Προς το περιεχόμενο

DSLR 2020 (250D / 800D / M50 / d5300 / d5600)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ εγω συμφωνω με την d7200 ειδικα σ αυτα τα χρηματα με τον κιτ φακο. Για μενα η σειρα 5xxx της nikon δεν εχει νοημα.... Αν ειναι να παρεις entry level παρε d3500 συν καποιον φακο με τα ιδια λευτα π θα εδινες για μια d5600 και θα εχεις καλυτερο συνολο. Αλλα ξανα λεω οτι αξιζει να πας σε d7200 αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με βάλατε σε σκέψεις με την 7200, αλλά επειδή ήθελα να προχωρήσω στην αγορά με δανειοδότηση (πλαίσιο, κοτσόβολος, κ.α.) και από το πλαίσιο μου λένε ότι πρέπει να είμαι παρόν για να γίνει αυτό, έφαγα άκυρο με την προσφορά της 7200. Κοίταξα και στον κοτσόβολο αλλά δεν υπήρχε κάποια αντίστοιχη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Με βάλατε σε σκέψεις με την 7200, αλλά επειδή ήθελα να προχωρήσω στην αγορά με δανειοδότηση (πλαίσιο, κοτσόβολος, κ.α.) και από το πλαίσιο μου λένε ότι πρέπει να είμαι παρόν για να γίνει αυτό, έφαγα άκυρο με την προσφορά της 7200. Κοίταξα και στον κοτσόβολο αλλά δεν υπήρχε κάποια αντίστοιχη προσφορά.

Από όπου και να την πάρεις εάν θέλεις δανειοδότηση πρέπει να είσαι παρόν να υπογράψεις! Δεν γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το κατάλαβα απλά θα χάσω την προσφορά. Θα πάω να κοιτάξω και σε άλλα δύο τοπικά καταστήματα που κάνουν δανειοδότηση μην τους έχει μείνει τίποτα να ξεστοκάρουν. Αλλιώς να προχωρήσω στο πακέτο που ανέφερα προηγουμένως ή δεν αξίζει;

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Ναι, το κατάλαβα απλά θα χάσω την προσφορά. Θα πάω να κοιτάξω και σε άλλα δύο τοπικά καταστήματα που κάνουν δανειοδότηση μην τους έχει μείνει τίποτα να ξεστοκάρουν. Αλλιώς να προχωρήσω στο πακέτο που ανέφερα προηγουμένως ή δεν αξίζει;

     Καλά , δεν θα χάσεις και τόσο πολύ , μηχανές σε προσφορά βγαίνουν κάθε τόσο . Άσε να δω λίγο την 250D και θα απαντήσω αργά το βράδυ η πολύ νωρίς το πρωί . Μια πρόχειρη ματιά μεταξύ των 800 D και 250D η ζυγαριά γέρνει μάλλον προς την 250D χωρίς τρομακτικές διαφορές αφού και η δύο φτάνουν σε ταχύτητα κλείστρου το 1/4000 . 

    Πάντως η προσφορά στο Πλαίσιο για την 250 δεν είναι άσχημη και μάλιστα οι όροι δανειοδότησης δεν είναι πολύ επαχθείς . Η επιβάρυνση στο 30μηνο είναι ούτε 100 ευρώ .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος και χρηστης 5dmk4, 6d mk2, και καλων φακων, και εχοντας αλλαξει αλλα 5-6 σωματα (550d-60d-70d-7d-6d-mk3 κλπ) και την μιση canon σε φακους σε ef/ef-s. 
Επισης εχω παιξει με νικον και sony αλλα ειλικρινα αν εξαιρεσεις τα ΠΟΛΥ pro σωματα, ολα τα αλλα υστερουν καπου, εκτος απο δυναμικο ευρος που εκει σκοτωνουν. 
VFM αυτη την στιγμη ειναι η Μ50. Δεν την εχω αγορασει απο τσιγγουνια πρωτον, και κυριως επειδη καλυπτομαι απο φιλου-συναδελφου οταν την χρειαζομαι για βιντεο.
Απαραιτητο ενα speedbooster, η ενας ανταπτορας για full frame φακους(οποτε αν τα βρεις μαζι τα τσιμπας χωρις δευτερη σκεψη). 

+Bαρος, συμβατοτητα με φακους EF,  Value και αξιολογους σχετικα efm φακους( χανουν σε διαφραγμα, αλλα ειναι πολυ sharp) , καλα αρχεια CR3,
βιντεο αψογη, καλη μπαταριουλα, και το κυριοτερο την εχεις παντα μαζι. Επισης το συστημα εστιασης της (dpaf), μπορει να μην το καταλαβαινεις τωρα ποσο σημαντικο ειναι αλλα trust me ειναι απιστευτα σημαντικο.

- δεν εχω βρει για τα λεφτα της ειλικρινα...

