Προς το περιεχόμενο

DSLR 2020 (250D / 800D / M50 / d5300 / d5600)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Κοίτα εκτός από ταξίδι θα με φτάνουν άνετα οι 400 φώτο.

Αυτό με το βάρος που λένε όταν είμαι χωρίς τρίποδο; Δηλαδή να είναι βαρύς ο φακός και να μην βολεύει και πολύ να βγάλεις χωρίς τρίποδο.

Γενικά γιατί θα πήγαινες στην M50 αντί για μια από τις άλλες που προαναφέρθηκαν;

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει πότε χρησιμοποιούμε flash γιατί στο κινητό δε χρησιμοποιώ καθόλου.

Θα πάω σε καμιά ώρα να τις ξαναπιάσω και να προχωρήσω στην αγορά αν είναι να την κοιτάξω και την Μ50.

    Καλή επιτυχία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα και τις είδα πάλι όλες, μ άρεσε πολύ η M50 και ο ηλεκτρονικός viewfinder που δεν είχα ξαναδεί. Ήταν κάτι διαφορετικό από ότι είχα δει μέχρι τώρα με τις DSLR. Οπότε κατέληξα σε αυτή, ήταν πολύ βολικό το μέγεθος επίσης.

Ήμουν έτοιμος για την αγορά της αλλά εκεί στον κοτσόβολο στην δανειοδότηση χώνουν και κάτι ψευτοέξοδα για να οικονομήσουν τα φυσικά καταστήματα, οπότε θα προχωρήσω στην αγορά της από εκεί online.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Πήγα και τις είδα πάλι όλες, μ άρεσε πολύ η M50 και ο ηλεκτρονικός viewfinder που δεν είχα ξαναδεί. Ήταν κάτι διαφορετικό από ότι είχα δει μέχρι τώρα με τις DSLR. Οπότε κατέληξα σε αυτή, ήταν πολύ βολικό το μέγεθος επίσης.

Ήμουν έτοιμος για την αγορά της αλλά εκεί στον κοτσόβολο στην δανειοδότηση χώνουν και κάτι ψευτοέξοδα για να οικονομήσουν τα φυσικά καταστήματα, οπότε θα προχωρήσω στην αγορά της από εκεί online.

    Σε ότι αφορά τις Canon , μην διστάσετε να αγοράσετε την επιπλέον εγγύηση εφόσον καλύπτει για 4 χρόνια το σώμα και τον φακό . Την κακιά ώρα , θα σας δώσουν όλα τα χρήματα πίσω στο σύνολο της δανειοδότησης , αξίζει να το ψάξετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.

Γράφεις:    Κυρίως μου αρέσουν φωτογραφίες telephoto, low-light και bokeh.
Και τώρα θα ρωτήσω εγώ
Γιατί δεν πας σε μια FF Nikon Canon μεταχειρισμένη οπου σίγουρα μετα δεν θα εχεις πρόβλημα να βάλεις ενα σωστο φωτεινό φακό φτηνά γι αυτα που θες?

προσφατα ειδα εδω μεσα αγγελία για σφραγισμένη FF με κατι λιγο πάνω απο 600€ απο αντικατάσταση όπως έλεγε.
Υπαρχουν αρκετοι που τις δινουν οσο οσο γιατι θελουν καλύτερες σε Video.

ξερω
το καινούργιο λουράκι με το logo στο σβέρκο κάνει μεγαλύτερη εντύπωση αλλά δεν ειναι πάντα αυτό που χρειάζεσαι για να βγάζεις καλές εικόνες...

Τα έγραψα για να σε βοηθήσω και οχι για να σου "χαλάσω" την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Σε ότι αφορά τις Canon , μην διστάσετε να αγοράσετε την επιπλέον εγγύηση εφόσον καλύπτει για 4 χρόνια το σώμα και τον φακό . Την κακιά ώρα , θα σας δώσουν όλα τα χρήματα πίσω στο σύνολο της δανειοδότησης , αξίζει να το ψάξετε .

Δεν μπορώ να ανέβω άλλο στο κόστος, εξάλλου η παραγγελία έγινε.

15 λεπτά πριν, vsterg είπε

καλημέρα.

Γράφεις:    Κυρίως μου αρέσουν φωτογραφίες telephoto, low-light και bokeh.
Και τώρα θα ρωτήσω εγώ
Γιατί δεν πας σε μια FF Nikon Canon μεταχειρισμένη οπου σίγουρα μετα δεν θα εχεις πρόβλημα να βάλεις ενα σωστο φωτεινό φακό φτηνά γι αυτα που θες?

προσφατα ειδα εδω μεσα αγγελία για σφραγισμένη FF με κατι λιγο πάνω απο 600€ απο αντικατάσταση όπως έλεγε.
Υπαρχουν αρκετοι που τις δινουν οσο οσο γιατι θελουν καλύτερες σε Video.

ξερω
το καινούργιο λουράκι με το logo στο σβέρκο κάνει μεγαλύτερη εντύπωση αλλά δεν ειναι πάντα αυτό που χρειάζεσαι για να βγάζεις καλές εικόνες...

Τα έγραψα για να σε βοηθήσω και οχι για να σου "χαλάσω" την απόφαση.

Καλημέρα. Δεν πήγα σε μεταχειρισμένη γιατί δεν μπορούσα να τα δώσω ντούκου τα λεφτά.

