Προς το περιεχόμενο

Το PlayStation 4 ξεπέρασε τις 110 εκατομμύρια πωλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικα τα αποτελεσματα για το ps4   και την αδιαμφισβητητη  πρωτοκαθεδρια του στην παρουσα γενια .Στην  επερχομενη γενια τα πραγματα  δεν θα ειναι τοσο ευκολα αλλα προβλεπω derby.

Σε καθε περιπτωση  αν δεν βγαλει αποκλειστικα  που να με ενδιαφερουν το  xbox   γιατι αυτα που εχει  τωρα μου ειναι αδιαφορα  ,το PS5 θα ειναι μονοδρομος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, mastros7 είπε

εμ μετα πως να δωσει βαση στα smartphones ....  αφου βγαζει δις απο κει...

Αυτό ισχύει.Για τον ίδιο λόγο παράτησε και το vita.Γιατί έριξαν όλα τα λεφτά για την υποστήριξη του ps4.Και με βάση αυτά τα νούμερα ήταν πολύ σωστή η κίνηση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Αυτό ισχύει.Για τον ίδιο λόγο παράτησε και το vita.Γιατί έριξαν όλα τα λεφτά για την υποστήριξη του ps4.Και με βάση αυτά τα νούμερα ήταν πολύ σωστή η κίνηση αυτή.

ετσι ακριβως φιλε μου... και προς Θεου δε το λεω για να κατακρινω την εταιρια..ισα ισα την γουσταρω με 1000 ειδικα στα τηλεφωνα..αλλα ρε φιλε δινεις τις καλυτερες καμερες στους αλλους που ειναι δικες σου και κρατας τα μετρια για σενα??? μη πω για μπαταριες κλπ...τεσπα νομιζω ειναι σα ν μην υπαρχουμε γι αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Αυτό ισχύει.Για τον ίδιο λόγο παράτησε και το vita.Γιατί έριξαν όλα τα λεφτά για την υποστήριξη του ps4.Και με βάση αυτά τα νούμερα ήταν πολύ σωστή η κίνηση αυτή.

 

Σωστή δεν ήταν γιατί θα μπορούσε να είχε κλέψει και από τις πωλήσεις του Switch. Εγώ που απεχθάνομαι τα AAA παιχνίδια και δεν έχω πρόβλημα να το πω, ξεκίνησε με παιχνιδια τύπου Uncharted, Killzone και NFS Most Wanted, και τώρα θα μπορούσε να έχει πολλά PS Exclusives, μέχρι και Bioshock είχε ανακοινωθεί.

 

Πάντως οι πωλήσεις των κονσολών δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά. Θυμάμαι σε εποχές GameBoy - Sega Dreamcast, ο καθένας είχε αγοράσει εντελώς διαφορετικά παιχνίδια. Τώρα διαβάζεις για 110 εκ. πωλήσεις και όλοι έχουν αγοράσει τα ίδια 10 παιχνίδια. Με αυτό το κριτήριο μόνο επιτυχημένη δεν τη θεωρώ. Αλλά επειδή προσωπικά έχω κατεβάσει άπειρες indie παιχνιδαρες, την θεωρώ αρκετά καλύτερη από το PS3 αλλά χειρότερη από τα προηγούμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα, και τονιζω ΓΙΑ ΜΕΝΑ, η νεα γενιά θα κριθει καθαρά απο την ιπποδυναμη της καθε κονσολας. Μου αρεσουν τα exclusive της Sony αλλά απο μόνα τους δεν με απασχολουν τοσο πολύ ώστε να παρω μια κονσολα μονο γι΄αυτα. Το 95% των games που παιζω ειναι 3rd party και το μονο πραγμα στο συγχρονο gaming που θεωρω system seller ειναι το game pass. Επομενως ισχυουν τα εξης

Εχω μια πολυ καλη 4K TV. Αν το xbox ειναι εμφανώς ισχυροτερο απο το PS5, θα παρω XBOX. Να χαρώ τα παιχνιδια μου σε 4K Dolby Vision και κυρίως να εχω και το Game Pass. Αν η διαφορά τους ειναι αμελήτέα ή το PS5 ειναι ισχυροτερο τοτε προφανως θα παρω PS5 γιατι δεν με χαλανε κι΄ολας τα exclusives της Sony.

