Προς το περιεχόμενο

Ειδικότητα Δημόσιας Υγείας και προοπτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα τη νέα ειδικότητα της δημόσιας υγείας η οποία τροποποιήθηκε λιγάκι πάλι

https://www.ispatras.gr/wp-content/uploads/2019/06/ΦΕΚ-2503_25-6-2019-τΒ-Εκπαίδευση-στην-ιατρική-ειδικότητα-της-Δημόσιας-Υγείας-Κοινωνικής-Ιατρικής.pdf

 

απευθύνεται και σε γιατρούς και σε οδοντιάτρους. Υπάρχει περίπτωση να είναι χωρίς μισθό; Και αν κάποιος αποφασίσει να διακόψει την ειδικότητα (την όποια ειδικότητα) έχει κάποια δέσμευση ή απλά παραιτείσαι; Επίσης πως μπορώ να ενημερωθώ για αυτή την ειδικότητα; Μόνο το φεκ υπάρχει. 

Επεξ/σία από lactate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε θέσε το ερώτημά σου στο Greekmeds. Η ειδικότητα δεν είναι χωρίς μισθό, στο προτελευταίο εδάφιο προβλέπεται να κάνεις και εφημερίες στο κλινικό rotation και να πληρώνεσαι για αυτές. Δεν έχουν καν οριστεί εκπαιδευτές. Μοιάζει παραπάνω με "τακτοποίηση ατόμων" που έχουν κάνει κάτι σχετικό με τη Δημόσια Υγεία. Δες τελευταίο άρθρο, σημείο Δ. Μπορείς να πάρεις στην Περιφέρεια, στο Τμήμα Ειδικοτήτων να ρωτήσεις. Αν δεις έχει σε κάθε ΥΠΕ πλήθος νοσοκομείων. Σε κάθε Περιφέρεια μπορείς να πάρεις τηλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Συνάδελφε θέσε το ερώτημά σου στο Greekmeds. Η ειδικότητα δεν είναι χωρίς μισθό, στο προτελευταίο εδάφιο προβλέπεται να κάνεις και εφημερίες στο κλινικό rotation και να πληρώνεσαι για αυτές. Δεν έχουν καν οριστεί εκπαιδευτές. Μοιάζει παραπάνω με "τακτοποίηση ατόμων" που έχουν κάνει κάτι σχετικό με τη Δημόσια Υγεία. Δες τελευταίο άρθρο, σημείο Δ. Μπορείς να πάρεις στην Περιφέρεια, στο Τμήμα Ειδικοτήτων να ρωτήσεις. Αν δεις έχει σε κάθε ΥΠΕ πλήθος νοσοκομείων. Σε κάθε Περιφέρεια μπορείς να πάρεις τηλ.

ευχαριστώ για την απάντηση. το ξέρω το greekmeds απλά πάει λίγο να γίνει απολίθωμα και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πλέον ενεργό (δυστυχώς). Απλά δεν είμαι σίγουρος αν ο χρόνος της βασικής εκπαίδευσης (της θεωρητικής αποζημειώνεται). Οπότε θεωρείς ότι παίζει να μην "γινεται" καν η ειδικότητα;  Θα το γράψω και στο greekmeds πάντως.

Πάντως όντως φαίνεται λίγο περίεργη. Την απονέμει απλά σε κάποιους, τα εκπαιδευτικά κέντρα στην ουσία θα είναι το μάστερ  δημόσιας υγείας..ελπίζω μόνο να "γινεται".. δηλαδή να κάνω τα χαρτιά και να με πάρουν.

