Προς το περιεχόμενο

DSLR 2020 (250D / 800D / M50 / d5300 / d5600)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας!

Μετά από πάρα πολλά χρόνια που όλο λέω ότι θα πάρω DSLR και ποτέ δεν παίρνω (πάνω από 10 χρόνια), έφτασε η ώρα καθώς έχω μεγαλύτερη οικονομική άνεση να την πάρω. Δεν ήθελα να πάω σε φθηνά μοντέλα τόσο καιρό οπότε έκανα υπομονή να έρθει η κατάλληλη ώρα. Θα ήθελα να πάω σε μία από τις παραπάνω (μάλλον).

Έχω μιλήσει με φωτογράφους, έχω διαβάσει reviews, έχω δει samples, videos στο youtube και θέλω μια τελική γνώμη από εδώ μέσα πριν προχωρήσω στην αγορά. Σήμερα επισκέφθηκα κατάστημα και είδα από κοντά τις 250D / d5300 / d5600. Μου άρεσαν καλύτερα οι Nikon στο χέρι. Η χρήση θα είναι κυρίως για φωτογράφηση και όχι τόσο για βίντεο. Κυρίως μου αρέσουν φωτογραφίες telephoto, low-light και bokeh. Απ' ότι κατάλαβα με όλα αυτά που είδα και άκουσα, οι Nikon έχουν καλύτερη low-light φωτογράφηση με χαμηλότερο noise, αλλά οι Canon είναι πιο εξελιγμένες τεχνολογικά και έχουν καλύτερο dynamic range, auto-focus και φθηνότερους φακούς. Ήμουν σχεδόν έτοιμος να προχωρήσω στην d5600, αλλά βλέπω ότι είναι σχετικά παλιό μοντέλο όπως και η 5300 ακόμα πιο παλιό και είπα κι αν βγει φέτος η d5700 κι έχω σκάσει τόσα λεφτά; Μήπως να πάω στη 250D που είναι ολοκαίνουργιο μοντέλο του 2019; Αλλά βλέπω διάφορα αρνητικά για το συγκεκριμένο μοντέλο όπως είναι το crop-άρισμα στα 4k video αν και δε μ' ενδιαφέρει τόσο αυτό. Μήπως στην 800D; Μου φάνηκαν καλύτερα τα reviews για την 800 αν και λίγο παλιότερη. Είναι οι Canon τόσο χάλια στις low-light ή διορθώνεται με έναν καλό φακό ή είναι απλά θέμα ρυθμίσεων; Τέλος είδα και την Mirrorless M50 που είναι στο budget μου αλλά την προτείνουν καλύτερα για τους βιντεάδες.

Αυτά για αρχή, ελπίζω να μην σας κούρασα και να βοηθήσει κάποιος.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Καλημέρα σας! Μετά από πάρα πολλά χρόνια που όλο λέω ότι θα πάρω DSLR και ποτέ δεν παίρνω (πάνω από 10 χρόνια), έφτασε η ώρα καθώς έχω μεγαλύτερη οικονομική άνεση να την πάρω. Δεν ήθελα να πάω σε φθηνά μοντέλα τόσο καιρό οπότε έκανα υπομονή να έρθει η κατάλληλη ώρα. Θα ήθελα να πάω σε μία από τις παραπάνω (μάλλον). Έχω μιλήσει με φωτογράφους, έχω διαβάσει reviews, έχω δει samples, videos στο youtube και θέλω μια τελική γνώμη από εδώ μέσα πριν προχωρήσω στην αγορά. Σήμερα επισκέφθηκα κατάστημα και είδα από κοντά τις 250D / d5300 / d5600. Μου άρεσαν καλύτερα οι Nikon στο χέρι. Η χρήση θα είναι κυρίως για φωτογράφηση και όχι τόσο για βίντεο. Κυρίως μου αρέσουν φωτογραφίες telephoto, low-light και bokeh. Απ' ότι κατάλαβα με όλα αυτά που είδα και άκουσα, οι Nikon έχουν καλύτερη low-light φωτογράφηση με χαμηλότερο noise, αλλά οι Canon είναι πιο εξελιγμένες τεχνολογικά και έχουν καλύτερο dynamic range, auto-focus και φθηνότερους φακούς. Ήμουν σχεδόν έτοιμος να προχωρήσω στην d5600, αλλά βλέπω ότι είναι σχετικά παλιό μοντέλο όπως και η 5300 ακόμα πιο παλιό και είπα κι αν βγει φέτος η d5700 κι έχω σκάσει τόσα λεφτά; Μήπως να πάω στη 250D που είναι ολοκαίνουργιο μοντέλο του 2019; Αλλά βλέπω διάφορα αρνητικά για το συγκεκριμένο μοντέλο όπως είναι το crop-άρισμα στα 4k video αν και δε μ' ενδιαφέρει τόσο αυτό. Μήπως στην 800D; Μου φάνηκαν καλύτερα τα reviews για την 800 αν και λίγο παλιότερη. Είναι οι Canon τόσο χάλια στις low-light ή διορθώνεται με έναν καλό φακό ή είναι απλά θέμα ρυθμίσεων; Τέλος είδα και την Mirrorless M50 που είναι στο budget μου αλλά την προτείνουν καλύτερα για τους βιντεάδες. Αυτά για αρχή, ελπίζω να μην σας κούρασα και να βοηθήσει κάποιος.