Αυτό που προσπαθω να πω είναι οτι ειναι γελοιο να ειμαστε fanboys καταναλωτικων προιοντων. Ο καθενας αγοράζει αυτο που του αρεσει. Δεν ειναι fact αλλα προσωπικη αποψη. Δεν εισαι ασχετος αν παρεις xbox όπως δεν εισαι peasant αν δεν εχει PC 4000 ευρω

Επεξ/σία από NamelessDead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τελικά τα φανμποΐ της μικρομαλακής είναι χειρότερα.. 😝

Βασικά 9/10 σχόλια εδώ είναι από fanboys της Sony. ''Αααα, ουουου, κονσολάρα, οοοο προπαραγγελία PS5, οοοο παιχνιδάρες exclusives, αααααα άπατο το Xbox, κ.τ.λ'' 

Μπορεί το σχόλιό σου να είναι ειρωνικό και να μην το κατάλαβα εγώ, αλλά μάλλον το αντίθετο ισχύει από αυτό που γράφεις εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 360kias είπε

Ναι έχει κάνει πωλήσεις έχει παιχνίδια το PS4 αλλά και μόνο που ξέρω ότι υπάρχει κονσόλα που τα 3rd party τα τρέχει πολύ καλύτερα κατά πολύ όμως δεν μπορώ τρελενομαι με αποτέλεσμα να ψηφήσω Xbox και να ενταχθώ στον μαγικό κόσμο του ...έχετε δει το red dead 2 πως τρέχει στο one x ?πραγματικα γέλασα όταν το είδα στο PS4 pro 

Για γέλια είναι να μιλάμε για γραφικά σε κονσόλες.Αν θες να παίζεις τα 3rd party όσο καλύτερα γίνεται πάρε pc φίλε μου.

Το ps4 έχει The Last of us,Ratchet,Uncharted,Shadow of the Collosus,Detroit become human,Persona,The Last Guardian,Bloodborne,God of War και τα προσωπικα μου αγαπημενα Horizon Zero Dawn και Spiderman.Για αυτά ο κόσμος παίρνει ps και όχι xbox.Αν θες να παίζεις 3rd parties με τοπ γραφικα παίρνεις pc.Ακόμη και ένα mid range pc κανει το Xbox one X να ντρέπεται.

Δεν γουστάρεις το ps και έχεις Xbox.Καλά κάνεις.Καμιά φορά μας αρέσει μια "ομάδα΄'.Εμένα μου αρέσει η AMD πχ.

Αλλά το xbox one πήγε άπατο γιατί δεν έχει παιχνίδια.Αυτή είναι η πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, selin323 είπε

Η sony δεν εχει ανταγωνισμο απλα ,πια microsoft μονο λογια και μετριοτητες κραζει τον ευατο της ,σε οτι κανει ουτε μια καινοτομια κατι ξεχωριστω , το ps5. θα σπασει ολα τα ρεκορ , προπαραγγελεια οπως και to ps4 pro .!

Ρε μην οπαδοποιειται το gaming....για μενα η καλλιτερη κονσολα ειναι το xbox one x μεχρι και kodi εχει και παιζει πολυ καλα .....και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής συν το gamepass εχω και το ps 4 καλο αλλα οχι ολοκληρωμενο media player .....εχει μεταγλωτισεις και ελληνικους υποτιτλους που δεν έχει το xbox....αλλα συνολικα υπολειπεται του x........

3 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Για γέλια είναι να μιλάμε για γραφικά σε κονσόλες.Αν θες να παίζεις τα 3rd party όσο καλύτερα γίνεται πάρε pc φίλε μου.

Το ps4 έχει The Last of us,Ratchet,Uncharted,Shadow of the Collosus,Detroit become human,Persona,The Last Guardian,Bloodborne,God of War και τα προσωπικα μου αγαπημενα Horizon Zero Dawn και Spiderman.Για αυτά ο κόσμος παίρνει ps και όχι xbox.Αν θες να παίζεις 3rd parties με τοπ γραφικα παίρνεις pc.Ακόμη και ένα mid range pc κανει το Xbox one X να ντρέπεται.

Δεν γουστάρεις το ps και έχεις Xbox.Καλά κάνεις.Καμιά φορά μας αρέσει μια "ομάδα΄'.Εμένα μου αρέσει η AMD πχ.

Αλλά το xbox one πήγε άπατο γιατί δεν έχει παιχνίδια.Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Το one x με διαφορα καλλιτερο και εχω και τα δυο μηχανήματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eorptol είπε

Ρε μην οπαδοποιειται το gaming....για μενα η καλλιτερη κονσολα ειναι το xbox one x μεχρι και kodi εχει και παιζει πολυ καλα .....και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής συν το gamepass εχω και το ps 4 καλο αλλα οχι ολοκληρωμενο media player .....εχει μεταγλωτισεις και ελληνικους υποτιτλους που δεν έχει το xbox....αλλα συνολικα υπολειπεται του x........

