Προς το περιεχόμενο

Τι επάγγελμα να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα,πρόσφατα τελιωσα το σχολείο και πριν ένα μήνα σχεδόν τον στρατό.Τωρα ποια δεν έχω τίποτα να κάνω και ασχολούμαι με δουλειές του σπιτιού μόνο ότι μπορώ φυσικά.Επειδη δεν έχω εμπειρία από δουλειά (μόνο του ότι είχα δουλέψει περυσι το καλοκαίρι σεζόν σε ένα εργοστάσιο διαλογής για ψυχούλα ούτε 500€ σε όλο το καλοκαίρι).Επειδή καταλαβαίνω ότι είμαι στην Ελλάδα και ξέρω πάνω κάτω την κατάσταση της χώρας μ ξέρω και τα προβληματα τις.Δεν γνωρίζω που να απευθυνθώ για να βρω εργασία αλλά μέσα Μ αισθάνομαι ότι θέλω να κάνω κάποια πράγματα που για μένα τα αγαπώ έτσι όπως τα βλέπω από άλλους να τα κάνουν.

Τι μ προτείνετε να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ψαχνεις λιγο μηπως δωσεις πανελληνιες η μπεις σε κανενα ΙΕΚ και προσπαθησε να βρεις μια part-time δουλεια για να μπεις σιγα σιγα στο κλιμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεσαι στον ΟΑΕΔ, κλείνεις συνέντευξη με εργασιακό σύμβουλο (νομίζω πλέον γίνεται online συμπληρωση φόρμας), πιάνεις γνωστούς-φίλους-συγγενεις να έχουν το νου τους για οτιδήποτε (θα εκπλαγείς ποσο αποδοτικό είναι αυτό καθώς πολλα μικρά μαγαζιά θέλουν ένα γνωστό τους παιδί για υπάλληλο ώστε να του έχουν εμπιστοσύνη). Τώρα αν αυτά που αγαπάς να κάνεις απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις-πτυχίο και μπορείς να το κάνεις τουλάχιστον προσπάθησέ το. Όμως να γωρίζεις ότι στην Ελλάδα λίγοι κάνουν αυτό που αγαπούν πραγματικά και σε αυτό περιλαμβάνονται και επιστημονικοί κλάδοι (γιατροί-δικηγόροι κτλ.). Τέλος  αν υπάρχει η δυνατότητα να ασχοληθείς με αγροτικές εργασίες σε τυχόν χωράφια-καλλιέργιες των γονιών σου, μπορεί να βρείς πολύ ικανοποιητική την ενασχόληση με τη γη. Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις και καλό κουράγιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ηλικία σου, κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει να κάνει. Εφόσον δεν θέλεις σπουδές ψάξε μέσα σου για το τι πραγματικά σου αρέσει, σου αρέσει να μαστορεύεις; να είσαι στη γύρα για πελάτες, αλισβερίσι και συμφωνίες; να προσφέρεις μια αξέχαστη εμπειρία σε αυτούς που κάνουν διακοπές; να καλλιεργείς τη γη και να παράγεις; Όλα θέλουν υπομονή, επιμονή και θέληση για δουλειά. Κανείς δεν ξέρει στην αρχή, ξεκινάς από χαμηλά, μαθαίνεις και κάνεις το αποφασιστικό βήμα. Ρώτα λοιπόν τον εαυτό σου τι θέλεις να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brashida είπε

Καταρχάς καλησπέρα,πρόσφατα τελιωσα το σχολείο και πριν ένα μήνα σχεδόν τον στρατό.Τωρα ποια δεν έχω τίποτα να κάνω και ασχολούμαι με δουλειές του σπιτιού μόνο ότι μπορώ φυσικά.Επειδη δεν έχω εμπειρία από δουλειά (μόνο του ότι είχα δουλέψει περυσι το καλοκαίρι σεζόν σε ένα εργοστάσιο διαλογής για ψυχούλα ούτε 500€ σε όλο το καλοκαίρι).Επειδή καταλαβαίνω ότι είμαι στην Ελλάδα και ξέρω πάνω κάτω την κατάσταση της χώρας μ ξέρω και τα προβληματα τις.Δεν γνωρίζω που να απευθυνθώ για να βρω εργασία αλλά μέσα Μ αισθάνομαι ότι θέλω να κάνω κάποια πράγματα που για μένα τα αγαπώ έτσι όπως τα βλέπω από άλλους να τα κάνουν.

Τι μ προτείνετε να κάνω?

στόχο σου να είναι να κάνεις κάτι που να το "αγαπάς", γιατί αν δεν γίνει αυτό θα γίνεις ένας κακός επαγγελματίας, όπως το μεγαλύτερο ποσοστό στην ελλάδα....

μπορείς βέβαια να κάνεις δουλειές του ποδαριού μέχρι να φτάσεις εκεί, άλλα ο στόχος σου να μην αλλάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες καλύτερο εισόδημα και μέλλον τότε απέκτησε δεξιότητες΄που να πληρώνονται καλά. Οι ανειδίκευτες δουλειές είναι μόνο για να σε υποστηρίξουν έως να χεις αυτές τις δεξιότητες ή ώς έκτακτη ανάγκη όταν τίποτα καλύτερο δε σου βγαίνει. Δεν είναι για να σε ζουν για πάντα. Ως ανειδίκευτος πάντα θα είσαι κάτω από κάποιον άλλον όπου δεν θα πληρώνεσαι όσο αξίζει ο χρόνος σου. Το τρίπτυχο της επιτυχίας είναι δεξιότητες->κεφάλαιο->επένδυση. 

Ζούμε σε μία εποχή όπου μία οποιάδηποτε πληροφορία και μάλιστα διαδεδομένη μπορεί να κάνει διαφορά αν μπορείς να παράγεις κάποια αξία με αυτή. Δε χρειάζεται καν πανεπιστήμιο ή ΙΕΚ. Ακόμη και από απλά βιντεάκια μπορεί να μάθεις κάτι πολύ γρήγορα και αυξήσει πολύ τη δυναμή σου στην αγορά.

Όσο για το τι σου αρέσει ψάξε σε αυτά που ήδη κάνεις να βρεις την απάντηση ή πειραματίσου με ιδέες που μπορεί να χεις τώρα στο μυαλό σου. Πάντως κάτι που σου αρέσει ως διαδικασία δεν σημαίνει ότι θα σου άρεσε και σε επίπεδο εργασίας. Η εργασία είναι κάτι σκληρό. Η βασική χαρά από αυτή είναι το χρήμα και το ότι προσφέρεις και συμμετέχεις.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Brashida είπε

της χώρας μ ξέρω

αλλά μέσα Μ αισθάνομαι 

Τι μ προτείνετε να κάνω?

Γιουτούμπερ/στρήμερ.Μονόδρομος.

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...