Προς το περιεχόμενο

Τι προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου τον λόγο για τον οποίο δήλωσες αυτή την σχολή... αν πλέον δεν υφίσταται, απλά φεύγεις.

Σκέψου επίσης πως την φανταζόσουν αυτή την σχολή, μήπως δεν είναι έτσι; τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις σωστή εικόνα για την επόμενη;

μήπως ήρθες σε επαφή με την πραγματικότητα και την δυσκολία μιας πανεπιστημιακής σχολής - ειδικά της ιατρικής

γιατί στην ελλαδα καλλιεργείται πολύ το παραμύθι ότι το παν είναι οι πανελλήνιες μετά όλα θα είναι έτοιμα να σε περιμένουν ...

επίσης δυστυχώς είναι στα μυαλά όλων άρρηκτα δεμένες οι σπουδές με την δουλειά και μόνο,

πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιος είναι ο σκοπός σου, το κίνητρο σου

και τι πραγματικά σε κόβει τώρα.

Σε ενδιαφέρει η γνώση ; σε ενδιαφέρει η μόρφωση; μια καλή δουλειά, μόνο εύκολη ; τα λεφτά μόνο;

σε κόβει γιατί ίσως εκπληρώνεις όνειρο άλλων μήπως; θα πήγαινες σε ιεκ της πλάκας ας σου εξασφάλιζε μετά χρήματα ; σε στρατιωτικές σχολές μόνο και μόνο για την μονιμότητα;

είναι άπειροι οι λόγοι που μπορεί να σε κόβουν, πιθανο να ειναι και τελείως εξωγενείς παράγοντες

εσυ μονο τους ξερεις και μονο αν εισαι απολυτα ειλικρινής με τον εαυτό σου θα παρεις την σωστη αποφαση για σενα ....

 

απο εκει και περα τα περι ηλικιας και χαμενου χρονου ειναι απλα της πλακας και αστεια ... εχω απειρα παραδείγματα, που αλλαξαν τελειως δουλειες,

σπουδες, μεταπτυχιακα, διδακτορικα και πανω απο τα 40 ... οποτε εχεις ακομα πολυ χρονο και πολυ δρομο μπροστα σου μεχρι να βρεις τι ειναι για σενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά...

περνάω πολιτικών μηχανικών (χωρίς φροντηστήρια και με δικά μου χρήματα τα βοηθήματα..-πολύ ασχημες στιγμές είχα περάσει αλλά τέλος πάντων) την οποία σχολή την έβαλα λόγω κύρους. Ήθελα μαθηματικό από α λυκείου..αλλά καταλαβαίνεις τελευταια στιγμή πως ξαφνικά αλλάζουν όλα από καλοπροαίρετες παντα συμβουλές. Τα παρατάω και αποφασίζω να πάω φροντηστήριο και να δώσω για ιατρική. Λόγω αλλαγής του συστήματος τότε, δεν χρειαζόταν να δώσω μαθηματικά που τοσο πολύ αγαπούσα, βλέπεις διάλεξα ιατρική γιατι ήθελα να κάνω κάτι χρήσιμο...τελικά απέτυχα και πέρασα βιολογίας. Τώρα είμαι τελευταίο έτος, το έχω μισήσει, και όλα τα μεταπτυχιακά που θα με απασχολούσαν αν το ακολουθούσα θέλουν πτυχίο μηχανικού. Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου για τις επιστήμες υγείας...

αλλά θα σε παρακαλούσα να το σκεφτείς καλα και να το ερευνήσεις χωρίς άλλες πιέσεις (αν έχεις), μόνος σου με τον εαυτό σου. Δες τι σε ενδιαφέρει, δες τα μαθήματα, τους διδάσκοντες, ρώτα τους διδάσκοντες. Υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα που τρέχουν εξωτερικό ή και αμερική ακόμη και χάρβαρντ με προγράμματα γύρω από την βιοϊατρική.Όλοι όσοι ασχολούνται με αυτά είναι μηχανικοί. Όλοι!!!!! 

