Προς το περιεχόμενο

Τι προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ

Ανοίγω θέμα που χωράει πολύ συζήτηση απλώς επειδή ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να πάρω την γνώμη σας ως προς το τι προσφέρει στον ίδιο τον επαγγελματία η ιατρική. Πλην των ρομαντισμών του τύπου βοήθεια στον συνάνθρωπο, ηθική ικανοποίηση, κοινωνικό έργο κλπ άλλα που σαφώς και ισχύουν θα ήθελα να μάθω αν πρακτικά (και όχι κοινωνικά) αυτό το επάγγελμα είναι βιώσιμο για τον ίδιο τον επαγγελματία. Βλέπω την τρέλα κάθε χρόνο των υποψηφίων για τις ιατρικές και αναρωτιέμαι αν τα αποθέματα αλτρουισμού στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλα. Γιατι δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον ο οποίος δεν είναι τόσο κοινωνικά ευαίσθητος να κάνει ένα τόσο εξοντωτικό επάγγελμα, να μην απολαμβάνει τίποτα και να πληρώνεται ελάχιστα για αυτά που προσφέρει (ιδίως στο δημόσιο). Εκτός και αν όλοι οι γιατροί του δημοσίου της χώρας είναι τόσο αλτρουιστές κάτι το οποίο με κάνει υπερήφανο. Όλα αυτά τα γράφω από την σκοπιά του φοιτητή ο οποίος προσπαθεί να βρεί αιτίες προκειμένου να μην πετάξει τα χρόνια του αλλάζοντας σχολή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ την επίσκεψη χωρίς απόδειξη, 150€ με απόδειξη. Όλα τα άλλα είναι περιττά (μιλάω για γιατρό πανεπιστημιακό που είναι ο κορυφαίος στον τομέα του) . Οι υπόλοιποι 30€ την επίσκεψη. 1 ώρα να κρατήσει τον ασθενή (που δεν παίζει) είναι 240 τζίρος την ημέρα. Πολύ πρόχειρα και μπακάλικα τα μαθηματικά αλλά να πάρεις μια ιδέα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο το κοινωνικό κυρος και τα χρήματα (για να φτασεις στα πολλά χρήματα πρέπει ή να εχεις μεγαλη εμπειρια ή να ειναι πανεπιστημιακός οποτε υπολογισε οτι θα δεις λεφτα στα 45-50)  εξαρταται και την ειδικότητα που θα κάνεις. δε "σωζουν ζωες" ολοι. μπορεις να κανεις καποια ειδικότητα που να μην εχεις τοσο αμεση σχεση με τον ασθενη πχ μικροβιολογία ή να κανεις νεκροψιες ή να ασχοληθείς με την ερευνα (εξωτερικό οχι εδω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική έχει τόση αξία να βγάλεις λεφτά στα 50+ να τα κάνεις τι? Ιδίως όταν όλα τα προηγούμενα χρόνια που εισουν νεότερος δεν προλαβαινες ούτε την οικογένεια σου να δεις? Γενικά αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι η ιατρική είναι μεγάλη φούσκα στην Ελλάδα και αν όντως δεν σου αρέσει τότε δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις από αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Pickle Rick είπε

Στην τελική έχει τόση αξία να βγάλεις λεφτά στα 50+ να τα κάνεις τι? Ιδίως όταν όλα τα προηγούμενα χρόνια που εισουν νεότερος δεν προλαβαινες ούτε την οικογένεια σου να δεις? Γενικά αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι η ιατρική είναι μεγάλη φούσκα στην Ελλάδα και αν όντως δεν σου αρέσει τότε δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις από αυτήν.

Οπότε έχεις βγάλει πόρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οπότε έχεις βγάλει πόρισμα.

Γενικά το έχω φιλοσοφήσει λίγο απλά ρωτάω για να μάθω πράγματα που δεν ξέρω αφού στην οικογένεια δεν έχω κανένα σχετικό με αυτά τα επαγγέλματα. Απλά με δυσκολεύει να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν σε μια άλλα σχολη και προσπαθώ να βρώ κάτι θετικό στην παρούσα που μάλλον για εμένα δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pickle Rick είπε

Γενικά το έχω φιλοσοφήσει λίγο απλά ρωτάω για να μάθω πράγματα που δεν ξέρω αφού στην οικογένεια δεν έχω κανένα σχετικό με αυτά τα επαγγέλματα. Απλά με δυσκολεύει να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν σε μια άλλα σχολη και προσπαθώ να βρώ κάτι θετικό στην παρούσα που μάλλον για εμένα δεν υπάρχει.