     Καλημέρα σας , δεν βάλατε και λίγα πράγματα στο τραπέζι , ας τα πούμε ένα , ένα .

     Πριν οτιδήποτε άλλο , αυτή την στιγμή κι' αν το προλάβετε παίζει στο Πλαίσιο σε προσφορά η D7200 με τον 18 - 105 στα 699 και λέω πως αν το προλάβετε καλά θα κάνετε .

     Στην σειρά 5xxx της Nikon , απουσιάζει το εσωτερικό μοτέρ , κάτι που αργότερα ίσως σας δυσκολέψει σε ότι αφορά την συνεργασία με άλλους φακούς της εταιρείας . Πέραν τούτου τα σώματα παραμένουν αξιόλογα .

    Στις Canon τα πράγματα είναι λίγο πιο φιλικά σε ότι έχει να κάνει στην συνεργασία γενικά με φακούς , συν πολλά παρελκόμενα αλλά και after market προϊόντα . 

   Στο ζήτημα του ISO και της low light λήψης πολλά πράγματα θα εξαρτηθούν από τον συνδυασμό σώματος φακού , αλλά μην πατήσετε πολύ στα χαρακτηριστικά , έτσι κι' αλλιώς ISO 100 είναι , ενισχυμένο στα ταβάνια . Ίσως γι αυτό το ζήτημα , κι' αν έχει πρωταρχική για σας σημασία , να ψάξετε περισσότερο την ικανότητα εστίασης σε low light καταστάσεις . 

   Θα έβλεπα πρώτα μια DSLR γενικά , κι' ας τρέχουν όλοι για mirrorless , θα έβλεπα πρώτα μια Nikon , θα έβλεπα πρώτα την D7200 στα 699 , έπρεπε να πάτε χθες ........ , θα έβλεπα πρώτα μια Nikon , θα πήγαινα μετά για Canon , μια 250D , εναλλακτικά μια 80D μεταχειρισμένη , σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν θα το καθυστερούσα πολύ δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στους φακούς αφού η ουσία δεν βρίσκεται τόσο πολύ στο σώμα .

    Σε όλες τις περιπτώσεις να θυμάστε πως οι φακοί έχουν δεσμευτικό χαρακτήρα μελλοντικά , αφού σας υποχρεώνουν να μείνετε σε μία εταιρεία ( όχι κακό ) , στην Nikon ίσως λίγο πιο δεσμευτικό σε επίπεδο DSLR και λέω να μείνετε , αφού η διαδικασία να πουλήσετε φακούς και σώματα , έχοντας αλλάξει φίρμα και για οποιοδήποτε λόγο , δεν είναι ακριβώς το καλύτερο σενάριο .