Έχω περάσει από συνολικά 4 τμήματα της χώρας (λόγω και των μεταγραφών). Αυτό που έχω καταλάβει πάντως και που το βιώνω στο πετσί μου τώρα και εδικά τώρα στην εξεταστική είναι το εξής: όλες οι σχολές που έχουν να κάνουν με μαθηματικά και φυσική, εκτός από το ότι σου προσφέρουν μία τεράστια γκάμα επιλογών για μεταπτυχικά, σου χτίζουν και χαρακτήρα. Εκεί λύνεις προβλήματα τώρα εσύ 

αυξάνεις την κριτική σου ικανότητα...εγω εδώ μαθαίνω παπαγαλία τα σοσ μπας και μου βάλουν κανεναν βαθμό γιατί τα κόμπλεξ τους φτάνουν στο θεό !!!! αν είσαι ειδικά και μηχανολογων μηχανικών και όχι πολιτικών ψάξτο!! αλήθεια ψάξτο..μπες youtube ρώτα καθηγητές..κοίτα μεταπτυχιακά και ερευνητικά προγραμματα...

επίσης μπες σε ομάδα του πανεπιστημιου γιατι μετραει αν θελεις να ασχοληθείς με έρευνα 

δυτυχως για εμενα, εγώ δεν ήξερα ούτε τι σημαίνει μεταπτυχιακό όταν εμπαινα στη σχολή μου όυτε ότι το διδακτορικό είναι δουλειά και πληρωνεσαι γιατι έιμαι από σπίτι που δεν προωθείται η γνώση και τα έχω βρει πολύ δύσκολα μέχρι στιγμής γιατί το κυνηγώ τελειώς μόνη..

αυτά ..ελπίζω να σε βοήθησα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aliceral είπε

δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά...

περνάω πολιτικών μηχανικών (χωρίς φροντηστήρια και με δικά μου χρήματα τα βοηθήματα..-πολύ ασχημες στιγμές είχα περάσει αλλά τέλος πάντων) την οποία σχολή την έβαλα λόγω κύρους. Ήθελα μαθηματικό από α λυκείου..αλλά καταλαβαίνεις τελευταια στιγμή πως ξαφνικά αλλάζουν όλα από καλοπροαίρετες παντα συμβουλές. Τα παρατάω και αποφασίζω να πάω φροντηστήριο και να δώσω για ιατρική. Λόγω αλλαγής του συστήματος τότε, δεν χρειαζόταν να δώσω μαθηματικά που τοσο πολύ αγαπούσα, βλέπεις διάλεξα ιατρική γιατι ήθελα να κάνω κάτι χρήσιμο...τελικά απέτυχα και πέρασα βιολογίας. Τώρα είμαι τελευταίο έτος, το έχω μισήσει, και όλα τα μεταπτυχιακά που θα με απασχολούσαν αν το ακολουθούσα θέλουν πτυχίο μηχανικού. Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου για τις επιστήμες υγείας...

αλλά θα σε παρακαλούσα να το σκεφτείς καλα και να το ερευνήσεις χωρίς άλλες πιέσεις (αν έχεις), μόνος σου με τον εαυτό σου. Δες τι σε ενδιαφέρει, δες τα μαθήματα, τους διδάσκοντες, ρώτα τους διδάσκοντες. Υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα που τρέχουν εξωτερικό ή και αμερική ακόμη και χάρβαρντ με προγράμματα γύρω από την βιοϊατρική.Όλοι όσοι ασχολούνται με αυτά είναι μηχανικοί. Όλοι!!!!! 

