Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την έχω πάρει από τότε που εμφανιστηκε

τα δωμάτια είναι στάνταρ δεν κουνιέται έπιπλο και δουλεύει μια χαρα

μια φορά αποσυνδέθηκε και έκανα ρεσετ και σκαναρισα πάλι τα δωμάτια (95τμ) 

ίσως η μπαταρία να έχει πέσει λίγο γιατί όταν τελειώνει έχει 30% ενώ παλιά ήταν και 40%...πάντα στο medium τη

δουλεύω..εννοείται τη καθαρίζω σχολαστικά μία φορα το μήνα (βουρτσακι κυρίως)

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 842
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Της ξανάδωσα μια ευκαιρία, αυτή τη φορά βάζοντάς της μπροστά από android συσκευη.

Μετά από πολλούς μήνες που είχε σε αχρηστία, με το που την σύνδεσα, το app του iphone μου έλεγε (όπως και κάθε φορά που είχα καιρό να την χρησιμοποιήσω), device offline.
Με το που το ανοίγω στο android και μπαίνω με το account στο app, την είδε κανονικά. (Το iphone ακόμα offline Μου την βγάζει. 2 συσκευές κιόλας).
Οπότε το πρόβλημα με την περιστροφή του χάρτη που συνέβαινε, μπορεί να οφειλόταν και στο app του iphone. Θα δείξει σε καμιά βδομάδα.

 

Επίσης έβαλα τον φορτιστή της (αφετηρία), στο κέντρο περίπου του σπιτιού. Ξανασκάναρα κανονικά όλο τον χώρο και δεν χάθηκε ούτε δευτερόλεπτο. Για το ιστορικό. Εκεί την είχαμε τοποθετήσει το πρώτο εξάμηνο που δούλευε κανονικά.

 

Η απορία μου σε σχέση με το παραπάνω είναι. Το σήμα το λαμβάνει κατευθείαν από το router? Η το router στέλνει στον φορτιστή της και η σκούπα λαμβάνει απο κεί?

****Θα ακολουθήσει update και μετά απο μερικές μέρες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

UPDATE στο πιο πανω post.

 

Μετά από δύο σχεδόν βδομάδες, η σκούπα δουλεύει απροβλημάτιστα. Ακόμα και κάτω απ τον καναπέ που πριν δεν μπορούσε με τίποτα να προσανατολιστεί.

Αυτό που πρέσεξα είναι, ότι πλέον μετά το σκανάρισμα του χώρου, αν κάτι αλλάξει μέσα σ αυτόν (έπιπλο, μικρό αντικείμενο κτλ), το αντιλαμβάνεται.

Το πρόβλημα ως τώρα ήταν, ότι αν κατά το σκανάρισμα του χώρου, υπήρχε ένα αντικείμενο, πχ μια καρέκλα στην μέση ενός δωματίου και το δωμάτιο σκαναριζόταν κατ αυτό τον τρόπο, της ήταν αδύνατο να κάνει update και να περάσει σ αυτό το μέρος του δωματίου ακόμα κι αν η καρέκλα έφευγε από κει κάποια στιγμή. Ήταν αναγκαίο να γίνει delete map κι επανασκανάρισμα. Οπότε όταν κάποια αντικείμενα μετακινούταν ακόμα και μερικά εκατοστά, στην ουσία η σκούπα καταλάβαινε ότι δεν έχει πλεον χώρο να κινηθεί.

 

Eπίσης δουλεύει απροβλημάτιστα και από διαφορετικά σημεία έναρξης μες το σπίτι. Κάτι που πριν ήταν αδύνατο λόγο του παραπάνω προβλήματος.

 

Η μόνη διαφορά σε σχέση με παλιότερα, είναι ότι αυτή την φορά την σετάρισα απ την αρχή από κινητό με android.

Δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κι άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά αν σε κάποιον δεν δουλεύει καλά σε software επίπεδο, θα τον συμβούλευα να την σετάρει αρχικά μέσω android. Μετά οκ μπορεί να την χρησιμοποιεί κανονικά και μέσω iphone.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2024 στις 12:04 ΜΜ, kiko33gr είπε

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν έχει συμβεί και σε άλλον.

Πήρα τη Mi Robot Vacuum mop 2 πριν ένα χρόνο περίπου και ενώ στην αρχή δούλευε καλά, μετά από μερικούς μήνες άρχιζε να παρουσιάζει ένα πρόβλημα - σε άκυρες στιγμές σταματούσε το μοτέρ της σκούπας και μετά από λίγο ξεκίναγε πάλι, Το έκανε αραιά και που όταν χτυπούσε κανά τοίχο ή κατέβαινε ένα μικρό σκαλοπατάκι. Συνέχιζε να προχωράει δηλαδή, αλλά δε ρουφούσε τα σκουπίδια. Μετά άρχισε να το κάνει συνέχεια. Την πήγα στο σέρβις και αλλάξανε κάποιος αισθητήρες υποθείτεται αλλά μερικούς μήνες μετά άρχισε τα ίδια. Τώρα τελευταία σχεδόν δεν ξεκινάει, απλά η σκούπα πηγαίνει περα δώθε χωρίς να μαζεύει τίποτα. Σταματάει με σφάλμα και λέει "Please check and clean my filters" αλλά όλα είναι καθαρά.

