Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2021 στις 12:50 ΜΜ, AthinaAthinaki είπε

Καλημέρα θέλω κάποιες συμβουλές για την σκούπα ρομπότ. Εχουμε κάποια θέματα, αναφέρομαι στην Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P με Wi-Fi Black. Αρχικά μεταφέρει μερικές φορές την βάση σε άλλο σημείο μέσα στο σπίτι. Εκεί δεν ξέρουμε τι πρέπει να γίνει οπότε σβήνουμε τον χάρτη καί την βάζουμε να ξανά κάνει χαρτογράφηση. Είχε να μεταφέρει την βάση 5 μήνες και το έκανε προχτές , σβήσαμε το χάρτη και ξανά έκανε χαρτογράφηση πάλι, μόνο που αυτή την δόση αντί να σκουπίζει όπως σκουπιζε συνήθως δηλαδή το κάθε δωμάτιο από αριστερά προς δεξιά και πέρα δώθε το κάνει από δεξιά στα αριστερά και πάνω κάτω. Γνωρίζετε γιατί συμβαίνει αυτό ; Έχουμε πάρει ενισχυτή για το σήμα οπότε δεν έχει θέμα σήματος. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει λίγο τα βήματα για την χαρτογράφηση μήπως κάνουμε κάποιο λάθος. Ευχαριστώ.

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στην θέση της βάσης . Το πίσω μέρος της βάσης πρέπει να ακουμπά σε τοίχο και μπροστά από την βάση (180 μοίρες)  δεν πρέπει να υπάρχει κάτι -ογκώδες - σε απόσταση 1-1.5 m . Επίσης μετακίνηση κάποιου μεγάλου επίπλου -που είναι κοντά στην βάση- ενδεχομένως να μπερδεύει την σκούπα .

Ελέγξτε επίσης ότι όλοι οι αισθητήρες δεν έχουν σκόνη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 842
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το εξης προβλημα.

Η σκουπα σε ενα δωματιο για καποιο λογο και χωρις να υπαρχει φυσικο εμποδιο η κατι αλλο δεν εχει σκαναρει μια συγκεκριμενη περιοχη. Το αποτελεσμα ειναι να μην παει ποτε εκει και καθε φορα που σκουπιζει να το αφηνει . Πως μπορω να την κανω να προσθεσει κι αυτο το κομματι του δωματιου ; 

Επεξ/σία από spoonman69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να την τοποθετησεις εκει και να της πεις να ξεκινησει ενα σκουπισμα μπας και προσπαθωντας να σκαναρει το που βρισκεται, το σκαναρει και το προσθεσει στο υπαρχον map.
Εναλλακτικα πες της να σκουπισει μονο το δωματιο με το προβλημα.
Μηπως ειναι πολυ σκοτεινο και δεν το βλεπει? Με τα μαυρα δεν τα παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Εχω τη mop pro 2. Τι νερό πρέπει να βαζω στο δοχείο? Βρύσης ή απιονισμένο ?

Επίσης, μπορώ να χρησιμποιησω το σφουγγαρισμα πάνω σε χαλι??

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
7 ώρες πριν, johnmlrs είπε

Πως μπορώ να βάλω και δεύτερο κινητό με το Mi Home?

 

Πας στη συσκευή και επιλέγεις "share device". Ο δεύτερος χρήστης πρέπει να έχει mi account που είναι αρκετά εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Έχω τον R2D2 2-3 μέρες τώρα και προς το παρών είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η απορία/θέμα που έχω είναι το πώς θα χειριστώ τους δύο ορόφους στο σπίτι, απο την στιγμή που δέν υποστηρίζει multi-floor maps.

Θα μπορούσα, χωρίς να επηρεαστεί ο υπάρχον χάρτης του ισογείου, να την μετακινήσω (χωρίς dock) στον 2ο όροφο και απλά να την αφήσω να κάνει τα δικά της σε "παλαβό" map-less mode? Οταν τελειώσει πού θα καταλήξει, αφού το dock είναι στο ισόγειο?

Την χρησιμοποιει κανένας εδώ σε σπίτι με πάνω απο ένα ορόφους?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Disorientator είπε

Καλησπέρα,

Έχω τον R2D2 2-3 μέρες τώρα και προς το παρών είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η απορία/θέμα που έχω είναι το πώς θα χειριστώ τους δύο ορόφους στο σπίτι, απο την στιγμή που δέν υποστηρίζει multi-floor maps.