Έχω περάσει από συνολικά 4 τμήματα της χώρας (λόγω και των μεταγραφών). Αυτό που έχω καταλάβει πάντως και που το βιώνω στο πετσί μου τώρα και εδικά τώρα στην εξεταστική είναι το εξής: όλες οι σχολές που έχουν να κάνουν με μαθηματικά και φυσική, εκτός από το ότι σου προσφέρουν μία τεράστια γκάμα επιλογών για μεταπτυχικά, σου χτίζουν και χαρακτήρα. Εκεί λύνεις προβλήματα τώρα εσύ 

αυξάνεις την κριτική σου ικανότητα...εγω εδώ μαθαίνω παπαγαλία τα σοσ μπας και μου βάλουν κανεναν βαθμό γιατί τα κόμπλεξ τους φτάνουν στο θεό !!!! αν είσαι ειδικά και μηχανολογων μηχανικών και όχι πολιτικών ψάξτο!! αλήθεια ψάξτο..μπες youtube ρώτα καθηγητές..κοίτα μεταπτυχιακά και ερευνητικά προγραμματα...

επίσης μπες σε ομάδα του πανεπιστημιου γιατι μετραει αν θελεις να ασχοληθείς με έρευνα 

δυτυχως για εμενα, εγώ δεν ήξερα ούτε τι σημαίνει μεταπτυχιακό όταν εμπαινα στη σχολή μου όυτε ότι το διδακτορικό είναι δουλειά και πληρωνεσαι γιατι έιμαι από σπίτι που δεν προωθείται η γνώση και τα έχω βρει πολύ δύσκολα μέχρι στιγμής γιατί το κυνηγώ τελειώς μόνη..

αυτά ..ελπίζω να σε βοήθησα..

Εγω αυτην την στιγμη είμαι στην ιατρικη όχι σε καποια σχολη μηχανικων και ψάχνομαι να κανω κατι στην βιοιατρικη τεχνολογια/μηχανικη όπως θες πες το, σε δευτερο χρονο. Ωστόσο επειδη βλεπω ότι οντως οι περισσοτεροι που ασχολούνται με αυτόν τον τομεα είναι μηχανικοι συνειδητοποιησα ποσο μεγαλο ηταν το λαθος που εκανα και ακολουθησα λαθος κλαδο αφου δεν ειχα καποιον στον οικογενειακο μου κυκλο να με συμβουλεψει για σπουδες, επαιξα την ζαριά τελειως μονος. Ιδανικα αν γυρνουσα τον χρονο πισω στα 18 μου και μιας και που αυριο είναι οι πανελλήνιες συμπτωματικα θα εδινα για σχολες μηχανικων συγκεκριμένα ηλεκτρολόγους η μηχανλογους. Και λεω αν γυρνουσα τον χρονο πισω όχι γιατι στα 20 πλεον είμαι μεγαλος αλλα γιατι δεν νιώθω αρκετα δυνατος να μπω από του χρονου παλι σε κλιμα πανελληνιων. Ηταν περιεργη χρονια για εμενα και δεν θα ηθελα να την ξαναπερασω τωρα στα κοντα τουλαχιστον. Ισως αυτή η αποφαση να είναι ένα ακομα μεγαλυτερο λαθος από το πρωτο, σιγουρα θα καθισω να το σκεφτω καλα αυτό το καλοκαιρι. Από την άλλη τυπικα με πτυχιο ιατρικης υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης σε καποιο μεταπτυχιακο σχετιζομενο με την βιοιατρικη τεχνολογια αλλα σε πραγματικες συνθήκες όταν πλεον θα εισαι στην αγορα εργασιας δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να ανταγωνιστείς τους μηχανικους. Φανταζομαι ελαχιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 10:55 ΠΜ, Pickle Rick είπε

Στην τελική έχει τόση αξία να βγάλεις λεφτά στα 50+ να τα κάνεις τι? Ιδίως όταν όλα τα προηγούμενα χρόνια που εισουν νεότερος δεν προλαβαινες ούτε την οικογένεια σου να δεις?

