Προς το περιεχόμενο

DSLR 2020 (250D / 800D / M50 / d5300 / d5600)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα, άρα για joby μόνο στο 3k με το ballhead στα 70€. Μ' άρεσε που πιάνει παντού το συγκεκριμένο αλλά δεν ξέρω από σταθερότητα πως θα είναι.

Γενικά η τιμή στα τρίποδα αλλάζει με τη σταθερότητα και το βάρος ή είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Μάλιστα, άρα για joby μόνο στο 3k με το ballhead στα 70€. Μ' άρεσε που πιάνει παντού το συγκεκριμένο αλλά δεν ξέρω από σταθερότητα πως θα είναι.

Γενικά η τιμή στα τρίποδα αλλάζει με τη σταθερότητα και το βάρος ή είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

👍

Μάλλον είναι προτιμότερο να είσαι 20-25% κάτω από το max του τρίποδα. 

Εκείνο που αλλάζει είναι η στιβαρότητα και η αντοχή των συνδέσμων (πόσο δυνατά σφίγγουν). 

Φαντάζομαι πως το ίδιο ισχύει για τα joby. Αλλά και αυτά τα ελαστικά κρατήματα πρέπει να εχουν ενα εύρος βάρους και γωνίας. 

Φαντάζομαι οτι δεν μπορείς να το κρεμάσεις ανάποδα. 

Τα 3 χλγ κατανέμονται ισομερώς στα πόδια που το στηρίζουν. 

Αν πας να το κρεμάσεις θα πρέπει να κρατήσει όλο το βάρος το κεντρικό παξιμάδι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Μάλιστα, άρα για joby μόνο στο 3k με το ballhead στα 70€. Μ' άρεσε που πιάνει παντού το συγκεκριμένο αλλά δεν ξέρω από σταθερότητα πως θα είναι.

Γενικά η τιμή στα τρίποδα αλλάζει με τη σταθερότητα και το βάρος ή είναι και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

    Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις , αν πρόκειται να συνεχίσεις να ασχολείσαι , αν είσαι διατεθειμένος να το κουβαλάς σε δυσπρόσιτα μέρη , αν δεν έχεις διάθεση να παρασύρει ένα ελαφρύ αεράκι το τρίποδο ρίχνοντας κάτω την μηχανή με ανάλογη ζημία κλπ . 

   Οι τιμές φτάνουν και πέρα από το χιλιάρικο , οπότε είναι συσχετισμός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το χαμηλό budget που ανέφερα παραπάνω είναι για να κάνω τη δουλειά μου για κάνα μήνα και από τον άλλο μήνα παίρνω ένα κανονικό οπότε αφήστε το budget τρίποδο θα πάρω ένα φθηνό όποιο να ναι για τώρα.

Μπάμπη δεν την αγόρασα για να κάθεται, εννοείται θα ασχοληθώ, ναι θα το κουβαλάω σε δυσπρόσιτα μέρη και φυσικά ούτε θέλω να είναι ο λόγος που θα γίνει ζημιά στη μηχανή. Όμως γενικά θα ήθελα μια vfm overall λύση για να πάω σε κάτι καλύτερο μετά.

stratigos24 θα κοιτάξω και αυτό που μου είπες, γύρω σε αυτή την τιμή θέλω να παίξω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι παρέλαβα χθες το απόγευμα, έκανα μερικές δοκιμές πριν.

20200617093745_IMG_0024rs.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει με χρέπια τρίποδα . Στα οποία δεν είχα καμία εμπιστοσύνη .

Τα χρειαζόμουν για αργές ταχύτητες που ήταν ανέφικτες με τη μηχανή στο χέρι.

Επειδή δεν είχαν καμία εμπιστοσύνη ,  στήριζα μεν τη μηχανή στο  "τρίποδο" , αλλά ήμουν από πάνω και είχα περασμένο το λουρί της μηχανής στο λαιμό μου !!!!

Αν έπεφτε , θα κρεμόταν στο λαιμό μου και σωζόταν η μηχανή.

Δεν είναι τόσο ευχάριστο , αλλά γλύτωσα ζημιές και απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δεν το προχώρησα ακόμα με το τρίποδο, μάλλον θα πάω κατευθείαν σε ακριβό.

Περιμένω και τον telephoto όπου να ναι, έχει φτάσει Αθήνα.

Επίσης παρέλαβα χθες τον prime 20mm f/2 και έπαθα πλάκα, μου φαίνεται άχρηστος πλέον ο κιτ φακός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Τελικά δεν το προχώρησα ακόμα με το τρίποδο, μάλλον θα πάω κατευθείαν σε ακριβό.

Περιμένω και τον telephoto όπου να ναι, έχει φτάσει Αθήνα.

Επίσης παρέλαβα χθες τον prime 20mm f/2 και έπαθα πλάκα, μου φαίνεται άχρηστος πλέον ο κιτ φακός...

      Καλή όρεξη , ο κιτ φακός έχει πάντα την θέση του , ξεκινώντας από την back up λύση , έως και να μετατραπεί σε macro με την χρήση ενός οικονομικού κιτ μετατροπής , έως και να τοποθετηθεί ανάποδα . Στις περισσότερες των περιπτώσεων , πολλοί νιώθοντας " φτασμένοι " πλέον , τον απορρίπτουν συλλήβδην , κάτι που για μένα είναι ευπρόσδεκτο αφού μπορώ με λίγα χρήματα να αποκτήσω μια οικονομική all round λύση !!! 

   Καλή επιτυχία με το νέο απόκτημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις crop αυτά, επειδή οι κατασκευαστές τους δίνουν τσάμπα.

Στις full frame που δεν δίνονται τσάμπα ... αλλά κοστίζουν αρκετά ... κανείς δεν τους περιφρονεί !