Το one x με διαφορα καλλιτερο και εχω και τα δυο μηχανήματα.....

δεν κατάλαβες τι είπα μάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Για γέλια είναι να μιλάμε για γραφικά σε κονσόλες.Αν θες να παίζεις τα 3rd party όσο καλύτερα γίνεται πάρε pc φίλε μου.

Το ps4 έχει The Last of us,Ratchet,Uncharted,Shadow of the Collosus,Detroit become human,Persona,The Last Guardian,Bloodborne,God of War και τα προσωπικα μου αγαπημενα Horizon Zero Dawn και Spiderman.Για αυτά ο κόσμος παίρνει ps και όχι xbox.Αν θες να παίζεις 3rd parties με τοπ γραφικα παίρνεις pc.Ακόμη και ένα mid range pc κανει το Xbox one X να ντρέπεται.

Δεν γουστάρεις το ps και έχεις Xbox.Καλά κάνεις.Καμιά φορά μας αρέσει μια "ομάδα΄'.Εμένα μου αρέσει η AMD πχ.

Αλλά το xbox one πήγε άπατο γιατί δεν έχει παιχνίδια.Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Κανείς δεν διαφωνεί οτι το PC εχει τα καλυτερα γραφικά. Οπως εχει και το καλύτερο modding μπλα μπλα. Το μεγαλύτερο θεμα ομως ειναι το οικονομικο πλεον. Αν υποθεσουμε οτι οι νεες κονσολες θα κανουν 500 ευρω, συν μια 55αρα 4K DV τηλεοραση με 800 παμε στα 1300. Σε αυτο το budget μπορείς να φτιάξεις PC που να παίζει 4K HDR; Γιατι αν ειναι να δώσεις 1200 ευρω για GPU μονο και να παει το PC συνολο 2-3 χιλιάρικα τοτε κλαφτα. Ο περισσοτερος κοσμος θελει ενα συστημα να παιζει καλα, ωστε να γυριζει απο την δουλεια και να χαλαρωνει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για niche κοινο. Γιατι προσωπικά δεν με ενδιαφερει να παιξω το Cyberpunk σε 4K HDR 120fps αν ειναι να δωσω 4 χιλιαρικα και να στερηθω βολτες, διακοπες, ταξιδια ή οτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Κανείς δεν διαφωνεί οτι το PC εχει τα καλυτερα γραφικά. Οπως εχει και το καλύτερο modding μπλα μπλα. Το μεγαλύτερο θεμα ομως ειναι το οικονομικο πλεον. Αν υποθεσουμε οτι οι νεες κονσολες θα κανουν 500 ευρω, συν μια 55αρα 4K DV τηλεοραση με 800 παμε στα 1300. Σε αυτο το budget μπορείς να φτιάξεις PC που να παίζει 4K HDR; Γιατι αν ειναι να δώσεις 1200 ευρω για GPU μονο και να παει το PC συνολο 2-3 χιλιάρικα τοτε κλαφτα. Ο περισσοτερος κοσμος θελει ενα συστημα να παιζει καλα, ωστε να γυριζει απο την δουλεια και να χαλαρωνει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για niche κοινο. Γιατι προσωπικά δεν με ενδιαφερει να παιξω το Cyberpunk σε 4K HDR 120fps αν ειναι να δωσω 4 χιλιαρικα και να στερηθω βολτες, διακοπες, ταξιδια ή οτι αλλο.

Τα πρώτα χρόνια της νεας σειράς κονσολών όλα τα παιχνίδια θα ναι cross gen και ένα Mid range pc θα τα παίζει άψογα.Να σαι βέβαιος.Μετά από 2-3 χρόνια που θα έχουν κυκλοφορήσει νέες cpu και gpu με μια αναβάθμιση σε χαμηλότερες πια τιμές πιάνεις η και ξεπερνάς τις νέες κονσόλες.Για να μην συζητήοσυμε ότι υπάρχουν μέρη(π.χ. humble bundle που παίρνεις games σε τιμές χώμα).Προσωπικά όταν μου κάηκε η main gpu έπαιζα GTAV 720P low settings στα 25-30 fps και μου φαινόταν φουλ playable.Δεν έχω κόλλημα με τα νούμερα.

Aλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα.Εγώ δεν πιστέυω ότι οι κονσόλες είναι άχρηστες.Κάθε άλλο.Έχουν μια ευκολία σε ότι τις αφορά και έχουν και καλά exclusives.Προσωπικά έχω χαρεί το Super Mario Odyssey περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο game ίσως.Ο φίλος το έκανε συζήτηση για νούμερα.Α το xbox one x έχει λίγο καλυτερα γραφικά από το ps4 pro?

SO?

Κονσόλες είναι δεν είναι εκεί το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Κανείς δεν διαφωνεί οτι το PC εχει τα καλυτερα γραφικά. Οπως εχει και το καλύτερο modding μπλα μπλα. Το μεγαλύτερο θεμα ομως ειναι το οικονομικο πλεον. Αν υποθεσουμε οτι οι νεες κονσολες θα κανουν 500 ευρω, συν μια 55αρα 4K DV τηλεοραση με 800 παμε στα 1300. Σε αυτο το budget μπορείς να φτιάξεις PC που να παίζει 4K HDR; Γιατι αν ειναι να δώσεις 1200 ευρω για GPU μονο και να παει το PC συνολο 2-3 χιλιάρικα τοτε κλαφτα. Ο περισσοτερος κοσμος θελει ενα συστημα να παιζει καλα, ωστε να γυριζει απο την δουλεια και να χαλαρωνει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για niche κοινο. Γιατι προσωπικά δεν με ενδιαφερει να παιξω το Cyberpunk σε 4K HDR 120fps αν ειναι να δωσω 4 χιλιαρικα και να στερηθω βολτες, διακοπες, ταξιδια ή οτι αλλο.

Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα, είναι και άνεσης. Το pc δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσει την άνεση και την αμεσότητα μιας κονσόλας που πατάς 2 κουμπιά και παίζεις ξάπλα και αραχτός μακρυά από οθόνες και καρέκλες γραφείου χωρίς να σε νοιάζουν ρυθμίσεις,drivers και αναβαθμίσεις, όπως επίσης και το local co op 2-4 players που δεν συγκρίνεται με κανένα pc.

Λέει ο άλλος γιατί να πάρεις xbox δεν έχει νόημα πάρε pc. Όχι ρε φίλε, θέλω να πάω Θεσσαλονίκη-Αθήνα αραχτός και light βλέποντας το ηλιοβασίλεμα και τα τοπία χωρίς να με νοιάζει τίποτα, δεν είναι σωστό να μου λες πάρε αμάξι οδήγησε για να πας πιο γρήγορα και να γουστάρεις, όχι τρένο θα πάρω αδερφέ γιατί καλύπτει την δική μου οπτική και τις δικές μου ανάγκες.

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Yeroplatanos said:

Ακόμη και ένα mid range pc κανει το Xbox one X να ντρέπεται.

Ποιο είναι αυτό το mid range pc στα 330€ που παίζει συνεχώς το Χ και το κάνει να ντρέπεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Σωστή δεν ήταν γιατί θα μπορούσε να είχε κλέψει και από τις πωλήσεις του Switch. Εγώ που απεχθάνομαι τα AAA παιχνίδια και δεν έχω πρόβλημα να το πω, ξεκίνησε με παιχνιδια τύπου Uncharted, Killzone και NFS Most Wanted, και τώρα θα μπορούσε να έχει πολλά PS Exclusives, μέχρι και Bioshock είχε ανακοινωθεί.

Πάντως οι πωλήσεις των κονσολών δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά. Θυμάμαι σε εποχές GameBoy - Sega Dreamcast, ο καθένας είχε αγοράσει εντελώς διαφορετικά παιχνίδια. Τώρα διαβάζεις για 110 εκ. πωλήσεις και όλοι έχουν αγοράσει τα ίδια 10 παιχνίδια. Με αυτό το κριτήριο μόνο επιτυχημένη δεν τη θεωρώ. Αλλά επειδή προσωπικά έχω κατεβάσει άπειρες indie παιχνιδαρες, την θεωρώ αρκετά καλύτερη από το PS3 αλλά χειρότερη από τα προηγούμενα.

To switch έπαιξε σε τελείως διαφορετική κατηγορία από τις sony και micosoft.Και για αυτό πέτυχε.Δεν θα μπορούσε η nintendo να ανταγωνιστεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά(άλλωστε ποτέ δεν το έκανε) και έφτιαξε τη δική της υβριδική κονσόλα για να συνδυάσει φορητή και επιτραπέζια με σύνδεση στην τηλεόραση καλύπτοντας ταυτόχρονα δυο διαφορετικές κατηγορίες gamers.Όσον αφορά για τους τίτλους που λες συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...