   Μην ψαχτειτε πολύ ώρα με τα τεχνικά , όλες οι περιπτώσεις που αναφέρατε είναι εξίσου αξιόλογες , εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε και καλές λήψεις .

   Μπείτε στο Πλαίσιο κι' αν έχουν ακόμη μια D7200 αρπαξτε την . 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν βλέπω να υπάρχει η D7200 στο site του Πλαίσιου, η μόνη που βλέπω στα 699€ είναι η D5300 με τους δύο φακούς, εκτός αν εννοείται ότι ξεστοκάρουν τα φυσικά καταστήματα που δεν έχουμε εδώ στην Κέρκυρα. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι παλiότερο μοντέλο η D7200; Δεν χάνω σε δυνατότητες λόγω ηλικίας;

Οπότε μου προτείνετε την 250D μετά από την D7200. Στην 80D δεν μπορώ να πάω γιατί ήθελα να πάω σε καινούργια DSLR.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Καλημέρα σας , δεν βάλατε και λίγα πράγματα στο τραπέζι , ας τα πούμε ένα , ένα .

     Πριν οτιδήποτε άλλο , αυτή την στιγμή κι' αν το προλάβετε παίζει στο Πλαίσιο σε προσφορά η D7200 με τον 18 - 105 στα 699 και λέω πως αν το προλάβετε καλά θα κάνετε .

     Στην σειρά 5xxx της Nikon , απουσιάζει το εσωτερικό μοτέρ , κάτι που αργότερα ίσως σας δυσκολέψει σε ότι αφορά την συνεργασία με άλλους φακούς της εταιρείας . Πέραν τούτου τα σώματα παραμένουν αξιόλογα .

    Στις Canon τα πράγματα είναι λίγο πιο φιλικά σε ότι έχει να κάνει στην συνεργασία γενικά με φακούς , συν πολλά παρελκόμενα αλλά και after market προϊόντα . 

   Στο ζήτημα του ISO και της low light λήψης πολλά πράγματα θα εξαρτηθούν από τον συνδυασμό σώματος φακού , αλλά μην πατήσετε πολύ στα χαρακτηριστικά , έτσι κι' αλλιώς ISO 100 είναι , ενισχυμένο στα ταβάνια . Ίσως γι αυτό το ζήτημα , κι' αν έχει πρωταρχική για σας σημασία , να ψάξετε περισσότερο την ικανότητα εστίασης σε low light καταστάσεις . 

   Θα έβλεπα πρώτα μια DSLR γενικά , κι' ας τρέχουν όλοι για mirrorless , θα έβλεπα πρώτα μια Nikon , θα έβλεπα πρώτα την D7200 στα 699 , έπρεπε να πάτε χθες ........ , θα έβλεπα πρώτα μια Nikon , θα πήγαινα μετά για Canon , μια 250D , εναλλακτικά μια 80D μεταχειρισμένη , σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν θα το καθυστερούσα πολύ δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στους φακούς αφού η ουσία δεν βρίσκεται τόσο πολύ στο σώμα .

    Σε όλες τις περιπτώσεις να θυμάστε πως οι φακοί έχουν δεσμευτικό χαρακτήρα μελλοντικά , αφού σας υποχρεώνουν να μείνετε σε μία εταιρεία ( όχι κακό ) , στην Nikon ίσως λίγο πιο δεσμευτικό σε επίπεδο DSLR και λέω να μείνετε , αφού η διαδικασία να πουλήσετε φακούς και σώματα , έχοντας αλλάξει φίρμα και για οποιοδήποτε λόγο , δεν είναι ακριβώς το καλύτερο σενάριο .

   Μην ψαχτειτε πολύ ώρα με τα τεχνικά , όλες οι περιπτώσεις που αναφέρατε είναι εξίσου αξιόλογες , εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε και καλές λήψεις .

   Μπείτε στο Πλαίσιο κι' αν έχουν ακόμη μια D7200 αρπαξτε την . 

