Προς το περιεχόμενο

ΦΥΣΙΚΟ απο ΣΕΜΦΕ ή ΦΥΣΙΚΟ ΕΚΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ως προς τι ρωτας? το πρόγραμμα σπουδων? τα επαγγελματικα δικαιώματα? τις βάσεις? τα μαθήματα? τα εργαστήρια? την περιοχή? πολύ λακωνική η ερώτηση. επίσης δυσκολο να έχει κανει καποιος και τα 2 για να σου κάνει συγκριση. καλύτερα ρωτησε τι ακριβως θες να μαθεις γι αυτες τις σχολές για να σου πουν όσοι εχουν σπουδασει σε κάποια απο τις 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 4:41 ΜΜ, Elenihn είπε

Για γνώσεις μιλάω σε σχέση με την αγορά εργασίας μετά την αποφοίτηση

Οι γνώσεις είναι πολύ υποκειμενικό γιατί εξαρτάται από το διάβασμά σου. Το  φυσικό είναι πιο "γενικό" και πιο ευρύ   σε πεδίο. Γενικά δεν έχω καλή  γνώμη  για το ΣΕΜΦΕ. Εξαρτάται και τι θες να κάνεις στην πορεία σαν ειδίκευση. Γενικά αυτά τα τμήματα που είναι σχεδόν κάτι όπως το ΣΕΜΦΕ είναι σχεδόν μαθηματικό και φυσικό και οι χημικοί μηχανικοί που δεν είναι ακριβώς μηχανικοί ούτε ακριβώς χημικοί δεν είναι και ότι καλύτερο κατά τη  γνώμη μου. Εγώ φυσικό θα πήγαινα και θα έκανα ένα μεταπτυχιακό σε έναν τομέα που με ενδιαφέρει. Χωρίς μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς με διδασκαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι θες να ασχοληθείς? απο τη φυσική με μεταπτυχιακό μπορείς να πας μετεωρολογία, αστροφυσική, πυρηνική φυσική, ιατρική φυσική, θεωρητική φυσική, φυσική υψηλών ενεργειων, λειζερ κ οπτική, ηλεκτρονική (κατ επεκταση μπαινεις στα δικτυα κ την πληροφορική) κλπ. για διδασκαλία και πάλι ουτε εκεί μπορείς πλέον χωρίς μεταπτυχιακό, αλλά και με διδακτορικό ακόμα πιο πιθανό είναι να διδαξεις σε πανεπιστήμιο παρά να σε πάρουν αναπληρώτρια σε σχολείο. το σεμφε ειναι 1 παραπανω ετος και αν και ακαδημαικά αναγνωριζεται σαν μεταπτυχιακο το τελευταιο ετος στην αγορά εργασίας  ή στο δημόσιο αυτό δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασικα ακομα και τωρα μετα απο χρονια δεν εχω καταλαβει την υπαρξη αυτου του τμηματος στο Πολυτεχνειο:

δεν υπηρχαν μαθηματικοι; φυσικοι;

ειναι σα να γεμιζεις επιστημονα με γνωσεις απο τα δυο τμηματα και του λες βγες στην αγορα εργασιας. Ειμαστε στο 2020 που παντου ζητειται η εξειδίκευση και οχι οι γενικες γνωσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εγω βασικα ακομα και τωρα μετα απο χρονια δεν εχω καταλαβει την υπαρξη αυτου του τμηματος στο Πολυτεχνειο:

δεν υπηρχαν μαθηματικοι; φυσικοι;

ειναι σα να γεμιζεις επιστημονα με γνωσεις απο τα δυο τμηματα και του λες βγες στην αγορα εργασιας. Ειμαστε στο 2020 που παντου ζητειται η εξειδίκευση και οχι οι γενικες γνωσεις....