Ειναι πολυτρελα καλυτερο ομως, να εχεις <λεφτά στα 50+>, παρα να μην...εχεις! 🤑

Spoiler

Α και μια χαρα...χαραδρα: μπορει να μην εχεις στα προηγουμενα χρονια, ουτε χαρα
ουτε ζωη, με αλλες επιλογες πολυχρονοζορικων σπουδων -κι ελαχιστη αποδοση...
😝
(εδω θα εβαζα εικονιδιο που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, εαν υπηρχε αυτο!)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι πολυτρελα καλυτερο ομως, να εχεις <λεφτά στα 50+>, παρα να μην...εχεις! 🤑

  Απόκρυψη περιεχομένων

Α και μια χαρα...χαραδρα: μπορει να μην εχεις στα προηγουμενα χρονια, ουτε χαρα
ουτε ζωη, με αλλες επιλογες πολυχρονοζορικων σπουδων -κι ελαχιστη αποδοση...
😝
(εδω θα εβαζα εικονιδιο που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, εαν υπηρχε αυτο!)


 

Καλα ενταξει καλως η κακως στην ελλαδα ο γιατρος δεν ξερω αν θα βγαλει λεφτα δεν εχω εμπειριες τουλάχιστον θα ζησει αξιοπρεπως. Ενας μηχανικος ισως χρειαστει να βγει εξω για να βγαλει λεφτα πολλα παραπανω μεν από του γιατρου  μεταναστεύοντας δε. Το πτυχιο του γιατρου σου δινει την δυνατοτητα να γυρισεις σε ένα δημοσιο νοσοκομειο και να βιοποριστείς αν καποιο άλλο βημα που θα κανεις δεν βγει, αυτή η ασφαλεια ομολογω είναι πολύ σημαντικη και όταν οι υποχρεώσεις τρεχουν κακα τα ψεματα οι ρομαντισμοι δεν γεμιζουν το στομαχι, χωρις αυτό να σημαινει ότι αλλα επαγγελματα δεν είναι επικερδη μην τρελαθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλε, καλε μου φιλε, καταλαβαινω τους "προβληματισμους" σου -> που συνηθως εχουμε/ειχαμε ολοι
στο δευτερο ετος σπουδων, περισσοτερο κι απο το τελος/πτυχιο! 🤓 Δεξου μια "συμβουλη", απο καποιον που
δεν...ειναι 50(!) μεν, αλλα εχει σπουδασει...20(!) χρονια: κανε μια μεγαλη <χαρη> στον εαυτο σου => τελειωσε /
μην αφησεις την Ιατρικη
! [Και] γιατι στη διαδρομη της ζωης / ετων παρακατω, 1000% θα στο (ξε)πληρωσει! 😇

 

Spoiler

Φαντασου οτι προσωπικα / καποια στιγμη στη ζωη μου που τεθηκε ως επιλογη εκρινα οτι δε θα ειχα την <αντοχη>
-μετα απο χρονια αρκετα ετερων σπουδων..- να την προσθετα κι αυτη (την Ιατρικη). Και πλεον το πικρομετανιωνω
μα δεν μπορω πρακτικα τωρα να το αλλαξω-κανω κατι. Το [διολου] αστειο της υποθεσης ειναι οτι: τοτε προσθεσα
και αλλες ακομη σπουδες -ας πουμε στo χρονο της- με...αστειοτατη(!) μπροστα της οικονομικοκοινωνικη αποδοση
😝🤪
(και παλι εδω θα εβαζα δις εικονιδιο που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, εαν υπηρχε αυτο, προσθεστε παραυτα!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Φιλε μου καλε, καλε μου φιλε, καταλαβαινω τους "προβληματισμους" σου -> που συνηθως εχουμε/ειχαμε ολοι
στο δευτερο ετος σπουδων, περισσοτερο κι απο το τελος/πτυχιο! 🤓 Δεξου μια "συμβουλη", απο καποιον που
δεν...ειναι 50(!) μεν, αλλα εχει σπουδασει...20(!) χρονια: κανε μια μεγαλη <χαρη> στον εαυτο σου => τελειωσε /
μην αφησεις την Ιατρικη
! [Και] γιατι στη διαδρομη της ζωης / ετων παρακατω, 1000% θα στο (ξε)πληρωσει! 😇