    Δεν υπάρχουν " φθηνότεροι " φακοί , η ποιότητα πρέπει να πληρωθεί . Για ξεκάθαρα ερασιτεχνική χρήση σε Nikon , το δίδυμο 18 - 55 VR μαζί με τον 55 - 200 VR είναι εξαιρετικά ικανό να καλύψει όλες τις ανάγκες . Ιδιαίτερα προσιτό σε τιμές , όπου και αν χαλάσει κάποιος από τους δύο , αντικαθίσταται εύκολα με μικρό κόστος . 

   Αργότερα και εφόσον κάποιος διακρίνει ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο εξειδικευμένο , ρίχνει πρώτα μια ματιά στο πορτοφόλι του και προχωράει κατά βούληση προς το χιλιάρικο και βάλε . 

  Αν πάλι θέλει να προχωρήσει με οικονομικά κριτήρια , πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι , για Nikon ένας 10 - 22 VR , για πιο ευρείες λήψεις , ένας 35  f1.8 σειράς G για κάτι φωτεινότερο , ακόμη ένας 70 - 300 VR εφόσον προκύψουν ανάγκες για κάτι μακρινοτερο .

   Αυτές είναι οι πλέον νορμάλ λύσεις , αντίστοιχες σε Canon ομοίως . 

16 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν βλέπω να υπάρχει η D7200 στο site του Πλαίσιου, η μόνη που βλέπω στα 699€ είναι η D5300 με τους δύο φακούς, εκτός αν εννοείται ότι ξεστοκάρουν τα φυσικά καταστήματα που δεν έχουμε εδώ στην Κέρκυρα. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι παλiότερο μοντέλο η D7200; Δεν χάνω σε δυνατότητες λόγω ηλικίας;

Οπότε μου προτείνετε την 250D μετά από την D7200. Στην 80D δεν μπορώ να πάω γιατί ήθελα να πάω σε καινούργια DSLR.

    Αγαπητέ , μην ξεγελιεστε με το νεότερο το οποίο θα εμφανίζεται συνεχώς . Πολύς κόσμος αγοράζει σύνολα χωρίς να γνωρίζει πως δουλεύει ο αισθητήρας της μηχανής , ακόμη που βρίσκεται ο μηχανισμός autofocus .

   Αυτό που έχει αξία , πιστέψτε με , είναι να τραβάτε φωτογραφίες με παράλληλη εμβάθυνση στο αντικείμενο . Αν σας πω με τι μηχανές δουλεύω θα πεθάνετε στα γέλια , κάτι που φυσικά δεν επιθυμώ . Θα σας παραθέσω στο τέλος χθεσινή εικόνα με την D90 μου , κι' αν δεν σας πω πως έχω ρυθμισμένο το WB δεν πρόκειται να καταλάβετε τίποτα . 

   Κάντε το ξεκίνημα , τρώγοντας έρχεται η όρεξη , όσο για το dynamic range της τάδε η της άλλης , αυτό που αξίζει να μάθετε είναι πως πρέπει να έχετε και αντίστοιχο μηχάνημα για να προβάλετε μια τέτοια εικόνα η οποία τραβήχτηκε κάνοντας πλήρη εκμετάλλευση ενός τέτοιου χαρακτηριστικού . 

  Αν λοιπόν έχετε τηλεόραση ας πούμε 2K , ακόμη και 2mp ανάλυσης είναι αρκετά .

  Μακάρι να βρείτε την όρεξη να εμβαθύνετε κι' αυτό μπορεί να συμβεί τραβώντας φωτογραφίες και όχι βουτώντας σε ατελείωτες λίστες με τεχνικά χαρακτηριστικά .

  Αν σας αρέσει η εικόνα , είναι τραβηγμένη με μια Nikon D90 , έχω και από Canon , σας δηλώνω δε πως το WB είναι στους 5.000 Kelvin . 

  Για ότι χρειαστεί μην διστάσετε να ρωτήσετε . Πάρτε κάτι και βάλτε μπρος . Όχι , δεν χάνετε τίποτα επειδή διαλέξατε ένα παλαιότερο μοντέλο σώματος και χωρίς αρνητική διάθεση σας λέω απλά πως αν γνωρίζατε τι χρειάζεστε ακριβώς φυσικά δεν θα ρωτούσατε , έτσι δεν είναι ?

