Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Καλησπέρα, αγόρασα τη συγκεκριμένη σκούπα, και γενικά με το σκούπισμα, για συντήρηση, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν έχω ασχοληθεί με το σφουγγάρισμα (με το 2-σε-1). Αν και φαντάζομαι δεν πολυ-αξίζει, μήπως έχει κανείς να δώσει κατευθυντήριες οδηγίες;

Αξίζει και το σφουγγάρισμα, απλά αλλάζεις το δοχείο, βάζεις την πετσέτα και επιλέγεις mop+vacuum.

Θα εκπλαγείς ευχάριστα από το αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 842
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει γραφτεί πολλές φορές στο νήμα αλλά πάμε άλλη μια 

προσοχή όταν βάζεις βγάζεις το 2+1 δοχείο μην σταξουν νερά μες την σκουπα.

Το πανάκι το βρέχεις το στίβεις και μετά το τοποθετείς στο ειδικό εξάρτημα . Αν θες του βάζεις και λίγο απορρυπαντικό με κάποιο άρωμα .

Όχι απορρυπαντικό μες στο δοχείο σε βάθος χρόνου θα βουλώσουν οι τρύπες .

Όταν η σκούπα επιστρέψει στην βάση αφαιρείς το δοχείο και το εξάρτημα με το πανάκι .

Όταν έχω κέφια αλλάζω το πανάκι από χώρο σε χώρο θα εκπλαγείς με το πόσο καλά σφουγγαρίζει .

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ. Είναι 556 απαντήσεις. Κάποια στιγμή ελπίζω να έχω χρόνο και τότε θα κοιτάξω να τα περάσω όλα, να δω ποια ποστ εξηγούν πράγματα, ώστε να φτιάξω ένα θρεντ/ποστ/οτιναναι που να τα έχει όλα μαζεμένα με λινκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω τις τελευταίες ημέρες μετά από 2 μήνες συνεχούς και σωστής χρήσης το εξής : Βάζουμε τη σκούπα να σκουπίσει σε συγκεκριμένα δωμάτιο πατώντας πάνω στο χάρτη. Εχει τρελαθεί, γυρνάει πίσω από τον εαυτό της, μία πάει στο ένα δωμάτιο και γυρνάει πάλι πίσω, την ξαναβάζω, πάει και χτυπάει στις γωνίες, τη βάζω στην κουζίνα και πάει στην τραπεζαρία, τέτοια τρελά πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να πάει σε δωμάτιο συγκεκριμένο είναι να το μαρκάρω με το τετράγωνο στο χάρτη και έτσι οριοοθετείται και πάει. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω τις τελευταίες ημέρες μετά από 2 μήνες συνεχούς και σωστής χρήσης το εξής : Βάζουμε τη σκούπα να σκουπίσει σε συγκεκριμένα δωμάτιο πατώντας πάνω στο χάρτη. Εχει τρελαθεί, γυρνάει πίσω από τον εαυτό της, μία πάει στο ένα δωμάτιο και γυρνάει πάλι πίσω, την ξαναβάζω, πάει και χτυπάει στις γωνίες, τη βάζω στην κουζίνα και πάει στην τραπεζαρία, τέτοια τρελά πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να πάει σε δωμάτιο συγκεκριμένο είναι να το μαρκάρω με το τετράγωνο στο χάρτη και έτσι οριοοθετείται και πάει. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

 

Σε πρώτη φάση απενεργοποίησε την για λίγο από το on-off κουμπί και μετά βαλτη ξανά σε λειτουργία .

Τσεκαρισε ότι όλοι οι σενσορες είναι καθαροί .

Όταν κάνει παλαβομαρες , στον χάρτη του app φαίνεται η σκούπα κανονικά στον χάρτη ή φαίνεται ότι ξανασχηματιζει τον χάρτη από την αρχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Σε πρώτη φάση απενεργοποίησε την για λίγο από το on-off κουμπί και μετά βαλτη ξανά σε λειτουργία .

Τσεκαρισε ότι όλοι οι σενσορες είναι καθαροί .

Όταν κάνει παλαβομαρες , στον χάρτη του app φαίνεται η σκούπα κανονικά στον χάρτη ή φαίνεται ότι ξανασχηματιζει τον χάρτη από την αρχή ?

