Προς το περιεχόμενο

Αγγλικά εξ αποστάσεως ( Proficiency)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Χωρίς προφορικά και να είναι και proficiency (C2), χλωμό το κόβω. Τι σόι δηλαδή, άριστη γνώση χωρίς την εξέταση speaking θα είναι αυτή (αν υπάρχει και τέτοιο), ένας Θεός ξέρει. Το bulats από την άλλη, βλέπω βέβαια ότι το παρέχει. Δεν γνωρίζω καν την αξιοπιστία του, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση. Απλά μου φαίνεται κουλό. 

Εν πάση περιπτώσει, αν θες πολύ καλή γνώση και χωρίς προφορικά, δες το TOEIC. Αυτό είχα δώσει και πάρει (με σκορ για C2 αλλά ο ΑΣΕΠ το βλέπει μόνο μέχρι C1), πριν το proficiency. 

αρχικά για Β2 με ενδιαφέρει, τώρα για ΑΣΕΠ δε νομίζω να μου χρειαστει, απλά δυσκολεύομαι πολύ στην προφορική εξεταση. εχω κανει χειρουργειο στο λαρυγγα και δεν εχω σωστή αρθρωση

εκτός απο μένα όμως υπάρχουν κι ανθρωποι που δεν ακούνε ή δε μιλάνε καθόλου οπότε όπως δε χρειάζεται να αποδείξουν προφορικά τη γνώση της μητρικής τους γλώσσα ετσι λογικά δεν χρειάζεται να το κανουν και για ξένη γλώσσα. εκτός αυτού ατομα με δυσλεξία μπορεί να είναι αριστα στον προφορικό λόγο αλλά να μην μπορουν να γραψουν λέξη. Γι αυτο είναι απαραίτητο να υπάρχουν εναλλακτικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αναφέρεσαι στις ειδικές κατηγορίες. Αυτό ισχύει σε όλα τα κράτη και σε όλα τα επίπεδα σπουδών, πιστοποιήσεων κ.λπ. Εγώ αναφέρομαι στις συνήθεις καταστάσεις.

Άλλωστε, δεν ανέφερες κάπου νωρίτερα ότι ανήκεις σε κάποια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...