 

IMG_20200602_142055_800.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αναμένω περισσότερα σχόλια για να καταλήξω στην επιλογή που θα κάνω.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αναμένω περισσότερα σχόλια για να καταλήξω στην επιλογή που θα κάνω.

    Πιστεύω να βοηθήσουν κι' άλλοι , καλή επιτυχία . Αν τυχόν βγάλουν καμία 80D σε προσφορά ορμήξτε την αντίστοιχα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τιμές, αυτή τη στιγμή βλέπω στο infinity , την

CANON EOS 800D  + EF-S 18-55mm IS STM + EF-S 55-250mm IS STM

στα 725€ . 

Δεν ξέρω τι παίζει στα ελληνικά καταστήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε αντίστοιχη θέση πριν κάποιους μήνες. Στην αρχή πήρα την 200d πάρα πολύ αξιόλογη μηχανή απλά είχα πάντα κόλλημα και κοιτούσα τα σπεκς έδωσα την 200d και πήγα στην 800d όπου ήταν αυτό που ήθελα από την αρχή. Δεν έχω δει μεγάλες διαφορές απλά μόνο και μόνο τα περισσότερα σημεία εστίασης ήταν ένα παράγοντας όπου μέσα μου με έτρωγε και έτσι έκανα την κίνηση. Θα σου πρότεινα την 800d εξαιρετική μηχανή σε πάρα πολύ καλή τιμή από 450 μέχρι και 500 την βρίσκεις αυτή τη στιγμή. Στα θετικά ο 50μμ στα 1,8 έχει περίπου 110 ευρώ. Το μενού της είναι πολύ φιλικό σε αρχάριους όπου θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου κλικ. Ότι και να πάρεις να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις κανει τη σωστή επιλογή όλες είναι εξαιρετικές μηχανές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50ρη prime για crop μηχανές, αν δεν τον θέλει κανείς αποκλειστικά για πορτραίτα, τον θεωρώ περιορισμένης χρησιμότητας.

Στις canon με crop factor X1.6 ισοδυναμεί με 80mm (σε ful frame) .

Για γενική χρήση και τρομερή ευκαιρία λόγω τιμής , στις crop canon , είναι ο 24mm/2.8 (ισοδύναμο με 38.4mm σε full frame). 

Δείγματα εδώ .

 

Σε nikon (crop) , θέλει κάποιος τα διπλάσια και βάλε χρήματα για σώματα με μοτέρ για τον 24/2.8 ή τα τετραπλάσια και βάλε για το νέο 24/1.8 που είναι full frame (σε full frame, υπάρχουν επιλογές για 35mm) .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Από τιμές, αυτή τη στιγμή βλέπω στο infinity , την

CANON EOS 800D  + EF-S 18-55mm IS STM + EF-S 55-250mm IS STM

στα 725€ . 

Δεν ξέρω τι παίζει στα ελληνικά καταστήματα. 

Το αρχικό μου budget ήταν στα 500€, είπα να το ανεβάσω μέχρι 600-650 αν είναι να πάρω κάτι καλύτερο, όχι παραπάνω.

1 ώρα πριν, badounask είπε

Ήμουν σε αντίστοιχη θέση πριν κάποιους μήνες. Στην αρχή πήρα την 200d πάρα πολύ αξιόλογη μηχανή απλά είχα πάντα κόλλημα και κοιτούσα τα σπεκς έδωσα την 200d και πήγα στην 800d όπου ήταν αυτό που ήθελα από την αρχή. Δεν έχω δει μεγάλες διαφορές απλά μόνο και μόνο τα περισσότερα σημεία εστίασης ήταν ένα παράγοντας όπου μέσα μου με έτρωγε και έτσι έκανα την κίνηση. Θα σου πρότεινα την 800d εξαιρετική μηχανή σε πάρα πολύ καλή τιμή από 450 μέχρι και 500 την βρίσκεις αυτή τη στιγμή. Στα θετικά ο 50μμ στα 1,8 έχει περίπου 110 ευρώ. Το μενού της είναι πολύ φιλικό σε αρχάριους όπου θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου κλικ. Ότι και να πάρεις να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις κανει τη σωστή επιλογή όλες είναι εξαιρετικές μηχανές. 