Θα μπορούσα, χωρίς να επηρεαστεί ο υπάρχον χάρτης του ισογείου, να την μετακινήσω (χωρίς dock) στον 2ο όροφο και απλά να την αφήσω να κάνει τα δικά της σε "παλαβό" map-less mode? Οταν τελειώσει πού θα καταλήξει, αφού το dock είναι στο ισόγειο?

Την χρησιμοποιει κανένας εδώ σε σπίτι με πάνω απο ένα ορόφους?

Ευχαριστώ.

Δεν έχω τέτοια εμπειρία, αλλά στην θέση σου θα το έκανα όπως γράφεις και στο τέλος θα του πάταγα ένα pause και θα τον κουβάλαγα στην βάση του.
Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekkli είπε

Δεν έχω τέτοια εμπειρία, αλλά στην θέση σου θα το έκανα όπως γράφεις και στο τέλος θα του πάταγα ένα pause και θα τον κουβάλαγα στην βάση του.
Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Hmm...δεν σκέφτηκα το pause, ενδιαφέρον.

Το "τέλος" δεν είμαι σίγουρος πότε θα είναι, χωρίς να πρέπει να το παρακολουθώ συνέχεια, αλλά εντάξει λεπτομέρεια είναι αυτό.

Κάνοντας pause όμως δέν θα το αφήσει σε μια κατάσταση "ατέλειωτου προγράμματος" ? (με επιλογή στο app το "Continue" και όχι το "Dock")

Να υποθέσω ότι όταν γίνει dock "χειροκίνητα" βγαίνει απο cleaning mode σωστά?

 

 

Επεξ/σία από Disorientator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Disorientator είπε

Hmm...δεν σκέφτηκα το pause, ενδιαφέρον.

Το "τέλος" δεν είμαι σίγουρος πότε θα είναι, χωρίς να πρέπει να το παρακολουθώ συνέχεια, αλλά εντάξει λεπτομέρεια είναι αυτό.

Κάνοντας pause όμως δέν θα το αφήσει σε μια κατάσταση "ατέλειωτου προγράμματος" ? (με επιλογή στο app το "Continue" και όχι το "Dock")

Να υποθέσω ότι όταν γίνει dock "χειροκίνητα" βγαίνει απο cleaning mode σωστά?

 

 

Δεν έχει σημασία αν βγαίνει από το cleaning mode ή όχι.

Μισό γιατί μπερδευτήκαμε.
Πάμε πάλι, την κάνεις παύση όταν θεωρείς ότι είναι οκ ο όροφος, την παίρνεις παραμάσχαλα και την πηγαίνεις κάτω, την θέτεις πάλι σε λειτουργία όπου θες, κάπου εντός χάρτη την αφήνεις να σκουπίσει κάποια δευτερόλεπτα και μετά δίνεις εντολή dock. Ξέρει να γυρίσει. Αναγνωρίζει ότι βρίσκεται εντός χάρτη.

Τουλάχιστον στην δικιά μου, αυτή του θέματος δηλαδή, αυτό συμβαίνει. Αν την σηκώσω και την μετακινήσω, μετά αναγνωρίζει που βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ekkli είπε

Δεν έχει σημασία αν βγαίνει από το cleaning mode ή όχι.

Μισό γιατί μπερδευτήκαμε.
Πάμε πάλι, την κάνεις παύση όταν θεωρείς ότι είναι οκ ο όροφος, την παίρνεις παραμάσχαλα και την πηγαίνεις κάτω, την θέτεις πάλι σε λειτουργία όπου θες, κάπου εντός χάρτη την αφήνεις να σκουπίσει κάποια δευτερόλεπτα και μετά δίνεις εντολή dock. Ξέρει να γυρίσει. Αναγνωρίζει ότι βρίσκεται εντός χάρτη.

Τουλάχιστον στην δικιά μου, αυτή του θέματος δηλαδή, αυτό συμβαίνει. Αν την σηκώσω και την μετακινήσω, μετά αναγνωρίζει που βρίσκεται.

Καθαρότατος, ευχαριστώ!

Είμαι περίεργος άν θα μου "χάλασει" τον χάρτη του πρώτου ορόφου αλλά θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Disorientator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Disorientator είπε

Καθαρότατος, ευχαριστώ!

Είμαι περίεργος άν θα μου "χάλασει" τον χάρτη του πρώτου ορόφου αλλά θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

θα τον "χαλασει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...