Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό για απόφοιτο πληροφορικής χωρίς εμπειρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα γιατί παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά post για το πως να δημιουργήσεις το βιογραφικό σου δεν έχω καταλήξει κάπου. Αρχικά είχα κάνει σε latex το βιογραφικό μου όπου ήταν δύο σελίδων (είχα κάποια σεμινάρια που είχα παρακολουθήσει για προγραμματισμό, τη σχολή μου, τα στοιχεία μου, το ότι έχω δίπλωμα, και κάποιες πιστοποιήσεις πχ ecdl, Google digital marketing.) Ομως τους τελευταίους 4 μήνες ενώ στέλνω σε πολλές αγγελίες δεν λαμβάνω καμία απάντηση. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο onepage template? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ σε τι θέση κάνεις αιτήσεις;
Εάν είναι θέση προγραμματιστή κάνε ένα demo/porfolio και βάλτο στο βοιογραφικό σου. Κάνε μικρο πρότζεκτ για να δεις μια τεχνολογία ενώ κάνε ένα προφίλ της εργασίας τι τεχνολογίες θέλουν.

Δλδ εάν δεις ότι 10/20 αγγελίες ζητούν laravel ε μάθε laravel. (believe me θα είσαι σε καλό σημείο)
Απλά πάρε το poio popular now και ΞΕ_ΚΟ_ΚΑ_ΛΗ_ΣΕ_ΤΟ.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω κάνα δυο προτζεκτσκια στο github που έχω ασχοληθεί. Κάνω αιτήσεις για προγραμματιστης κυρίως c#, mvc αλλά και σε θέσεις it support, troubleshooting. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, στην πιο δύσκολη φάση είσαι (σε σχέση με αργότερα που αν σου αρέσει αυτό που κάνεις θα είσαι και καλός και θα έρχονται μόνα τους).

Από networking και linkedin πώς πας; 

Κάποιες πρώτες σκέψεις είναι πως πρέπει να κρατήσεις επαφή με άλλους αποφοίτους (ώστε αν πάνε κάπου να σε έχουν υπόψη τους για ενδεχόμενο referral, ακόμη και για το μέλλον είναι σημαντικό), να πηγαίνεις σε εκδηλώσεις τύπου graduate career days, και να έχεις δυνατό προφίλ linkedin + να κάνεις add recruiters ώστε να σε έχουν υπόψη τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tonypapadovic είπε

Εντάξει, στην πιο δύσκολη φάση είσαι (σε σχέση με αργότερα που αν σου αρέσει αυτό που κάνεις θα είσαι και καλός και θα έρχονται μόνα τους).

Από networking και linkedin πώς πας; 

Κάποιες πρώτες σκέψεις είναι πως πρέπει να κρατήσεις επαφή με άλλους αποφοίτους (ώστε αν πάνε κάπου να σε έχουν υπόψη τους για ενδεχόμενο referral, ακόμη και για το μέλλον είναι σημαντικό), να πηγαίνεις σε εκδηλώσεις τύπου graduate career days, και να έχεις δυνατό προφίλ linkedin + να κάνεις add recruiters ώστε να σε έχουν υπόψη τους.

εχω φτιαξει linkedin και το εχω συμαζεψει οσο μπορώ....για το βιογραφικό εχεις να πρωτείνεις καποιο συγκεκριμένο template? μπορώ να σου στείλω σε πμ για να μου πεις την γνωμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2020 στις 12:54 ΜΜ, george1703 είπε

εχω φτιαξει linkedin και το εχω συμαζεψει οσο μπορώ....για το βιογραφικό εχεις να πρωτείνεις καποιο συγκεκριμένο template? μπορώ να σου στείλω σε πμ για να μου πεις την γνωμη σου?

Καλά δεν είμαι κανας ειδικός, ούτε καν! Και γω από ψάξιμο και ερωτήσεις σε γνωστούς, hr κλπ κάποια στιγμή κατέληξα. Αλλά ναι, φυσικά αν θες στείλτο φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απόφοιτος με 2 page cv είναι λίγο υπερβολικό. Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις κανένα layout, κανε ενα δικο σου συμφωνα με τα στοιχεία που πρεπει να εχεις μεσα. Και φυσικα και cover letter αμα δεν εχεις ηδη.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/5/2020 στις 11:47 ΜΜ, george1703 είπε

Γενικά έχω κάνα δυο προτζεκτσκια στο github που έχω ασχοληθεί. Κάνω αιτήσεις για προγραμματιστης κυρίως c#, mvc αλλά και σε θέσεις it support, troubleshooting. 

Βάλε και την σελίδα σου του github (αν τα έχεις τα projects σου public) στο CV

Δεν είναι άπειρες οι εταιρείες που παίρνουν Junior Developers, οι περισσότερες περιμένουν να έχεις βγει από την σχολή με 3 χρόνια προυπηρεσία.