... και είσαι πόσων χρόνων; 

... και έχεις διαβάσει από φιλοσοφία τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xx1100 είπε

... και είσαι πόσων χρόνων; 

... και έχεις διαβάσει από φιλοσοφία τι; 

Δεν εγραψα πουθενα ότι εχω διαβασει φιλοσοφια ηταν μεταφορικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου όλα τα επαγγέλματα λίγο-πολυ έτσι είναι. Ο πατέρας μου που είναι ηλεκτρολόγος, όλη του τη ζωή από το πρωί μέχρι το βράδυ δουλευει για να σπουδάσει εμένα και τον αδερφό μου. Και εγώ που είμαι μηχανικός πληροφορικής, σε εταιρεία που σέβεται τους εργαζόμενους, τηρούνται ωράριο, πληρώνονται υπερωρίες κλπ, πάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ δουλεύω. Όταν αγαπάς την δουλειά σου , δουλεύεις λίγο περισσότερο για εσένα και λιγο λιγότερο για τον εργοδότη σου. Υπάρχει αυτή η ικανοποίηση όταν λύνεις ένα δύσκολο πρόβλημα η όταν βρίσκεις κάποιο bug στον κώδικα που δεν συγκρίνεται με τίποτα..! Αυτό φαντάζομαι ισχύει σε όλους τους κλάδους.! Και πόσο μάλλον στην ιατρική. 

Αν δεν σου αρέσει η σχολή σου, φύγε χθες. Δεν έχει νόημα να κουράζεσαι! Βρες τι σου αρέσει. Όλα τα άλλα θα έρθουν απο μόνα τους.

Edit: Όταν θα είσαι στα 45-50 τα παιδιά σου θα ξεκινάνε σπουδές, οπότε θα θέλεις όντως παραπάνω χρήματα. Πολλά παραπάνω. Εκτός αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις οικογένεια, οπότε οκ..

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιο έτος είσαι? αφού δε σου αρεσει το αντικείμενο  φυγε μην σπαταλήσεις τοσα χρόνια απο τη ζωή σου. βρες τι σου αρέσει και ξαναδωσε πανελλήνιες ή κανε 10% αν σε πιάνει και σπουδασε κάτι που αγαπάς. οσο για το αν θα προλαβαίνεις να βλέπεις την οικογενεια σου πλέον σε όλα σχεδον τα επαγγέλματα αυτό γινεται,  μονο αν είσαι διοικητικός υπάλληλος στο δημόσιο τελειώνεις το 8ωρο -αν κατσεις 8ωρο- και πας σπιτακι σου. σε ολα τα υπόλοιπα είτε χτυπάς 12ωρα ειτε εισαι μεν με τα παιδιά σου αλλά η τσέπη ειναι αδεια...

*δες αν σε ενδιαφέρουν σχολές απο το ιδιο πεδίο με κοινά μαθηματα ωστε να μην τα έχεις ολα απ την αρχή. αν σε παρηγορεί παντως ειμαστε πολλοί που ξεκινησαμε αλλες σπουδες ασχετες με το πρωτο πτυχίο μας μετά τα 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Στην τελική έχει τόση αξία να βγάλεις λεφτά στα 50+ να τα κάνεις τι? Ιδίως όταν όλα τα προηγούμενα χρόνια που εισουν νεότερος δεν προλαβαινες ούτε την οικογένεια σου να δεις? Γενικά αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι η ιατρική είναι μεγάλη φούσκα στην Ελλάδα και αν όντως δεν σου αρέσει τότε δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις από αυτήν.

Άμα θεωρείς ότι έχει αξία να βγάλεις λεφτά, δουλεύεις περισσότερες ώρες. Άμα όχι, μπορείς να δουλεύεις λιγότερες. Μιας και το ιατρείο σου είναι δικό σου, έχεις την πολυτέλεια να διαλέξεις εσύ πόσες ώρες θα μπορείς να το δουλέψεις. Από οταν είσαι 30+ χρόνων μπορείς να έχεις το δικό σου ιατρείο, άρα και θεωρητικά να είσαι άρχοντας του εαυτού σου, έχοντας επίσης πιθανότατα ένα καλό εισόδημα. Μπορείς μάλιστα να επιλέξεις μια ειδικότητα που θα σου επιτρέψει να μην έχεις απρόβλεπτα εκτός ωρών γραφείου.

