Προς το περιεχόμενο

ηρακλειο κρητης..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φετος δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει οτι θελω λογιστικη οποτε τωρα ψαχνω τμημα λογιστικης σε καποια ωραια πολη. Σκεφτομαι να περασω πρεβεζα που ειναι κοντα στην πολη μου ή καβαλα , αλλα πολλοι λενε οτι δεν αξιζει. Εχω αρχισει να σκεφτοσαι και το ηρακλειο κρητης αλλα δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω πως ειναι, εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα και οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Φυσικα εχω απορριψει πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη γιατι θελω λιγο πιο μικρες πολεις. Επισης δεν με ενδιεφερει τοσο η νυχτερινη ζωη που εχει η καθε πολη διοτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικη οποτε δεν θα βγαινω.

Πως ειναι αυτες οι πολεις?? Ποια ειναι καλη πολη για σπουδες?? 

Γενικα πειτε μου γνωμες για να επιλεξω μια πολη.

Επεξ/σία από evelina_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε σε νοιαζει η νυχτερινή ζωή τότε Πρεβεζα ή Καβάλα είναι πολύ καλές επιλογές. Χαμηλά ενοίκια, χαμηλές  τιμές για φαγητό εξω, η  Πρέβεζα είναι γεμάτη ταβερνάκια για φαγητό και κρασι με παρεα και φυσικα όμορφες παραλίες για το καλοκαιρι κ στις δυο πολεις. Στην Πρεβεζα νομίζω δεν έχει φοιτητικές εστίες αλλά ειναι μικρή πολη και μπορεις να πας παντού με τα πόδια. επίσης οι μεχρι τωρα πτυχιούχοι σχεδόν όλοι τέλειωναν στην ώρα τους τη σχολή όταν σε άλλα τμήματα του ίδιου ιδρύματος ο μο αποφοίτησης ηταν μετα απο 7 χρόνια και σπάνια επιανε κάποιος βαθμό πτυχίου πάνω απο 7,5. Το Ηρακλειο δεν είναι τόσο ακριβό αλλά πρέπει να συμπεριλάβεις κ τα έξοδα καθως και την ταλαιπωρια με καραβι για να πηγαινοερχεσαι στο πατρικό σου. Σαν πτυχίο όλα την ιδια ισχύ εχουν, πλέον με την ενταξη των ΤΕΙ σε πανεπιστημια αναθεωρηθηκαν και τα προγραμματα σπουδών και η υλη των μαθημάτων συμφωνα με τα αντιστοιχα πανεπιστημιακά τμήματα. 

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να σου αρέσει εσένα αυτό που θα σπουδάσεις. 

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχεις παει ποτε Ηρακλειο Κρητης;
Εγω που ημουν φοιτητης στα Χανια το Ηρακλειο μου φαινοταν το ιδιο και χειροτερο χαος με την Αθηνα.
Αν θες τη γνωμη μου προσπαθησε να μαθεις ποια σχολη ειναι πιο ευκολο να τελειωσεις μιας και το πτυχιο εχει ιδια βαρυτητα.
Θελοντας και μη οσο ειναι φοιτητρια 5 παρεες θα τις κανεις οσο αντικοινωνικη και αν νομιζεις οτι εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ηρακλειο γενικα εχει καλα ΤΕΙ και μαλιστα της λογιστικης ειχα ακουσει οτι ειναι λιγο δυσκολακι εκει (βεβαια αυτο κατα κανονα σημαινει οτι θα μαθεις και δε θα τη τελειωσεις...τουριστικα)

Η πολη Ηρακλειο σιγουρα δεν ειναι Αθηνα που γραφτηκε αλλα σιγουρα τα ενοικια ειναι πολυ πιο ακριβα απο τις πολεις που ανεφερες

Εχεις ομως περισσοτερες επιλογες για διασκεδαση ενω Ηρακλειο μιας και εχει και πολλες πανεπιστημιακες σχολες ειναι γενικα φοιτητουπολη (αρα επιλογες για φτηνη διασκεδαση)

Καραβι ειναι ενα σημαντικο εξοδο αλλα δε θα το κανεις και καθε μερα το περα δωθε. Αποστασεις δεν ειναι θεμα μιας και μια φορα θα ανεβαινεις σχολη και μια θα κατεβαινεις (να ειχες τιποτα απειρα υποχρεωτικα εργαστηρια θα ηταν αλλη ιστορια)

 