-

Με το infinity τι παίζει; Είδα Tax Import Free, ισχύει και για Ελλάδα; Επίσης σε out of stock φακούς, κάθε πότε stockάρουν; Με τι στέλνουν και πόσο καιρό κάνει να έρθει;

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

 

-

Με το infinity τι παίζει; Είδα Tax Import Free, ισχύει και για Ελλάδα; Επίσης σε out of stock φακούς, κάθε πότε stockάρουν; Με τι στέλνουν και πόσο καιρό κάνει να έρθει;

Γενικά είναι πολυ αξιόπιστο μαγαζί. Εχω προσωπική εμπειρία με ενα σώμα και δύο φακούς (όλα τις τάξης των +1000€) σε 3 διαφορετικές αγορές. 

Και έμαθα για το site εδώ απο άλλους που το ήξεραν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Με το infinity τι παίζει; Είδα Tax Import Free, ισχύει και για Ελλάδα; Επίσης σε out of stock φακούς, κάθε πότε stockάρουν; Με τι στέλνουν και πόσο καιρό κάνει να έρθει;

Ο ringo106, μέλος εδώ, έχει γράψει ότι παραγγελία στις 14/4 του ήρθε 21/4 (14/4=μεγάλη τρίτη και 21/4=τρίτη του πάσχα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω ότι εγκρίθηκε η δανειοδότηση την προηγούμενη βδομάδα για την Canon EOS M50 Kit EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM + Canon EF-M 22mm f/2 STM (δεν υπάρχει στο site τους, μίλησα με το εμπορικό τους τμήμα και μου άνοιξαν κωδικό για να τον φέρουν) και περιμένω από μέρα σε μέρα μου είπαν μέσα στη βδομάδα θα έχω τη μηχανή. Επίσης παρήγγειλα από e-infinity τον φακό Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, πιστεύω αυτοί οι φακοί θα με καλύψουν σε αυτά που θέλω.

Για το κομμάτι του "δε μπορώ να ανεβώ άλλο στο budget" ήταν για να πάρω με αυτά τα χρήματα φακούς από την αρχή.

Τέλος, επειδή στον τηλεφακό θα χρειαστώ και τρίποδο εαν μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο και σε αυτό το κομμάτι...

Επεξ/σία από Crypton-R-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω ότι εγκρίθηκε η δανειοδότηση για την Canon EOS M50 Kit EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM + Canon EF-M 22mm f/2 STM (δεν υπάρχει στο site τους, μίλησα με το εμπορικό τους τμήμα και μου άνοιξαν κωδικό για να τον φέρουν) και περιμένω από μέρα σε μέρα μου είπαν μέσα στη βδομάδα θα έχω τη μηχανή. Επίσης παρήγγειλα από e-infinity τον φακό Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, πιστεύω αυτοί οι φακοί θα με καλύψουν σε αυτά που θέλω. Τέλος, επειδή στον τηλεφακό θα χρειαστώ και τρίποδο εαν μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο και σε αυτό το κομμάτι...

Καλές λήψεις να κάνεις! Υγεία και να χαρείς το σύστημά σου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

 

Τέλος, επειδή στον τηλεφακό θα χρειαστώ και τρίποδο εαν μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο και σε αυτό το κομμάτι...

Καλές λήψεις!

Τριποδο θα χρειαστείς γενικά όχι μόνο για τον τηλέφωνο. 
 

Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος από το cullmann mundo 525m (βγαίνει και 525mc  που είναι carbon το υλικό, δε ξέρω αν είναι βέβαια το ίδιο σταθερό) και που έχω στην κατοχή μου. Θα έλεγα να κοιτάξεις προς αυτό ή προς το παρόμοιο Manfrotto element big aluminum traveler. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

24 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Καλές λήψεις να κάνεις! Υγεία και να χαρείς το σύστημά σου! 

Ευχαριστω φίλε μου!

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Καλές λήψεις!

Τριποδο θα χρειαστείς γενικά όχι μόνο για τον τηλέφωνο. 
 

Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος από το cullmann mundo 525m (βγαίνει και 525mc  που είναι carbon το υλικό, δε ξέρω αν είναι βέβαια το ίδιο σταθερό) και που έχω στην κατοχή μου. Θα έλεγα να κοιτάξεις προς αυτό ή προς το παρόμοιο Manfrotto element big aluminum traveler. 

Ευχαριστώ! Τηλεφακό μάλλον ήθελες να γράψεις.

Κάτι πιο οικονομικό για αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Ευχαριστώ! Τηλεφακό μάλλον ήθελες να γράψεις.

😅 F***ing autocorrect... 

Προσωπικά έχω ενα τέτοιο (10 χρόνια και είναι πρακτικά καινούργιο) αλλά πιθανώς να ειναι λίγο overkill για τον εξοπλισμό σου. 

Υπόψην πως το τρίποδο χρειάζεται βάρος για να είναι σταθερό (αντίσταση στον αέρα, στήριξη του βάρους της μηχανής + φακού) αλλά εμείς δεν θέλουμε να κουβαλάμε περιττό βάρος στην εκδρομή....

Δύσκολη εξίσωση... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τηλεφακο ήθελα να γράψω.. 😛

Πιο οικονομικό? Μέγιστο budget?

Το 525m το πορτοκαλί που έχω ξεκινάει από 85 ευρώ. 

θα ηθελες ας πούμε κάτι μέχρι 50 ευρώ για παράδειγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P Ναι 30-50€ έτσι απλά για να έχω κάτι μέχρι να πάρω κάτι καλύτερο.

Κάτι gorillapod που είδα εδώ μου κάνουν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

:P Ναι 30-50€ έτσι απλά για να έχω κάτι μέχρι να πάρω κάτι καλύτερο.

Κάτι gorillapod που είδα εδώ μου κάνουν;

Αυτό που είναι στα 40€ σηκώνει ως 1.1χλγ.... Άρα, μαλλον όχι 

Εδω ενα ελαφρύ (1.4 χλγ) και σηκώνει έως 3 χλγ. 

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...