Επεξ/σία από lactate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απολίθωμα, αντίθετα θα έλεγα ότι δεν υπάρχει τροφοδότηση από τους νέους συναδέλφους (φοιτητές) αλλά υπάρχουν ωραίες συζητήσεις από ειδικευμένους επί πολλών θεμάτων. Ειδικά τέτοια θέματα μπορείς να τα θέσεις εκεί. Αλλά καλύτερα να πάρεις την αντίστοιχη Περιφέρεια που σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις αν δέχονται αιτήσεις για νοσοκομεία για αυτή την ειδικότητα και σε ΠΟΙΑ. Γιατί την αίτηση για να προσληφθείς την κάνεις στην Περιφέρεια, αν αυτοί δεν δέχονται αιτήσεις, τότε δεν μπορείς να ξεκινήσεις. 

Κατά δεύτερο, ισχύει γενικά το εξής: δικαιούσαι να ξεκινήσεις ό,τι ειδικότητα γουστάρεις και μετά να παραιτηθείς. Αν ξεκινήσεις άλλη ειδικότητα μετά άλλου αντικειμένου και άλλου τομέα (πχ χειρουργική αντί πριν παθολογική ειδικότητα), δεν πληρώνεσαι για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα που ειδικεύτηκες στην "λάθος ειδικότητα" (δηλαδή αυτή που ξεκίνησες και παράτησες). Σε παράδειγμα: θέλεις να κάνεις Καρδιολογία, ξεκινάς και κάνεις 2 χρόνια Παθολογία (ακολουθούν 4 χρόνια Καρδιολογίας, σύνολο 6). Όλα ωραία. Μετά λες, ααααα θα κάνω Γαστρεντερολογία, κανένα πρόβλημα, γιατί και αυτή θέλει 2 χρόνια Παθολογία. Λες, ααα θέλω να κάνω Ψυχιατρική, θα μείνεις απλήρωτος 1,5 χρόνο γιατί η Ψυχιατρική απαιτεί μόνο 6 μήνες Παθολογία. Το σύστημα σε τιμωρεί για τη λάθος επιλογή και που άλλαξες γνώμη. Τα ίδια και αλλάξεις να πας Χειρουργική, εκεί θα μείνεις απλήρωτος 2 χρόνια. Θα συνεχίσεις να πληρώνεσαι τις εφημερίες σου.

Ο "βασικός" μισθός ειδικευόμενου είναι 1050-1100Ε. Οι εφημερίες είναι 500Ε/μήνα. Οπότε πρόσεξε τι επιλογή θα κάνεις.

Αν σε ενδιαφέρει η ειδικότητα αυτή, έχει 1 χρόνο Παθολογίας λέει. Οπότε στο ένα χρόνο να έχεις κατασταλάξει γιατί μετά αν παραιτηθείς το κοντέρ αρχίζει και γράφει αρνητικά. Φυσικά αν κάνεις Παθολογία σε αυτούς τους 12 μήνες, πού να φτάσεις να δεις αν σου αρέσει το περιεχόμενο της ειδικότητας που είναι στατιστικοεπιδημιολογία και Δημόσια Υγεία, δηλαδή γιούχου και δημοσιουπαλληλίκι με μια εσάνς από ακαδημαϊκούρα σε συνέδρια (για τους ημέτερερους).

2 ώρες πριν, lactate είπε

Βρήκα τη νέα ειδικότητα της δημόσιας υγείας η οποία τροποποιήθηκε λιγάκι πάλι

https://www.ispatras.gr/wp-content/uploads/2019/06/ΦΕΚ-2503_25-6-2019-τΒ-Εκπαίδευση-στην-ιατρική-ειδικότητα-της-Δημόσιας-Υγείας-Κοινωνικής-Ιατρικής.pdf

απευθύνεται και σε γιατρούς και σε οδοντιάτρους. Υπάρχει περίπτωση να είναι χωρίς μισθό; Και αν κάποιος αποφασίσει να διακόψει την ειδικότητα (την όποια ειδικότητα) έχει κάποια δέσμευση ή απλά παραιτείσαι; Επίσης πως μπορώ να ενημερωθώ για αυτή την ειδικότητα; Μόνο το φεκ υπάρχει. 