Κι εγώ απ' ότι έχω καταλάβει τα 800αρια (800-850) μοντελα ειναι καλυτερα από τα 200αρια (200-250) σε κάποια πράγματα γι' αυτό και έβαλα και την 800 μέσα στο παιχνίδι.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

50ρη prime για crop μηχανές, αν δεν τον θέλει κανείς αποκλειστικά για πορτραίτα, τον θεωρώ περιορισμένης χρησιμότητας.

Στις canon με crop factor X1.6 ισοδυναμεί με 80mm (σε ful frame) .

Για γενική χρήση και τρομερή ευκαιρία λόγω τιμής , στις crop canon , είναι ο 24mm/2.8 (ισοδύναμο με 38.4mm σε full frame). 

Δείγματα εδώ .

Σε nikon (crop) , θέλει κάποιος τα διπλάσια και βάλε χρήματα για σώματα με μοτέρ για τον 24/2.8 ή τα τετραπλάσια και βάλε για το νέο 24/1.8 που είναι full frame (σε full frame, υπάρχουν επιλογές για 35mm) .

Άρα στην Nikon στις entry-level το πρόβλημα είναι ότι το μοτέρ είναι στο φακό οπότε και οι φακοί είναι πιο ακριβοί αν καταλαβαίνω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

  Άρα στην Nikon στις entry-level το πρόβλημα είναι ότι το μοτέρ είναι στο φακό οπότε και οι φακοί είναι πιο ακριβοί αν καταλαβαίνω καλά.

Όχι δεν είναι θέμα αυτό , γιατί υπάρχουν φακοί ευκαιρίες με μοτέρ, ειδικά για dx.

Απλά η nikon , δεν έχει prime φακό , ισοδύναμο με 35mm (περίπου) για crop dslr  ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.

Ενώ η canon , έχει τον 24mm f/2.8 στα 130€ , τιμη χάρισμα  (πιστεύω μπορεί να τον καταργήσει κάποια στιγμή και να εμφανίσει κανένα "νέο" σε τριπλή τιμή και να κλαίνε όσοι δεν πρόλαβαν, έχει ξαναγίνει σε πολλούς κατασκευαστές αυτό).  . 

Σε νίκον πας είτε στον παλιό 24 f/2.8 που κάνει 290€ από εξωτερικό ή στον κορυφαίο full frame 24mm f/1.8 , που τσακίζει μεν , αλλά κάνει 500€ από εξωτερικό.

Σε ευρυγώνιους ζουμ , υπάρχει και σε nikon κορυφαία επιλογή για crop , ο 10-20 με σταθεροποίηση στα 250€ περίπου. 

 

Για έναν σταθερό , για γενική χρήση , θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι τα 35mm (ισοδύναμο σε full frame). 

Δες και τα δείγματα παραπάνω. 

Ή τον 35ρη full frame της nikon εδώ

ή τον παλιό εδώ 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Όχι δεν είναι θέμα αυτό , γιατί υπάρχουν φακοί ευκαιρίες με μοτέρ, ειδικά για dx.

Απλά η nikon , δεν έχει prime φακό , ισοδύναμο με 35mm (περίπου) για crop dslr  ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.

Ενώ η canon , έχει τον 24mm f/2.8 στα 130€ , τιμη χάρισμα  (πιστεύω μπορεί να τον καταργήσει κάποια στιγμή και να εμφανίσει κανένα "νέο" σε τριπλή τιμή και να κλαίνε όσοι δεν πρόλαβαν, έχει ξαναγίνει σε πολλούς κατασκευαστές αυτό).  . 

Σε νίκον πας είτε στον παλιό 24 f/2.8 που κάνει 290€ από εξωτερικό ή στον κορυφαίο full frame 24mm f/1.8 , που τσακίζει μεν , αλλά κάνει 500€ από εξωτερικό.