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Φαντασου οτι προσωπικα / καποια στιγμη στη ζωη μου που τεθηκε ως επιλογη εκρινα οτι δε θα ειχα την <αντοχη>
-μετα απο χρονια αρκετα ετερων σπουδων..- να την προσθετα κι αυτη (την Ιατρικη). Και πλεον το πικρομετανιωνω
μα δεν μπορω πρακτικα τωρα να το αλλαξω-κανω κατι. Το [διολου] αστειο της υποθεσης ειναι οτι: τοτε προσθεσα
και αλλες ακομη σπουδες -ας πουμε στo χρονο της- με...αστειοτατη(!) μπροστα της οικονομικοκοινωνικη αποδοση
😝🤪
(και παλι εδω θα εβαζα δις εικονιδιο που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, εαν υπηρχε αυτο, προσθεστε παραυτα!)

Σε ευχαριστώ πολυ.Την κρατάω την συμβουλή σου εννοείται. Την εμπειρία την θεωρώ πολύ σημαντική και δυστυχώς νομοτελειακά οι νέοι δεν την εχουμε για αυτό και πέφτουμε συνέχεια σε λάθη. Άλλωστε για αυτό άνοιξα και το θέμα για να μιλήσω με ανθρώπους που έχουν εικόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε δεν ειναι μονο πως σιγουρα να σου δωσει χρηματα. ακομη και στην Ελλαδα -αρκει να
ειναι καποιος εξυπνος...και αδιστακτος -καλα στο δευτερο: θα σου δωσει (απιστευτα) πολλα!
💊
[Τωρα, μα και στα επομενα χρονια] η Ιατρικη, αποτελει ενα θετικο εργασιακο διαβατηριο: για καθε μερος στον κοσμο!
Και μην ακους τους Ελληνογιατρους που...'κλαιγονται' π.χ. στη Σουηδια: ηταν λεφτεπιλογη τους να πανε εκει -και οχι
σε καποια αλλη χωρα, με καλυτερο κλιμα, Μεσογειο, κλπ! 😎 Βλεπεις φιλτατε, εχουν συνδεσει ταπανταολα με λεφτα,
κι ετσι νομιζουν μεν -αλλα δεν εκμεταλλευονται πραγματικα: ητοι με την εννοια ποιοτητας ζωης!- ετουτη τη δια των
σπουδων τους, εξαιρετικη -εως & μοναδικη, σε σχεση με αλλους..."πολυσπουδαγμενους"- δυνατοτητα τοποθετησεων.

