Προς το περιεχόμενο

Σπουδές Πληροφορικής στο ΑΠΘ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όσους αποφάσισαν να διαβάσουν αυτό το post

Με τις φετινές Πανελλήνιες να βρίσκονται περίπου ένα μήνα μακριά μας, και παρά το χάος που προκάλεσε η έκρηξη του κορονοϊού, ήρθε πάλι η στιγμή που θα αποφασίσουμε για το μέλλον μας.

Προσωπικά στοχεύω στο τμήμα πληροφορικής στο ΑΠΘ ως την πιο καλή διαθέσιμη επιλογή και ως κάποιος με μεγάλο ενδιαφέρον στους υπολογιστές και τον προγραμματισμό από μικρή ηλικία.Ωστόσο, δεν γνωρίζω μετέπειτα τι ευκαιρίες μπορούν να μου δοθούν. Τι είδους εργασία θα μπορέσω να αποκτήσω, τι μεταπτυχιακό θα ήταν πιο ικανοποιητικό, η Ελλάδα θα μου προσφέρει ευκαιρίες ή το εξωτερικό θα είναι μονόδρομος;

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ενώ σπουδάζω, όπως να πάρω επιτέλους το proficiency στα αγγλικά ή να μάθω μια καινούργια; Η εργασία αξίζει;

Τέλος, ως κάποιος που ασχολείται και αγαπάει τα video games, υπάρχει τρόπος να  ανοίξω δρόμους προς τα εκεί; Το ξέρω πως στην Ελλάδα αυτό είναι σχεδόν απίθανο και γι' αυτό σκέφτομαι σοβαρά την εργασία στο εξωτερικό.

Παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει και έχει συμβουλές να μου προσφέρει να μου απαντήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά ευχομαι να πετυχεις το στόχο σου! παραλληλα με σπουδες το proficiency ή μια  δευτερη ξενη γλώσσα αρκουν. και φυσικά εξασκηση στον κωδικα, φτιαξε πραγματακια κι ανεβασε στο github, συνεργασου με συμφοιτητες σου για να φτιαξετε εφαρμογες, παρε μερος σε διαγωνισμους κλπ. μεσα στησχολή θα δεις και τι σε ενδιαφερει περισσοτερο. το μετα μην το σκεφτεσαι ακομα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...