Την απενεργοποίηση την έχω κάνει. Τους σενσορες θα τους δω δεν είναι σίγουρος ότι είναι και βρώμικοι αλλά ούτε και καθαροί. Όταν κάνει βλακείες, έχει μια περίεργη συμπεριφορά. Δλδ αν τη βάλω να πάει κουζίνα που είναι δεξιά της, αυτή πάει αριστερά στην τραπεζαρία. Αν τη γυρίσω στη βάση και τη ξαναβάλω κουζίνα, ξεκινάει και αμέσως γυρνάει και πάει χτυπάει στην κολωνα του τοίχου, και διάφορα άλλα τέτοια. Γύρναεο γύρω γύρω από τον εαυτό της κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Την απενεργοποίηση την έχω κάνει. Τους σενσορες θα τους δω δεν είναι σίγουρος ότι είναι και βρώμικοι αλλά ούτε και καθαροί. Όταν κάνει βλακείες, έχει μια περίεργη συμπεριφορά. Δλδ αν τη βάλω να πάει κουζίνα που είναι δεξιά της, αυτή πάει αριστερά στην τραπεζαρία. Αν τη γυρίσω στη βάση και τη ξαναβάλω κουζίνα, ξεκινάει και αμέσως γυρνάει και πάει χτυπάει στην κολωνα του τοίχου, και διάφορα άλλα τέτοια. Γύρναεο γύρω γύρω από τον εαυτό της κλπ.

Στο app , όταν κάνει τρέλες , η σκούπα φαίνεται στον χάρτη ή ξανασχηματιζει τον χάρτη από την αρχή ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω τις τελευταίες ημέρες μετά από 2 μήνες συνεχούς και σωστής χρήσης το εξής : Βάζουμε τη σκούπα να σκουπίσει σε συγκεκριμένα δωμάτιο πατώντας πάνω στο χάρτη. Εχει τρελαθεί, γυρνάει πίσω από τον εαυτό της, μία πάει στο ένα δωμάτιο και γυρνάει πάλι πίσω, την ξαναβάζω, πάει και χτυπάει στις γωνίες, τη βάζω στην κουζίνα και πάει στην τραπεζαρία, τέτοια τρελά πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να πάει σε δωμάτιο συγκεκριμένο είναι να το μαρκάρω με το τετράγωνο στο χάρτη και έτσι οριοοθετείται και πάει. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

 

Αν αλλάζεις διαρρύθμιση στο χώρο με το που δει κατι διαφορετικό ξεκινάει απ την αρχή το χάρτη . Πχ εγω τη βαζω να σκουπίσει ενώ εχω σηκώσει καρέκλες πολυθρόνα κ ότι άλλο εμποδίζει.  Αν τη βαλω χωρις να τα σηκώσω κάνει απ την αρχή όλη τη διαδικασία ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Στο app , όταν κάνει τρέλες , η σκούπα φαίνεται στον χάρτη ή ξανασχηματιζει τον χάρτη από την αρχή ? 

Όχι, φαίνεται η σκούπα κανονικά στο χάρτη ακολουθώντας τη λάθος πορεία και σχηματίζοντας τη γραμμούλα από πίσω της από εκεί που έχει περάσει ως κάνει συνήθως.

7 ώρες πριν, giannisb91 είπε

Αν αλλάζεις διαρρύθμιση στο χώρο με το που δει κατι διαφορετικό ξεκινάει απ την αρχή το χάρτη . Πχ εγω τη βαζω να σκουπίσει ενώ εχω σηκώσει καρέκλες πολυθρόνα κ ότι άλλο εμποδίζει.  Αν τη βαλω χωρις να τα σηκώσω κάνει απ την αρχή όλη τη διαδικασία ..

Δεν κάνουμε κάτι το διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές, αυτό είναι το περίεργο. Διαρρύθμιση δεν έχουμε αλλάξει, οι καρέκλες και τα εμπόδια πάντα μπαίνουν στην άκρη εννοείται. Μάλλον θα ξαναχαρτογραφήσω από την αρχή, δεν βλέπω άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εμένα όσες φορές μου έχει κάνει "τρέλες" , στο app φαίνεται να σχηματίζει τον χάρτη από την αρχή . Την σταματάω την βάζω στην βάση της και την ξαναστελνω στο δωμάτιο που θέλω και όλα ρολόι .

Στις σπάνιες περιπτώσεις που επιμένει να μην αναγνωρίζει τον χάρτη , με μια επανεκκίνηση και ταυτόχρονα πέρασμα με ένα πανί σε όλους τους σενσορες , στρώνει χαρακτήρα .