Τώρα έιναι εκτός εγγύησης, οπότε δεν μπορώ να την ξαναπάω.

Έχει συμβεί σε κανέναν να με κατευθύνει πως μπορώ να την φτιάξω;

Ευχαριστώ!

Ενημέρωση στο πρόβλημά μου και η λύση: Την άνοιξα και με το που ακούμπησα τα καλώδια για το μοτέρ της σκούπας, βγήκε το βίσμα από την μεριά της πλακέτας. Μάλλον με τα πολλά τραντάγματα είχα ξεκουμπώσει. Το κούμπωσα καλά και με 1 ώρα δοκιμή δούλευε μια χαρά. Αν το ξανακάνει, θα βάλω λίγο κόλλα σιλικόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα πήραμε την Xiaomi robot x10.

Μια ερώτηση, για σφουγγάρισμα τί βάζω? Σκέτο νερό? 

Δεν θέλει κάτι άλλο μέσα? 

Η μπορώ να βάλω ότι θέλω μέσα? Πχ λίγο υγρό πατώματος?

Σίγουρα έχει συζητηθεί ξανά αλλά είναι πολλές οι σελίδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Διάβασα οδηγίες, τελικά λέει μόνο νερό,

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι έστω να μυρίζει ωραία το σπίτι ας δώσει καμία συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Edit: Διάβασα οδηγίες, τελικά λέει μόνο νερό,

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι έστω να μυρίζει ωραία το σπίτι ας δώσει καμία συμβουλή 

Θα ρωτούσα το ίδιο, αν και έχω άλλη σκούπα. Είδα κάποια καθαριστικά ειδικά για σκούπες ρομπότ (εδώ, εδώ και της iRobot).
Τα έχετε δοκιμάσει; Είναι ασφαλή για την συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, mastoras007 said:

Edit: Διάβασα οδηγίες, τελικά λέει μόνο νερό,

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι έστω να μυρίζει ωραία το σπίτι ας δώσει καμία συμβουλή 

εγώ ψεκάζω με DETTOL το πάτωμα η το πλακάκι.....απλά βρες ένα που να σου μυρίζει ωραία ...έχει διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostasbm είπε

εγώ ψεκάζω με DETTOL το πάτωμα η το πλακάκι.....απλά βρες ένα που να σου μυρίζει ωραία ...έχει διαφορά

Έλεγα κάτι να βάλω στο κάδο.

Θα δοκιμάσω να βάλω ένα απλό καθαριστικό δαπέδου, τι μπορεί να πάει λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παλαιότερα άλλη μάρκα σκούπα ρομπότ και αυτό που έκανα ήταν να βρέχω το πανάκι και να ρίχνω επάνω του λίγο καθαριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό κάνω κι εγώ! Απορρυπαντικό πάνω στο πανάκι. Προφανώς δεν είναι σφουγγάρισμα αντίστοιχο του χειροκίνητου, αλλά για να μην έχει σκόνες και χώματα κάτω είναι μια χαρά, και μυρίζει ωραία το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Έλεγα κάτι να βάλω στο κάδο.

Θα δοκιμάσω να βάλω ένα απλό καθαριστικό δαπέδου, τι μπορεί να πάει λάθος 

Να βουλώσουν οι αυλοί που έχουν διάμετρο τρίχας. Για αυτό και αναφέρει στο εγχειρίδιο μόνο νερό. Εγώ βάζω αποσταγμένο για να μην υπάρξει θέμα με τα άλατα του νερού βρύσης.

Αν θες να να βάλεις κάποιο καθαριστικό ή ο,τι άλλο  μόνο στο πανάκι αλλά αν έχει να ανέβει κάποιο πιχάκι, σε πλακάκια κλπ. θα γλιστράει και δεν θα μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σφουγκαρισματα κάναμε με ένα απλό (όχι παχύρευστο) καθαριστικό δαπέδου.

Δεν είχε θέμα και μύριζε και το σπίτι ωραία.

Τώρα μακροπρόθεσμα δεν ξέρω πως θα πάει αλλά με σκέτο νερό τι να το κάνω ρε παιδιά, να φρεσκαριζεται λίγο και το σπίτι 

Θα συνεχίσω να βάζω υγρό μέσα το πολύ πολύ παίρνω άλλο κάδο μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω 3-4 χρόνια.

Το μόνο που έχει χαλάσει είναι το water and dust 2in1 tank.

Δεν βρίσκω πουθενά .

Οπότε τα κάνω ξεχωριστά σκούπισμα κ σφουγγάρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την  Xiaomi Mi Mijia εδώ και τέσσερα χρονιά, μια χαρά όλα, σπίτι 110μ2 με σκυλί και δεν είχα οποιοδήποτε πρόβλημα.

Όμως τον τελευταίο μηνά  δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και μου βγάζει σφάλμα για το LASER HEAD ότι έχει πρόβλημα.

Αρχικά μετακινούσα χειροκίνητα τα laser στην αρχική θέση. Όμως πλέον ούτε αυτό λειτουργεί.

Έχετε καμία άποψη σχετικά?

Για service που θα μου προτείνατε να την στείλω (ΑΘΗΝΑ)?

Xiaomi Mi Robot 1S Vacuum Cleaner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...