το πραγματικά ξέρεις Αγγλικά είναι μακρυά η απόσταση. Που ούτε καν δεν καλύπτεται με το να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους ή Joe Rogan & Tim Pool στο YT. Θα πρέπει να έχεις φτάσει σε επίπεδο να βλέπεις Prince of Bel Air και να ακούς τα τραγούδια του Will Smith και να καταλαβαίνεις τι λέει. :) 

(οι άλλοι ράπερς δεν μιλάνε Αγγλικά, απλά γκαρίζουν λέξεις συνοθύλευμα που δεν βγάζουν νόημα). 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Apoll είπε

Μόνο στην Γαλλία τα μιλάνε :P 

Και με Αγγλικά μόνο είσαι ΟΚ στις περισσότερες χώρες εκτός Γαλλίας & Ιταλίας επίσης. Μία σημείωση.

Πριν ξεκινήσεις άλλη γλώσσα το "Ελληνικό ξέρω αγγλικά" με το πραγματικά ξέρεις Αγγλικά είναι μακρυά η απόσταση. Που ούτε καν δεν καλύπτεται με το να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους ή Joe Rogan & Tim Pool στο YT. Θα πρέπει να έχεις φτάσει σε επίπεδο να βλέπεις Prince of Bel Air και να ακούς τα τραγούδια του Will Smith και να καταλαβαίνεις τι λέει. :) 

(οι άλλοι ράπερς δεν μιλάνε Αγγλικά, απλά γκαρίζουν λέξεις συνοθύλευμα που δεν βγάζουν νόημα). 

Σωστό. Συν ότι η κάθε γλώσσα έχει την δική της διάλεκτο/slang ή ακόμα και προφορά.

Κι εγώ έλεγα ότι ξέρω αγγλικά μέχρι που ήρθα και έπρεπε να μιλήσω με Σκωτσέζο για 1η φορά μέσω τηλ. 😂

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Apoll είπε

Μόνο στην Γαλλία τα μιλάνε :P

Kαι Βέλγιο και Ελβετία και Λουξεμβούργο... Είναι καλό να ξέρεις Γαλλικά. Σου ανοίγει αγορές.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινάς από το λόγο για τον οποίο θες να ξέρεις μία ξένη γλώσσα

πχ θες να δουλέψεις Σουηδία σουηδικά, Γερμανία γερμανικά, Ελβετία ανάλογα κοκ

τα ισπανικά είναι πιο εύκολα λόγω της προφοράς

τα γαλλικά είναι πιο δύσκολα αλλά τα μιλάνε χώρες εγγύτερες, με υψηλότερη αγοραστική δύναμη και πολιτική επιρροή (ειδικά στις επαφές εντός ΕΕ γαλλικά μιλάνε βασική γλώσσα μαζί ή κ περισσότερα με τα αγγλικά)

γαλλικά και ισπανικά λατινογενείς γλώσσες

αγγλικά : γλώσσα των γερμανικών γλωσσών με γαλλικές επιρροές 

διαλέγεις κ παίρνεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Apoll είπε

Μόνο στην Γαλλία τα μιλάνε :P 

 

Bέλγιο, Λουξεμβούργο, Ελβετία... Που αποτελούν βασικές αγορές εργασίας για Έλληνες. Με Ισπανικά δεν ξέρω τι δυνατότητες έχεις σε μια οικονομία που δεν είναι στα πάνω της. Από άποψη αγοράς εργασίας στην Ευρώπη τα Γαλλικά είναι πολύ καλύτερη επιλογή από τα Ισπανικά ξεκάθαρα. Τα Γερμανικά ενδεχομένως είναι πιο καλά αλλά δεν τα έχει στις επιλογές του.

Με Άγγλικα και Γαλλικά εφόσον μιλάμε για αγορά εργασίας θα καλύπτεις ολικώς ή μερικώς Γαλλία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Ελβετία και Ηνωμένο Βασίλειο. Με Αγγλικά και Ισπανικά στην  Ευρώπη θα καλύπτεις Ηνωμένο Βασίλειο και Ισπανία. Άντε και στις δυο περιπτώσεις να προσθέσουμε και την Ολλανδία που έχει πολλές αγγλόφωνες δουλειές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο ενα ιδιο θεμα με τις γλωσσες: Ιταλικα /Ισπανικα ειναι ομοιες μεταξυ τους (Λατινογενεις)

Γαλλικα ειναι πιο δυσκολα + προφορα που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ βασικο σε σχεση με τις αλλες ευρωπαικες γλωσσες. Και η γραμματικη δεν ειναι το ευκολοτερο.

Απο επαγγελματικης αποψης οπως γραφτηκε τα γαλλικα ειναι καλυτερη επιλογη. Απο αποψη ευκολιας και τουρισμου τα ισπανικα.

 

Γερμανικα πραγματι ειναι ισως πιο δυσκολα μιας και ειναι αλλης "λογικης".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, KrTikker said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απόψεις σας παιδιά.

Έκλεισα για γαλλικά! Αρχίζω ψάξιμο για ιδιαίτερα!

Πανεμορφη γλωσσα, ειδικα στη μουσικη κ στην λογοτεχνια!

Επισης, αμα μαθεις γαλλικα μετα καταλαβαινεις μεγαλο ποσοστο ιταλικων και ισπανικων (και μπορεις να μαθεις κι αυτες με σχετική ευκολια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, djcat είπε

Kαι Βέλγιο και Ελβετία και Λουξεμβούργο... Είναι καλό να ξέρεις Γαλλικά. Σου ανοίγει αγορές.