Μην έχεις καμία ψευδαίσθηση όμως, σαν γιατρός κατα μέσο όρο θα βγάλεις πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Στην τελική έχει τόση αξία να βγάλεις λεφτά στα 50+ να τα κάνεις τι? Ιδίως όταν όλα τα προηγούμενα χρόνια που εισουν νεότερος δεν προλαβαινες ούτε την οικογένεια σου να δεις? Γενικά αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι η ιατρική είναι μεγάλη φούσκα στην Ελλάδα και αν όντως δεν σου αρέσει τότε δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις από αυτήν.

Ο μισθος στην ειδικοτητα ειναι 1500 ευρω περιπου μαζι με τις εφημεριες. Οι περισσοτεροι γνωστοι μου, που δεν ειναι ιατροι, εχουν ενα μισθο της ταξεως των 600-800 ευρω.

Με απλα μαθηματικα, 1 μηνας απολαβες ως ιατρος = 2 μηνιατικα ενος νεου υπαλληλου. Καταλαβαινεις οτι μετα την ειδικοτητα το ποσο αυξανει εκθετικα.

Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Στην Ελλαδα, την ιατρικη την κυνηγουν πρωτα τα μεγαλα βυσματα, με ετοιμες πελατιες συγγενων ιατρων και επειτα οι μαθητες που εγραψαν καλα και αναγκαστικα δηλωσαν αυτη τη σχολη. Οι δευτεροι αρκετες φορες τα παρατανε.

Το παν ειναι να αγαπας αυτο που κανεις, γιατι εκθετεις τον εαυτο σου καθημερινα σε λοιμωξεις και τρελα ωραρια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοώ όλα αυτά που μου λέτε σίγουρα οι αμοιβές είναι καλές αλλά και ο χρόνος που αφιερώνεις και η κούραση είναι εξίσου μεγάλη. Ίσως κάποια ειδικότητα εργαστηριακή που να έχει πιο ελαστικά ωράρια και αντίστοιχα χαμηλότερη αμοιβή είναι πιο κατάλληλη για εμένα αφού μου αρέσουν οι θετικές επιστήμες.

3 ώρες πριν, velociraptoras είπε

σε ποιο έτος είσαι? αφού δε σου αρεσει το αντικείμενο  φυγε μην σπαταλήσεις τοσα χρόνια απο τη ζωή σου. βρες τι σου αρέσει και ξαναδωσε πανελλήνιες ή κανε 10% αν σε πιάνει και σπουδασε κάτι που αγαπάς. οσο για το αν θα προλαβαίνεις να βλέπεις την οικογενεια σου πλέον σε όλα σχεδον τα επαγγέλματα αυτό γινεται,  μονο αν είσαι διοικητικός υπάλληλος στο δημόσιο τελειώνεις το 8ωρο -αν κατσεις 8ωρο- και πας σπιτακι σου. σε ολα τα υπόλοιπα είτε χτυπάς 12ωρα ειτε εισαι μεν με τα παιδιά σου αλλά η τσέπη ειναι αδεια...

*δες αν σε ενδιαφέρουν σχολές απο το ιδιο πεδίο με κοινά μαθηματα ωστε να μην τα έχεις ολα απ την αρχή. αν σε παρηγορεί παντως ειμαστε πολλοί που ξεκινησαμε αλλες σπουδες ασχετες με το πρωτο πτυχίο μας μετά τα 30

Τρίτο έτος θα μπω από το χρόνου. Η αλήθεια με πειράζει λίγο που οι άλλοι της ηλικίας μου θα μπαίνουν τελευταία έτη και εγώ πάλι από την αρχή. Αν κοιτούσα κάτι άλλο από το πεδίο μου θα ήταν φαρμακευτική η χημικό με κλίση στο πρώτο. Τώρα θα δω τι θα κάνω βλέποντας και κάνοντας. Ιδανικά συνειδητοποιησα πως θελω να ασχοληθώ με κάτι τελείως διαφορετικό την μηχανικη (μηχανολόγος μηχανικος) κάτι που δεν πρόκειται να το κάνω σε προπτυχιακό επίπεδο καθώς δεν έχω το σθένος να δώσω πάλι πανελλήνιες το 2021. Θα κοιτάξω μήπως γίνεται να το κανω σε καποιο βαθμό μέσω μεταπτυχιακού στην βιοϊατρική μηχανική, ιατρική φυσικη κλπ. 

Επεξ/σία από Pickle Rick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι δηλαδη 2ο ετος, αρα έχεις πολύ δρομο μπροστα σου κι οχι μονο διαβασμα αλλά και κλινικες, 4 χρονια γεματα μονο για το πτυχιο -οσα δηλαδη ενας φοιτητης αλλης σχολης που θα ξεκινησει τωρα- συν αγροτικό, συν ειδικότητα, ισως και καποιο μαστερ ή διδακτορικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...