Στις nikon π.χ. ο 24-85 f/3.5-4.5 και ο 24-120 f/4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Ήρθε και ο 200αρης, τον περίμενα πιο zoom-άτο για να πω την αλήθεια.

IMG_0479b.jpg

IMG_0477b.jpg

Ε ποσο παραπανω να ειναι. 200αρης ειναι!!! Απο 50 σε 200 πας.

Η ατμόσφαιρα δεν σε βοήθησε παντως και ο ηλιος το χειροτερεψε. Χωρις τριποδο να υποθεσω επισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε ξενοδοχείο στις ταράτσες για δουλειά και βγήκα τέρμα πάνω αλλά βιαζόμουν λίγο να φύγω και τράβηξα ότι μπορούσα χωρίς τρίποδο. Με το zoom μάλλον φταίει ότι το συγκρίνω με το zoom 5x που χρησιμοποιούσα και η διαφορά του δεν είναι και πολύ μεγάλη ή απλά δεν τον έχω δουλέψει πολύ και μπορεί να μου φαίνεται.

Η 1η είναι με τον 22αρη και η 2η ειναι με τον 50-200 στα 200mm. Ναι ήταν κάπως η ατμόσφαιρα, από την άλλη πλευρά ήταν καλύτερα. Ακόμα και τις ρυθμίσεις που ακόμα ψάχνομαι ήταν λίγο βιαστικές.

Βάζω και μια στα 55mm από την άλλη μεριά.

IMG_0475b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Ήμουν σε ξενοδοχείο στις ταράτσες για δουλειά και βγήκα τέρμα πάνω αλλά βιαζόμουν λίγο να φύγω και τράβηξα ότι μπορούσα χωρίς τρίποδο. Με το zoom μάλλον φταίει ότι το συγκρίνω με το zoom 5x που χρησιμοποιούσα και η διαφορά του δεν είναι και πολύ μεγάλη ή απλά δεν τον έχω δουλέψει πολύ και μπορεί να μου φαίνεται.

Η 1η είναι με τον 22αρη και η 2η ειναι με τον 50-200 στα 200mm. Ναι ήταν κάπως η ατμόσφαιρα, από την άλλη πλευρά ήταν καλύτερα. Ακόμα και τις ρυθμίσεις που ακόμα ψάχνομαι ήταν λίγο βιαστικές.

Βάζω και μια στα 55mm από την άλλη μεριά.

IMG_0475b.jpg

Μισο λεπτο. Το 5Χ zoom ειναι κατι σχετικο. Δεν εχει να κανει με τo actual focal length.

5X zoom εχεις απο τα 40mm στα 200mm φακου.

5Χ zoom εχεις και απο τα 22mm στα 110mm φακου.

Στην δευτερη περιπτωση το κάδρο σου θα ειναι 2Χ πιο ανοιχτο απο την πρωτη περιπτωση.

Απο τα 40-50mm που ας πουμε οτι ειναι περιπου η εστιακη αποσταση που βλεπει το ματι σου, εως τα 200mm που βλεπεις με τον νεο φακο σου ειναι ενα zoom Χ4-Χ5 περιπου.

Εαν παλι το συγκρινεις με το καδρο που θα εχεις με ενα ευρυγωνιο φακο τοτε το zoom παει στο Χ10. Αλλα δεν εχει πολυ σημασια αυτη η συγκριση!

 

Υ.Γ

Και απο την αλλη μερια η ιδια θολουρα στην ατμοσφαιρα υπαρχει (γιατι να ηταν διαφορετικα?). Καλοκαιρι μεσημερι δεν αναμενεις κατι καλυτερο ειναι η αληθεια σε μακρινη φωτογραφιση. Δεν ειναι καλη ωρα για να τσεκαρεις τι ψαρια πιανει ο νεος σου tele φακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω τι λες για το επι Χ zoom αλλα εγώ όπως είπα και παραπάνω το συγκρίνω με το κινητό που θα έχει 40mm ας πουμε; Δεν ξέρω.

Anyway, εννοείται πως δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο απλά το λέω καθαρά πως έβλεπα το φουλ οπτικό ζουμ του κινητού σε σχέση με τα 200mm του φακού.

Ναι η ώρα δεν ήταν καλή για photoshooting απλά επειδή υπήρχε το τοπίο είπα να κάνω πάλι τις δοκιμές μου μιας που τον παρέλαβα πριν πάω εκεί.

Από την άλλη μεριά ναι μεν υπήρχε θολούρα αλλά όχι στο βαθμό της προηγούμενης.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Καταλαβαίνω τι λες για το επι Χ zoom αλλα εγώ όπως είπα και παραπάνω το συγκρίνω με το κινητό που θα έχει 40mm ας πουμε; Δεν ξέρω.

Anyway, εννοείται πως δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο απλά το λέω καθαρά πως έβλεπα το φουλ οπτικό ζουμ του κινητού σε σχέση με τα 200mm του φακού.

Ναι η ώρα δεν ήταν καλή για photoshooting απλά επειδή υπήρχε το τοπίο είπα να κάνω πάλι τις δοκιμές μου μιας που τον παρέλαβα πριν πάω εκεί.

Από την άλλη μεριά ναι μεν υπήρχε θολούρα αλλά όχι στο βαθμό της προηγούμενης.

     Εντάξει , κάποια στιγμή θα παρθεί κανένα CPL φίλτρο κλπ ....... σιγά σιγά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εντάξει , κάποια στιγμή θα παρθεί κανένα CPL φίλτρο κλπ ....... σιγά σιγά .

Αυτό κάνει τη δουλειά που κάνει και το polarized γυαλί ηλίου απ' ότι κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...