Το να μπορεις να γυρισεις -οπως σε ενα επεισοδιο των...Simpsons o SideShowBob, χαχα!- την υδρογειο σφαιρα, και οπου
πεσει το χερι σου να πεις: ok εκει θα παω! -και για δουλεια δεν ανησυχω!- ξερεις (μπορει να ειναι ακομη) ενας ιδιοτυπος
oρισμος, της Ελευθεριας!!😀 -και οχι, ετουτο δεν ειναι το "ιδιο" believe me, π.χ. με των Πληροφορικαριων, η Μηχανικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Εγω αυτην την στιγμη είμαι στην ιατρικη όχι σε καποια σχολη μηχανικων και ψάχνομαι να κανω κατι στην βιοιατρικη τεχνολογια/μηχανικη όπως θες πες το, σε δευτερο χρονο. Ωστόσο επειδη βλεπω ότι οντως οι περισσοτεροι που ασχολούνται με αυτόν τον τομεα είναι μηχανικοι συνειδητοποιησα ποσο μεγαλο ηταν το λαθος που εκανα και ακολουθησα λαθος κλαδο αφου δεν ειχα καποιον στον οικογενειακο μου κυκλο να με συμβουλεψει για σπουδες, επαιξα την ζαριά τελειως μονος. Ιδανικα αν γυρνουσα τον χρονο πισω στα 18 μου και μιας και που αυριο είναι οι πανελλήνιες συμπτωματικα θα εδινα για σχολες μηχανικων συγκεκριμένα ηλεκτρολόγους η μηχανλογους. Και λεω αν γυρνουσα τον χρονο πισω όχι γιατι στα 20 πλεον είμαι μεγαλος αλλα γιατι δεν νιώθω αρκετα δυνατος να μπω από του χρονου παλι σε κλιμα πανελληνιων. Ηταν περιεργη χρονια για εμενα και δεν θα ηθελα να την ξαναπερασω τωρα στα κοντα τουλαχιστον. Ισως αυτή η αποφαση να είναι ένα ακομα μεγαλυτερο λαθος από το πρωτο, σιγουρα θα καθισω να το σκεφτω καλα αυτό το καλοκαιρι. Από την άλλη τυπικα με πτυχιο ιατρικης υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης σε καποιο μεταπτυχιακο σχετιζομενο με την βιοιατρικη τεχνολογια αλλα σε πραγματικες συνθήκες όταν πλεον θα εισαι στην αγορα εργασιας δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να ανταγωνιστείς τους μηχανικους. Φανταζομαι ελαχιστα. 

εφόσον είσαι ιατρική...

καταρχήν συγχαρητήρια είσαι σε μία από πιο κορυφαίες σχολές της Ελλάδας (για να μην πω στην πιο κορυφαία)

Γνώμη μου είναι προς το παρόν να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου, αλλά, ταυτόχρονα αξιοποίησέ τον με κάτι που θα σου δώσει ενέργεια και θα σου καθαρισει το μυαλο 

το να ξαναδώσεις είναι μία λύση..

βέβαια για κάθε πρόβλημα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ παραπάνω από μία λύσεις σύμφωνα με τα μαθηματικά!!!

να ξέρεις (μπορείς και ήδη να το ξέρεις δηλαδη) ότι στην αμερική φευγουν παιδιά για κατευθείαν διδακτορικό..το βλεπω στη σχολή μου..εκεί μετράει το personal statement και η πτυχιακή σου δηλαδή το thesis σου, δηλαδή το θέμα της να είναι αυτό που θέλεις να ασχοληθείς...δεν ξέρω πως είναι στην ιατρική αλλά θα σου πρότεινα να δεις τα βιογραφικά των καθηγητών σου και να πας σε κα΄ποιους που ξέρουν από αμερική και να τους ρωτήσεις αν η σχολή σου προσφέρει πτυχιακές πάνω σε θέματα βιοιατρικής/τεχνολογίας/εμβιομηχανικής ή ότι σε ενδιαφέρει τέλος πάντων...

ή θα μπορούσες να πας και στους μηχανολογους τώρα και να ψάξεις και να ρωτησεις επίσης καθηγητες που ασχολούνται με εμβιομηχανική πριν αποφασισεις να δώσεις ξανα (όπως και εγω γι αυτο σε καταλαβαινω με κλειστά μάτια εκεί που πας)

Ακόμη..τέτοις θέματα μπορείς να τα δεις και μέσω φυσικοθεραπειας..έγω "γνωστό γνωστής..." που τελειωσε εδω φυσικοθεραπεία έκανε πτυχιακη σε εμβιμηχανική - κινησιολογία και τώρα είναι στη σουηδία και κάνει διδακτορικό στην εμβομηχανική και ασχολειται με την ερευνα. 

Ακόμη, μπορείς να το δεις και μέσω φυσικου..