Για dslr σε αυτα τα λεφτα φιλε μου θα σου προτεινα να μεινεις μακρια, θα τα κλαις, 250/800 ειναι με το συμπαθειο σκουπιδια με βαρος. 
Oταν με το καλο το αποφασισω, δυστυχως παω και εγω για mirrorless (eos r? οτι εχει βγει). Καλες οι μεγαλες αλλα βαρος πολυ, και οι μικρες πλεον κανουν παπαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Ο μοναδικός λόγος που αποφεύγω σιγά σιγά την Nikon είναι οι ακριβοί φακοί παρόλο που μου άρεσε καλύτερα στο χέρι, αλλά δεν την έχω αποκλείσει ακόμα.

Για την D7200, υπάρχουν φθηνοί φακοί ακόμη και σε τιμές χώμα. Γιατί παίρνει τα πάντα από nikon από το ... 198κάτι . 

Αν μπορείς να σκάσεις το παραπάνω 100ρικο , πάρτη . Δεν θα μετανιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο θέμα άνοιξες φίλε μου... εύχομαι καλή τύχη σε ότι κι αν ασχοληθείς είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά. Η καλύτερη επιλογή η Nikon d7200 με τον φακό 18-105 η προσφορά στα 699 ευρώ ,all around πακέτο πλήρες... μετά ξεκινάνε τα δύσκολα με τους φακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για την D7200, υπάρχουν φθηνοί φακοί ακόμη και σε τιμές χώμα. Γιατί παίρνει τα πάντα από nikon από το ... 198κάτι . 

Αν μπορείς να σκάσεις το παραπάνω 100ρικο , πάρτη . Δεν θα μετανιώσεις. 

Θα πρεπει να πουμε ομως επισης οτι ειναι και μεγαλη και βαρια και ειναι σαφεστατα για πιο πορωμενους φωτογραφους οπου το μεγεθος και το βαρος δεν αποτελουν τοσο προβλημα. Αλλιως ειναι μεγαλες οι πιθανοτητες να μενει στο ντουλαπι. Οποτε σε αυτη την περιπτωση θα συμφωνησω με τον παραπανω φιλο για την Μ50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όπως είπα και πριν θα την αγοράσω με δανειοδότηση που σημαίνει ότι είμαι δεσμευμένος με τον κοτσόβολο που έχουμε τοπικά.

2) Στο αρχικό μου post ξέχασα να αναφέρω ότι θα είναι καθαρά για χόμπι και όχι επαγγελματικά, το διευκρινίζω μήπως σας κατευθύνω λάθος. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δε θα ψαχτώ με φακούς και με manual ρυθμίσεις. Αν ήθελα auto μου αρκούσε και το κινητό.

3) Επίσης να αναφέρω ξανά ότι δεν μ' ενδιαφέρει το βίντεο τόσο, στο οποίο είναι καλή η M50. Αξίζει να πάω σε αυτή για φωτογραφία; Οι φακοί της δεν είναι λίγο τσιμπημένοι;

Γενικά οι απόψεις διίστανται... ξεκινήσαμε με την D7200 την οποία δεν μπορώ να πάρω, με χάλασε και λίγο το μέγεθος σε σχέση με τις entry-level αλλά στην τελική δεν νομίζω να κολλούσα εκεί, μετά πήγαμε στη D800 η οποία φαίνεται λίγο καλύτερη από την D250 και τώρα το γυρίσαμε στη Mirrorless M50. Μπερδεύτηκα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, konakis είπε

 Η καλύτερη επιλογή η Nikon d7200 με τον φακό 18-105 η προσφορά στα 699 ευρώ ,all around πακέτο πλήρες... μετά ξεκινάνε τα δύσκολα με τους φακούς...

Παίρνει και ένα ευρυγώνιο ζουμ , όπως αυτός  που δεν κοστίζει και καμιά περιουσία και καλύπτει σχεδόν τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

1) Όπως είπα και πριν θα την αγοράσω με δανειοδότηση που σημαίνει ότι είμαι δεσμευμένος με τον κοτσόβολο που έχουμε τοπικά.

2) Στο αρχικό μου post ξέχασα να αναφέρω ότι θα είναι καθαρά για χόμπι και όχι επαγγελματικά, το διευκρινίζω μήπως σας κατευθύνω λάθος. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δε θα ψαχτώ με φακούς και με manual ρυθμίσεις. Αν ήθελα auto μου αρκούσε και το κινητό.

3) Επίσης να αναφέρω ξανά ότι δεν μ' ενδιαφέρει το βίντεο τόσο, στο οποίο είναι καλή η M50. Αξίζει να πάω σε αυτή για φωτογραφία; Οι φακοί της δεν είναι λίγο τσιμπημένοι;

Γενικά οι απόψεις διίστανται... ξεκινήσαμε με την D7200 την οποία δεν μπορώ να πάρω, με χάλασε και λίγο το μέγεθος σε σχέση με τις entry-level αλλά στην τελική δεν νομίζω να κολλούσα εκεί, μετά πήγαμε στη D800 η οποία φαίνεται λίγο καλύτερη από την D250 και τώρα το γυρίσαμε στη Mirrorless M50. Μπερδεύτηκα λίγο...

    Φιλτατε σας το είπα και προηγουμένως , με κάθε κίνδυνο να παρεξηγηθω . Αν γνωρίζατε τι ζητάτε δεν θα μπαίνατε στην διαδικασία να ρωτάτε . 

