Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απογοήτευση παιδιά, πάλι τα ίδια όπως πριν ένα μήνα που είχα ξαναγράψει. Ξαφνικά σήμερα τα στήλωσε πάλι, επιλέγω να παει σε συγκεκριμένο δωμάτιο, αυτή ξεκινά τη χαρτογράφηση πάλι. Μόλις ξεκινά το σκούπισμα, χάνεται ο χάρτης από την εφαρμογή και ξανά σκανάρει. Οταν την επιστρέφεις στη βάση, εμφανίζεται πάλι ο χάρτης. Κοινό πρόβλημα που με λίγη αναζήτηση στο νετ το αντιμετωπίζουν πολλοί στο εξωτερικό χωρίς λύση. Θα την στείλω αντιπροσωπεία, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 842
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, dr_papas είπε

Απογοήτευση παιδιά, πάλι τα ίδια όπως πριν ένα μήνα που είχα ξαναγράψει. Ξαφνικά σήμερα τα στήλωσε πάλι, επιλέγω να παει σε συγκεκριμένο δωμάτιο, αυτή ξεκινά τη χαρτογράφηση πάλι. Μόλις ξεκινά το σκούπισμα, χάνεται ο χάρτης από την εφαρμογή και ξανά σκανάρει. Οταν την επιστρέφεις στη βάση, εμφανίζεται πάλι ο χάρτης. Κοινό πρόβλημα που με λίγη αναζήτηση στο νετ το αντιμετωπίζουν πολλοί στο εξωτερικό χωρίς λύση. Θα την στείλω αντιπροσωπεία, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα βγάλω άκρη.

Τι region εχεις βάλει στην εφαρμογή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 2:42 ΠΜ, wizarde είπε

Καλησπέρα παίδες. Έχω και γω μια xiaomi mop p και εδώ και λίγο καιρό έχω ένα πρόβλημα που δε μπορώ να λύσω. 

Στο σφουγγάρισμα, δε βγάζει καθόλου νερό! Με αποτέλεσμα να τελειώνει το σκούπισμα-σφουγγαρισμα και το δοχείο νερού να μένει φουλ γεμάτο!! 

Το έχει συναντήσει κάνεις άλλος αυτό το πρόβλημα; υπάρχει κάποια λύση; 

Ευχαριστώ 

Όταν ξεκινά η σκούπα , ακούς την αντλία να δουλεύει ? Έλεγξε επίσης μήπως οι τρύπες στο δοχείο είναι βουλωμενες . Μπορείς να δεις αν λειτουργεί η αντλία βάζοντας τάση 3-5 v στους ακροδέκτες του 2+1 δοχείου . Βάλε εναλλάξ την τάση στους ακροδέκτες για να πετύχεις την πολικότητα . 

Αν δεν λειτουργεί η αντλία πας για καινούριο 2+1 δοχείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω καταλήξει διαβάζοντας όλα τα παραπάνω στην αγορά της συγκεκριμένης σκούπας. Τα περισσότερα καταστήματα που έχω ρωτήσει δεν παρέχουν εγγύηση Info quest. Θα ήθελα εάν κάποιος έχει εικόνα για κάποιο κατάστημα που παρέχει αυτή την εγγύηση να με ενημερώσει με ένα προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2021 στις 10:27 ΠΜ, Kostasm45 είπε

Όταν ξεκινά η σκούπα , ακούς την αντλία να δουλεύει ? Έλεγξε επίσης μήπως οι τρύπες στο δοχείο είναι βουλωμενες . Μπορείς να δεις αν λειτουργεί η αντλία βάζοντας τάση 3-5 v στους ακροδέκτες του 2+1 δοχείου . Βάλε εναλλάξ την τάση στους ακροδέκτες για να πετύχεις την πολικότητα . 

Αν δεν λειτουργεί η αντλία πας για καινούριο 2+1 δοχείο .

Όχι δεν ακούγεται η αντλία είναι η αλήθεια. Τις τρύπες τις έλεγξαν, δεν είναι βουλωμένες. Πως ακριβώς να κάνω την δοκιμή που λες;; πρόσφατα άλλαξα φίλτρο στο δοχείο 2+1, υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; κάπου διάβασα ότι έχει ένα μαγνητικό αισθητήρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@wizarde

Μια εικόνα χίλιες λέξεις .

Στην περίπτωση μας βίντεο .

Φρόντισε μόνο αν δεν δουλέψει με τη μία , να αντιστρέψεις την πολικότητα δηλαδή βάλε εναλλάξ τα καλώδια πάνω στους ακροδέκτες του δοχείου.

Βάλε δηλαδή στο δεξί ακροδέκτη το (+) και στον αριστερό το (-) . Αν δεν δουλέψει η αντλία βάλε στον δεξί ακροδέκτη το (-) και στον αριστερό το (+) . Αν δεν δουλέψει πάλι , η αντλία είναι πεθαμένη .

Πρέπει να βάλεις τάση 3.5-5 v αν δεις ο τύπος στο βίντεο χρησιμοποιεί μια μπαταρία "χάπι" .

Αν είχε χαλάσει ο μαγνητικός σενσορας δεν θα σου αναγνώριζε το απλό δοχείο , λογικά θα είχε ενεργοποιηθεί στο app μόνο το σφουγγάρισμα στο 2+1 δοχείο .

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2021 στις 5:57 ΜΜ, fysikos είπε

Μπορεις να μου πεις πιο αναλυτικα;

Ακυρο,νομιζω το βρηκα...Ευχαριστώ 

θελω να βαλω και δευτερο οροφο αλλα δεν ξερω πως...δημιούργησα καινούριο σπίτι ... μετα τι ???