Όχι σε ολόκληρες τις χώρες. Στα κομμάτια που συνορεύουν με Γαλλία. Αν πας να μιλήσεις Γαλλικά στο ανατολικό Βέλγιο θα σε πάρουν με τα αγγούρια. Ενώ Ελβετία μιλάνε 3 γλώσσες με βάση τα σύνορα. 

20 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Πανεμορφη γλωσσα, ειδικα στη μουσικη κ στην λογοτεχνια!

Επισης, αμα μαθεις γαλλικα μετα καταλαβαινεις μεγαλο ποσοστο ιταλικων και ισπανικων (και μπορεις να μαθεις κι αυτες με σχετική ευκολια).

Αν ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά, τα Ισπανικά/Ιταλικά είναι πανεύκολα για έναν Έλληνα. Μέσω Αγγλικών έμαθα 5 γλώσσες, αλλά η γνώση της Ελληνικής με βοήθησε πάρα πολύ σε σχέση με έναν Άγγλο που προσπαθεί να μάθει. (Ισπανικά και οι 2 διάλεκτοι, Ιταλικά, Γαλλικά, Αραβικά, Mandarin Chinese)

Η μόνη αποτυχία 30 χρόνια είναι τα Γερμανικά, που ενώ θέλω να τα μάθω δεν μπορώ. Ποιο εύκολα ήταν τα Αραβικά και Mandarin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Apoll είπε

Όχι σε ολόκληρες τις χώρες. Στα κομμάτια που συνορεύουν με Γαλλία. Αν πας να μιλήσεις Γαλλικά στο ανατολικό Βέλγιο θα σε πάρουν με τα αγγούρια. Ενώ Ελβετία μιλάνε 3 γλώσσες με βάση τα σύνορα. 

Αν ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά, τα Ισπανικά/Ιταλικά είναι πανεύκολα για έναν Έλληνα. Μέσω Αγγλικών έμαθα 5 γλώσσες, αλλά η γνώση της Ελληνικής με βοήθησε πάρα πολύ σε σχέση με έναν Άγγλο που προσπαθεί να μάθει. (Ισπανικά και οι 2 διάλεκτοι, Ιταλικά, Γαλλικά, Αραβικά, Mandarin Chinese)

Η μόνη αποτυχία 30 χρόνια είναι τα Γερμανικά, που ενώ θέλω να τα μάθω δεν μπορώ. Ποιο εύκολα ήταν τα Αραβικά και Mandarin. 

Τα ιταλικά, τα γαλλικά και τα ισπανικά πόσο καιρό σου πήρε να μάθεις την καθεμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nate είπε

Τα ιταλικά, τα γαλλικά και τα ισπανικά πόσο καιρό σου πήρε να μάθεις την καθεμία;

Ομιλία, περίπου 120 ώρες το καθένα, και μετά πλάκωσα προγράμματα (ΥΤ, ταινίες, σειρές) στις γλώσσες και βιβλία φυσικά. Και δεν το αφήνω έτσι. 

Ο Paul Noble έχει τρομερή μέθοδο για αυτές τις γλώσσες που τα κατέβασα στο κινητό από το Audible που έχω μέσω Amazon Prime. 3 ώρες την ημέρα στο αμάξι commuting για δουλειά και μαθαίνεις. Επίσης ο τρόπος που διδάσκει είναι ιδανικός γιατί σε βάζει να σκέφτεσαι να χτίζεις φράσεις και συνομιλία από την αρχή κάνωντας κάτι άλλο παράλληλα (π.χ περπάτημα, οδήγηση κ.α) με αποτέλεσμα ακόμα και αν αφήσεις το πρόγραμμα για 2 χρόνια στην μέση θυμάσαι τα πάντα. Πόσο μάλλον όταν τελειώσεις τα προγράμματα.  

Η μόνη γλώσσα που απέτυχε ο τύπος να με μάθει είναι Γερμανικά. Ενώ Αραβικά έμαθα το 2011 όταν χρειάστηκα να ταξιδεύω Εμιράτα λόγο των πελατών μου από άλλο πρόγραμμα και η γνώση των  Ελληνικών βοήθησε. 

Και πραγματικά, όποιος έχει όρεξη να μάθει γλώσσες με βάση την Ελληνική και Αγγλική δεν έχει κανένα πρόβλημα. Οι υπόλοιπες "κουμπώνουν" πολύ φυσικά. Ιδίως οι Ευρωπαϊκές που έχουν ρίζα τα Ιταλικά/Σύγχρονα Λατινικά (σύγχρονα τον 15 αιώνα). Όπως Ιταλικά, Γαλλικά, Ισπανικά και 50% των Αγγλικών (όλες οι πολυσύλλαβες λέξεις).  Το υπόλοιπο 50% των Αγγλικών (μονοσύλλαβες-δισύλλαβες) βοηθούν στα Γερμανικά. 

Α Mandarin μπορώ να συνεννοηθώ αλλά όχι να διαβάσω/γράψω την γραφή. :D   Και τα ελληνικά βοηθάνε πολύ λόγο των πολλαπλών τόνων, κάνοντας το concept ποιο κατανοητό σε σχέση με έναν Άγγλο που δεν έχει τόνους. Και τα Mandarin  μου άνοιξαν τον ορίζοντα να βλέπω σειρές/ταινίες που δεν υπάρχουν πουθενά με υπότιτλους. (ούτε καν dubbed που το αντιπαθώ). 

Το θέμα είναι να έχεις όρεξη και να ξεκινήσεις με κάποια μέθοδο που να την κάνεις εσύ άνετα χωρίς να είναι καταναγκασμός. Κανείς δεν σου ζητά στο εξωτερικό κάποιο πτυχίο ότι ξέρεις την γλώσσα, αν μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους στην γλώσσα αυτή.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...