Είναι ότι να ναι γενικά. Το νόημα των εφαρμοσμένων μαθηματικών και της εφαρμοσμένης φυσικής είναι να λειτουργήσουν ως εργαλειά σε άλλες επιστήμες πχ στη μηχανική. Όμως το κομμάτι των εφαρμοσμένων μαθηματικών/φυσικής το διδάσκονται στις αντίστοιχες σχολές των μηχανικών. Ταυτόχρονα οι αυτούσιες επιστήμες μαθηματικών και φυσικής υπάρχουν ως ανεξάρτητα τμήματα. Επομένως γιατί να κάνεις μια πολύ δύσκολη σ χολή (γιατί πραγματικά είναι απάλευτη) χωρίς οι απόφοιτοι να το εξαργυρώνουν κάτι να μην είναι ούτε μηχανικοί, ούτε φυσικοί, ούτε μαθηματικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

εγω βασικα ακομα και τωρα μετα απο χρονια δεν εχω καταλαβει την υπαρξη αυτου του τμηματος στο Πολυτεχνειο:

δεν υπηρχαν μαθηματικοι; φυσικοι;

ειναι σα να γεμιζεις επιστημονα με γνωσεις απο τα δυο τμηματα και του λες βγες στην αγορα εργασιας. Ειμαστε στο 2020 που παντου ζητειται η εξειδίκευση και οχι οι γενικες γνωσεις....

Δεν διαφωνώ γενικότερα ότι είναι άξιο κουβέντας το πώς υλοποιήθηκε το τμήμα εδώ (αν και δεν παρακολουθώ την φάση εδώ και πολλά χρόνια)

Κάπου αποφασίζεις και συ τι θα κάνεις κάποια στιγμή από άποψη εξειδίκευσης πάντως

Άριστοι απόφοιτοι του τμήματος απορροφούνται από διάφορες εταιρείες τύπου big-4 αμέσως (και χωρίς επιπλέον μεταπτυχιακό), άλλοι πάνε πολύ εύκολα στο data science κ.λπ., άλλοι γίνονται developers, άλλοι business analysts, άλλοι συνεχίζουν έρευνα και άλλοι... συνεχίζουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια!

Δεν λέω ότι τα παραπάνω δεν μπορούν να τα κάνουν και οι απόφοιτοι των άλλων σχολών που συζητάμε ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tonypapadovic είπε

Δεν διαφωνώ γενικότερα ότι είναι άξιο κουβέντας το πώς υλοποιήθηκε το τμήμα εδώ (αν και δεν παρακολουθώ την φάση εδώ και πολλά χρόνια)

Κάπου αποφασίζεις και συ τι θα κάνεις κάποια στιγμή από άποψη εξειδίκευσης πάντως

Άριστοι απόφοιτοι του τμήματος απορροφούνται από διάφορες εταιρείες τύπου big-4 αμέσως (και χωρίς επιπλέον μεταπτυχιακό), άλλοι πάνε πολύ εύκολα στο data science κ.λπ., άλλοι γίνονται developers, άλλοι business analysts, άλλοι συνεχίζουν έρευνα και άλλοι... συνεχίζουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια!

Δεν λέω ότι τα παραπάνω δεν μπορούν να τα κάνουν και οι απόφοιτοι των άλλων σχολών που συζητάμε ε

Νομίζω το όλο θέμα είναι ότι το τμήμα δε διαφοροποιείται από τα ήδη υπάρχοντα. Αν είχαμε λιγότερους (που δεν έχουμε) μαθηματικούς ή φυσικούς από ότι χρειαζόμασταν θα αυξάναμε τον αριθμό των εισακτέων. 

Δεν είναι μόνο το ΣΕΜΦΕ πάντως.

Υπάρχει το γλυκούλικο ΒΕΤ που είναι 5  χρόνια και είναι το τμήμα "Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογίων". Σε τι διαφέρει από το τμήμα βιολογίας; Σε τίποτα, απλά παιδεύεσαι 5 χρόνια αντί για 4 και μετά λες "εεε εμένα το μαστερ είναι στο πτυχίο μου ναι ναι μας το αναγνώρισαν'. Απλά σε πολλους το 5 χρόνια βιολογικό ακούγεται σαν ιατρική παρά κάτι. Όπως και το ΣΕΜΦΕ σε κάποιους ακούγεται σχεδόν ηλεκτρολόγοι μηχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι τα παιδιά από το ΕΜΠ έχουν ένα υφακι.Είχαν έρθει στο φροντιστήριο παιδιά να μας μιλήσουν για τις σχολές τους και μιλάγανε με τέτοιο τουπέ και ύφος που ερχότανε να τους βρίσω.Ακομα και παιδιά που ηταν ΗΜΜΥ θα πήγαιναν φυσικο απο τις ροές της σχολής.Αν είναι δυνατον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...