Από Accenture που έχω περάσει παίρνουν Junior Developers αν πείσουν για τις γνώσεις τους και περάσουν τα τεχνικά test. (Μισθός για Junior Developer πριν από 6 χρόνια ήτανε 900 μικτά και σιγά σιγά ανεβαίνεις ή απλώς πας αλλού με προυπηρεσία και το όνομα της Accenture στο βιογραφικό σου)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 9:15 ΠΜ, Papakaliati είπε

Απόφοιτος με 2 page cv είναι λίγο υπερβολικό. Δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις κανένα layout, κανε ενα δικο σου συμφωνα με τα στοιχεία που πρεπει να εχεις μεσα. Και φυσικα και cover letter αμα δεν εχεις ηδη.

Το αυτό. 

2 σελίδες CV για κάποιον που δεν έχει εμπειρία και απλά ένα πτυχίο είναι μάλλον υπερβολικά. Πιστεύω ότι η δεύτερη σελίδα πρέπει να είναι η συνοδευτική επιστολή.

Όπως σωστά σε είπαν μια σελίδα τα βασικά, λίγα σημεία για το ποιος είσαι μέσω παραδειγμάτων (π.χ. οι συνάδελφοι με θεωρούσαν ως αξιόπιστο μέλος της ομάδας).

Τέλος προσπάθησε το βιογραφικό και η συνοδευτική επιστολή να αλλάζει σε κάθε αίτηση και να στοιχεία της εταιρείας και της θέσης που την στέλνεις (δες τι λένε για τον εαυτό τους και για τις απαιτήσεις της θέσης και ρίξε καμία ατάκα για αυτό π.χ. εάν αναφέρουν εχεμύθεια γράψε ότι μπορείς να δουλέψεις με συνθήκες NDA). Δεν θα κάνει τεράστια διαφορά, αλλά εάν το διαβάσει κάποιος (και δεν πάει αμέσως στα σκουπίδια από το SW επιλογής), θα αφήσει θετική εντύπωση ότι ψάχτηκες και διάβασες. Δεν  σπάμαρες τελείως σε ότι αποτέλεσμα έβγαλε ο γούγλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

εάν αναφέρουν εχεμύθεια γράψε ότι μπορείς να δουλέψεις με συνθήκες NDA). Δεν θα κάνει τεράστια διαφορά, αλλά εάν το διαβάσει κάποιος (και δεν πάει αμέσως στα σκουπίδια από το SW επιλογής), θα αφήσει θετική εντύπωση ότι ψάχτηκες και διάβασες. 

απο περιέργεια το γκουγκλαρα να δω τι είναι και μου βγάζει κατι ακυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

απο περιέργεια το γκουγκλαρα να δω τι είναι και μου βγάζει κατι ακυρα

NDA: Non-Disclosure Agreements, συμφωνία (έγγραφη συνήθως) ότι δεν θα συζητάς/αναφέρεις/μοιράζεσαι ευαίσθητες πληροφορίες για την δουλειά σου.

SW: SoftWare, λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LongTom είπε

NDA: Non-Disclosure Agreements, συμφωνία (έγγραφη συνήθως) ότι δεν θα συζητάς/αναφέρεις/μοιράζεσαι ευαίσθητες πληροφορίες για την δουλειά σου.

 

δεν το γνωριζα σαν ορολογία, δεν έχει τύχει να δω να το ζητανε στους τομείς που ψάχνω, βασικά το θεωρω αυτονόητο οτι ευαίσθητα δεδομένα της δουλειάς/πελατών δεν πρέπει να διαρρέουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά κάντο outsource το βιογραφικό, δε κοστίζει τίποτα ιδιαίτερο. Θα έβγαζες περισσότερα λεφτά αν ξόδευες αυτό το χρόνο στην εργασία σου και έβαζες άλλον να στο κάνει. 

Προσπάθησε να εστιάσεις σε συγκεκριμένες τεχνολογίες και συγκεκριμένες εταιρίες/κλάδους όπου αυτές οι τεχνολογίες αποδίδουν καλά. Μη ψάχνεις όπου νάνε να βρεις κάτι. Μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να ξεμείνεις από εταιρίες, υπάρχουν άπειρες για το κάθε τι στο διαδίκτυο. Το βιογραφικό σου πρέπει και αυτό να δείχνει κυρίως ότι είσαι ικανός στην εκάστοτε τεχνολογία και θα βγάλεις είς πέρας τη δουλειά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Απλά κάντο outsource το βιογραφικό, δε κοστίζει τίποτα ιδιαίτερο. Θα έβγαζες περισσότερα λεφτά αν ξόδευες αυτό το χρόνο στην εργασία σου και έβαζες άλλον να στο κάνει. 

Προσπάθησε να εστιάσεις σε συγκεκριμένες τεχνολογίες και συγκεκριμένες εταιρίες/κλάδους όπου αυτές οι τεχνολογίες αποδίδουν καλά. Μη ψάχνεις όπου νάνε να βρεις κάτι. Μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να ξεμείνεις από εταιρίες, υπάρχουν άπειρες για το κάθε τι στο διαδίκτυο. Το βιογραφικό σου πρέπει και αυτό να δείχνει κυρίως ότι είσαι ικανός στην εκάστοτε τεχνολογία και θα βγάλεις είς πέρας τη δουλειά.

Διαφωνώ επ' αυτού. 

Είναι εξαιρετικά χρήσιμη ικανότητα κάποιος να ξέρει να γράφει βιογραφικό και γενικά να "προωθεί-προβάλει" επαγγελματικά τον εαυτό του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...