Σε ευρυγώνιους ζουμ , υπάρχει και σε nikon κορυφαία επιλογή για crop , ο 10-20 με σταθεροποίηση στα 250€ περίπου. 

Μιας που είμαι καινούργιος και άκουσα για πρώτη φορά την λέξη prime σε φακούς, το έψαξα και γενικά και για τον συγκεκριμένο φακό και φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.

Αν προχωρήσω σε αγορά Canon θα τον πάρω σίγουρα με την αγορά της μηχανής εφόσον το κόστος είναι σχετικά μικρό.

Είδα και τα δείγματα που έστειλες, σ' ευχαριστώ!

 

Edit: Μου φαίνεται πως καταλήγω σιγά σιγά στο πακέτο: Canon EOS 800D 18-55IS + Canon EFS 24mm f2.8 STM για αρχή και βλέπω αργότερα για τηλεφακό.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Update
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου παλι γνωμη ειναι ότι στα 700 ευρω με τον 18-105mmVR (που ειναι πολυ βολικος all around/ travel φακος) η D7200 είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ μηχανη και σαφεστατα πιο value for money απο οτιδηποτε αλλο εχει αναφερθει εδω. Ειναι μηχανη που ανηκει στην semi-pro κατηγορια με πολλα θετικα σε επεξεργαστη, ταχυτητα, AF κλπ κλπ.

Και στο Πλαισιο υπαρχει σε πολλα καταστηματα (πατα στο "Διαθεσιμοτητα Καταστηματων")

https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/fotografikes-mixanes/nikon-dslr-camera-d7200-kit-18-105mm_2336375

αλλα και στον Παπαδακη και σαν κιτ στα 699 ευρω

https://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8030

και σαν μονο σωμα μηχανης στα 599 ευρω (εαν θελεις να επιλεξεις αλλους φακους)

https://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8029

 

Απο εκει και μετά σαφεστατα η 800D θα ελεγα οτι ειναι καλυτερη επιλογη απο τις υπολοιπες. Ειδικα στην τιμη που παιζει σημερα το κιτ (ή μονο το σωμα).

Μ50/D5300 θα ελεγα οτι ειναι στα ιδια. Η Μ50 εχει περιορισμενη γκαμα φακων αλλα μικροτερο μεγεθος.

Η D5300 αν και παλαιοτερη δεν ειναι στην ουσια ξεπερασμενη. Οι σειρα μεχρι και την D5700 δεν εχει μεγαλες βελτιωσεις.

Η 250D ειναι πολυ entry level και πολυ ψευτικη κατασκευη θα ελεγα. Δεν με ψηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φαίνεται τελικά το πλαίσιο ξεστοκάρει στα καταστήματα την D7200 μου άρεσε και το splashproof που είδα, αλλά ξεφεύγω πολύ από το budget. Όμως ξεκίνησα να ψάχνω με 500€ και έφτασα στα 650€ οριακά, δε μπορώ να ανέβω παραπάνω δυστηχώς. Ούτε μπορώ να περιμένω για άλλες εκπτώσεις, black friday κτλ γιατί αν το τραβήξω δεν θα πάρω πάλι DSLR.

Έστω να κάνω μια αρχή να δω πως θα πάει και αργότερα τη πουλάω και πάω σε άλλη. Να μην ξεχνάτε ότι θα είναι η πρώτη μου μηχανή οπότε με αυτή θα παίξω και θα μάθω με τις ρυθμίσεις. Απλά θα δεσμευτώ λογικά με την εταιρεία που θα επιλέξω γιατί θα έχω ήδη φακούς της, κάπως έτσι νομίζω το πάνε όλοι.

Ο μοναδικός λόγος που αποφεύγω σιγά σιγά την Nikon είναι οι ακριβοί φακοί παρόλο που μου άρεσε καλύτερα στο χέρι, αλλά δεν την έχω αποκλείσει ακόμα.

Μου έχει γίνει το κεφάλι καζάνι, όλο ψάχνω ψάχνω και δεν μπορώ να καταλήξω. :P

Ελπίζω μέχρι την Παρασκευή να έχω προχωρήσει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...