Τις καρέκλες της τραπεζαρίας( που είναι ένα μέτρο μπροστά από την σκούπα) άλλες φορές τις αφήνω ως έχει , άλλες φορές τις βάζω πάνω στο τραπέζι (στο σφουγγάρισμα) ποτέ η μετακίνηση τους , δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα στην σκούπα . Φαίνεται στο χάρτη ότι υπάρχει το ίχνος από τα "πόδια", αλλά παρόλα αυτά η σκούπα περνάει κανονικά σαν να μην υπήρχαν .

Αντίθετα μια σχετικά μικρή μετακίνηση του καναπέ αρκετές φορές μπερδεύει την σκούπα , τρώει σκάλωμα και γύρνα γύρω από τον καναπέ . Με μια επιστροφή στην βάση κι επανεκκίνηση της διαδικασίας όλα "μαγικά" διορθώνονται και σκουπίζει κανονικά .

Δοκίμασε @dr_papas με μια μπατονετα να καθαρίσεις και το lds μην κι έχει μαζέψει καμμία σκόνη

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dr_papas είπε

Όχι, φαίνεται η σκούπα κανονικά στο χάρτη ακολουθώντας τη λάθος πορεία και σχηματίζοντας τη γραμμούλα από πίσω της από εκεί που έχει περάσει ως κάνει συνήθως.

Δεν κάνουμε κάτι το διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές, αυτό είναι το περίεργο. Διαρρύθμιση δεν έχουμε αλλάξει, οι καρέκλες και τα εμπόδια πάντα μπαίνουν στην άκρη εννοείται. Μάλλον θα ξαναχαρτογραφήσω από την αρχή, δεν βλέπω άλλη λύση.

Εμενα επειδη η πολυθρόνα ειναι ακριβώς μπροστα στη βάση φόρτισης κ συνήθως την βαζω στον καναπέ , αν τη βαλω σε λειτουργεία ξεκινάει να φτιάξει από την αρχή χάρτη . Τη σταματάω τη γυρίζω στη βάση η την μετακινώ μέσω του app σε άλλο χώρο κ μετά στρώνει . Τωρα αν δεις ότι σε ταλαιπωρεί κανε ένα σκανάρισμα ξανά , βαλε και το along the edges δεν ειναι κ καμια χρονοβόρα διαδικασία κ μετά βλέπεις …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους..Κάτοχος της vacuum mop pro εδώ και αρκετούς μήνες,αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:ενώ τοποθετώ κανονικά το 2in1 δοχείο στη σκούπα(ακούγοντας το χαρακτηριστικό μήνυμα),καθώς και το πανάκι για σφουγγάρισμα,όταν πατάω “start” από την εφαρμογή μου λέει να τοποθετήσω το δοχείο,αναβοσβήνουν τα λαμπάκια κόκκινο σε χρώμα και δεν ξεκινάει!

Να επισημάνω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά,Σφουγγάριζα κανονικά το προηγούμενο διάστημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikoskefalonia Φαντάζομαι την κλασική επανεκκίνηση την έχεις κάνει .

Τσεκαρισε μία τους ακροδέκτες της σκούπας που έρχονται σε επαφή με το δοχείο 2+1 μην τυχόν και έχει κάποια επιφανειακή οξείδωση.

Βάλε τάση 3-5v  στους ακροδέκτες του 2+1 δοχείου , για να "ακούσεις" αν δουλεύει η αντλία του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 6:17 ΜΜ, dr_papas είπε

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω τις τελευταίες ημέρες μετά από 2 μήνες συνεχούς και σωστής χρήσης το εξής : Βάζουμε τη σκούπα να σκουπίσει σε συγκεκριμένα δωμάτιο πατώντας πάνω στο χάρτη. Εχει τρελαθεί, γυρνάει πίσω από τον εαυτό της, μία πάει στο ένα δωμάτιο και γυρνάει πάλι πίσω, την ξαναβάζω, πάει και χτυπάει στις γωνίες, τη βάζω στην κουζίνα και πάει στην τραπεζαρία, τέτοια τρελά πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να πάει σε δωμάτιο συγκεκριμένο είναι να το μαρκάρω με το τετράγωνο στο χάρτη και έτσι οριοοθετείται και πάει. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος?

 

Eνημερωτικά, χθές γύρισα από διακοπές. Την είχα εκτός ρεύματος για μία εβδομάδα (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό). Πάντως βρήκα μία επιλογή στο app που λέγεται device leveling, την έβαλα να το κάνει και δοκίμασα μετά και ξεκινά κανονικά και πάει στο δωμάτιο που διαλέγω κάθε φορά όπως πριν χωρίς να κάνει τα τρελά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...