αλλά πάνω από ολα συγκεντρωσου στον εαυτό σου..και να ξέριες ότι πολλές φορές διαλέγουμε κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι ενδιαφέρον

Κατά την γνώμη μου αυτό είναι μέγα λάθος γιατί είμαστε φτιγμνένοι για να μαθαίνουμε. όλα για τον άνθρωπο είναι ενδιαφέρον...

αλλά καριέρα θα κάνεις σε αυτό που είσαι εσυ...σε αυτό που είσαι μέσα σου...πώς μεγαλωσες..πως θέλεις να ζεις..η ιδια η φυση σου στο τελος θα σε παει σε αυτό που είσαι όσο κόντρα και αν της πας...ζωντανό παραδειγμα εγω...έχω περάσει σε 7 σχολές και πάλι σκέφτομαι αυτό που ήθελα να κάνω όταν ήμουν παιδάκι...

η ίδια η φύση μας μας πάει έκει που ταιριάζουμε  

Και για ψυχολογική υποστήριξη...

ξέρω ότι σε αυτήν την ηλικία σκέφτεσαι ότι είσαι στην καλύτερη ηλικία και όλα πρέπει να πετύχεις ακριβώς...όλοι μας που δεν είχαμε στήριξη και κατεύθυνση από μικρή ηλικία μέχρι και μεγάλη μη σου πω βλέπουμε άτομα που φαίνεται να τα έχουν πετυχει όλα όπως τα ήθελαν. Κατά την γνώμη μου...γρήγορα θα γεράσουν...δεν χρειάζεται βιασύνες και δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με άλλος...

Γι αυτό, επειδή οι ηλίθιοι είναι πανταχού παρόντες, ακόμη και μεταξύ καθηγητών κάποιες φορές, συγκεντρώσου στον εαυτό σου και στο τι θέλεις να κάνεις. Δες το σαν ένα μαθηματικό πρόβλημα που πρέπει να λύσεις και όταν θα ρωτας τους καθηγητές συγκεντ΄ρωσου σε αυτό που σου λένε εν τέλει...το λέω γιατί κάποιες φο΄ρες εξιδανικεύουμε ανθρώπους χωρίς καν να τους γνωρίζουμε..

 

Ανοιξε τον υπολογιστή σου και γράψε το "μελλοντικό σου βιογραφικό"...Τι θέλεις να γράφει μέσα?? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον η ερευνα δουλεύει διεπιστημονικ, οπότε μετα το πτυχίο μπορεις να στραφεις σε αλλο κλάδο  πχ για μεταπτυχιακό κι απο κει να μεταπηδήσεις σ αυτο που θες. Αφου σε ενδιαφέρει η βιοιατρική τεχνολογία όταν πάρεις το πτυχίο σου κάνε πρόταση για διδακτορικό σε κάποιο πανεπιστήμιο που ασχολείται σοβαρά μ αυτο το θέμα- Ελλάδα ακόμα δεν έχω δει πολλά πράγματα, αν και στη σχολή που σπουδάζω τωρα (πληροφορικής) είχαν πριν λιγα χρονια μια επιτυχία πάνω στη βιοιατρική η οποία δε γνωρίζω τι ανταπόκριση είχε απο την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρός σήμερα είναι ένας αυτόματος πωλητής, βάζεις πενηντάρικο και τσουπ το ρουφάει για να σε στείλει να κάνεις διαφόρων ειδών εξετάσεις που θα έχουν έτοιμη τη διάγνωση τα διάφορα εργαστήρια και στη συνέχεια να σου κόψει φασόν συνταγή (τα φάρμακα που πρέπει γιατί του έχουν δώσει δώρο καινούριο λάπτοπ οι φαρμακευτικές και του κανονίζουν  διακοπές ). Αν βάλεις ώρες στο χασάπικο (χειρουργείο) θα γίνεις με το ζόρι (από την τριβή) και εσύ καλός χασάπης. Είναι μία τέχνη σαν όλες τις άλλες, π.χ. μαραγκός, μηχανικός αυτοκινήτων, κ.λπ.  Για αυτό άλλωστε αν και υπάρχουν τόσοι μαϊμού γιατροί δεν τους βρίσκουν, πρέπει να κάνουν χοντρή πατάτα για να τους καταλάβουν.