απο εκει και περα η επιλογη εχει να κανει με εσενα (κοστολογιο, προτεραιοτητες, ιδιοσυγκρασια)

 

οτι αλλο θες για ηρακλειο πμ

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης πολύ σημαντικό, μιας και πλέον καταργήθηκε η υποχρεωτική πρακτική, αφου παρεις το πτυχίο σου να την κάνεις, είτε στο λογιστήριο μιας εταιρίας είτε σε ενα λογιστή την περίοδο των φορολογικών δηλώσεων (βασικά το τελευταίο μπορεις να το κάνεις και δοκιμαστικά πριν υποβάλεις το μηχανογραφικό, για λίγες μέρες. θα καταλάβεις αν όντως θελεις να μπεις σε αυτή τη σχολή ή όχι)

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Εχεις παει ποτε Ηρακλειο Κρητης;
Εγω που ημουν φοιτητης στα Χανια το Ηρακλειο μου φαινοταν το ιδιο και χειροτερο χαος με την Αθηνα.
Αν θες τη γνωμη μου προσπαθησε να μαθεις ποια σχολη ειναι πιο ευκολο να τελειωσεις μιας και το πτυχιο εχει ιδια βαρυτητα.
Θελοντας και μη οσο ειναι φοιτητρια 5 παρεες θα τις κανεις οσο αντικοινωνικη και αν νομιζεις οτι εισαι.

ΟΧΙ, δεν εχω παει ποτε αλλα με τρομαζει λιγο που το παρομοιαζεις με χαος. Οσο για τις παρεες δεν νομιζω οτι θα κανω τοσο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνεις.. εδω εφτασα να κανω εγω παρέες στα φοιτητικά μου χρόνια, φιλίες που κρατανε μεχρι σημερα κι ας βρισκόμαστε στα 4 σημεία του ορίζοντα,  παρόλο που ημουν πολύ κλειστός χαρακτήρας. μην πας προκατελειμμένη, θα βρεις ατομα που θα έχετε κοινα και θα ταιριάξετε. δε χρειαζεται να εχεις φιλους ολους τους συμφοιτητές σου, 2-3 ατομα για αρχή ειναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

το ηρακλειο γενικα εχει καλα ΤΕΙ και μαλιστα της λογιστικης ειχα ακουσει οτι ειναι λιγο δυσκολακι εκει (βεβαια αυτο κατα κανονα σημαινει οτι θα μαθεις και δε θα τη τελειωσεις...τουριστικα)

Η πολη Ηρακλειο σιγουρα δεν ειναι Αθηνα που γραφτηκε αλλα σιγουρα τα ενοικια ειναι πολυ πιο ακριβα απο τις πολεις που ανεφερες

Εχεις ομως περισσοτερες επιλογες για διασκεδαση ενω Ηρακλειο μιας και εχει και πολλες πανεπιστημιακες σχολες ειναι γενικα φοιτητουπολη (αρα επιλογες για φτηνη διασκεδαση)

Καραβι ειναι ενα σημαντικο εξοδο αλλα δε θα το κανεις και καθε μερα το περα δωθε. Αποστασεις δεν ειναι θεμα μιας και μια φορα θα ανεβαινεις σχολη και μια θα κατεβαινεις (να ειχες τιποτα απειρα υποχρεωτικα εργαστηρια θα ηταν αλλη ιστορια)

απο εκει και περα η επιλογη εχει να κανει με εσενα (κοστολογιο, προτεραιοτητες, ιδιοσυγκρασια)

οτι αλλο θες για ηρακλειο πμ

Η αληθεια ειναι οτι η αποσταση με προβληματιζει αρκετα γιατι θελω να ερχομαι συχνα στο πατρικο μου. Εχω ακουσει οτι τα σπιτια στο Ηρακλειο ειναι παλια και τα ενοικια ειναι στο θεο. Γνωριζει αν η σχολη εχει μεγαλη αποσταση απο το κεντρο της πολης και αν ειναι καλυτερο να βρεις σπιτι στο κεντρο ή κοντα στην σχολη??

