Προς το περιεχόμενο

Webcamera για εξετασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει μια webcamera για τις επερχομενες εξετασεις των αει . Δεν θελω να ξοδεψω πολλα χρηματα . Το μεγιστο 50 ευρω . Βεβαια δεν θελω να παρω και κατι που θα μου δημιουργησει προβληματα στην εξεταση . Τωρα 50 ευρω σιγουρα δεν ειναι πολλα . Δεν τρεφω αυταπατες . Δεν προκειται να παρω state of the art . Αλλα να μην ειναι σαν εκεινα τα τηλεφωνακια στα περιπτερα με τις καραμελες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lamtech full hd mini στα 20€

Δεν το περίμενα αλλά είναι μια πολύ αξιόλογη κάμερα για τα λεφτά της. Ίσως και η μόνη HD σε αυτά τα χρήματα. Την πήρα και εγώ για βιντεοκλήσεις για meetings και είναι μια χαρά και σε εικόνα και σε ήχο. Εάν είσαι σε σκοτεινό περιβάλλον απλά χαμήλωσε την ανάλυση και αυτόματα αυξάνει και την φωτεινότητα της. Είναι σίγουρα μια καλή αγορά για τα χρήματα της. Και εάν δεν πας σε αρκετά πιο ακριβές λύσεις τότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πας σε κάτι άλλο.

https://www.kotsovolos.gr/computing/peripherals/webcams/211295-lamtech-lam032808-full-hd-1080p-mini

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με αυτά τα λεφτά θα βρείς σίγουρα κάποιες αξιόλογες :) , αρκεί ότι πάρεις να είναι επώνυμη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zernex201 είπε

Με αυτά τα λεφτά θα βρείς σίγουρα κάποιες αξιόλογες :) , αρκεί ότι πάρεις να είναι επώνυμη μάρκα.

Δεν είναι δεδομένο αυτό. Θα βρεις πολλά προβλήματα σε Logitech & Microsoft οι οποίες έχουν πάει αρκετά άνω από 50€ σήμερα. Διάβασε τις κριτικές να δεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν είναι δεδομένο αυτό. Θα βρεις πολλά προβλήματα σε Logitech & Microsoft οι οποίες έχουν πάει αρκετά άνω από 50€ σήμερα. Διάβασε τις κριτικές να δεις.

Απλά το λέω με το σκεπτικό, ότι συνήθως οι ΟΕΜ λένε ανάλυση 1080 και δεν εχουν ουτε 360..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Απλά το λέω με το σκεπτικό, ότι συνήθως οι ΟΕΜ λένε ανάλυση 1080 και δεν εχουν ουτε 360..

Αναφέρω τα παραπάνω γιατί το είχε ψάξει αρκετά για τον ίδιο λόγο. Καταρχήν το HD δεν ειναι απαραίτητο για webcam για εξετάσεις και video κλήσεις. Είναι όμως ίσως η μονη που έχει σε αυτό το επίπεδο τιμής. Η ποιότητα εικόνας δεν είναι εξαιρετική αλλά είναι απόλυτα αποδεκτή ακόμη και σε χαμηλότερες αναλύσεις όπου τις προτείνω για να έχετε πιο φωτεινή εικονα μιας και σε μια βιντεοκλήση τα πρόσωπα τείνουν να είναι πάντα υποφωτισμενα. Από την αλλη ο ήχος που είναι ένα ζητούμενο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτός και χωρίς προβλήματα. Την έχω χρησιμοποιήσει με Skype, Viber, Blue jeans και Cisco και είναι απολύτως συμβατή.

Όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να πω ότι ισχύουν πάντα για πιο επώνυμες και ακριβές κάμερες όπως πχ η Microsoft HD 3000 που έχει πχ σήμερα 80€ και δεν αξίζει ούτε για 10-15€, η Logitech C270 στα ίδια χρήματα που έχει τα θεματακια της πολλές φορές και σαφέστατα δεν αξίζει τα 80€ και πάλι.

Το ζητούμενο είναι να είναι λειτουργική και συμβατή με τις πλατφόρμες videoconference με αποδεκτή ποιότητα video σε μέση ανάλυση και αποδεκτό ηχο.

Οι Web Cam έχουν πάει σε τιμές Χ3 τουλάχιστον σε αυτή την περίοδο κάτι που είναι απαράδεκτο. Οπότε σαφέστατα δεν αξίζει να δώσεις 50-70-100€ για κάμερα που αγόραζες πριν μερικούς μήνες με το 1/3, 1/4 των χρημάτων.

Ασε που με 5-10€ κανείς το κινητό σου κάμερα. Το έχω κάνει και δουλεύει μια χαρά με την iVCam

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...