Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ήθελα συμβουλές για σωστές φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο. Έχω dslr και φωτογραφίζω στο manual , στο παρελθόν είχα δοκιμάσει κάποιες τυχαίες ρυθμίσεις σε φάση να κάνω focus κάπου αλλού να ανεβάσω το (f) αλλά δεν κατάφερα τρομερά πράγματα. Το αποτέλεσμα που έπαιρνα συνήθως είναι να βγαίνει φωτεινός ο ήλιος και όλο το υπόλοιπο στην φωτογραφία να μου βγαίνει καμένο άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντρα ηλιος ειναι σχεδον απαγορευτικο. 
Αν για καποιο λογο ομως το θελεις για να διαγραφει η σιλουετα των μαλλιων (αν θες πορτρετα) πρεπει οπωσδηποτε να εχεις φλας για fill in. 
Σημαντικο ρολο παιζει και ο αισθητηρας της μηχανης (τι δυναμικο ευρος αντεχει) αλλα και παλι οσο και να αντεχει, αν θελεις σωστο background, τοτε θα πρεπει να εχεις σκουρο foreground.
Η πας μαυρη σιλουετα η φωτιζεις απο μπροστα. Υπαρχουν και τεχνικες με reflectors βεβαια αλλα θελεις 2ο ατομο (αν δεν εχεις σταντς για να στεκεται μονο του)

Δες εδω καποια tips

https://learn.zoner.com/shooting-portraits-against-the-light/

(εχει και ωραια κοριτσια :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jim skou είπε

Καλησπέρα! Ήθελα συμβουλές για σωστές φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο. Έχω dslr και φωτογραφίζω στο manual , στο παρελθόν είχα δοκιμάσει κάποιες τυχαίες ρυθμίσεις σε φάση να κάνω focus κάπου αλλού να ανεβάσω το (f) αλλά δεν κατάφερα τρομερά πράγματα. Το αποτέλεσμα που έπαιρνα συνήθως είναι να βγαίνει φωτεινός ο ήλιος και όλο το υπόλοιπο στην φωτογραφία να μου βγαίνει καμένο άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.

      Τι ακριβώς θέλατε να φωτογραφίσετε με κόντρα τον ήλιο πχ τοπίο η ένα πρόσωπο , ποια ώρα της ημέρας και ποιες ήταν οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιήσατε σε manual δλδ ISO , διάφραγμα και ταχύτητα . 

    

   

sketch-1538406207000.png

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jim skou είπε

Καλησπέρα! Ήθελα συμβουλές για σωστές φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο. Έχω dslr και φωτογραφίζω στο manual , στο παρελθόν είχα δοκιμάσει κάποιες τυχαίες ρυθμίσεις σε φάση να κάνω focus κάπου αλλού να ανεβάσω το (f) αλλά δεν κατάφερα τρομερά πράγματα. Το αποτέλεσμα που έπαιρνα συνήθως είναι να βγαίνει φωτεινός ο ήλιος και όλο το υπόλοιπο στην φωτογραφία να μου βγαίνει καμένο άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.

Θες φλας. Δυνατό. 
Για παράδειγμα στην Canon M100 το φλας αντέχει να φωτίσει μόνο πρόσωπο έχοντας και ήλιο στο κάδρο. 
Η Nikon D3100 αντέχει πορτρέτο μέση και πάνω. Δε νομίζω να υπάρχουν δυνατότερα ενσωματωμένα φλας από αυτό. 
 

Αν για παράδειγμα θες να τραβήξεις μια παρέα με κόντρα ήλιο θες επαγγελματικό φλας η 

Spoiler

ένα καλό κινητό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 8:13 ΜΜ, babisskg είπε

      Τι ακριβώς θέλατε να φωτογραφίσετε με κόντρα τον ήλιο πχ τοπίο η ένα πρόσωπο , ποια ώρα της ημέρας και ποιες ήταν οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιήσατε σε manual δλδ ISO , διάφραγμα και ταχύτητα . 

sketch-1538406207000.png

Η φωτογραφία ήταν σε τοπίο και τα χαρακτηριστικά ήταν iso 100 f αν θυμάμαι καλά κάπου στο εννιά και το κλείστρο αρκετά γρήγορο δεν θυμάμαι ακριβώς τις ρυθμίσεις.

Στις 24/5/2020 στις 1:05 ΠΜ, star12 είπε

Επίσης μπορείς να βάλεις και ένα nd filter για να μη φενετσι καμένος ο ήλιος 

Θα το δοκιμάσω έχω φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jim skou είπε

Η φωτογραφία ήταν σε τοπίο και τα χαρακτηριστικά ήταν iso 100 f αν θυμάμαι καλά κάπου στο εννιά και το κλείστρο αρκετά γρήγορο δεν θυμάμαι ακριβώς τις ρυθμίσεις.

Θα το δοκιμάσω έχω φίλτρο.

     Προτείνω , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γνωρίζετε , να εμβαθύνετε στο manual mode αλλά και στο Sunny 16 rule πέρα από τα προφανή δλδ τις εξηγήσεις που υπάρχουν σε μεγάλη έκταση στο δίκτυο . Θα έπρεπε να ξεκινήσετε με διάφραγμα 22 και φυσικά σε συνδυασμό με το ISO σε 100 θα σας οδηγούσε στην κατ' ανάγκη πλέον αλλαγής της ταχύτητας . Εδώ να πούμε ότι αν το σώμα έχει όριο στο 1/4000 τότε η κατάσταση δυσκολεύει . Το φλας ισχύει σαν λύση , εφόσον τραβάτε πορτραίτο , όχι όμως για μεγαλύτερο σκηνικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για τοπία η ιδανική μέθοδος είναι να τραβήξεις φωτογραφίες με διαφορετικό exposure value και μετά σύνθεση.

Το f22 θα σου κόψει αρκετή ποιότητα απο τον φακό.

Δε γνωρίζω τι ανοχές έχει ο αισθητήρας, πάντως μπορείς να είσαι 1στοπ κάτω στη φωτογράφιση (για να κερδίσεις ουρανό) και να σηκώσεις λίγο μαύρα και midtones στην επεξεργασία μετά. Χωρίς υπερβολές βέβαια για να μην φλαταρει η εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 6:01 ΜΜ, Jim skou είπε

Καλησπέρα! Ήθελα συμβουλές για σωστές φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο. Έχω dslr και φωτογραφίζω στο manual , στο παρελθόν είχα δοκιμάσει κάποιες τυχαίες ρυθμίσεις σε φάση να κάνω focus κάπου αλλού να ανεβάσω το (f) αλλά δεν κατάφερα τρομερά πράγματα. Το αποτέλεσμα που έπαιρνα συνήθως είναι να βγαίνει φωτεινός ο ήλιος και όλο το υπόλοιπο στην φωτογραφία να μου βγαίνει καμένο άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.

Πιθανότατα μια λυση για αυτό που θελεις να κανεις είναι να χρησιμοποιήσεις ένα αρκετά σκούρο πολωτικό φίλτρο

Αν θελεις να βγαλεις πορτραίτο κόντρα στον ήλιο, ισχύει ο, τι είπε ήδη κάποιος πιο πάνω αναφορικά με το φλας (όσο ισχυρότερο το φλας, τόσο περισσότερο θα μπορεσει να αντιρροπήσει την υπερεκθεση λογω ήλιου). 

Επίσης, μπορείς να παίξεις υποφωτίζοντας ανάλογα με το πόσο αντέχει το θεμα σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...