27 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Επίσης πολύ σημαντικό, μιας και πλέον καταργήθηκε η υποχρεωτική πρακτική, αφου παρεις το πτυχίο σου να την κάνεις, είτε στο λογιστήριο μιας εταιρίας είτε σε ενα λογιστή την περίοδο των φορολογικών δηλώσεων (βασικά το τελευταίο μπορεις να το κάνεις και δοκιμαστικά πριν υποβάλεις το μηχανογραφικό, για λίγες μέρες. θα καταλάβεις αν όντως θελεις να μπεις σε αυτή τη σχολή ή όχι)

Πιστευω οτι θα μου αρεσει αρκετα.. Δεν εχω αμφιβολιες για την σχολη. Με προβληματιζει μονο η πολη (στους περισσοτερους αυτο φαινεται αστειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η πόλη είναι θέμα και όχι δεν είναι καθόλου αστείο. μια πόλη με αμεση οδική προσβαση στο πατρικό είναι καλυτερη απο ένα νησι για την περιπτωση που πρέπει εκτακτως να πας ή να έρθει καποιος δικός σου, μια πολη με πολλους φοιτητές είναι καλύτερη για να βρεις ατομα να ταιριαζεις, μια μεγαλύτερη πόλη σου δινει ευκαιρίες για εργασία ή γνωριμίες που μπορεί αργοτερα να σου δωσουν επαγγελματικές ευκαιρίες, μια μικρή πόλη εχει μεν περισσότερη ηρεμία κ ασφάλεια, σε μαθαίνουν όμως γρηγορα όλοι με τα καλά του κ τα κακά του, δε θα νιωσεις πχ αγνωστη μεταξύ αγνωστων αν χρειαστεις κάτι, θα βρεθει ενας γειτονας να σε βοηθησει, ενα μαγαζί να ψωνίσεις με πίστωση αν ξεμεινεις απο λεφτά, θα βρεθουν φυσικά και οι κουτσομπόλες γειτονισσες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το καραβι εκτος τα χρηματα ειναι και λιγο κουραστικο μιας και βγαζεις ολη τη νυχτα μεσα εκει + οτι εισαι φοιτητρια μονη με οτι συνεπαγεται

Τα ενοικια ειναι οντως οπως τα λες αλλα οπως σε καθε νησι (π.χ κερκυρα) αν πας νωρις δε θα δυσκολευτεις να βρεις κατι βαλιου φορ μανι

Αν και ολες οι σχολες (ΤΕΙ/ΑΕΙ) ειναι λιγο εξω απο το κεντρο οι πιο πολλοι νοικιαζουν κεντρο για ευνοητους λογους (οι περιοχες γυρω απο τις σχολες αδειαζουν οταν δε λειτουργουν). Το εξοδο για μπας ειναι μικρο (βλεπε φοιτ ταυτοτητα).

Στο ηρακλειο  υπαρχει μια αλληλεγγυη απο εκτος κρητης φοιτητες που αυτο βοηθα απιστευτα στη σχολη (π.χ να μελετας μαζι, να κανεις ευκολα παρεες, να βρεις βοηθεια). Επισης μετα το περας της σχολης αρκετες φιλιες μενουν ιδιως αν εισαστε απο την ιδια πολη που αυτο σπανια το βρισκεις σε μεγαλο/φοιτητουπολεις.

Το ηρακλειο σε καμμια περιπτωση δεν ειναι Αθηνα (απροσωπο) αλλα ουτε Πρεβεζα. Ειναι ενα πολυ μεγαλο χωριο ας πουμε. Μπορεις απο τη μια να εξαφανιστεις αλλα απο την αλλη να βγεις εξω στη γειτονια και να μιλησεις με γειτονες.

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

και η πόλη είναι θέμα και όχι δεν είναι καθόλου αστείο. μια πόλη με αμεση οδική προσβαση στο πατρικό είναι καλυτερη απο ένα νησι για την περιπτωση που πρέπει εκτακτως να πας ή να έρθει καποιος δικός σου, μια πολη με πολλους φοιτητές είναι καλύτερη για να βρεις ατομα να ταιριαζεις, μια μεγαλύτερη πόλη σου δινει ευκαιρίες για εργασία ή γνωριμίες που μπορεί αργοτερα να σου δωσουν επαγγελματικές ευκαιρίες, μια μικρή πόλη εχει μεν περισσότερη ηρεμία κ ασφάλεια, σε μαθαίνουν όμως γρηγορα όλοι με τα καλά του κ τα κακά του, δε θα νιωσεις πχ αγνωστη μεταξύ αγνωστων αν χρειαστεις κάτι, θα βρεθει ενας γειτονας να σε βοηθησει, ενα μαγαζί να ψωνίσεις με πίστωση αν ξεμεινεις απο λεφτά, θα βρεθουν φυσικά και οι κουτσομπόλες γειτονισσες 

Τελικα η  αποσταση ειναι μεγαλο θεμα. Μου αρεσει αρκετα η ηρεμια και η ασφαλεια οποτε μαλλον θα αποκλεισω την κρητη και θα επιλεξω ή καβαλα ή πρεβεζα. Ευχαριστω για την βοηθεια, μπορει να μην εχω επιλεξει ακομη αλλα βοηθησες να απορριψω τουλαχιστον μια πολη.