Δεν υπάρχει αλτρουισμός, κοινωνική προσφορά και κουραφέξαλα. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από ότι στα υπόλοιπα επαγγέλματα (π.χ. ο δικηγόρος δεν μπορεί να είναι αλτρουιστής και να προσφέρει; ). Ο τεχνίτης της γειτονιάς που κάνει κάτι πολύ απλό και ανακουφίζει έναν παππού όταν του φτιάχνει τα κανάλια της τηλεόρασης αφιλοκερδώς προσφέρει πολλά περισσότερα από τα ιατρικά λαμόγια. Αυτά τα λίγα για να προσγειώσω τους ονειροπαρμένους για το ιατρικό επάγγελμα.

Τελείωσε όπως όπως και γίνε ακτινολόγος (να παίρνεις και 1 μήνα άδεια παραπάνω- θα φοράς ατομικό δοσίμετρο για την ακτινοβολία αλλά δεν τρέχει τίποτα ) που απλά κλείνεις πόρτα και πατάς κουμπί ώστε στη χειρότερη να μην σου πεθάνει κανείς και άραξε. Κυνήγα τα υπόλοιπα όνειρα σου, παίξε CS , βρες τρίτη γκόμενα, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 20 μου νομιζα οτι θα κουνησω τα βουνα απο την θεση τους

στα 25 μου νομισα οτι θα αλλαξω τον κοσμο

στα 30 μου προσπαθουσα ακομα να αλλαξω τον κοσμο

...

στα 45 μου τωρα, το μονο πραγμα που με νοιαζει ειναι να ειμαι καλα και να εχω ενα καλο χαρτζηλικι στην τσεπη.

οταν εχεις περασει δυσκολα το μονο που σε νοιαζει ειναι να εχεις υγεια και 5 δεκαρες στην τσεπη.

γιατι ειδικα στο ελλαδισταν , αν δεν εχεις 5 δεκαρες στην τσεπη ουτε γιατρουδακι που κανει το  αγροτικο του δεν θα ασχοληθει μαζι σου.

και στα λεει ανθρωπος που εχει δυο γιατρους και τρεις νοσηλευτες  στο σοι του, οποτε απο περιεργα στον χωρο της υγειας ξερω αρκετα, οπως και πολλοι αλλωστε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 12:53 ΜΜ, gergios.boussias είπε

στα 20 μου νομιζα οτι θα κουνησω τα βουνα απο την θεση τους

στα 25 μου νομισα οτι θα αλλαξω τον κοσμο

στα 30 μου προσπαθουσα ακομα να αλλαξω τον κοσμο

...

στα 45 μου τωρα, το μονο πραγμα που με νοιαζει ειναι να ειμαι καλα και να εχω ενα καλο χαρτζηλικι στην τσεπη.

οταν εχεις περασει δυσκολα το μονο που σε νοιαζει ειναι να εχεις υγεια και 5 δεκαρες στην τσεπη.

γιατι ειδικα στο ελλαδισταν , αν δεν εχεις 5 δεκαρες στην τσεπη ουτε γιατρουδακι που κανει το  αγροτικο του δεν θα ασχοληθει μαζι σου.

και στα λεει ανθρωπος που εχει δυο γιατρους και τρεις νοσηλευτες  στο σοι του, οποτε απο περιεργα στον χωρο της υγειας ξερω αρκετα, οπως και πολλοι αλλωστε.

Ιδιωτική Υγεία, να τελειώνουμε με την αχαριστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...