Επίσης άλλαξε τον τίτλο του θέματος, βάλε "Ειδικότητα Δημόσιας Υγείας και προοπτικές" για να μην είναι misleading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απολίθωμα, αντίθετα θα έλεγα ότι δεν υπάρχει τροφοδότηση από τους νέους συναδέλφους (φοιτητές) αλλά υπάρχουν ωραίες συζητήσεις από ειδικευμένους επί πολλών θεμάτων.

Νομίζω το ίδιο λέμε με άλλα λόγια. Και στην οδοντιατρική υπήρχε ένα αντίστοιχο φορουμ αν και όχι τόσο μεγάλο που δεν είναι πια ζωντανό. Θα ταν ωραίο όντως να το τροφοδοτούσαν νέοι συνάλδεφοι γιατί όντως είναι χρήσιμο. Είδα μια λίστα από την περιφέρεια Αττικής για αναμονές και δεν είχε την ειδικότητα. Θα πάρω βέβαια τηλέφωνο αλλά καταλαβαίνεις, δεν είναι θετικό σημάδι :P Επίσης μου έκανε εντύπωση πως με εξαίρεση τον Ευαγγελισμό που είναι sold out, οι περισσότερες ειδικότητες αν δεν είσαι επιλεκτικός με το νοσοκομείο έχουν άμεσα διαθέσιμες θέσεις (εκτός από ενδοκρινολογία και δερματολογία).

Αυτό που είπες για την ειδικότητα και το μισθό δεν το ήξερα. Εντωμεταξύ υπάρχουν 2-3 γνωστοί μου γιατροί που ξεκίνησαν ειδικότητα και τη σταμάτησαν γιατί δεν τους άρεσε και δεν ξέρω καν αν ξέρουν αυτό που είπες. Η δημόσια υγεία μου αρέσει σαν αντικείμενο, απλά με αγχώνει ότι είναι λίγο στην τύχη της αυτή η ειδικότητα; Δηλαδή σε τι διαφέρει ένας γιατρός δημόσιας υγείας από κάποιον που έκανε μεταπτυχιακό στη δημόσια υγεία; Θέλω να το ψάξω σε αυτό το κομμάτι. Η αλήθεια είναι ότι παιδεύομαι πολύ με την επιλογή ειδικότητας για αυτό επέλεξα και να κάνω διδακτορικό καθώς μπόρεσα να βρω χρηματοδότηση οπότε δεν είχαν κάποια οικονομική πίεση μέχρι να σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου, σε ποια ειδικότητα κάνεις διδακτορικό; Το λογικό θα ήταν να κάνεις εκεί και ειδικότητα, αφού ξέρεις ήδη κόσμο, θα έχεις κτίσει κάπως το βιογραφικό σου κοκ Γιατί στριφογυρίζεις ; Εκτός και αν είναι τίποτα τύπου επιδημιολογικό κτλ οπότε δεν σε βοηθάει να καταλήξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητέ μου, σε ποια ειδικότητα κάνεις διδακτορικό; Το λογικό θα ήταν να κάνεις εκεί και ειδικότητα, αφού ξέρεις ήδη κόσμο, θα έχεις κτίσει κάπως το βιογραφικό σου κοκ Γιατί στριφογυρίζεις ; Εκτός και αν είναι τίποτα τύπου επιδημιολογικό κτλ οπότε δεν σε βοηθάει να καταλήξεις..

Στον καρκίνο είναι, έχω ασχοληθεί πολύ με το εργαστηριακό κομμάτι, κύτταρα, ποντίκια, τεχνικές βιολογίας. Οπότε με έκανε να σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να στραφώ είτε στην ογκολογία είτε σε κάποια ειδικότητα συναφή (ακτινοθεραπεία, κάποια χειρουργική ειδικότητα που ασχολείται με  αυτά τα θέματα). Να φανταστείς είμαι και σ ε φάση που μου έχουν προτείνει post doc. Έχω κάνει  και καλές δημοσιεύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...