6 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

Για το καραβι εκτος τα χρηματα ειναι και λιγο κουραστικο μιας και βγαζεις ολη τη νυχτα μεσα εκει + οτι εισαι φοιτητρια μονη με οτι συνεπαγεται

Τα ενοικια ειναι οντως οπως τα λες αλλα οπως σε καθε νησι (π.χ κερκυρα) αν πας νωρις δε θα δυσκολευτεις να βρεις κατι βαλιου φορ μανι

Αν και ολες οι σχολες (ΤΕΙ/ΑΕΙ) ειναι λιγο εξω απο το κεντρο οι πιο πολλοι νοικιαζουν κεντρο για ευνοητους λογους (οι περιοχες γυρω απο τις σχολες αδειαζουν οταν δε λειτουργουν). Το εξοδο για μπας ειναι μικρο (βλεπε φοιτ ταυτοτητα).

Στο ηρακλειο  υπαρχει μια αλληλεγγυη απο εκτος κρητης φοιτητες που αυτο βοηθα απιστευτα στη σχολη (π.χ να μελετας μαζι, να κανεις ευκολα παρεες, να βρεις βοηθεια). Επισης μετα το περας της σχολης αρκετες φιλιες μενουν ιδιως αν εισαστε απο την ιδια πολη που αυτο σπανια το βρισκεις σε μεγαλο/φοιτητουπολεις.

Το ηρακλειο σε καμμια περιπτωση δεν ειναι Αθηνα (απροσωπο) αλλα ουτε Πρεβεζα. Ειναι ενα πολυ μεγαλο χωριο ας πουμε. Μπορεις απο τη μια να εξαφανιστεις αλλα απο την αλλη να βγεις εξω στη γειτονια και να μιλησεις με γειτονες.

Θα υποθεσω οτι εισαι απο κρητη ή οτι σπουδαζεις εκει 🤣...Νομιζω οτι τελικα θελω μια πολη με ηρεμια (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη) και δεν νομιζω να μου προσφερει κατι τετοιο η κρητη. Ευχαριστωω για την βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λεφτά για πέταμα πήγαινε Κρήτη. Διαφορετικά όσο πιο κοντά.Τωρα αυτά που ακούγονται για φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο και πολλές επιλογές διασκέδασης κλπ όταν τα σκας αδρά παράλληλα σε νοίκια και μεταφορές δεν ξέρω αν γράφονται σοβαρα.Εκτος και αν έχεις κανένα πηγάδι με λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Αν έχεις λεφτά για πέταμα πήγαινε Κρήτη. Διαφορετικά όσο πιο κοντά.Τωρα αυτά που ακούγονται για φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο και πολλές επιλογές διασκέδασης κλπ όταν τα σκας αδρά παράλληλα σε νοίκια και μεταφορές δεν ξέρω αν γράφονται σοβαρα.Εκτος και αν έχεις κανένα πηγάδι με λίρες.

εβγαλες το δηλητηριο, δε μπορεσες!

Με την ιδια λογικη να μη παμε μεταπτυχιακα Αμερικη γιατι μωρε ειναι ακριβα, ας παω συνεχισω μεταπτυχιακα στο tele city univercity.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

εβγαλες το δηλητηριο, δε μπορεσες!

Με την ιδια λογικη να μη παμε μεταπτυχιακα Αμερικη γιατι μωρε ειναι ακριβα, ας παω συνεχισω μεταπτυχιακα στο tele city univercity.

Αν το πανεπιστημιο κρητης είναι το εγχωριο χαρβαρντ να παει.Ομως επειδή δεν είναι, δεν υπαρχει κανενας λογος να ξοδεψει τοσα χρηματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pickle Rick είπε

Αν το πανεπιστημιο κρητης είναι το εγχωριο χαρβαρντ να παει.Ομως επειδή δεν είναι, δεν υπαρχει κανενας λογος να ξοδεψει τοσα χρηματα 

Aρα πιστευεις οτι οπου και να παω ειναι το ιδιο αλλα στο ηρακλειο θα χαλαω πολλα λεφτα.. οοκ ισως να εχεις λιγο δικιο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...