 

Επεξ/σία από fuzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

Την Εχω εδς και 2 βδομαδες και ολα καλα. Το σφουγγαρισμα δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα το σκουπισμα ειναι πολυ καλο. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια συσταση για σωστη λειτουργια. π.χ. Οταν ειναι 100% φορτισμενη την αφαιρω με το χερι απο τη βαση φορτισης για να μην φορτιζει ολη την ωρα και ετσι εξασθενησει η μπαταρια πιο γρηγορα μεσα στα χρονια.  Ειναι σωστο αυτο που κανω ? Υπαρχει κατι αλλο που ισως θα επρεπε να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aouas είπε

Οταν ειναι 100% φορτισμενη την αφαιρω με το χερι απο τη βαση φορτισης για να μην φορτιζει ολη την ωρα και ετσι εξασθενησει η μπαταρια πιο γρηγορα μεσα στα χρονια.  Ειναι σωστο αυτο που κανω ? Υπαρχει κατι αλλο που ισως θα επρεπε να κανω ?

Δεν φορτίζει όλη την ώρα, ο φορτιστής δίνει ρεύμα όταν πέσει η τάση της μπαταρίας αυτόματα. Αυτό που κανείς δεν έχει κάποια ουσιαστική και μετρήσιμη επίπτωση στη μπαταρία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν φορτίζει όλη την ώρα, ο φορτιστής δίνει ρεύμα όταν πέσει η τάση της μπαταρίας αυτόματα. Αυτό που κανείς δεν έχει κάποια ουσιαστική και μετρήσιμη επίπτωση στη μπαταρία.

Αλλα φανταζομαι πως δεν δημιουργει καποιο προβλημα, σωστα? Επισης, μπορω να κανω τπτ αλλο σαν συντηρηση? Περα απο να το καθαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aouas είπε

Αλλα φανταζομαι πως δεν δημιουργει καποιο προβλημα, σωστα?

Δε νομίζω.

4 λεπτά πριν, aouas είπε

Επισης, μπορω να κανω τπτ αλλο σαν συντηρηση? Περα απο να το καθαρισμα

Ότι γράφει στις οδηγίες χρήσης. Ηλεκτρονικά είναι και μοτεράκια, δεν χρειάζονται κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 2:54 ΜΜ, Kostasm45 είπε

@wizarde

Μια εικόνα χίλιες λέξεις .

Στην περίπτωση μας βίντεο .

Φρόντισε μόνο αν δεν δουλέψει με τη μία , να αντιστρέψεις την πολικότητα δηλαδή βάλε εναλλάξ τα καλώδια πάνω στους ακροδέκτες του δοχείου.

Βάλε δηλαδή στο δεξί ακροδέκτη το (+) και στον αριστερό το (-) . Αν δεν δουλέψει η αντλία βάλε στον δεξί ακροδέκτη το (-) και στον αριστερό το (+) . Αν δεν δουλέψει πάλι , η αντλία είναι πεθαμένη .

Πρέπει να βάλεις τάση 3.5-5 v αν δεις ο τύπος στο βίντεο χρησιμοποιεί μια μπαταρία "χάπι" .

Αν είχε χαλάσει ο μαγνητικός σενσορας δεν θα σου αναγνώριζε το απλό δοχείο , λογικά θα είχε ενεργοποιηθεί στο app μόνο το σφουγγάρισμα στο 2+1 δοχείο .

 

Δοκίμασα με μπαταρία χάπι 3 βολτ, δε βρήκα πιο μεγάλη, αλλά δεν είδα καμιά αντίδραση από την αντλία.. Άρα τι κάνω τώρα; από που αγοράζω καινούριο 2-1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @wizarde

Αν σε καλύπτει η εγγύηση δεν χάνεις τίποτε να απευθυνθείς στο μαγαζί που την αγόρασες μπας και γλυτώσεις την δαπάνη . Διαφορετικά ψάξου στο skroutz στα διάφορα μαγαζιά που έχουν ανταλλακτικά για την σκούπα κι αν δεν βρεις Ελλάδα  , η τελευταία λύση είναι το AliExpress .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 11:21 ΠΜ, dr_papas είπε

Απογοήτευση παιδιά, πάλι τα ίδια όπως πριν ένα μήνα που είχα ξαναγράψει. Ξαφνικά σήμερα τα στήλωσε πάλι, επιλέγω να παει σε συγκεκριμένο δωμάτιο, αυτή ξεκινά τη χαρτογράφηση πάλι. Μόλις ξεκινά το σκούπισμα, χάνεται ο χάρτης από την εφαρμογή και ξανά σκανάρει. Οταν την επιστρέφεις στη βάση, εμφανίζεται πάλι ο χάρτης. Κοινό πρόβλημα που με λίγη αναζήτηση στο νετ το αντιμετωπίζουν πολλοί στο εξωτερικό χωρίς λύση. Θα την στείλω αντιπροσωπεία, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα βγάλω άκρη.

Eγινε για τελευταία φορά χαρτογράφηση του χώρου εκ νέου, κόλλησα και με ταινία διπλής όψης την βάση φόρτισης γιατί ανακάλυψα ότι καμιά φορά έπαιζε ο γιος μου μαζί της, και αν το ξανακάνει φεύγει για το Πλαίσιο και Infoquest. Και σιγά μη βγάλω άκρη, άντε να αναπαράγουν αυτοί το πρόβλημα ότι χάνεται ο χάρτης και κάνει σαν μουρλή, πράγμα το οποίο μετά από την κάθε χαρτογράφηση δεν το κάνει κατευθείαν αλλά μετά από λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...