     Σήμερα πουλιέται εδώ μέσα ως μεταχειρισμένη μια D3300 με τους δύο γνωστούς φακούς και ο άνθρωπος ζητάει 220 ευρώ . Ένα ικανότατο και αξιοπρεπέστατο σύνολο για ερασιτεχνικό ξεκίνημα και όχι μόνον . Χωρίς δόσεις , χωρίς τίποτα . Θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια , αν επρόκειτο να ξεκινήσω , δεν θα έμπαινα στη διαδικασία του χρέους , μπορώ άνετα να συμπληρώσω αργότερα έναν 35αρη prime σειράς G , άλλα 100 ευρώ καί μέχρις εκεί για ερασιτεχνική χρήση . Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να ψάξετε τίποτε περισσότερο . Για μένα δεν διίστανται καθόλου οι απόψεις και εφόσον πρόκειται για χόμπι δεν βλέπω τον λόγο να γίνονται αναζητήσεις με κριτήριο το όποιο dynamic range κλπ .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές συμβουλές είναι όλες... τελικά. Εγώ πχ. ξεκίνησα με Canon ixus V2  και τώρα έχω Nikon D800. Τα ''θέλω¨ σου μεταβάλλονται ανάλογα με τις εμπειρίες. Και με μια Nikon D90 βγάζεις τέλειες φωτογραφίες. Συμβουλή : MHN δώσεις πολλά λ7 για σώμα. Πάρε κάτι να μάθεις να τραβάς και μετά θα έρθει η όρεξη και για prime φακούς και το σημαντικότερο θα ξέρεις τι θες πλέον. 
Και εγώ κοίταζα να αγοράσω το καλύτερο σώμα στην αρχή ψάχνοντας τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ. αλλά φωτογραφίες δεν έβγαζα καλές... Δεν έφταιγε η μηχανή βέβαια...  ούτε οι φακοί... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι πως οι τόσες διαφορετικές απόψεις δεν με βοηθήσανε να καταλήξω κάπου.

Θέλω να πάω σε καινούργια και όχι ντούκου τα λεφτά.

Επίσης ναι μεν ξεκινάω τώρα, αλλά δεν θέλω να αλλάξω μοντέλο σύντομα εφόσον θα αγοράσω καινούργια. Σε περίπτωση που δε με καλύψει και το ότι τη θέλω για χόμπι δε σημαίνει πως δε μπορώ να ψαχτώ περισσότερο με μια μηχανή καλύτερη από τις ερασιτεχνικές και μετά ποιος ξέρει μπορεί να μου στρίψει και να το δω επαγγελματικά.

Μέχρι τώρα ήμουν με τα κινητά, δεν μπορώ άλλο, δε με καλύπτουν πια και το καλύτερο κινητό να αγοράσεις πχ. σε νυχτερινή κινητού έχεις το noise της αρκούδας. Τώρα θα μου πείτε τι συγκρίνεις; Ακριβώς αυτό, το τηλέφωνο με τους φακουδάκους είναι γι' άλλα. Αυτό που θέλω είναι να ξεπεράσω αυτές τις δυνατότητες κι ας πάω σε μια λίγο καλύτερη από τις φθηνές DSLR που κυκλοφορούν. Αν πάρω την D3300 πχ που λες, πάρω φακό με χαμηλό F, ψαχτώ με ρυθμίσεις κτλ κτλ και δε μπορώ να καταφέρω καλό αποτέλεσμα θα πάνε τσάμπα τα λεφτά και θα ψάχνομαι πάλι.

Θέλω να κάνω τα 3 πράγματα που έγραψα στην αρχή, ικανοποιητικά. Όχι, τέλεια, ούτε μέτρια, αλλά ικανοποιητικά. Μιλάω για τα telephoto, low-light & bokeh.

Βάζω κι ένα παράδειγμα σε RAW που τραβήχτηκε με Manual Settings με Huawei Mate 20 Pro για να δείτε ότι δεν μπορώ αυτό το ρημάδι το noise. Το ελάττωσα με photoshop+lightroom στην edited αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δε με ικανοποιεί.

IMG_20200413_235604_dng.jpg

IMG_20200413_235604xF.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Αν πάρω την D3300 πχ που λες, πάρω φακό με χαμηλό F, ψαχτώ με ρυθμίσεις κτλ κτλ και δε μπορώ να καταφέρω καλό αποτέλεσμα θα πάνε τσάμπα τα λεφτά και θα ψάχνομαι πάλι.

Βάζω κι ένα παράδειγμα σε RAW που τραβήχτηκε με Manual Settings με Huawei Mate 20 Pro για να δείτε ότι δεν μπορώ αυτό το ρημάδι το noise. Το ελάττωσα με photoshop+lightroom στην edited αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δε με ικανοποιεί.

Για νυχτερινές λήψεις, μην το ψάχνεις. Το τρίποδο , είναι αναντικατάστατο !

Ακόμη κι αν έχεις φακό f/1.4 , θα σου αρέσει καλύτερα μια φωτογραφία με f/8, 2" , iso 100 , παρά με f/1.4 , 1/30 iso 1600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...